Змішані шлюби давно стали сприйматися як щось особливе в нашій багатонаціональній державі. Ба більше, практично будь-яка сучасна людина насилу зможе визначити точно свою власну національну приналежність. Протягом багатьох століть у роду кожного з нас змішувалася кров різних народів.
У медичному співтоваристві досі немає єдиної думки про те, який вплив на потомство має той факт, що батьки належать до різних расових класів. Однак більшого поширення набула думка, що діти від змішаних шлюбів народжуються дуже сильними, красивими і міцними.
Науковий погляд на змішані шлюби
Існує кілька визначень поняття “змішані шлюби”. Цей вид шлюбних відносин можуть називати міжнаціональним шлюбом, міжкультурним шлюбом або біетнічним шлюбом. У статті розглядаються теоретичні аспекти цієї проблеми. Ці поняття слід вважати аналогічними.
Міжнаціональний шлюб – це форма стосунків між партнерами, які є представниками різних етносів. Різні етнічні спільноти проживають на певній території в межах тих чи інших держав. Представники однієї народності мають спільну мову, культуру, традиції.
Якщо чоловік і жінка належать до різних етнічних груп, виросли й усвідомили себе єдиним цілим зі своєю народністю, то ще в дитинстві створюється певна соціальна база їхньої поведінки у шлюбі, що ґрунтується на культурі, релігії, традиціях їхньої етнічної групи. У такому союзі на чоловіка і жінку покладається певне коло обов’язків і приписів залежно від специфіки їхнього етносу.
У повсякденному житті подружжя, що належить до різних етнічних груп, яскраво проявляється відмінність їхніх національних традицій, культур, релігій. У кожної народності своя специфіка способу життя і поведінки в суспільстві.
На думку більшості вчених, особисте життя учасників міжнаціонального шлюбного союзу, їхні взаємовідносини і комунікація багато в чому залежать від ступеня відмінності в культурних установках і життєвих цінностях, манерах і шаблонах поведінки. Тому вважається, що такі поліетнічні шлюби частіше стикаються з проблемами і складнощами в процесі повсякденної взаємодії.
Проблеми змішаних шлюбів
Культурна ідентичність дітей
Діти, народжені в змішаному шлюбі, часто не можуть визначитися, з етнічною групою кого з батьків вони себе співвідносять. Як правило, це трапляється з дітьми, народженими у подружжя, яке відрізняється не тільки расовою приналежністю, а й країною походження. У міру дорослішання дитина все ж усвідомлює, який етнос їй ближчий. Однак у цьому випадку батько, якого “не вибрали”, може бути уражений і ображений. Він відчуватиме, що його менше люблять.
Крім того, у такої дитини можуть виникнути серйозні проблеми з однокласниками. Вона буде схильна до зайвої уваги з їхнього боку. У деяких випадках над дітьми від змішаних шлюбів у школі знущаються. Щоб цього негативу уникнути, міжетнічній сім’ї краще вибрати для проживання більш спокійне місце проживання з толерантними сусідами.
Культурний шок
Це явище особливо характерне для міжетнічних союзів. Від подружжя вимагається проявляти більше терпимості та розуміння культур і звичаїв, властивих їхньому етносу. Вони повинні мати широту поглядів і бути відкритими для діалогу.
Несхвалення з боку сім’ї
Велика проблема може виникнути через нерозуміння з боку рідних і близьких. За відсутності толерантної позиції сімей обох з подружжя шлюб завжди перебуватиме під загрозою розпаду. Причому навіть за відсутності активного тиску з боку родичів завжди є ймовірність виникнення незручної ситуації та напруженості під час спільного проведення часу.
Переваги змішаних шлюбів
Позитивні сторони шлюбу, укладеного між вихідцями з різних країн:
- Цей союз дуже цікавий і корисний, оскільки завжди цікаво дізнатися більше про людину, яка розмовляє іншою мовою, володіє іншим мисленням, є носієм іншої культури і традицій.
- Жителі Росії, які уклали змішаний шлюб із представником іншої країни, мають можливість виїхати на постійне місце проживання за кордон, у розвиненішу та цивілізованішу країну, тим самим забезпечивши собі кращі умови.
- Завдяки такому союзу життя кардинально змінюється. А хто не любить зміни і пригоди?
- Попри удаваний мінус від присутності в сім’ї двомовного спілкування, він може обернутися в плюс. Адже дитина, яка чує постійно дві різні мови, може вирости білінгвом (розмовляти мовами і матері, і батька). Таким чином, двомовність розвиває пізнавальні здібності дитини.
- У змішаних міжнаціональних шлюбах, як правило, народжуються здорові, витривалі та красиві діти.
- Попри приналежність подружжя до різних релігійних конфесій, спільне життя буде щасливим за умови толерантності обох партнерів.
- Різні національні кухні подружжя благотворно впливають на стосунки. Буває, що свій рідний раціон нудний і обмежений. Різноманітність можуть дати національні страви кухні партнера. А якщо він приготує на обід асорті, що складається зі страв обох національних культур, то це додасть новизни в сімейні стосунки. Особливо чоловіки славляться своїми кулінарними здібностями. Шлюби між чоловіком і жінкою різних націй сприяють додаванню в меню нових інгредієнтів і смаків, збагачують традиційні кухні різних народностей.
- Завдяки змішаним міжнаціональним шлюбам значно розширюється кругозір, підвищується рівень свідомості людей. Біетнічні союзи виховують почуття толерантності. Люди стають більш терпимими щодо інших, які відрізняються від них розрізом очей або кольором шкіри.
Нерідко дві абсолютно різні людини, що відрізняються кольором шкіри, звичками, манерою поведінки, поглядами на життя, зливаються в єдине ціле, вступаючи в сімейний союз. Такі шлюби стають тільки міцнішими з роками. Їм не страшні жодні складнощі, вони не бояться долати перепони і боротися з нерозумними забобонами оточуючих.
Діти від змішаних шлюбів
Чи будуть діти, народжені в змішаному шлюбі, здоровими, сильними і міцними? Так, за умови успадкування дитиною хорошого, якісного набору генів від обох батьків.
Обумовимо деякі важливі моменти. Якщо перше потомство від змішаного шлюбу виросте здоровим і міцним, то всі наступні діти, внаслідок процесів асиміляції та змішання віддалених генів, не матимуть цих якостей. Ефект стане поступово затухати.
Якщо расові ознаки батьків істотно віддалені одна від одної, то є ймовірність появи в цій сім’ї дитини, вроджений імунітет якої абсолютно непристосований до кліматичних особливостей місцевості. Наприклад, це явище часто трапляється за радикальної зміни часових поясів, якщо дитина проживає дуже далеко від місця народження мами чи тата.
Крім цього, у період вагітності може статися відторгнення плода. Причиною є внутрішньоутробний конфлікт плода і матері.
Після проведених досліджень учені дійшли висновку, що найздоровіші, найміцніші та найсильніші діти народжуються у батьків, які належать до одного або різних етносів. Міжрасові шлюби часто не призводять до сприятливого результату.
Наведемо приклади змішання крові з представниками різних етносів:
- З азіатами. У змішаному шлюбі росіянина (або іншого європейця) і представника монголоїдної раси народжуються діти переважно азіатського генотипу. Статистичні дослідження показали, що ймовірність появи в такій сім’ї дитини з європейською зовнішністю становить приблизно ¼ усіх випадків.
- З арабами. Змішання крові представника арабського світу та жінки європеоїдної раси призведе до появи в сім’ї дитини з рисами батька.
- З індусами. Англійський анатом У.Флауер розробив класифікацію, в якій відносить індійців до білої кавказької раси.
- З латиноамериканцями. Вважається, що предками жителів Південної Америки є індіанці, які здавна жили на цьому невідомому європейцям континенті. Європейці та африканці є попередниками сучасного населення Південної Америки. У змішаному шлюбі латиноамериканця і представниці європеоїдного типу зовнішності народиться дитина, наділена міцним здоров’ям. Малюк успадкує риси батька.
- З вірменами. У змішаних шлюбах вірмен і європейців народжуються здорові малюки з вірменською зовнішністю. Внаслідок впливу сильної генетики ці діти наділені смаглявим типом шкіри, красивими довгими віями і шикарною чорною шевелюрою.
Сьогодні на планеті все більше людей різних етнічних груп створюють сім’ю. Як приклад можна навести Велику Британію, де кожен десятий шлюб міжнаціональний. У майбутньому людське суспільство стане набагато розумнішим і додасть у зростанні.
Треба з жалем визнати, що чудесне “оновлення крові” не переходить у спадок до нащадків. Діти другого покоління звичайного середнього зросту.
Безліч наукових центрів під час своїх досліджень виявили незвичайний факт. Вчені помітили, що в сім’ях, де батьки є представниками дуже далеких один від одного етносів, ризик народження малюка з вродженими патологіями розвитку значно зростає.
Причому така ймовірність існує не у всіх міжетнічних партнерів, а лише в міжрасових сім’ях (якщо раси історично ніколи не перетиналися). Це пояснюється виробленням у дітей біологічно нестійкого набору генів через величезну різницю батьківського і материнського генотипів.
Існує усталений стереотип: діти-метиси мають неабиякий талант і наділені потужним інтелектом. Цей феномен пояснили не генетики, а соціологи.
Часто діти з міжетнічної сім’ї відчувають на собі негатив з боку однолітків. Нерідко метиси ставляться до відмінностей у зовнішності агресивно. Це відбувається через брак виховання або через маленький вік.
Батьки малюка прагнуть більше приділяти йому уваги, щоб послабити негативний вплив навколишнього суспільства. Вони намагаються багато займатися з дитиною, щоб дати їй престижну освіту.
Тому вже в шестирічному віці діти від змішаного шлюбу стають унікальними, мають незвичайну зовнішність, незвичайний розум і найширший кругозір.
Варто зауважити, що нарівні зі змішаними шлюбами звичайні також зазнають труднощів. У цьому випадку може допомогти справжня щира любов і беззавітна відданість.