Жінка-аб’юзер у стосунках: просто випробування чи прокляття

Відносини

Жінка-аб’юзер у стосунках із чоловіком – це рідкісніше явище. Частіше зустрічається діаметрально протилежна картина. Однак у сучасному світі акценти так змістилися, що наявні соціальні ролі цілком припускають і такий варіант розвитку подій.

Сьогодні мова піде про це приховане від сторонніх очей явище – жіночий аб’юз. Поговоримо про те, як розпізнати тиранічну пані, і спробуємо зрозуміти, що ж нею рухає.

Основні прийоми жінки-аб’юзера у стосунках

Поняття аб’юз багатозначне, воно має на увазі насильство над іншою людиною різними способами: психологічними, економічними, сексуальними і фізичними.

Для жінок фізичне насильство практично не характерне. Це пов’язано з фізіологічними відмінностями чоловіка і жінки. Частіше жіночий аб’юз буває психологічним та економічним. Рідше сексуальним.

Жінка-аб’юзер у стосунках діє з позиції гноблення і контролю. Вона маніпулює. І за допомогою подібних дій прагне домінувати у стосунках, позбавивши чоловіка своєї думки і наполігши на виконанні особистих забаганок. Або дама наполягає на невиконанні якихось дій, тому що це їй невигідно.

Виділимо особливості жіночого насильства, які часто зустрічаються:

1. Приниження за допомогою слів.

Найочевидніший і найвпізнаваніший спосіб ментального насильства – глузування і знущання. Такі слова впливають на психологічний стан жертви і знижують самооцінку:

  • “Від тебе немає ніякого толку!”
  • “Невдаха!”
  • “Який крихітний у тебе…!”
  • “Ти нікчемний чоловік/чоловік/батько!”
  • “У тебе руки з одного місця!”
  • “Ти якийсь убогий!”

Усі ці образливі фрази, закиди, шпильки дівчина може говорити не тільки під час особистого спілкування, а й привселюдно, тоді самооцінка чоловіка падає нижче плінтуса.

2. Тиск за допомогою почуття провини.

Небажання нести відповідальність за події у своєму житті і прагнення звинуватити партнера або нав’язати йому почуття провини – те, що часом застосовує жінка-аб’юзер у стосунках. Причини пов’язані зі звичкою грати в жертву/тирана. Така дама часто говорить:

  • “Усе життя на тебе витратила даремно!”
  • “Через твою поведінку ми ніколи не отримаємо те, про що мріємо!”
  • “Якби не жила з тобою, у мене б усе вийшло!”
  • “Ти причина того, що я живу погано!”

Для цього типу аб’юзу характерне бажання показово порівнювати людину з кимось. Жінка не критикує чоловіка напряму, а висловлюється неявно. При цьому тиск на чоловіка почуттям провини збільшується:

  • “У Каті чоловік став президентом компанії, а ти…”;
  • “У нового хлопця Марини з’явилася класна тачка…”;
  • “О! Олесі чоловік знову подарував величезний букет квітів і сережки…”;
  • “Як би я хотіла теж дозволити собі крутий готель в ОАЕ, як моя знайома Олена…”;
  • “Мій тато ніколи не відкладав і лагодив усе одразу…”.

3. Зменшення значущості (знецінення).

Жінка-аб’юзер у стосунках любить принижувати почуття дружини або хлопця:

  • “Фу, ти плачеш! Ганчірка!”
  • “Ти чиниш як слабка людина!”
  • “Досить страждати, чоловіки так не роблять!”

Або його успіхи:

  • “Та з цим будь-хто впорається!”
  • “Хіба це успіх? Смієшся!”
  • “Міг би постаратися і зробити краще”.

4. Перебільшення власної значущості або залякування особистим ставленням.

Цей тип психологічного насильства пов’язаний із прагненням жінки показати чоловікові свою перевагу над ним, її важливість у його житті. При цьому вона принижує його здібності, а недоліки підносить:

  • “Ти без мене не впораєшся!”
  • “Згадай мої слова – я піду, ти станеш алкоголіком!”
  • “Та хто за тебе такого піде, крім мене!”
  • “Зараз все кину і піду назавжди, з дітьми сам будеш справлятися!”
  • “Після розлучення залишишся ніким!”

5. Необґрунтовані ревнощі та надмірна опіка.

Оточуючим завжди помітно, як поводиться жінка-аб’юзер у стосунках. Ознаками такого типу насильства можуть бути такі – неповага до кордонів іншого, знецінення вчинків і думки чоловіка або його самого як особистості.

6. Маніпуляція емоціями: “наближення – віддалення”.

Один із популярних способів аб’юзу. Тиран ставить свою жертву на п’єдестал: оберігає, розхвалює, охороняє, тримає під ковпаком. Щойно чоловік розслабляється і звикає до такого ставлення – партнер-тиран змінюється, починає бачити у своїй жертві тільки недоліки, хоча вони були й раніше.

Починаються докори:

  • “Здається, ти погладшав – час почати займатися спортом!”
  • “Пора б тобі приносити в дім нормальні гроші!”
  • “Ти ніколи не стежиш за своїм зовнішнім виглядом!”

Партнер, який відчуває на собі постійні закиди, відчуває себе винуватим. Він думає, що зробив щось не так, інакше чим тоді викликане таке ставлення. Чоловік намагається зробити приємне партнерці, всілякими способами намагається вибачитися. Часом це доходить до того, що він згоден на все: навіть на неприємні йому прохання і доручення. На деякий час тиранша заспокоюється, а потім усе триває за старим сценарієм.

7. Суперечливі послання.

Жінка-аб’юзер у стосунках надсилає своєму чоловікові або хлопцеві подвійні послання. Він не розуміє, що ж від нього хочуть, і почувається в постійному тонусі, відчуває неясність і невпевненість у собі та своїх вчинках:

  • “Гроші – не головне!” – “Коли ти будеш заробляти більше?”
  • “Квіти – це повна нісенітниця, кому вони потрібні!” – “Марині чоловік знову подарував квіти, а коли вже ти будеш це робити?”
  • “Я чудово впораюся з усім сама!” – “Ти мені ніколи не допомагаєш!”
  • “Я тебе приймаю таким, який ти є!” – “Дивись, як ти обрюзг, зовсім за собою не доглядаєш!”
  • “Замов їжу на свій розсуд!” – “Я зовсім не цього хотіла, не люблю цю їжу!”

8. Маніпуляція через образу.

Партнерка не каже, чого вона хоче насправді, не повідомляє, що їй не сподобалося. Вона починає ігнорувати партнера: мовчить, уникає його, не слухає, а якщо розмовляє, то тон її холодний і поверхневий. Чоловік не розуміє, що відбувається, він збентежений і розгублений. Він намагається здогадатися про причини такої поведінки, підлещується до жінки-аб’юзера. Дама буквально підштовхує його на вчинення необхідних їй вчинків.

9. Шантаж через секс.

Такий тип аб’юзу застосовують рівною мірою і чоловіки, і жінки. Хлопець при цьому діє за рахунок тиску на партнерку силою, він може примушувати її до сексу, шантажувати відходом, змушувати відчути провину.

Жінка-аб’юзер у стосунках діє трохи за іншою схемою. Вона всім своїм виглядом і поведінкою показує, що секс їй неважливий. Вона чітко дає зрозуміти, що це трофей, який чоловік має заслужити, виконуючи її забаганки і прохання. Виходить, що такий секс не приносить взаємного задоволення, для одного – це нагорода, для іншого – послуга.

Такі сексуальні стосунки набувають вигляду ринкових: “Купи – продай”.

10. Економічне насильство.

Такий тип аб’юзу побудований на маніпуляціях традиційними поглядами на ролі чоловіка і жінки в суспільстві.

Економічне насильство з боку жінки матиме такий вигляд: “Як чоловік, ти зобов’язаний працювати й утримувати мене!”

Жінка-аб’юзер у стосунках при цьому здатна засісти вдома, посилаючись на домашні обов’язки, хоча раніше й не було обопільної домовленості про те, що такий стан справ влаштовує всіх. Дама бачить себе в ролі домогосподарки, сидить на попі рівно і постійно дорікає чоловікові, що грошей їм не вистачає. Коли чоловік починає обурюватися, у хід ідуть словесні докори, з акцентом на роль жінки та чоловіка в суспільстві:

  • “Та хіба справжній мужик себе так поводить?”
  • “Ганьба! Твоя поведінка неприйнятна!”

Хоча жінка помічає, що чоловік або хлопець не схвалює її домагань, вона навіть не докладає зусиль, щоб знайти вигідні для обох умови або хоча б змінити партнера. Вона скаржиться, ображається, лається і всіляко намагається “змінити” того, хто перебуває поруч із нею.

Причини жіночого аб’юзу

Труднощі у стосунках з’являються в тих випадках, коли партнер з першого разу не впізнає ознаки психологічного аб’юзу. Можливо, він приймає замашки жінки-тирана за жарт або не надає їм особливого значення. Жартівливо складає свої зобов’язання чоловіка на даму, не підозрюючи, що незабаром вона просто перестане поважати його особистий простір. Так, імовірно, він зміг би досягти висот і отримати свою порцію поваги, якби з ним була жінка, яка розуміє і підтримує. На жаль, усвідомлення, що ти – жертва, а поруч із тобою аб’юзер, приходить занадто пізно.

То чому ж виявляється так, що жінка – аб’юзер у стосунках? Причини такої поведінки криються в життєвих настановах, які формуються в ранньому віці, в сім’ї.

Це і світогляд, і погляди на сімейне життя, спільні цінності, ролі жінки та чоловіка у стосунках і в суспільстві.

Наприклад, дівчина вважає, що в її сім’ї чоловік обов’язково має бути годувальником і приносити грошей стільки, щоб вистачало на всіх. При цьому вона готова сидіти вдома і стежити за затишком. Але чоловіків, які заробляють великі гроші, зазвичай менше, ніж тих, у кого середній рівень доходу. Таким чином, її уявлення про сім’ю і мрії можуть зазнати краху.

Жінка-аб’юзер у стосунках не готова змиритися з таким станом справ, оскільки її картина світу не збіглася з реальністю. Їй стає соромно, але визнати, що її уявлення були відірвані від дійсності, не може, бо не готова брати відповідальність за свої думки і вчинки. Їй простіше звалити відповідальність на чоловіка, і нехай він мучиться і думає, як зробити так, щоб її бажання збулися.

Часом дівчата щиро вважають, що чоловіки без жінки нічого не варті і їх обов’язково потрібно в усьому направляти, підштовхувати. Таку точку зору вони переймають зі сценаріїв батьківської сім’ї або близького оточення.

У цій схемі фактично дамі належить влада. Зазвичай остання проявляється опосередковано, але іноді може здійснюватися безпосередньо. Спираючись на таке уявлення про роль жінки в сім’ї, тиранша думає, що міцно тримає чоловіка у своїх руках і всі рішення ухвалює сама, а чоловік лише виконавець. Якщо партнер таким станом справ незадоволений, спроби змінити вектор влади жорстко присікаються самою жінкою.

У такій моделі жінка розглядає чоловіка як частину свого майна. Завдяки цьому сценарію вона контролює сімейне життя і поведінку чоловіка.

Жінка-аб’юзер, яка звикла всім керувати, найімовірніше, буде у стосунках рівно стільки, скільки знадобиться чоловікові, щоб зрозуміти, що її поведінка переходить усі рамки. Успішний, відповідальний, самостійний, з адекватною самооцінкою навіть не опиниться поруч із такою особою.

Утім, є дуже невеликий тип чоловіків, які з радістю готові віддати всі кермо влади своїй жінці. Такі стосунки незвичайні, але містять у собі якусь особливу гармонію.

Так, жінка не застосовує фізичного насильства до партнера, тому ми не надаємо особливого значення нездоровим стосункам у парі, адже забуваємо, що, окрім фізичного, аб’юз може бути, наприклад, емоційним, і цього достатньо, щоб назвати жінку тираншею.

20 головних ознак жінки-аб’юзера у стосунках

Що ж робити, щоб розпізнати, що поруч із тобою саме така жінка-аб’юзерка у стосунках, і не загубити своє життя? Зверніть увагу на такі характерні для тиранш ознаки, і вчасно вживайте заходів:

  1. Ці пані люблять порівнювати свого чоловіка з чоловіком сусідки, з татом та іншими чоловіками, водночас роблячи акцент на їхніх успіхах, навіть дещо перебільшуючи. Кажуть, що ті більше заробляють, дарують подарунки тощо.
  2. Регулярно виносять мозок фразами: “Ти безглуздий чоловік”, “Огидний батько”, “З тебе нічого доброго не вийде”.
  3. За будь-якого навіть незначного конфлікту обіцяють подати на розлучення.
  4. Кидаються передбаченнями на кшталт: “Ти без мене соп’єшся!”.
  5. Звеличують свою роль у сімейних стосунках, додаючи при цьому: “Ти нікому не потрібен, крім мене”.
  6. Жінка-тиран може насміхатися над чоловіком на публіці, обзиватися без особливої причини, часто перебивати.
  7. Якщо чоловік успішний у кар’єрі або в інших сферах, у жінки це викликає лише роздратування. Вона не радіє за чоловіка, а намагається принизити його цінність: “Подумаєш – вийшло, та з таким будь-хто впорається”.
  8. Аб’юзерки люблять навмисно ігнорувати партнера, пропускати слова повз вуха, маніпулювати сексом за принципом – інтим ти зобов’язаний заслужити.
  9. Дуже ревниві – до скандалів і стеження.
  10. Хочуть контролювати всі грошові витрати і приходи.
  11. Перевіряють телефони, контролюють дзвінки, читають пошту – як особисту, так і робочу.
  12. Емоційно нестабільні: то кричать і лаються, то люблять і душі не чають.
  13. Розмовляють на підвищених тонах, не сприймають альтернативної думки.
  14. Намагаються налаштовувати дітей проти чоловіка.
  15. Кидаються обіцянками і не виконують їх.
  16. Вірять і наполягають на тому, що вони унікальні, тому їм можна все.
  17. Можуть зраджувати, вірячи, що їм все одно все пробачать.
  18. Піддають психологічному насильству дітей.
  19. Обманюють.
  20. Шантаж у сімейних питаннях – для них норма життя.

Як протистояти жінці-аб’юзеру у стосунках

Якщо перед вами жінка-аб’юзер у стосунках (причини поведінки зрозумілі), а її вік старший за 30 років, змінити її стає вкрай складно. Від такої краще тікати якнайшвидше, щоб не руйнувати своє життя. Інший варіант – не звертати уваги на її поведінку, постаратися осадити стервозну особу і поставити на місце. Хоча це більше підійде для молоденьких дівчат, які начиталися про роль жінки або “злизали” свою поведінку з більш досвідчених подруг чи материнського образу. У будь-якому разі життя на мінному полі не принесе радості подружжю, і до чого це призведе надалі – невідомо.

Нерідко представникам сильної статі доводиться самостійно справлятися з психологічним аб’юзом дружини. Деякі не готові говорити привселюдно, що вони страждають від поведінки жінки, а оточуючим це не завжди зрозуміло з першого погляду. Близькі усвідомлюють, що щось пішло не так надто пізно, коли чоловік опиняється в жахливому стані та на межі депресії.

Оцініть статтю
Обери Успіх!