У чому проблема? Іноді ви можете не уявляти життя без людини, божеволіти за нею, але не відчувати взаємності. Це нерозділене кохання, почуття небезпечне і складне. Впоратися з ним нелегко.
Як поводитися? І все ж таки невзаємних почуттів потрібно позбуватися, інакше можна довести себе до психічних розладів. Важливо проаналізувати, чому нерозділене кохання взагалі стало можливим, усвідомити його руйнівний вплив і вжити заходів, завдяки яким ви зможете подолати цю проблему.
- Що таке нерозділене кохання і в чому його причини
- Види нерозділеного кохання
- Любов до недоступного об’єкта
- Кохання до реальної людини, яка не знає про ваші почуття
- Кохання до людини, якій ви розповіли про ваші почуття, але він або вона не відповіли взаємністю
- Любов до партнера, з яким ви розлучилися
- Любов до партнера у стосунках, коли один кохає, а інший – ні
- Небезпека нерозділеного кохання
- Ознаки нерозділеного кохання
- 11 кроків, як пережити нерозділене кохання
Що таке нерозділене кохання і в чому його причини
Романтичні почуття і переживання, любовні туги і бажання, звернені до людини, яка не відповідає взаємністю, ми називаємо нерозділеним коханням. Той, хто кохає, відчуває повний діапазон почуттів, які володіють людьми під час закоханості. Різниця лише в тому, що об’єкт симпатії не відповідає взаємністю.
Нерозділене кохання може стати емоційною залежністю, тому що людиною опановує нав’язливе бажання отримати такі ж почуття, хоча підсвідомо вона розуміє марність свого прагнення. Найчастіше обранця ідеалізують, бо немає можливості пізнати кохану людину, є тільки бажання ніколи не відпускати її.
Ці почуття зустрічаються не так рідко, як може здатися на перший погляд. За даними соціологів, нерозділене кохання трапляється в 4 рази частіше, ніж взаємні почуття. Основний віковий діапазон – це молоді люди віком 16-20 років. До нерозділеного кохання найчастіше схильні індивідууми із заниженою самооцінкою і слабким психологічним захистом. Вони схильні до тривожності та неспокійної прихильності.
У кожного явища є причина, і нерозділене кохання не є винятком. Найчастіше коріння її потрібно шукати в дитинстві, бо саме в цей період формується ставлення людини до навколишнього світу.
Є ще одна причина, теж пов’язана з минулим досвідом. Можливо, раніше вже виникала травма через крах стосунків, і боязнь отримати нову рану підсвідомо змушує прагнути туди, де взаємність малоймовірна. Адже якщо кохана людина недоступна, стосунки не почнуться, і вона не кине ніколи, тому нема чого боятися.
Види нерозділеного кохання
Вчені вивели формулу хімічної реакції, що виникає в центральній нервовій системі людини в період закоханості. Виявляється, все пов’язано із взаємодією гормонів окситоцину і дофаміну, причому однаковою мірою як у взаємному, так і в нерозділеному коханні. Робимо висновок: і ті, й інші почуття щирі та справжні.
Однак взаємне кохання приносить обом сторонам задоволення однаковою мірою, вони дбають одне про одного, довіряють, отримують задоволення від близькості, тоді як нерозділене кохання завжди перебуває в полі дисбалансу, воно жертовне, залежне й нестабільне.
Любов до недоступного об’єкта
Найчастіше об’єктами такого кохання стають медійні особистості: актори, політики, спортсмени, зірки естради, люди, за життям яких ми спостерігаємо в соціальних мережах, не знаючи їх у реальності. Особливо схильні до такого типу нерозділеного кохання підлітки, які обклеюють стіни своєї кімнати постерами і дбайливо зберігають у своїх гаджетах фото кумира.
Об’єкт любові за визначенням завжди недоступний, емоції та почуття киплять усередині. Це важливо, бо інша людина і не потрібна для того, щоб розгорнути всю гаму переживань. Іноді такий досвід може бути корисним з метою самопізнання, якщо він не переростає в психологічну залежність, що змушує жити у світі фантазій.
Кохання до реальної людини, яка не знає про ваші почуття
Цей тип нерозділеного кохання спрямований на конкретну особистість. Можливо, це старий друг, колега або знайомий. Романтичні почуття прокинулися раптово, але вони так і залишилися непоміченими і нереалізованими. Чому так відбувається? Можливо, у наявності боязнь відкидання, або вже є сформовані стосунки і навіть шлюбні узи, а можливо, боязкий шанувальник боїться стати відкинутим або не наважується зізнатися в коханні.
Кохання до людини, якій ви розповіли про ваші почуття, але він або вона не відповіли взаємністю
Усе було: і стосунки, і надії на майбутнє, але щось пішло не так, і інша людина відмовила у взаємності. Закоханий сприймає це як крах надій, його відкинули, і це означає, що він недостатньо хороший. Він довго переживає втрату, перебуваючи у владі почуттів і негативних емоцій. Тут важливо абстрагуватися від ситуації й пошукати спосіб відволіктися на інші справи та плани.
Любов до партнера, з яким ви розлучилися
Можливо, розставання відбулося за взаємною згодою, або воно пов’язане з негативними емоціями та подіями. Проте з плином часу приходить розуміння того, що кохання не зникло, в голові раз у раз спливають спогади про спільно проведений час, слова, сказані партнером, тягне перечитати його листи та повідомлення в месенджері.
Дуже хочеться зізнатися в цьому своєму колишньому, але щось всередині не дає цього зробити, і стосунки зупиняються на стадії нерозділеного кохання.
Любов до партнера у стосунках, коли один кохає, а інший – ні
Психологи вважають такий варіант своєрідною психологічною залежністю, деструктивним зв’язком, однак і він теж має право на існування. Якщо ви перебуваєте в таких стосунках, варто поставити собі такі запитання:
- Що дає вам таке кохання?
- Що тримає вас у таких стосунках, якщо ви не бачите і не відчуваєте реакції та емоційного відгуку на свої слова і вчинки?
- Що змушує іншу людину перебувати в такому союзі, якщо вона не відчуває жодних почуттів?
У всіх історіях про нерозділене кохання є загальний компонент: прагнення роздобути того, хто недоступний, можливість відчувати емоції, які не потребують присутності іншої людини.
Найчастіше сам закоханий не хоче змінювати свій статус, оскільки він отримує від цього своєрідні бонуси. Він відчуває наповненість свого життя, підживлюється дивовижними спогадами з минулого, намагаючись не думати про невідоме майбутнє, він переконується знову і знову в тому, що він хороший, бо здатний відчувати таке високе почуття, як любов. У результаті на перший план виходять внутрішні процеси мислення, а те, що відбувається в реальності, стає другорядним.
Професор Скотт Стенлі з університету в Денвері та його колеги провели дослідження і опублікували результати, у яких, можливо, ви й самі переконувалися неодноразово: у сучасних парах один із партнерів більш залучений у стосунки, ніж інший. Таким чином, учений стверджує, що невзаємне кохання існує навіть серед сформованих пар.
Небезпека нерозділеного кохання
Які негативні моменти привносить у наше життя нерозділене кохання? Насамперед, це душевний біль і страждання, які за силою впливу не поступаються фізичній травмі.
Негативні почуття та емоції, що володіють людиною, якій не відповідають взаємністю:
- Розчарування. Реальні події оголюють ілюзорність почуттів, що обов’язково веде до розчарування.
- Вплив на самооцінку. Якщо об’єкт закоханості не відповідає взаємністю, той, хто закоханий, шукає в собі недоліки, думаючи, що він не гідний любові, винен у відмові. Найкраща стратегія тут – прийняти й полюбити себе з усіма достоїнствами й недоліками, поставити свої потреби на перше місце, не приймати судження інших людей про себе як істину в останній інстанції, навіть якщо це думка коханої людини.
- Гнів. Рано чи пізно прийде розуміння несправедливості ситуації, усвідомлення того, що ви цього не заслуговуєте. Якщо ви гніваєтеся, це нормально, значить, ви на правильному шляху.
- Почуття самотності. Розуміння того, що ви ніколи не будете разом з об’єктом закоханості, викликає страх залишитися назавжди самому. Роздуми про об’єкт нерозділеного кохання посилюють ці емоції.
Тяжіння між представниками протилежної статі завжди було, є і буде, і уникати цього неправильно. Однак варто любити себе настільки сильно, щоб не опинитися в нездорових стосунках і вчасно зрозуміти, що вас не цінують.
Перестаньте стукати в зачинені двері, бо нерозділене кохання до чоловіка чи до жінки покалічить вас і зруйнує ваше життя на тривалий час. Цілком можливі й такі серйозні наслідки, як психічні розлади, поява залежностей і побудова нових стосунків за тим самим сценарієм.
У психіатрії описаний синдром Аделі Гюго – це розлад психіки, основним симптомом якого є тривала любовна одержимість. Симптоми патології схожі на симптоми глибокої депресії (безсоння, втрата інтересу до життя, самообман, нерозсудливі вчинки), але вони доповнені ще й добровільною самопожертвою, переслідуванням об’єкта кохання, марними надіями.
Людина, одержима цим розладом, може регулярно бачити сни, головним героєм яких є об’єкт закоханості. Якщо не проводити адекватну терапію, особистість хворого руйнується, він живе у вигаданому ним світі, а не в реальності.
Американські психологи 2011 року познайомили науковий світ із дослідженням, де навели дані про те, що почуття відкидання стимулює ті самі ділянки мозку, що й реальний біль від фізичного впливу.
Ознаки нерозділеного кохання
Якщо вами володіє це почуття, або ви сумніваєтеся, що ваше кохання нерозділене, перевірте, чи присутні у ваших стосунках такі ознаки:
- ви віддаєте свої сили, час та емоції, але самі нічого не отримуєте натомість;
- ви знаходите безліч способів і можливостей, щоб провести час з об’єктом свого кохання, але завжди отримуєте відмову;
- вами володіють неконтрольовані ревнощі, коли ви дізнаєтеся, що ваш коханий/кохана проводить час з іншими людьми;
- ваша самооцінка близька до нуля;
- у ваших роздумах про об’єкт вашої любові завжди є тривожність;
- думки про те, що він/вона робить у цей момент, постійно присутні у вашій свідомості;
- фізичний контакт між вами і тим, кого ви любите, відсутній;
- об’єкт вашої закоханості уникає вас.
11 кроків, як пережити нерозділене кохання
Дуже важливо і водночас дуже важко забути нерозділене кохання, йти своєю дорогою, не озираючись назад. Промовити це легко, але здійснити неймовірно складно, хоча в житті нічого неможливого немає.
- Прийміть ситуацію. Не намагайтеся змінити обставини, сподіваючись, що нерозділене кохання стане взаємним. Так ви тільки поглиблюєте свої страждання. Прийміть реальність, не шкодуйте про можливі втрати. Краще подумайте про те, що замість переживань ви могли б побудувати реальні стосунки з людиною, яка вас любить.
- Припиніть ідеалізувати коханого. Зрозумійте, що ідеальних людей не існує і в того, кого ви кохаєте, теж є недоліки. Можливо, ви любили фантом, мрію, а не реальну особистість.
- Дистанціюйтеся від цієї людини. Щоб отримати полегшення, вам доведеться викреслити її з вашого життя в усіх відношеннях і ситуаціях. Щоб подолати нерозділене кохання до дівчини (чи хлопця), зосередьтеся на власному житті, не намагайтеся потрапляти їй (йому) на очі, не стежте за об’єктом своєї пристрасті в соціальних мережах. Думайте про себе, так буде краще для всіх.
- Дозвольте собі сумувати. Якщо вам боляче, прийміть це і дозвольте собі ті емоції, які опановують вами в поточний момент. Не сваріть себе, якщо вам сумно. Просто проживіть ці почуття, не заганяючи їх углиб, і це обов’язково допоможе поліпшити свій стан.
- Зосередьте думки на теперішньому. Живіть у поточному моменті, думайте виключно про насущні справи. Залучайтеся в деталі повсякденних рутинних занять так, ніби це найважливіша справа вашого життя на даний момент. Це допоможе вам не думати про душевний біль, ви зможете відволіктися від ситуації.
- Уявіть собі майбутнє без цієї людини. Подумайте про можливі справи та проєкти, які ви могли б здійснити, навіть якщо у вашому житті не буде того, кого ви любите. Те, що ви не з ним, зовсім не означає, що на вашій особистості та на вашому майбутньому потрібно поставити хрест. Не отримуєте взаємності – це не фатально і не триватиме вічно. Ви потрібні самі собі, і це найважливіше.
- Інвестуйте в себе. Вкладіть у власний розвиток той час і енергію, яку ви витрачаєте на тужливі роздуми про людину, яка не відповідає вам взаємністю. Робіть те, що вам подобається, отримуючи від цього задоволення, і вам точно стане легше.
- Оточіть себе людьми, яким ви довіряєте. Незважаючи на те, що вами опановує апатія, близьке оточення – це ваша сім’я і друзі. Ніхто не вимагає від вас відмови від потаємних почуттів під час спілкування з рідними та близькими, просто зрозумійте, що життя варте того, щоб його прожити поруч із тими, хто вас любить по-справжньому.
- Насмільтеся випробувати новий досвід. Щоб відволіктися, зробіть своєрідну відбудову від об’єкта вашої закоханості – зробіть щось, що неможливо було б здійснити, якби це кохання було взаємним. Нові враження створять нові імпульси в корі головного мозку, викличуть емоції, не пов’язані з нерозділеним коханням. І це будуть тільки ваші почуття.
- Не закривайтеся від кохання. Не уникайте тих, хто виявляє до вас інтерес, навіть якщо нерозділене кохання ще володіє вами. Ви отримаєте безсумнівний бонус – набудете впевненості в собі. Однак поспішати теж не потрібно, не намагайтеся позбутися своїх переживань, використовуючи нові стосунки як ліки. Так ви завдасте шкоди ні в чому не винній людині і поміняєтеся з нею ролями, повторюючи попередню ситуацію.
- Зверніться до психолога. Допомога фахівця ніколи не буде зайвою. Якщо ви розумієте, що не справляєтеся самостійно, не зволікайте. Правильний психічний настрій і опрацювання комплексів спільно з психологом допоможуть швидше подолати цей непростий період у вашому житті.
Досить часто ми бачимо в медіаджерелах і в класичній літературі тих, на кого спрямоване нерозділене кохання, як черствих, байдужих і холодних особистостей. Проте це не завжди відповідає істині. Об’єкт закоханості теж переживає страждання іншої людини, особливо якщо вони пов’язані тривалими стосунками.
Часто кумири намагаються донести свою позицію в м’якій або завуальованій формі, не бажаючи втратити дружні зв’язки та образити, тим самим збивають з пантелику тих, хто їх любить, даючи необґрунтовану надію.
Закохана людина хапається за такі знаки уваги, як потопаючий – за соломинку, подовжуючи свої страждання і незручну ситуацію. Як ви думаєте, чому нерозділене кохання може тривати роками? Тому що закохана людина не впускає у свою свідомість страх бути відкинутою, вона живить свої почуття найменшими проявами симпатії з боку об’єкта своєї пристрасті.