Як пояснити свої почуття і що робити, якщо складно про них говорити

Відносини

Як часто ви відверто розповідаєте про свої почуття? Чи не заштовхуєте їх глибоко-глибоко всередину, що не лаєте себе, а ділитеся ними відкрито і чесно? І ми зараз говоримо про абсолютно різні почуття, як ті, що прийнято вважати негативними, так і позитивні. А особливо, про негативні. У нашій статті ми розповімо, як пояснити почуття рідній людині, навіщо це треба робити, і чому нам складно говорити про них.

  • Визнання своїх почуттів. Ви їх озвучуєте, розумієте, проживаєте.
  • Коли ви говорите про свої почуття, у вас є шанс бути почутими.
  • Це профілактика почуття провини та низької самооцінки.
  • Це навчання витримувати свої сильні почуття, почуття інших.
  • Уміння переживати почуття, щоб не застрявали в тілі – профілактика психосоматики.
  • Уміння керувати конфліктом.
  • Це вміння розуміти себе і свої потреби.
  • Це вміння сказати “ні” поганим звичкам, компанії, відстояти себе.

Чому складно говорити про почуття?

Від психологів можна почути: “Говоріть про свої почуття одне одному”. Але чому не виходить або занадто важко? Непорозуміння, конфлікти в родині та навіть розлучення – це наслідки відсутності таких розмов.

Іпохондрія, вишукування в себе хвороб, психосоматика, підвищена тривожність – це все невміння говорити. Привертаєте до себе увагу через симптом. Але не можете сказати прямо: “Побудь зі мною, мені хочеться твоєї уваги, відчуваю тривогу” тощо.

Самотність удвох. Коли, здавалося б, найближчі люди, які живуть разом роками, взагалі не знають нічого одне про одного. А якщо й знають, то поверхово, навішавши свої ж проекції на партнера.

Чому важко говорити відверто?

1. Чесно розповісти про свої почуття означає стати ближче

Близькість – це ще й уразливість, беззахисність перед іншим. А це страшно. Найбільший біль ми відчуваємо в близьких стосунках. Відчувши його одного разу, ми дуже боїмося повторення подібного.

Часто біль від емоційної близькості був у ранньому дитинстві, і свідомо ми про нього забули. Але тіло, несвідоме пам’ятає все. І в момент зближення з іншим активується минулий страх. Тоді хочеться вибудувати стіну, дистанціюватися.

І ось один із партнерів, як правило, менш травмований, наважується поговорити про почуття. А другий не розуміє його, лякається такої відвертості.

2. Близькість вимагає відповідної близькості

Але другий партнер через свої страхи, травми не може відповісти тим самим. І тоді він неусвідомлено вмикає психічні захисти – знецінення, агресію, відкидання, уникає спілкування.

  • Чого ти пристала зі своїми дурницями.
  • Не грузи, і так проблем вистачає.
  • Знову почала нити..

Деякі просто йдуть. Мовчать. Кажуть, що зайняті. Це не завжди чоловіки. Закриваються і жінки.

Що відчуває партнер, який зважився на відвертість? Самотність, покинутість, образу, злість, відчуття власної неповноцінності. “Ну їхні ці розмови про почуття!” У підсумку партнери повертаються до звичайного сценарію в стосунках.

Що заважає говорити одне з одним?

  1. Стосунки батьків. Несвідомо ми їх або повторюємо у своїй сім’ї, або чинимо прямо протилежним чином.
  2. Дитячі психотравми. Коли ми були вразливі, шукали близькості з батьками, але не отримували її. Часто це ще дитячі травми – порушення ранньої прив’язаності. Коли дитину до року довго, часто залишали з нянями, бабусями. Або мама зовсім віддала немовля.
  3. Страх. Страхи близькості, відкидання, що не зрозуміють, не приймуть наших почуттів. Сказати про свої почуття означає повернутися до партнера своєю дитячою чесністю. Зняти захисний панцир. Але саме цей панцир захищав усе життя від повторення минулого болю. Тому відкритися так непросто.
  4. Сором. Якось ніяково відкриватися. Буду як дурепа. У нас так не прийнято”.

Як говорити про свої почуття та потреби

  • Я-повідомленнями замість претензій, докорів, вимог, маніпуляцій, скривдженого мовчання.
  • Я злюся. Я почуваюся винною. Мені боляче. Мені тривожно. Замість “ти знову не так зробив”, “ти винен”, “якби не ти”.
  • Мені не подобається, коли таке відбувається. Я хочу, щоб..
  • Домовлятися. Кожен партнер говорить про свої бажання. Якщо вони не збігаються, то треба шукати компроміс.
  • Дотримання домовленостей. Якщо ви так обидва вирішили, то разом дотримуйтеся угоди.

Усе як у ділових переговорах. Коли бізнес-партнери укладають договір. Це не виключає почуттів, а, навпаки, дає їм місце. Приходить безпека і спокій у стосунках.

Якщо партнер вас не чує справді довго, попри всі спроби, то треба замислитися про майбутнє таких стосунків.

Якщо хоча б один із партнерів проходить психотерапію, то стосунки або вирівнюються, або людина усвідомлює, що продовжувати їх сенсу не має. Розрив у цьому разі відбувається екологічніше для всіх учасників.

Як пояснити почуття любові до людини?

Номер кроку Назва Зміст
1 Скажіть “Я тебе люблю” Найпопулярніша і найправильніша фраза при вираженні любові. Вона вам допоможе висловити силу ваших почуттів.
2 Скажіть людині, наскільки вона для вас важлива Розкажіть своєму партнеру про те, як він змінює ваше життя на краще. Що ви відчуваєте, коли бачите його після важкого робочого дня. Як він допомагає вам вирішувати проблеми та багато іншого.
3 Просіть допомоги в коханого Прохання про допомогу допоможе показати вашу щирість і довіру до людини.
4 Діліться з ним секретами Часто люди не розповідають свої секрети будь-кому. Тож це показник того, що ви довіряєте йому.

Як пояснити почуття за допомогою повідомлень?

Часто весь день складається від того, як почнеться ранок. І коханого чоловіка, який прокинувся, можуть зарядити бадьорі слова його жінки.

  • Як ти сьогодні рятуватимеш світ, мій герой?
  • Твоє сонце вже прокинулося і шле тобі промені любові.
  • Нехай сьогодні все буде так, як ти хочеш. Якщо ні, я готова подавати тобі патрони.
  • Хочу завжди першою бажати тобі доброго ранку!
  • Мрію повторити цю ніч … ⠀
  • Тобі дуже пощастило: у тебе є я.⠀
  • Уже сумую… ⠀

Історія з життя

Вікторія – психологиня

Учора на консультації з дівчиною (розповідаю історію з її дозволу), говорили про вираження почуттів. Ситуація непроста, рідна людина серйозно хворіє, їй самій вдруге ставлять непростий діагноз і якщо в першому випадку вона розповіла все кільком людям, то зараз море почуттів замкнене всередині.

Вона не може поділитися ними ні з ким, оскільки першого разу її почуття не прийняли. Коли нам по-справжньому погано, ми звертаємося до своїх рідних і близьких, але не завжди вони можуть їх прийняти.

І це не про те, що рідні нас не люблять, а про те, що їм страшно зіткнутися з таким болем, вони не знають, що робити, зіткнувшись із вашими почуттями, і це нормально. Нас не вчили виражати почуття та емоції, приймати й проживати їх грамотно, а тим більше приймати почуття інших людей.

Якщо вам погано, говоріть про свої почуття, шукайте того, хто вислухає і прийме. Не бійтеся звертатися до психологів, арттерапевтів, інших фахівців допоміжних професій. Тільки не замикайте почуття всередині, замкнені, вони переростають у хвороби, аж ніяк не сприяючи вашому повноцінному життю.

Повертаючись до історії клієнтки, 1,5 години роботи та, як підсумок, зовсім інший стан. Дозвіл собі відчувати та проявляти різні почуття, випускати їх назовні та знання способів самостійної роботи з різними станами; технік самодопомоги.

Висновок

Здатність говорити про свої почуття – важлива частина міцних стосунків. Це єдине, що дає нам близькість одне з одним і слугує базою для довіри. Але буває так, що коли ми хочемо поговорити з близькою нам людиною – ми мимоволі починаємо дотепно жартувати або переказувати те, що вже десь почули, прочитали, вважаючи, що хоча б так нас зрозуміють. Хоча голосно кричати або мудрувати зовсім не обов’язково. Як пояснити свої почуття? Важливо лише навчитися так званих Я-висловлювань.

Оцініть статтю
Обери Успіх!