Газлайтинг: ознаки, види та способи боротьби

Відносини

Що це таке? Газлайтинг являє собою одну з форм психологічного насильства, за якої сприйняття навколишньої реальності у жертви підміняють нав’язаною точкою зору, змушуючи сумніватися у власній адекватності.

Як впливає? Перебуваючи в такому стані постійно, людина втрачає себе, стаючи безвольною і слабкою. Жертвою легко керувати, тому газлайтинг так часто трапляється у стосунках “чоловік-жінка” і “батько-дитина”. Але чи можна з ним упоратися?

Різниця між газлайтингом, спробою донести свою думку та аб’юзом

У середині XX століття з’явився термін “газлайтинг”. Уперше про це згадується у фільмі 1944 року Джорджа Кьюкора “Газове світло”. За сюжетом, чоловік намагається хитро маніпулювати своєю дружиною для того, щоб вона відчула себе душевнохворою.

Спочатку він переконує її в тому, що вона не вміє співати і повинна все залишити та повернутися в місто дитинства. Потім з нею починають відбуватися дивні події, які він підлаштовує спеціально. При цьому вдаючи, що все добре. Усе це чоловік робить не просто так, а для того, щоб роздобути спадщину дружини.

Газлайтінг і спроба довести свою думку

Між цими поняттями дуже тонка грань. Особливо складно в них розібратися, коли йдеться про малознайому людину. Також помилитися можна і з тим, кого, здавалося б, знаєте цілу вічність, і в кому впевнені:

  • У кожної людини свій поріг чутливості. Одним може здатися, що на них накричали, хоча насправді просто трохи наполегливіше намагалися донести свою думку, або від природи людина має такий тембр. Імовірність того, що вас не хотіли образити, справді дуже висока.
  • Про все, що відбувається навколо, ви можете судити, виходячи з особистого досвіду і бачення ситуації. Іноді співрозмовник намагається переконати вас у чомусь, керуючись не корисливими цілями, а лише тим, що для себе вважає правильним. Він просто впевнений, що його точка зору правильніша.

Зазвичай у здоровій суперечці люди висловлюють свої думки і приходять до спільного знаменника або просто припиняють діалог. У таких диспутах часто лунають фрази: “Чому ти вважаєш по-іншому?”, “Давай спробуємо зробити по-моєму, а якщо не вийде, то розглянемо твій варіант”, “Я думаю, що варто вчинити інакше, бо твій спосіб уже випробували, і він не приніс бажаного результату” і ще багато подібних.

Якщо говорити простими словами, то газлайтинг у психології – це маніпуляція, яка використовується для того, щоб співрозмовник відчув вашу перевагу і вважав себе неповноцінним. Тут у ходу такі фрази: “Ти не зрозумієш”, “Я точно знаю, як потрібно зробити”, “Не встрявай, я все зроблю сам” та інші. Вони постійно повторюватимуться, і якщо хтось спробує їх заперечити, то газлайтинг стане негативно ставитися до такої людини і дратуватися.

Газлайтінг та аб’юзерські стосунки

Що таке аб’юз? Це насильство над людиною (як моральне, так і фізичне), що проявляється різними способами, зокрема й за допомогою газлайтингу.

Аб’юз в емоційному плані являє собою безліч різних дій, які негативно впливають на психіку людини. Наприклад, до них можна віднести ігнорування, заборону на спілкування з близькими людьми, навіювання провини або сорому тощо.

Газлайтінг простими словами – це своєрідна форма спілкування у стосунках або особлива реакція на ситуацію, що виникла. Він небезпечний тільки тоді, коли у вас немає можливості особисто обговорити з людиною, чому вона вчинила саме так, або коли стосунки заходять у глухий кут, і саме спілкування стає неприємним.

Види газлайтингу

Газлайтинг у стосунках чоловіка і жінки

Стосунки в парі, як правило, передбачають близькість, а це дуже великий простір для газлайтингу. Можна пробувати і навіть поєднувати різні тактики, а на додаток зробити так, щоб партнер перестав спілкуватися зі своєю сім’єю і друзями. У підсумку вийде непроста ситуація, з якої дуже важко знайти вихід.

Наведемо простий приклад: чоловік – газлайтер. Щоб дружина була під його контролем, він регулярно говорить, що в неї погана пам’ять і вона не виконує своїх обіцянок. Таким чином, у ній зріє почуття провини і починають зароджуватися сумніви в можливостях. Щойно це сталося, чоловік легко може примусити її зробити те, що хоче він (наприклад, експерименти в сексуальному житті).

З одного боку, жінка почне думати, що це їй справді потрібно, але з іншого – відчуття постійного дискомфорту поїдатиме її зсередини.

Газлайтинг у дружбі та сім’ї

Тактика газлайтингу в дружбі – заперечення, фрази, що спричиняють внутрішнє напруження і знецінені емоції. Стосунки з батьками теж підходять під ці визначення. Вони не хочуть розуміти і приймати почуття дитини, яка вже виросла, і вважають її переживання безглуздими.

Наприклад, подруга (або мама) показує свою зверхність і періодично дозволяє собі такі фрази, що стосуються статури: “Хто тобі ще скаже, як не близька людина? Ти сильно погладшала. Я кажу тобі про це не для того, щоб образити, а люблячи й піклуючись”.

Газлайтинг на роботі

Основні прийоми в цьому випадку – переконання в ненормальній поведінці, заперечення і перекладання відповідальності на інших.

Чудовий приклад газлайтингу з життя: керівник відділу вважає, що він завжди правий. Він дає вам важливе завдання. Ви все виконуєте, але дирекція не приймає роботу. Керівник при всіх каже, що нічого не знав про вашу ініціативу, і починає вичитувати за такі дії.

9 ознак газлайтингу у стосунках між людьми

Є характерні особливості, які дозволять говорити про факти газлайтингу. Найголовніше – прислухатися до своїх внутрішніх відчуттів.

Варто замислитися в таких випадках:

  • ви вважаєте, що у вас нічого не виходить і все неправильно;
  • власні бажання відходять на другий план;
  • є відчуття тривоги і невпевненості у своїх силах;
  • якщо щось пішло не так, то ви завжди звинувачуєте тільки себе;
  • навіть прості рішення даються вам із великими труднощами;
  • ви занадто чутливі до всього, що відбувається навколо;
  • улюблені заняття не приносять радості;
  • вважаєте, що раніше ви були більш оптимістичні;
  • часто просите вибачення у батьків, колег, чоловіка (дружини).

Психологічні стадії прийняття жертви газлайтингу

Зазвичай процес психологічного насильства поступовий і часом протікає зовсім непомітно. Людина, яка зазнає прихованого газлайтингу, проходить через 3 стадії. Вони не завжди можуть слідувати одна за одною.

Тут проявляються перші ознаки газлайтингу. Жертва помічає, що в газлайтера змінилася поведінка, але не надає цьому особливого значення. Наприклад, він припускається образ або каже, що не робив раніше скоєних вчинків. Вас це дивує, але ви, як і раніше, відмовляєтеся розуміти, що відбувається щось дивне.

У людини починають зароджуватися сумніви у своїх силах і в тому, що вона правильно розуміє все, що відбувається навколо. Маніпулятор дедалі частіше її критикує, жертва втомлюється від такого тиску, але при цьому продовжує відстоювати свою позицію. Суперечки не припиняються, і щоразу вам доводиться шукати нові докази правоти для того, щоб отримати схвалення.

Жертва поступово втрачає себе. Вона починає погоджуватися з усім, що говорить маніпулятор, лише для того, щоб він був задоволений. З’являються почуття безпорадності, розгубленості та нерозуміння. На цій стадії цілком може розвинутися депресія і тривожні розлади.

6 стратегій газлайтингу

Щоб жертва засумнівалася і почала дивитися на речі з іншого боку, газлайтер застосовує безліч тактик. Робота з мисленням відбувається щодня. Результат – людина починає буквально залежати від емоцій маніпулятора (його поведінки, думки та настрою).

Як розпізнати газлайтинг? Далі наведемо шість основних стратегій. Зверніть увагу на ці пункти. Можливо, ви побачите в них себе або своїх близьких.

Заперечення реальних фактів

Газлайтери постійно займаються тим, що “переписують історію” так, як вигідно їм. Усе це робиться для того, щоб людина засумнівалася у власній пам’яті. Маніпулятор може абсолютно незворушно доводити, що він цього не робив і не говорив, навіть якщо є неспростовні докази протилежного.

Недоречні жарти

Зазвичай газлайтери – це люди, які перебувають у нашому найближчому оточенні. Саме вони здатні найбільш ефективно впливати на нашу думку. Вони в курсі наших переживань і слабких місць, і саме цю інформацію в підсумку використовують проти нас. Найчастіше жертвами газлайтингу стають жінки.

Наприклад, газлайтери запросто можуть зло і грубо пожартувати на адресу жертви, зробити при всіх негарне зауваження або дати прізвисько. Усе це вони роблять, прикриваючись дружбою. Насправді ж, основна мета – принизити і зачепити співрозмовника.

Втрата цінності емоцій

Для газлайтингу не мають значення почуття та емоції жертви. Газлайтер обов’язково знайде собі виправдання, якщо ви раптом образилися на його жарт. Наприклад: “Ти все приймаєш близько до серця. Не перебільшуй”. Навіть у відповідь на те, що вам погано, він знайде відмовку: “Тобі здається. Займися чимось іншим”.

Маніпулятор акцентує увагу на своїх проблемах і потребах, а душевні муки жертви для нього абсолютно не важливі. Поступово в людини починає складатися думка, що вона даремно переживає і її дійсно хвилюють неправильні речі. Таким чином, газлайтер отримує ще більший вплив над нею.

Акцент на ненормальному сприйнятті того, що відбувається

У кожного з нас періодично настає момент, коли ми порівнюємо свої дії з діями інших. Ми намагаємося довести собі, що правильно й адекватно зрозуміли ситуацію. Основне завдання газлайтингу в цей момент полягає в тому, щоб переконати людину в зворотному, довести ненормальність.

Газлайтер часто може говорити такі фрази: “Останнім часом із тобою щось не так”, “У тебе ненормальна реакція”, “У тебе точно все добре?”, “Тобі потрібно допомагати”. Жертва після цих фраз починає сумніватися в собі, відчувати провину і безпорадність. Саме це й потрібно маніпулятору.

Перекладання відповідальності

Газлайтер ніколи не визнає, що він маніпулятор. Він шукатиме навколо себе людей, на яких можна перекласти всю відповідальність, і зрештою скаже, що його спровокували, підставили або примусили. Наприклад: “Я не хотів так чинити, але через твої дії довелося”.

Ворожий і агресивний настрій

Газлайтер ніколи не розслабляється. Для нього найкращий захист – це напад. Наприклад, якщо ви підозрюватимете його в зраді, то він звинуватить вас у нестерпних ревнощах, невпевненості в собі та ущербності. Пред’явіть докази – все стане тільки гірше, він проявить агресію.

Ще одним завданням газлайтингу є приниження успіхів і досягнень жертви. Типові фрази: “У твоєму віці я давно це вмів”, “Нічого особливого”, “Багато хто може так само”, “А ти можеш зробити краще?”. Найголовніше, щоб жертва відчула в чомусь свою неповноцінність.

Як протистояти газлайтингу

Як боротися з газлайтингом? Для початку важливо просто виявити його у стосунках. Найпростіше це зробити на 1 або 2 стадії. Набагато складніше буде на 3, коли жертва в усьому залежить від маніпулятора. Вихід із такої ситуації знайти непросто. У будь-якому разі потрібно навчитися довіряти собі, тому всі подальші рекомендації будуть пов’язані саме з цією порадою.

Отже, що робити в разі газлайтингу?

  1. Вірте власним почуттям. Одразу позбутися впливу газлайтера не вийде. Потрібно діяти поступово. Почніть із відчуттів вашого тіла. Наприклад, коли ви точно визначатимете, холодно вам чи спекотно, то разом із цим невеликими кроками повертатиметься розуміння того, чого ви справді прагнете.
  2. Окресліть свої межі. Зрозумійте, що для вас неприпустимо і якого ставлення до себе ви не потерпите. Спробуйте діяти, виходячи з цього. Не бійтеся відмовлятися від того, що вам не подобається. Намагайтеся дотримуватися своєї точки зору і відстоювати власну позицію.
  3. Почуйте думку зі сторони. Поговоріть з тими людьми, які знали вас до знайомства з газлайтером. Запитайте, чи змінилися ви, як вони бачать збоку ваші стосунки з маніпулятором. Спробуйте дізнатися їхню думку про ситуацію, що склалася. Так ви зможете зрозуміти, наскільки адекватним є ваше сприйняття дійсності.
  4. Зверніться по професійну допомогу. Газлайтінг може мати дуже серйозні наслідки (страх, тривога, депресія). Самостійно з ними впоратися непросто. Зверніться до кваліфікованого фахівця. Він допоможе не тільки розібратися з наслідками, а й знову повірити в себе. По професійну допомогу варто звернутися і тим, хто сам помічає за собою неправильну поведінку.

Якщо вам здається, що газлайтером у стосунках виступаєте ви, то звернення до фахівця – це найкращий вихід із ситуації. На сеансі вам допоможуть зрозуміти, чи так це, що стало причиною такої поведінки, які власні потреби ви задовольняєте в такий спосіб і як навчитися поводитися правильно.

Оцініть статтю
Обери Успіх!