У стародавньому патріархальному суспільстві жінки були безправними, і тому до вінчання вони іменувалися за батьком, а після вважалися власністю чоловіка. Довго питання збереження дівочого прізвища навіть не розглядалося.
Сьогодні це рішення залишається на розсуд самої жінки. Нерідкі випадки, коли незадоволений своїм немилозвучним прізвищем чоловік бере прізвище дружини. Але чи варто розглядати збереження або зміну прізвища виключно як питання традицій? І чи є юридичні тонкощі, які потрібно обов’язково враховувати під час цієї процедури? Давайте разом розбиратися, чи змінювати прізвище при заміжжі.
- Звідки пішла традиція зміни прізвища при заміжжі
- Плюси й мінуси зміни прізвища при заміжжі
- 9 документів, які потрібно замінити після зміни прізвища
- Поширені запитання про зміну прізвища при заміжжі
- Чи можна оформити подвійне прізвище?
- За подвійного прізвища чиє має стояти першим?
- Чи можна змінити прізвище через рік після укладення шлюбу?
Звідки пішла традиція зміни прізвища при заміжжі
У всіх традицій є передісторія. Як правило, будь-яку з них можна логічно пояснити.
Прізвища з’явилися приблизно в XIII столітті. Весь процес офіційного прийняття прізвищ тривав до початку XX століття. Звісно, насамперед це було важливо для людей заможних. Для простого люду цілком вистачало прізвиськ, імен та інших способів самовизначення.
Взагалі, прізвища – це певні прізвиська, що передаються з покоління в покоління, які показують приналежність людини до тієї чи іншої родини. Виходячи заміж, дівчина залишала одну сім’ю і ставала частиною іншої. Недарма весільний обряд мав схожість із похоронним: вона вмирала для одних людей і народжувалася для інших. Саме тому дівчат омивали в лазні та оплакували перед весіллям. Чоловік мав перенести дружину через поріг нового дому на руках, щоб дух його дому її прийняв за свою. Вона як немовля, яке ніби з нізвідки з’являється на світ.
Документально цей перехід ніяк не підтверджувався. Усі люди, що належали до одного роду, просто носили однакові прізвиська. Фіксувати це в документах не було необхідності, адже раніше не потрібно було робити візи, записуватися в поліклініку тощо. Чоловіки, які були не особливо багаті, взагалі обходилися без прізвищ, а жінки, які в ті часи не мали права голосу, тим паче.
Але варто згадати й інші пояснення:
- Релігійні. У Євангелії від Матвія написано: “І сказав: “Отож залишить чоловік батька й матір, та й пристане до дружини своєї, і будуть двоє однією плоттю, тож не двоє вони вже, а одна плоть”. Спільне прізвище символ єднання душ.
- Меркантильні. У заміжніх жінок не могло бути жодної власності. Усім володіли чоловіки. Спільне прізвище в такому випадку – символ єдності з юридичного погляду.
- Владні. Безправною жінкою обов’язково мав хтось керувати. Спочатку це було справою батька, а потім право передавалося до чоловіка.
Тому якщо раніше до питання, чи варто міняти прізвище при заміжжі, підходили з практичного погляду, то зараз це просто ритуал при укладанні шлюбу.
Плюси й мінуси зміни прізвища при заміжжі
Отже, чи варто змінювати прізвище при заміжжі? Нині робити це зовсім необов’язково. Цей крок має як плюси, так і мінуси. Тому, якщо ви плануєте прийняти таке серйозне рішення, добре подумайте. Зміна прізвища може мати дуже сильний вплив на ваше життя надалі.
Позитивні сторони:
- У питанні, чи змінювати прізвище при заміжжі, насамперед є психологічний аспект. Коли у подружжя одне прізвище, вони сприймаються як єдине ціле. Чоловіки розцінюють це як ознаку сильного жіночого кохання.
- Є і якийсь таємний сенс – жінка стає невід’ємною частиною чоловіка. Вона повністю його, недарма кажуть, що вона “за чоловіком”.
- Так, доведеться витратити час на переоформлення після заміжжя всіх документів, але це лише спростить життя в майбутньому. Наприклад, у процесі оформлення сімейної спадщини. Ми не замислюємося про це, поки молоді, але якщо у вас буде інше прізвище, то доведеться ще доводити, що ви справді маєте якийсь стосунок до цієї сім’ї.
- Великий плюс при появі дітей. Якщо у вас будуть різні прізвища з дітьми, то доведеться постійно за допомогою свідоцтва про шлюб підтверджувати, що ви їхні батьки.
- Суспільне визнання. Якщо у вас будуть різні прізвища з чоловіком, хоч у цьому і немає нічого поганого, але у багатьох виникає питання – чому.
- Як хорошою стороною, так і негативною зміна прізвища може стати, якщо ваше дівоче просто вам не подобається або погано звучить. Взявши прізвище чоловіка, ви позбудетеся цієї проблеми.
Негативні сторони:
- Варто врахувати, що змінити доведеться не тільки паспорт і якісь особисті документи, а й, наприклад, студентський квиток, якщо ви вчитеся в інституті – там теж необхідно все переоформляти. Це знадобиться для того, щоб після закінчення вишу вам видали диплом із вашим новим прізвищем. Не забудьте, що різні організації, такі, як податкова, комунальні служби та інші, теж доведеться повідомити про зміни особистих даних.
- Зміна документів на робочому місці.
- Якщо ви маєте свій бізнес, то теж доведеться витратити час на переоформлення.
- Якщо ви художниця або представниця якоїсь іншої творчої професії, то не забудьте змінити підпис під своїми роботами. Для оточуючих у будь-якому разі доведеться проводити бесіду з поясненнями.
- Якщо це не перший ваш шлюб і є діти від інших стосунків, то пред’явлення свідоцтва про новий шлюб теж буде обов’язковим для того, щоб довести спорідненість. Звісно, можна поміняти прізвище і дітям, але це відбудеться не швидко. Тому чи змінювати прізвище при заміжжі, якщо у вас є дитина від першого шлюбу, вирішувати тільки вам.
- Під час закордонних подорожей зміна закордонного паспорта також є обов’язковою, а це займає досить тривалий час.
Відповідь на запитання, чи обов’язково змінювати прізвище при заміжжі, залежить тільки від вашого рішення. Єдине, що варто врахувати, це думка чоловіка з цього питання.
9 документів, які потрібно замінити після зміни прізвища
Є перелік документів, які обов’язково потрібно поміняти при зміні прізвища. Вони стануть у пригоді під час здійснення угод з нерухомістю, наприклад, під час продажу, оренди або будь-яких інших юридичних дій (реєстрація, оплата комунальних послуг тощо).
Що потрібно буде поміняти:
- Паспорт (змінюється протягом місяця).
- Документи на авто (змінюються протягом 14 днів).
- Права (змінюються протягом 10 днів).
- Закордонний паспорт.
- ІПН. По суті, його номер теж не змінюється, але можна зробити нове свідоцтво про взяття на облік у податковій інспекції.
Не забудьте замінити наявні банківські картки.
Міняти не потрібно:
- Документи про право власності та дипломи про освіту. Якщо їх потрібно десь показати, то достатньо мати при собі паспорт і свідоцтво про шлюб.
- Трудову книжку. Кадровик просто вносить до неї відомості про зміну прізвища.
- ІПН. Якщо тільки ви самі цього не побажаєте. Зробити це можна в податкових органах.
Поширені запитання про зміну прізвища при заміжжі
Чи можна оформити подвійне прізвище?
Закон не забороняє цього робити, ба більше, після укладення шлюбу обоє з подружжя можуть змінити дані й об’єднати свої прізвища. Часто вони дуже красиво звучать. Часом завдяки такому рішенню вдається уникнути конфлікту на цьому ґрунті.
Якщо хтось із подружжя проти, то подвійне прізвище цілком може взяти й один із них.
За подвійного прізвища чиє має стояти першим?
Вирішили взяти подвійне прізвище і спантеличені питанням, чиє ж має стояти першим? Якогось певного порядку законодавством не передбачено, тому рішення приймати вам.
Вимовте обидва варіанти та визначте, який із них милозвучніший. Співробітники РАЦСу можуть не записати вам подвійне прізвище, якщо його важко вимовляти або воно звучить безглуздо.
У реєстрації відмовлять, якщо:
- у дружини або чоловіка вже є подвійне прізвище;
- прізвища до шлюбу збігаються;
- один із подружжя проти.
Чи можна змінити прізвище через рік після укладення шлюбу?
Прізвище можна змінити в будь-який час на ваш розсуд. Це може статися через 2, 3, 5 або 10 років.
Процедура практично така сама, як одразу після весілля. Ви пишете заяву і віддаєте її у відповідні органи. Протягом місяця, може, трохи більше, її розглядають, і ви отримуєте нові документи.
У такому разі обов’язкова зміна і всіх інших документів, про які йшлося раніше.
Вам віддадуть нове свідоцтво про шлюб, яке потрібно буде пред’явити в міграційній службі за місцем перебування.
Що ж виходить? Змінити прізвище – значить, поважати традиції, показати повагу до сім’ї чоловіка, уникнути конфлікту й отримати путівку в нове життя. Чи можна не змінювати прізвище при заміжжі? Можна. З вашого боку це буде показником того, наскільки важлива для вас ваша сім’я, і проявом внутрішньої незгоди зі змінами. З прийняттям такого відповідального рішення вас ніхто не квапить. Під час подачі заяви можете вказати, що залишите своє прізвище, а перед самою датою весілля поміняти рішення. Як правило, жодних особливих труднощів це не спричиняє.
Чи варто змінювати прізвище при заміжжі, коли у вас другий шлюб – теж рішення, яке приймається тільки особисто вами.
Якщо ви сумніваєтеся, то оптимальний варіант – знайти чоловіка з таким самим прізвищем, як у вас. Таке буває. Головне, щоб при виборі супутника життя це не стало для вас пріоритетним показником.