Чому б’є чоловік: як позбутися сімейного насильства

Відносини

Чому це погано? На жаль, ситуації, коли чоловік б’є дружину, не такі вже й рідкісні. Чому чоловік розпускає руки? Невже, як у старій приказці, б’є – значить любить? Чому внаслідок такого “кохання” нерідко стаються трагедії?

Як реагувати? Бо це зовсім не любов і не нормальні стосунки між чоловіком і жінкою. Це домашнє насильство, яке переслідується за законом. Але навіть якщо дружина не хоче кримінального чи адміністративного покарання для чоловіка, вона має чітко розуміти, що таких стосунків потрібно позбуватися якнайшвидше.

Проблема сімейного насильства

Прогрес іде, а це негативне явище все ще існує в нашому житті. Домашнє насильство трапляється досить часто в найрізноманітніших країнах. Але, на жаль, на цю тему рідко говорять. Насамперед мовчать і самі жертви, більша частина яких (95 %) – жінки та діти. Вони, як правило, приховують жахливі факти особистого життя. Але звинувачувати їх у цьому було б нечесно.

Дехто просто боїться або переконаний, що все, що відбувається, в межах норми, можливо, навіть справедливо і так трапляється в кожній родині. А якщо це відбувається повсюдно, навіщо ж порушувати це питання? Та й оточуючі часто критикують таких жінок.

Багато хто міркує так: чоловік б’є дружину, значить, хтось у цьому винен? Може, ці жертви заслужили на покарання і просто провокують своїх тиранів?

До насильства необхідно підходити з двох ракурсів – з позиції кривдника і жертви. За насильницьку поведінку відповідає той, хто ображає людину. А ось порятунок є завданням і відповідальністю слабкої жертви.

Зрештою так часто і виходить. Силу застосовує лідер, володар, який ставить за мету контролювати життя ближніх. І це основний його мотив.

Як правило, роль жертви дістається тим, хто має подібний досвід із дитинства. Наприклад, сварилися батьки або сусіди, батько лупив дітей за двійки, а мати терпіла приниження. Ці люди втрачають відчуття особистих кордонів, вони не можуть захистити свій моральний простір. Вони як належне сприймають стусани за неприбрані речі або неправильно сказане слово.

Але навіть ті, хто жив у благополучних сім’ях, маючи люблячих батьків, у дорослому житті не застраховані від застосування рукоприкладства. Аб’юзер не моментально перетворюється на агресора, він змінюється з часом. Багато хто навіть думки не допускає, що поруч із ними страшна людина. Свідомість блокує таку інформацію, щоб уникнути критичного стресу.

Причини, через які б’є чоловік

Що насправді коїться в душах у чоловіків? Як перетворюються вони на тиранів? Чия це вина? Чому чоловік б’є? Усе це можна пояснити. Причини потрібно пошукати в далекому минулому – згадати дитинство, колишні стосунки тощо. Просто так садистом ніхто не стає.

Дитяча психотравма

Найтиповіший випадок – асоціації з вчинками батька в батьківській родині. Там, де мало місце сімейне рукоприкладство, є ймовірність, що з хлопчика дозріє чоловік-тиран. Це єдина модель стосунків, засвоєна ним із раннього дитинства. Людина зовсім не розуміє, як інакше вирішити конфлікт. Вона підсвідомо копіює дії батька. Адже якщо це допомагало в минулому житті, то чому не приструнити домашніх кулаком?

Якщо ваш обранець ріс у такому середовищі й починає потроху проявляти агресію, підіть із ним до психолога. Для збереження шлюбу він погодиться на такий вчинок, якщо хоче серйозних, міцних стосунків. Але це, на жаль, реально, якщо в чоловіка є бажання змінюватися і позбуватися агресії.

Алкоголізм

Люди з порушеннями психіки не можуть контролювати себе і тому неадекватні. Переважну масу травм і тілесних ушкоджень (включно з побутовими вбивствами) вони завдають саме в нетверезому стані. Алкоголіків важко лікувати, але задля порятунку сім’ї та міцних стосунків потрібно намагатися робити все. Головне – вирішувати проблему спільно.

Якщо чоловік сам не збирається покінчити зі спиртним, то нічого не вийде. Усе те, що рекламують з екранів телевізора та в Інтернеті, безсиле вилікувати залежність від алкоголю без бажання хворого. Це казки маркетологів.

Ображений і ображений

Нерідко деспотом стає закомплексована особистість. Таким весь час не щастить, над ними жартують оточуючі, не поважають на роботі. Не сміючи реалізувати свої високі амбіції поза домом, ці чоловіки зривають злість на домашніх. Не отримуючи належної відсічі, вони тішать самолюбство і виростають у власних очах. Їм важливо відчувати перевагу, нехай навіть над беззахисними людьми.

Якщо у вашому домі б’є чоловік такого типу, а ви – бита ним дружина, терміново йдіть від нього. Усі обіцянки виправитися – суцільна брехня, оскільки егоїзм, як правило, невиліковний. Вам подобається бути грушею для биття для підвищення самооцінки свого тирана? Подумайте! Він битиме вас постійно.

Щасливчик

Домашнім деспотом бувають навіть ті, кого надмірно догоджали в дитинстві. Вони звикли до потурання своїм бажанням і отримання “на блюдці з блакитною облямівкою” всіх “хотілок”. Їхнє слово зводилося в ранг закону. Вони вважають, що дружина повинна стояти по стійці “струнко” в їхній присутності і моментально виконувати будь-які забаганки. В іншому разі тиран стає некерованим, впадає в крайню агресію і б’є близьких за непослух.

Не будучи самостійним, везунчик вимагає від жінки того, що не вміє сам. Якщо ваша близька людина схожа на цього агресора, мерщій несіть ноги. За любов не можна платити душевним і тілесним болем. Захистіть своїх маленьких дітей від психотравм! Нехай вони виростуть щасливими, великодушними людьми.

Що робити жінці, яку б’є чоловік

Насамперед дружині необхідно змінити своє ставлення до чоловіка і чітко заявити: “Ще вдариш – я піду”. Перечікувати агресію – не вихід.

Якщо хочете, щоб чоловік не бив, вгамуйте свою вимогливість. У цьому випадку не можна недооцінювати його можливості та відпускати глузування. Помітивши в чоловіка схильності до насильства, не демонструйте свою ворожість. Інакше побиття будуть регулярними, і тільки цим способом він зможе розслаблятися. Не провокуйте його через дрібниці! Під час нападів агресії дайте їй оговтатися, охолонути. Потім у спокійній обстановці дізнайтеся, що хвилює чоловіка.

Не потрібно ризикувати, якщо з боку чоловіка звучать і погрози вашому життю. Підіть від нього, поки все не устаканиться, і поживіть у рідних або друзів. Головне забезпечити власну безпеку. Ніщо не може бути дорожчим за ваше здоров’я.

За перше сімейне насильство чоловіків не притягують до кримінальної відповідальності. Це відбувається після попереднього адміністративного стягнення за насильницькі дії, а також коли побої завдали шкоди здоров’ю жертви або призвели до незворотної втрати працездатності. Насильник відповідатиме за нанесення побоїв.

Чим загрожують тирану насильницькі дії щодо своєї сім’ї:

  • штрафом;
  • обмеженням волі на 10-15 діб;
  • примусовими роботами протягом 60-120 годин.

Неодмінно потрібно відвідати травмопункт і зафіксувати побої. Інакше довести факти домашнього рукоприкладства буде складно, просто словами ви не підтвердите нічого. Якщо не знайти свідків і вагомих доказів для суду, то вашу позовну заяву кваліфікують як скарги скривдженої дружини.

У мегаполісах є кризові центри, де допомагають жертвам сімейного насильства. Ці організації спеціально створені для тих, кого чоловік бив неодноразово. Там жінкам завжди дадуть притулок на кризовий час у цілодобовому режимі. До того ж можна звернутися на гарячу лінію й отримати соціальну допомогу психолога. Там вас заспокоять і розкажуть, як діяти в подібній ситуації.

Зрозуміло одне: ні за що не можна виправдовувати насильство чоловіка, необхідно відшукати моральні причини прояву агресії. Якщо коріння деспотичності лежить у батьківській сім’ї і хлопчик у дитинстві бачив знущання батька, то для нього це нормально. За небажання чоловіка змінити себе у жінки один лише вихід – йти. Із садистом далі жити не можна.

А якщо чоловік ударив вас уперше? Тобто має місце разовий конфлікт і раніше цього не траплялося. Вам потрібно оцінити психологічний стан партнера, в якому той перебуває зараз. Можливо, негативні події в його недавньому житті викликали неадекватну реакцію. Це, зрозуміло, не виправдання, а пошук істини, а саме причин такої несподіваної поведінки.

Є ймовірність, що дружина морально пресувала чоловіка замість його підтримки в складній ситуації. У цьому разі варто переглянути свою позицію щодо чоловіка і зміцнити взаєморозуміння.

Часто бувало, що чоловік ображав і бив дружину, а в результаті діставалося дітям. Вина дитини була в тому, що вона потрапила на очі тирану. Це вказує на очевидні психічні патології в глави сім’ї. Щоб покинути цього мучителя, потрібно бути максимально обережною. Такі люди можуть мститися.

Як чинити, якщо чоловік підняв руку на вагітну жінку? Терпіти в жодному разі не можна! Необхідно сповістити поліцію, йти до психолога, шукати підтримки в центрах соціальної допомоги жертвам сімейного насильства.

Чому жінка не йде від чоловіка, який її б’є

Існує лише одна причина для збереження будь-якої сім’ї. Це випадкова взаємна агресія, ініціатором якої іноді бувають жінки.

Ви спалахнули і різко вирвали з рук у чоловіка чашку. Від несподіванки він штовхнув вас на диван, ви стали бити його торшером, і в результаті ви побилися. Якщо кожен пізніше усвідомив свої вчинки, потім вирішив, що потрібно контролювати себе, і разом ви готові відвідати сімейного психолога, тоді, звісно, варто попрацювати над гармонією в сім’ї на благо свого союзу.

А якщо після бійки ви не зрозуміли, що скоїли злочин, вважаєте, що все гаразд і нічого робити не потрібно, тоді настав час розлучитися і подбати про збереження здоров’я, а можливо, навіть життя.

Чому більшість жінок терплять постійну агресію і не йдуть від чоловіків? Головні причини такі:

  1. Боязнь зізнатися оточуючим у своїй проблемі і оголити скелет у своїй шафі. Багато хто соромиться показати, що зробив неправильний вибір супутника життя.
  2. Переконання, що без чоловіка буде складно. Нехай він агресивний з нею, зате здатний захистити сім’ю і від інших людей. Від домагань керівництва, наприклад, від хуліганів, скандалістів тощо. Не сміючи протистояти тирану, жінка вважає себе вразливою і безсилою перед світом.
  3. Пошук виправдань. Аналізуючи те, що трапилося, жертва думає приблизно так: “Всьому виною – алкоголь, тверезим він поводиться нормально”. Або так: “Він неврівноважений, бо ріс у поганій сім’ї і не пізнав батьківської любові”, “Усе через стрес на роботі”. Сьогодні, до речі, багато тиранів прикинулися жертвою пандемії і нібито відчувають страх за майбутнє. Однак усі ми жертви обставин, але б’ють свої сім’ї тільки аб’юзери.
  4. “Він прекрасний батько. Чоловік б’є мене, але не дітей”. Насильство складно приховати від оточуючих. Як не старайся, але діти бачать, як страждає мати. Їм жити в такій сім’ї небезпечно. Поставте собі важливі запитання: як пояснити, що відбувається, дітям? Якщо в майбутньому дитину принижуватимуть, а вона сприйме як належне? Чи стане ваш син тираном, дивлячись на батька? Чи здатен буде вбивати чужих людей?
  5. “Вина лежить на мені”. Це найжахливіше – шукати причину у власних вчинках. Тоді всі оточуючі здаються благополучними, щасливими. Це дратує навіть процвітаючі родини. А для тих, хто живе з деспотом, може перетворитися на драму: “Це в мені якісь проблеми”.

“Я неправа, бовкнула зайве” – не менш поширена стратегія захисту. Насправді ні слова, ні сильні емоції не можуть виправдати насильство. Аб’юзери хитрі й часто після бійки дарують подарунки, влаштовують “романтик”, щоб загладити свою провину.

Нерідко пусковим курком є народження дітей. Ізольовані від соціуму матусі не мають власних доходів і страждають від великих психологічних навантажень. Згодом контроль тирана зростає, але спочатку він здається турботою і любов’ю. Пізніше жертва розуміє, що повернення до минулого життя немає – з друзями зв’язок втрачено, рідні віддалилися, жити ніде, грошей немає.

Ви і зараз хочете мучитися, живучи з агресором? Упевнені, що чоловік, який б’є, вам посланий згори, бита дружина – ваше покликання? Тоді для вас ми підготували сумну статистику:

  • Щогодини в Росії помирає 1 жінка через сімейну тиранію. Щорічно цей жахливий показник сягає 12 000-14 000 осіб.
  • Від рук злочинців у нас у країні громадянки гинуть рідше, ніж у рідній родині.
  • Кожні 36 000 дружин на мільйон щодня страждають від побоїв аб’юзерів.
  • Через побиття батьків понад 50 000 дітей йдуть з дому.
  • Щорічно 2 000 дітей закінчують суїцидом, не витримавши побоїв свого батька (матері).

Можливо, ця інформація змусить вас подумати про сумне майбутнє і прийняти правильне рішення. І врахуйте, що правильний чоловік ніколи не ображає слабких, а тим більше кохану дружину. Це неписане правило закріплене століттями, і сильна стать про це знає. Але іноді бувають винятки.

Оцініть статтю
Обери Успіх!