Чоловік і жінка, небайдужі одне до одного, завжди проходять через певні етапи стосунків. Дорога ця може бути різною: довгою або короткою, рівною або звивистою, простою або з різного роду перешкодами. Так чи інакше, але нею доведеться йти.
Хороша новина в тому, що іноді, за гарячого бажання обох сторін, деякі неприємні етапи можна пропустити, а гострі кути згладити. Але для цього як мінімум потрібно знати, де соломку підстелити. Що ж, спробуємо вам із цим допомогти.
7 загальних етапів стосунків між чоловіком і жінкою: від закоханості до кохання
Романтичний зв’язок між чоловіком і жінкою завжди починається з першої зустрічі та взаємної симпатії. Для того щоб закоханість перетекла в міцний союз двох сердець, стосунки мають пройти всі сім етапів розвитку, які виділяють у психології.
- Закоханість. Цукерково-букетний період неспроста має таку романтичну назву, адже саме на першому етапі стосунків чоловік особливо намагається сподобатися жінці та привернути її до себе. Тому залицяльник не скупиться на подарунки, часто влаштовує побачення своїй дамі та радує її розкішними букетами. Представниці прекрасної статі розквітають на очах, коли закохані. Вони намагаються мати спокусливий вигляд для свого партнера, дивувати його кулінарним талантом та іншими вміннями, демонструвати тільки найкращі якості. Важко сказати, скільки саме триває цей етап. Для одних пар він закінчується вже через кілька місяців стосунків, іншим же вдається продовжити його на роки.
- Пересичення. Проте через певний час закохані насичуються одне одним. Переваги партнера відходять на другий план, зате недоліки стають більш явними. Часто виникає роздратування, а бажання проводити якомога більше часу разом згасає. Спілкування вже не викликає тієї бурі емоцій, що на самому початку. Багато людей на другому етапі стосунків починають думати, що кохання минуло, і розривають союз. Інші ж переходять на новий рівень зі своїм партнером.
- Невдоволення. На цьому етапі невдоволення партнером досягає свого піку. Усі недоліки коханої людини стають очевидними, і закривати на них очі більше не виходить. З’являється роздратування одне до одного: звички, манера поведінки, захоплення – все це може бути джерелом обурень і обурення. Багато хто помилково намагається змінити партнера, але це шлях у нікуди. Єдине, що можна зробити на цьому етапі стосунків, – проаналізувати мінуси коханого і вирішити, чи справді вони такі суттєві, що ви не зможете з ними змиритися.
- Розвиток терпимості. Якщо хлопець або дівчина вирішують, що готові закрити очі на недоліки партнера, то їхні стосунки виходять на новий етап. Закохані приймають одне одного такими, якими вони є. Подібне сприйняття дає змогу дійти до гармонії в парі, змиритися з тим, що ідеальних людей не буває, кожен із двох – особистість, яка є цілісною і не може існувати без своїх особливостей поведінки та рис характеру.
- Повага. Якщо ви пройшли у стосунках вогонь, воду і мідні труби, пережили тисячі сварок і примирень, пережили весь спектр позитивних і негативних емоцій, водночас не здалися і залишилися разом, у вас обов’язково сформується почуття поваги до партнера хоча б за те, що він поруч, незважаючи на минулі негаразди і образи. Тоді вам обов’язково захочеться старатися на благо коханої людини, щоб віддячити їй за роки, проведені разом.
- Дружба. Це останній етап стосунків перед досягненням справжнього кохання. Після всіх випробувань, які чоловік і жінка пережили разом, кожному з них стає зрозуміло, що на партнера можна покластися в будь-якій ситуації. Зазвичай закохані починають відчувати одне до одного абсолютну довіру, повагу та вдячність.
- Кохання. Це надзвичайно важливий етап побудови стосунків. Незважаючи на те, що більшість людей упевнені: кохання з часом минає, в реальності все відбувається з точністю до навпаки. Справжні почуття виникають тільки після спільного подолання труднощів.
Справжнє кохання стає свого роду нагородою за те, що партнери проявили стійкість, не здалися і не зруйнували те світле, що було між ними. Досягти її можна, тільки пройшовши всі етапи стосунків від початку і до кінця. При цьому пара отримує безцінний досвід, а також почуття глибокого задоволення і внутрішньої гармонії.
5 етапів становлення стосунків
Розвиток стосунків для чоловіків і жінок відбувається по-різному, оскільки ми шукаємо одне в одному різні якості, тому нас приваблюють певні люди. Щоб черговий роман переріс у справжнє кохання і міцний шлюб, стосунки мають пройти п’ять основних етапів.
Поговоримо докладніше про кожен із них.
- Бажання. Для будь-якого чоловіка першою ознакою того, що жінка йому сподобалася, є виникнення почуття потягу до неї. Саме це важливо для представників сильної статі на етапі знайомства. Можна скільки завгодно розмірковувати про те, що людина – високоінтелектуальна істота, але природа чоловіків така, що саме фізичне бажання стає відправною точкою.У жінок усе влаштовано зовсім по-іншому. Спочатку даму приваблює характер, розум, поведінка чоловіка. Якщо дівчина розповідає про кохання з першого погляду, значить, вона просто вигадала собі образ, у який закохалася. Психологи радять вирубувати на корені будь-які подібні пориви. Зазвичай, якщо жінка, заплющивши очі та вуха, говорить про шалене кохання, це означає, що вона думає, нібито знайшла ту саму ідеальну людину для сім’ї та шлюбу, перескочивши всі попередні етапи й перейшовши одразу до найцікавішого. На жаль, такого не буває, а за подібні помилки можна дуже сильно поплатитися.
- Невизначеність. Коли ви закохуєтеся, спочатку здається, що це почуття ніколи не зміниться. Незабаром же ви розумієте, що партнер не такий ідеальний, як вам хотілося б. Ви певною мірою розчаровуєтеся, віддаляєтеся, відчуваєте охолодження. Такий стан особливо характерний для чоловіків. Зазвичай найбільший інтерес вони відчувають, поки ще не добилися жінки. У цей період вони готові заради коханої на все. Але щойно результат досягнуто, інтерес пропадає. Представникам сильної статі важко переживати цей період. Однак потрібно просто перечекати, поки зневіра мине, продовжуючи залицятися до своєї дами.Якщо жінка бачить і відчуває, що партнер до неї охолов, найгірше, що вона може зробити, це впасти в паніку, істерично вимагати уваги, обтяжуючи чоловіка дзвінками і дурними SMS. У жодному разі не можна нав’язуватися коханому, бо це викличе в ньому ще більшу відразу.
Це найперше віддалення на довгому шляху побудови міцних стосунків. Саме зараз чоловік має зрозуміти, що ви для нього значите, чи готовий він втратити вас і йти далі по життю. Якщо шлюб укладається раніше цього етапу, люди так і залишаються в стані невизначеності, постійно мучачи себе думками про те, чи правильний вибір вони зробили.
- Бажання стати єдиними одне для одного. Тут ідеться не про те, що чоловікові й жінці час скріпити свій союз узами шлюбу. Просто на цій стадії люди зазвичай розуміють, що поруч із ними саме та людина, яку вони хотіли б бачити, а отже, ніхто інший просто не потрібен. Якщо етап сумнівів успішно пройдено, то у закоханих з’являється бажання обірвати всі інші зв’язки і будувати стосунки тільки один з одним.
- Емоційна близькість. Передостання стадія стосунків між закоханими до ухвалення рішення про вступ у шлюб. Зазвичай на цьому етапі в людей з’являється бажання стати ближчими на емоційному рівні, впустити партнера у своє серце. Тоді виникає і зворотний бік медалі, адже всередині нас приховано не тільки хороше, а й погане, про що може не знати ніхто. Якщо жінка не готова відкритися і бути собою поруч зі своїм чоловіком, то або це не її людина, або вони ще не досягли потрібної стадії стосунків.Якщо жінка пригнічує прояви своєї особистості і поводиться нещиро поруч із партнером, значить, вона йому не довіряє. Щоправда, подібна поведінка може призвести до розриву, бо стосунки, побудовані на недомовках, рано чи пізно зруйнуються. Цей момент стосується не тільки жінок, а й чоловіків. Тому довіра є найважливішою частиною міцного і щасливого союзу, а також основою розвитку душевної близькості з партнером, яка зрештою призведе до справжнього кохання.
Спорідненість душ означає, що можна бути самим собою поруч із партнером, без брехні та удавання. Однак стати по-справжньому близькими вийде лише на певному етапі стосунків.
- Заручини. Найостанніший період перед укладенням шлюбу. З одного боку, ви ще не чоловік і дружина і продовжуєте залишатися вільними, з іншого – ваші почуття настільки глибокі, що ви не уявляєте життя одне без одного. Водночас нерідко буває, що саме на етапі заручин пари розпадаються, навіть попри сильну закоханість.
Дуже важливо розуміти, що прожити все життя з однією людиною – це не просто історія про кохання. Буває, що почуття є, ви поважаєте і цінуєте одне одного, але не хочете пов’язувати себе узами шлюбу назавжди. Це нормально. Звісно, якщо у вас немає жодних сумнівів, ви глибоко прив’язані до партнера, готові бачити його поруч упродовж усього життєвого шляху, то за заручинами піде одруження.
7 етапів розвитку стосунків у шлюбі
Побудова сімейних стосунків також включає в себе певні етапи. Психологи виділяють їх сім.
- Медовий місяць. Відразу після весілля настає найсолодший період у житті подружжя. Їх накриває хвиля любові, ніжності, пристрасті. Це надзвичайно важливий етап стосунків, бо він дає змогу зміцнити зв’язок між партнерами. Навіть у стародавні часи військовослужбовцю давали відпустку завдовжки в рік, якщо він одружувався, щоб у нього був час налагодити побут, встановити міцні зв’язки з дружиною, звикнути до нового укладу життя. Триває такий період від кількох місяців до кількох років.
- Усвідомлення. В одних пар цей етап настає різко, в інших – поступово. Причому для кожного з подружжя він може початися в різний період. Цей рівень стосунків характеризується усвідомленням суті сімейного устрою, який включає облаштування побуту, виховання дітей, виконання певних обов’язків. Зазвичай на цьому етапі подружжя розуміє, що в кожного є недоліки.
- Протистояння. Нарешті, стає зрозуміло, що партнер зовсім не ідеальний, як здавалося на самому початку сімейного життя. Можна навіть сказати, що подружжя починає показувати своє справжнє обличчя. Це буває причиною частих сварок і чвар, хоча раніше подібним речам не знаходилося місця у стосунках. Постійне з’ясування, хто правий, а хто винен, зароджує сумніви: чи правильний вибір зробили кохані, вирішивши скріпити свій союз узами шлюбу. Нерідко люди розуміють, що далі їм не по дорозі, і розлучаються.
- Переоцінка. Якщо ж подружжя ухвалює рішення залишитися разом і подолати труднощі, через кілька років їхні стосунки переходять на новий рівень. Вони звикають до недоліків одне одного, розуміють, що переваги партнера набагато важливіші. Сім’я робиться міцнішою і зрілішою, особливо якщо в ній виховуються діти.
- Співпраця. У цей період подружжя наче знову повертається в медовий місяць. Спільне подолання труднощів, вирішення конфліктів, відмова від сварок дає змогу партнерам зблизитися, повернути пристрасть, наново закохатися одне в одного. Коли діти підросли, а кар’єра вже побудована, саме час знову зайнятися стосунками.
- Криза середнього віку. Усе змінюється, життя не стоїть на місці, і коли всі вершини вже підкорені, людина досягла успіху в кар’єрі, шлюб став стабільним, а стосунки передбачуваними, непомітно може підкрастися криза середнього віку. Думки про те, що час швидкоплинний, а старість уже не за горами, не дають спокою. Тому одному або обом подружжю різко хочеться виглядати молодше і почуватися повними сил та енергії. Хтось із партнерів нерідко кидає сім’ю і йде до молодого коханця або коханки. Ще однією проблемою стає те, що діти, які подорослішали, також готові покинути рідне гніздо.Саме в цей період ситуація в сім’ї ускладнюється й іншими обставинами: смертю батьків, погіршенням здоров’я, кризою в справах. Усе це викликає в подружжя взаємні образи, конфлікти та сварки. На цьому етапі зберегти сім’ю буває дуже непросто, тільки взаємна підтримка і розуміння того, що чоловік і дружина по-справжньому люблять одне одного, може врятувати ситуацію. Проте нерідко пари розпадаються саме в цей період.
- Задоволення. Лише проживши разом не один десяток років, подружжя починає розуміти, що зробило правильний вибір і не дарма зберегло стосунки. Взаємні докори і образи змінюються почуттям глибокої поваги і вдячності. Настає етап задоволеності життям. Приходить розуміння справжнього щастя.
5 етапів виходу зі стосунків
Психологи порівнюють переживання, які відчувають партнери після розриву стосунків, із втратою. Ще 1969 року американський психіатр Елізабет Кюблер-Росс запропонувала класифікацію стадій втрати близької людини.
Згідно з цією класифікацією, всі люди проходять певні етапи, перш ніж стають готовими до початку нових стосунків.
- Заперечення. Спочатку людина відчуває такий сильний шок, що не здатна оцінити свої почуття. Мозок просто відмовляється вірити в те, що все скінчено. Здавалося б, партнерам має бути сумно і сумно після розставання, але потужний викид адреналіну не дає відчувати жодних емоцій.
- Злість. Після того, як шок поступово відпускає, для колишніх партнерів настає стадія первинного усвідомлення того, що сталося. Зазвичай вона супроводжується образою, злістю і гнівом, спрямованими на екскоханого. Причому негативні емоції можуть бути як явними, так і прихованими, через що нерідко починаються проблеми зі здоров’ям.Деякі люди на цьому етапі забороняють собі висловлювати злість. Це дуже небезпечний стан, оскільки негативні емоції, які не вивільнилися, можуть сприяти тому, що людина назавжди застрягне в цій фазі переживання горя. Гнів обов’язково має вийти назовні. Це є важливою умовою лікування і досягнення стану гармонії.
- Торг. На наступному етапі переживання втрати партнера людину буквально накривають суперечливі емоції. Вона сильно шкодує про те, що сталося, і постійно прокручує в голові сценарії іншого результату подій. Починає здаватися, що все ще можна повернути, однак насправді все давно втрачено. Людина постійно перебуває в страху перед невідомістю, хоча розуміє, що весь час озиратися на минуле також неможливо. Необхідно прийняти той факт, що зі старим життям покінчено, і сміливо зробити крок у нове.
- Депресія. Коли мозок повністю упокорюється з тим, що стосунки завершено і нічого повернути не можна, настає період депресії. Стає зрозуміло, що ви втратили щось важливе і цінне, і цього більше не буде у вашому житті. Від подібних думок накочує сильний смуток. Людина постійно сумує за тими часами, коли коханий був поруч. Важко уявити, як жити далі. Усе здається сірим, похмурим і безглуздим.
- Прийняття. Коли етап депресії поступово починає відступати, приходить розуміння того, що життя триває. Людина знаходить у собі сили радіти новому дню. Звичайно, минулі спогади все ще відвідують колишніх партнерів, але вже не викликають такого гострого болю, як раніше. Людина робить висновки, осмислює все, що сталося, приходить до розуміння, що такий результат був неминучий. Життя повертається у звичне русло. З’являються нові захоплення, знайомства, цікаві події. Настає остання фаза розставання – прийняття.
Для кожної людини стадії розставання можуть тривати по-різному. Хтось переживає різні етапи всього кілька днів, а для когось муки розтягуються на роки.