“І жили вони довго і щасливо” – цими словами зазвичай закінчуються казкові історії кохання. І кожна дівчинка, закриваючи книжку, засинає з упевненістю, що, одружившись, Попелюшка і прекрасний принц будуть безмежно щасливі і жодна сварка не затьмарить їхнє подружнє життя. Виростаючи і створюючи власну сім’ю, дівчина так само впевнена, що в її домі пануватимуть мир і взаєморозуміння.
Однак, ставши подружжям, молодята тільки починають свій шлях до гармонійного сімейного життя. А на цьому шляху не обійтися без розбіжностей, адже в кожного свій характер, пріоритети – потрібен час для “притирання”. Жоден міцний шлюб на початку не обходиться без сварок. Але сварка з чоловіком у жодному разі не повинна засмучувати, адже вона допомагає краще пізнати партнера, навчитися розуміти його. Потрібно тільки вміти правильно вибудовувати спілкування, щоб подібні ситуації приносили користь.
Причини виникнення сварок між подружжям
Для початку варто зрозуміти, у чому ж полягають основні причини виникнення конфліктних ситуацій у сім’ї. Вони можуть бути різними:
- спроби змінити чоловіка і підлаштувати його під себе – друга половинка злиться і дратується від цього;
- бездоказова впевненість у тому, що один робить для стосунків набагато більше, ніж інший;
- ревнощі, які стають маніакальними;
- постійне бажання знати про будь-які пересування партнера за межами спільної житлоплощі;
- занадто висока самооцінка одного з партнерів;
- період виношування дитини, коли жінка емоційно нестабільна;
- народження першої дитини, яке змінює світогляд подружжя;
- небажання одного з партнерів виховувати дитину;
- нестабільне матеріальне становище, сварка з чоловіком через гроші – цілком звичайна справа;
- труднощі з роботою одного з подружжя, від цього він відчуває свою залежність від партнера;
- несумісність у сексуальному плані (це стосується не тільки фізичної близькості, а й сумісності темпераментів);
- погані стосунки з родичами чоловіка, які втручаються в сімейні справи;
- побутові проблеми;
- невміння чоловіка і дружини слухати і чути один одного;
- постійне невдоволення діями чоловіка;
- неправильна розстановка пріоритетів (наприклад, краще провести час із друзями, ніж із коханою людиною);
- зрада – як правило, це призводить до остаточної сварки з чоловіком і розлучення.
Як правило, у шлюбі з часом відбувається поділ обов’язків за гендерною ознакою. Якщо вони поділені неправильно, конфліктні ситуації та сильні сварки з чоловіком без причини неминучі.
Стадії сварки та її наслідки
Конфлікт із коханою людиною – це завжди неприємно. Є така приказка: “Милі сваряться – тільки тішаться”. Але фактично нічого веселого в цьому немає. Подумайте, ви бачили коли-небудь дівчину, яка була б щаслива від постійних сварок із чоловіком?
Ймовірно, такі любительки гострих відчуттів теж існують. Але будь-яка розумна людина розуміє, що сварки дружини з чоловіком приносять тільки поганий настрій і жахливий зовнішній вигляд.
Сварки мають на 3 стадії:
- Думки в голові. Наприклад, чоловік затримався на роботі, а ви вже подумки думаєте про те, як помститися, і підбираєте образливі слова. Ваше завдання – дати йому зрозуміти, наскільки ви злитеся.
- Сварка. Якщо конфлікти для вас звична справа, то ви напевно помітили, що вони тривають не більше 15-30 хвилин.
- Наслідки. Усе може закінчитися примиренням, а може й навпаки – ще більше загостритися. Дуже погано, коли ситуація залишається невирішеною і незрозуміло, коли все зміниться.
Користь сварок для стосунків
Що робити під час сварки з чоловіком? Для більшості людей конфліктні ситуації дуже неприємні. Але, на жаль, нікому не вдається їх уникнути. Однак якщо сварка правильна, вона навіть може піти на користь стосункам.
Плюси сварок із чоловіком:
- Висловити все, що накипіло, щоб стало легше. Якщо в конфлікті ви висловите все, що у вас накопичувалося в душі довгий час, ви відчуєте полегшення. Вас перестануть напружувати постійні думки про це. Звичайно, краще не варто доводити до межі, а потім вихлюпувати на партнера весь негатив. Але, якщо хоча б іноді давати собі можливість висловитися, ви значно полегшите своє життя.
- Удосконалення себе. Звісно, під час серйозної сварки з чоловіком ви почуватиметеся жахливо. Але одночасно з цим зможете визначити свої больові точки і спробувати виправити ситуацію. Це як спортивне тренування, коли спочатку важко і часом боляче, але результат того вартий.
- Прийде розуміння того, що ви теж можете відчувати різні емоції. Ви можете перевтомитися на роботі, засмутитися через що-небудь або просто пережити невдалий день – це звичайні ситуації. Так само і зі стосунками, все не може бути завжди ідеально.
У конфлікті в нас говорить не доросла людина, а дитина. А вона часом не може логічно мислити і дуже ранима. Пам’ятайте про це, коли сваритеся з другою половинкою. Причому внутрішня дитина є і у вас, і у вашого партнера. Візьміть дитячу фотку чоловіка, і нехай вона служить нагадуванням про це під час великої сварки.
- Ви відкриєтеся своєму партнеру. Досить часто буває так, що партнер просто не знає про те, що вас можуть засмучувати якісь його слова або дії. Пам’ятайте, він не вміє читати ваші думки.Щоб не доводити ситуацію до межі і в запалі сварки не висловлювати все, що не влаштовує, навчіться розмовляти одне з одним. Головне, що потрібно запам’ятати, – не варто висловлювати все у вигляді претензій і звинувачень. Говоріть про те, що відчуваєте.
Порівняємо дві фрази: “Мене дістало те, що ти постійно їздиш на риболовлю” і “Мене засмучує, коли ти їдеш на риболовлю, і я залишаюся одна. Мені хотілося б проводити час разом”.
- У стосунках буде більше довіри. Намагайтеся під час сильної сварки з чоловіком відкрито говорити про свої почуття та емоції. Якщо при цьому не переходити межі та стежити за своїми словами, це піде на користь вашим стосункам.Ви більше не будете боятися сварок. Не чекатимете до останнього або приховуватимете образи, просто довіритеся партнеру і відкриєтеся йому. У вас буде чітке розуміння, що разом ви здатні виправити ситуацію й усунути неприємні моменти.
- Стосунки стануть ближчими. У сварці дружини з чоловіком обидва можуть по-новому розкритися одне для одного. Наприклад, стануть зрозумілі реальні бажання партнерів, пріоритети та плани: як зробити так, щоб життя налагодилося.Якийсь незначний привід для сварки з чоловіком може допомогти розкрити очі на справді глобальну проблему. Це прискорить процес її вирішення. Ви зробите висновки і в майбутньому станете говорити про свої невдоволення напряму, усвідомлюючи, що це цілком природно.
- Сприйняття партнера як окремої особистості. Коли ми перебуваємо в любовній ейфорії, то часто думаємо, що ми з партнером одне ціле. Конфлікти дають змогу побачити, що це далеко не так і що кожен має свій набір якостей і бажань. Якщо прийняти це і поважати, стосунки стануть більш гармонійними.Як пережити сварку з чоловіком? Ставтеся до неї не як до чогось негативного, а як до можливості переоцінити якісь речі і зробити стосунки набагато кращими.
Поведінка під час сварки з чоловіком
Як поводитися під час сварки з чоловіком? Якщо ви намагаєтеся розібратися в ситуації, а не відразу перетворюєте її на конфлікт, це допоможе вам ще більше зблизитися з партнером. Для цього потрібно володіти хорошим емоційним інтелектом і якісно говорити про проблеми. Не багато людей здатні на таке. Але цього цілком можна навчитися.
Далі поділимося порадами, які дають психологи: як уникнути сварок із чоловіком, не затягувати їх і усунути наслідки. Отже, якою ж має бути правильна сварка на кожному її етапі?
Початок сварки
До віддалення призведуть:
- Повідомлення, надіслані в запалі гніву. Часто буває, що дівчат ображає якийсь момент або слова чоловіка, і вони беруть телефон і пишуть йому емоційне послання. У такому разі ви можете поставити партнера в ступор, оскільки він просто не здогадається про те, що зробив щось не так. Виходить, що призвідником конфлікту є ви, але у ваших думках усе навпаки. Це і стане початком довгої сварки з чоловіком, і те, з чого все почалося, виявиться неважливим.
- Непередбачуваність дій. Свої претензії найкраще висловлювати у відповідний для цього час. Якщо ваш чоловік повернувся додому після напруженого робочого дня в надії відпочити і морально, і фізично, а ви, замість уваги, починаєте висловлювати своє невдоволення його поведінкою, він у відповідь почне висловлювати претензії вам, і конфлікт буде неминучим. Намагаючись захистити себе, він може сказати щось грубе і ще більше погіршити ситуацію. Такі сварки з чоловіком можуть призвести до того, що ви не будете розмовляти тижнями.
До зближення призведуть:
- Визначення справжньої причини конфлікту. Спокійно розкажіть чоловікові, через що ви злитеся: наприклад, він забув удома тістечка, які ви робили власноруч для його колег. Перш ніж обурюватися через це, подумайте, що саме вас так засмутило. Ви думаєте, що не подобаєтеся його колегам? Чи ви вважаєте, що він укотре показав свою неуважність і неуважність до ваших прохань? Часом причина сварок знаходиться далеко не на поверхні. Якщо ви зациклилися на тістечках, навряд чи зможете знайти спільну мову і зрозуміти, що проблема зовсім не в них. Але якщо у вас є чітке розуміння основної причини розладу, буде набагато простіше з цим впоратися.
- Збереження спокою. Чоловіки дуже не люблять, коли жінки кричать. Тому якщо хочете, щоб вас уважно вислухали, насамперед заспокойтеся. Постарайтеся розслабитися: глибоко вдихніть кілька разів і подумайте про хороше. Завдяки цьому ви розмовлятимете звичайним приємним тоном, навіть якщо дуже злі. Партнер зрозуміє, що ви хочете конструктивного діалогу.
Розпал сварки
До віддалення призведуть:
- Згадка в гніві неприємних моментів, які були раніше. Конфлікт починається з того, що він просто затримався на роботі, а в підсумку згадуються всі моменти, коли він невдало жартував, поставив вас у незручне становище перед друзями тощо. Не варто все звалювати в одну купу, говоріть про те, що турбує на даний момент. Якщо претензій стає дедалі більше, за їхньою кількістю можна не розгледіти справжню причину конфлікту. Приділіть всю увагу тільки одному моменту, не розтрачуйтеся на інші.
- Постійне повторення одного й того самого. Якщо ви думаєте, що партнер вас не зрозумів, не варто намагатися дублювати йому сказане кілька разів. Коли ви багаторазово говорите те саме, вас уже точно ніхто не слухає. Тож і відповідної реакції чекати не доводиться.
- Тиск на вразливі місця. Конфлікт точно не буде погашений, якщо ви дозволяєте собі ображати і насміхатися над партнером. Думаюча і любляча людина такого собі не дозволить.
До зближення приведуть:
- Заміна займенника ти на я. Як не дивно, але таким чином вибудувані речення дійсно здатні допомогти. Порівняйте: “Ти ніколи не допомагаєш мені з домашніми справами. Я все змушена робити сама” і “Я відчуваю, що не справляюся з усіма домашніми справами. Як ти вважаєш?”. У другому випадку ви показуєте, що готові піти на діалог.
- Обговорення. Ви обидва розповіли один одному про свої невдоволення. Тепер запитайте в партнера, який вихід зі становища бачить він. Таким чином, співрозмовник зрозуміє, що його вислухали і готові піти на компроміс.
- Пауза на обдумування. Якщо вихід із ситуації не знаходиться, скажіть партнеру, що вам потрібно все добре обміркувати протягом якогось часу. У вашій свідомості це буде вже не сварка, а розмова, тому ви не будете її боятися. Обидві сторони сподіватимуться, що питання вирішиться.
Закінчення сварки
До віддалення призведуть:
- Бажання миттєвого ухвалення рішення. Не всі конфлікти можна вирішити відразу. Усі ми люди різні, тому кожному потрібен свій час на обмірковування того, що сталося. Дайте другій стороні можливість усвідомити і прийняти зважене рішення, якщо вона просить про це.
- Очікування красивого вибачення. Партнеру достатньо просто сказати “вибач”, якщо він був не правий. Не варто чекати красивого розгорнутого вибачення на кшталт “Вибач мені, будь ласка, за те, що погано відгукнувся про твою подругу. Більше такого не повториться”. Це рівень дитячого садка.
До зближення не приведуть:
- Уміння вчасно зупинитися. Ваш партнер вимовив усе те, чого ви чекали, а отже, не варто продовжувати конфлікт. Дуже важливо вчасно відступити.
- Проговорювання зроблених висновків. Наприклад: “Якщо я ще раз затримаюся на роботі, обов’язково зателефоную і попереджу тебе”. Це допоможе уникнути непорозумінь на цю тему надалі.
- Точне переконання, що конфлікт закінчено. Скажіть партнеру, що вважаєте проблему вирішеною і переконайтеся, що він думає так само. Покажіть, що його думка для вас дуже важлива.
Наслідки
До віддалення призведуть:
- Затаєна образа. Деякі люди за своєю природою злопам’ятні. Але жити з таким тягарем на серці дуже важко. Так ви нашкодите тільки собі.
- Розповіді про сімейні конфлікти знайомим. Скаржитися на сварки з чоловіком удома іншим людям – значить не довіряти і давати черговий привід для погіршення ситуації. Навіть якщо ви в розмові побіжно згадаєте про конфлікт, партнер може розцінити це як докір і приниження.
- Спроби сказати останнє слово. Як то кажуть, після бійки кулаками не махають. Якщо вже після того, як вщухли пристрасті, вам на думку спала дотепна відповідь, краще залишити її при собі. Якщо захочете її озвучити за вечерею або надіслати в повідомленні, чекайте нового витка конфлікту.
До зближення приведуть:
- Спогади про приємні для вас якості партнера. Ви висловилися, тепер настав час згадати про хороші моменти і про те, за що ви любите свого чоловіка. Підійде що завгодно, навіть те, що він періодично купує вам улюблені шоколадки. Це допоможе знизити градус роздратування і напруги.
- Мила звісточка про себе. Наприклад: “Добре, що ми висловили одне одному все. Стало набагато легше” або “Вибач. Я тебе дуже люблю”. Нехай чоловік зрозуміє, що конфлікт вичерпано, а він вам дуже дорогий.
- Дотики. Обійміться, і ви обоє відчуєте, що потрібні одне одному, а всі проблеми – лише тимчасові негаразди. Таким чином ви покажете, що ваше кохання сильніше за всі перешкоди. І нормально, якщо конфлікт закінчиться примирливим сексом.