У чому труднощі? Незважаючи на те, що сучасний світ має на увазі рівність статей, багато хто, як і раніше, ділить домашню роботу на чоловічу і жіночу. При цьому досі ніхто не склав конкретного списку того, що зобов’язаний робити чоловік по дому і чи повинен він взагалі.
Як діяти? Звичайно, можна керуватися традиційними поглядами на це питання, але факти такі, що жінка сьогодні просто не встигає виконати покладені на неї “класичні” обов’язки. І водночас чоловіки не впевнені, що хочуть звалити на себе хоча б частину з них.
Чоловічі та жіночі обов’язки по дому
Поділ домашніх обов’язків – тема серйозна. Найчастіше з нею стикаються молоді сім’ї через деякий час після реєстрації шлюбу. Найактуальніше питання в цей період – що повинен робити чоловік по дому, а що – жінка.
Здавалося б, усе просто. Усього лише потрібно вирішити, хто що робить. Але ні. Саме це призводить до серйозних конфліктів, адже жінки зазвичай хочуть бачити у своїй другій половинці помічника, а чоловіки, зі свого боку, кажуть, що прання, прибирання та інше – це виключно жіноче заняття. Ба більше, дехто вважає ці заняття принизливими.
Раніше, особливо в селах, розмежування було більш зрозумілим. Усе, що стосується подвір’я, худоби і господарства, було у віданні чоловіка, дружина займалася готуванням, прибиранням, пранням, дітьми..
Нині таких родин залишилося небагато, все ж умови життя стали комфортнішими, і домашній побут змінив свою структуру. Чоловікам більше не доводиться з останніх сил працювати на важких виробництвах, багато хто з них займається розумовою працею. Але проблема в тому, що жінка так само проводить день в офісі, проте домашня робота лягає чомусь тільки на її плечі. В іншому ж вони рівні. І це явно несправедливо.
Помічено, що більшість чоловіків не надто люблять робити монотонну та дрібну роботу, результати якої швидко перестають бути помітними. Наприклад, їм не подобається мити підлогу і посуд, витирати пил, прасувати… Краще зайнятися чимось творчим. Або виконати свої звичні чоловічі справи.
Але що ж тоді чоловік має робити вдома після роботи? Адже потреба у виконанні суто чоловічих обов’язків виникає далеко не щодня, а от прання білизни та миття підлоги, як правило, почекати не можуть.
Проблема криється в самому слові “повинен”. Здається, що вам нав’язали справу, навіть не запитавши. А якщо нас змушують щось робити, не зважаючи на наше бажання, ми підсвідомо чинимо опір.
І неважливо, чоловік ви чи жінка. Рефлекс спрацьовує однаково. Але якщо ви вирішите, що ніхто нікому нічого не винен, приготуйтеся жити в багнюці та безладі. Або витрачати більше – платити домробітниці, наприклад.
Це означає, що, хочете ви чи ні, а щоденні домашні турботи потрібно розділити. Саме в цей момент практично всі починають згадувати про класичний розподіл обов’язків на чоловічі та жіночі – байдуже, звідки про них відомо: з книжок, розповідей чи прикладів. Але багато подружніх пар беруть їх за еталон і починають вести побут відповідно до такого розподілу.
Тим часом стереотипи про те, що чоловік – добувач, а жінка – берегиня вогнища, застаріли давним-давно, та й до нашого часу не раз змінювалися в суспільстві в різні періоди його існування.
Наприклад, під час Великої Вітчизняної війни радянські жінки виконували чимало обов’язків, які у звичайні дні вважалися чоловічими. Вони не тільки опікувалися своїм господарством, а й водночас працювали на заводах, фабриках і полях з раннього ранку до пізнього вечора. Їхні чоловіки захищали батьківщину або гинули на фронті.
Та й сьогодні можна зустріти чоловіка, який, будучи в солідному віці, досі не навчився тримати в руках молоток. А деякі пані, своєю чергою, легко відремонтують кран.
Оптимальний набір чоловічих домашніх справ
Звичайний список справ, які вважають чоловічими, виглядає приблизно так:
- Приносити в сім’ю гроші і забезпечувати її всім необхідним. Якщо чоловік може зробити це, не вдаючись ні до чиєї допомоги, – чудово. У будь-якому разі заробляти потрібно більше, ніж дружина.
- Робити дрібний ремонт. Змастити дверні петлі, що скриплять, вкрутити лампочку, підклеїти шпалери, змінити замок тощо – чудовий привід показати, хто в домі господар. Утім, навіть якщо ви не вмієте щось робити самі, можна найняти майстрів, але контроль над ними все одно лягає на чоловічі плечі.
- Підтримувати в робочому стані домашню техніку і предмети побуту, а також сантехніку. Кран, що підтікає, засмічення – все це нескладні для більшості чоловіків проблеми. У крайньому разі, можна врятувати будинок, мужньо перекривши воду до приїзду аварійки.
- Упорядковувати житло. Йдеться про ті елементи, при яких потрібна фізична сила, наприклад, пересунути меблі або повісити полицю. Грубо кажучи, цінується вміння “забити цвях”.
- Доставляти членів сім’ї туди, куди їм потрібно. У цей же пункт входить обслуговування автомобіля.
- Точити ножі. Традиційний чоловічий обов’язок.
- Пилососити. Техніка завжди цікавить чоловіків, а що вона сучасніша і “навороченіша”, то більше шансів залучити до прибирання сильну половину. Звісно, в ідеалі мати робот-пилосос. Навіть якщо він зламається, чоловікові простіше розібратися в проблемі. Але і зі звичайними моделями представники чоловічої половини зазвичай на “ти”. Утім, більшість із чоловіків усе одно не хотіли б провести вихідні за таким заняттям.
- Виносити сміття. Однак щоб чоловік виконував такий обов’язок, йому потрібно вручити відро або пакет просто біля дверей. Змушувати чоловіка збирати сміття та пакувати – погана ідея.
- Застеляти постіль. Хоча це нескладно і мобілізує на робочий день, а займає менше хвилини, багато чоловіків ігнорують цей ранковий ритуал. У крайньому разі, вони можуть заправити ліжко, якщо встали пізніше за жінку.
- Гладити. Обмовимося, що йдеться про власний одяг чоловіка, бо більшість із них вважає жінок нездатними впоратися з ідеальними стрілками. А от гору домашньої білизни прасувати не захочеться нікому.
- Братиучасть у вихованні дітей, проводити з ними вільний час.
- Вирішувати інші питання за надмірної завантаженості дружини або під впливом власного спонтанного бажання.
- Бути главою сім’ї, надихаючим лідером і забезпечувати захист близьких.
Звичайно, вищевказані зобов’язання лише приблизні. Список того, що повинен робити чоловік по дому, є суб’єктивним, його можна змінювати так, як захочеться партнерам, головне, щоб вони змогли знайти компроміс.
Наприклад, до цього переліку можна внести приготування їжі для сім’ї. До речі, багато представників сильної статі люблять готувати і підходять до цього питання з творчого боку. Адже неспроста визнані шеф-кухарі, які відомі по всьому світу, як правило, чоловіки. Тільки ось змусити свого обранця готувати на постійній основі не вийде, він швидко втратить інтерес.
Чоловік із радістю нагодує членів своєї сім’ї смачною стравою власного приготування, але зробить це, скоріше, як виняток, а не тому, що йому поставили це в обов’язок.
Купівля продуктів і доставка їх додому – це теж заняття, яке цілком може лягти на плечі чоловіка. Якщо він прагне бути добувачем і забезпечувати свою сім’ю всім необхідним, то чому б не повернутися додому з роботи з трофеями? Тільки дружині необхідно заздалегідь скласти список продуктів, які потрібно купити. До речі, йти разом із ним у магазин не варто, чоловік і сам чудово впорається з поставленим завданням.
Чоловік відрізняється від жінки тим, що довгі ходіння по магазинах його стомлюють. Якщо під час шопінгу він у чомусь засумнівається, то зателефонує своїй половині і порадиться. Але загалом цю справу йому сміливо можна довірити. До речі, сильна стать не особливо схильна до імпульсивних покупок.
Що стосується миття посуду, то доведеться дуже постаратися, щоб покласти цей обов’язок на свого супутника. Навіть за повної раковини він, швидше, залишить немитий посуд на столі, ніж помиє його.
Звісно, дружина може натиснути й умовити чоловіка вирішити питання з брудним посудом, але це трапиться лише після кількох нагадувань. Зазначимо, що чоловік у такому разі помиє лише те, що знаходиться в раковині. Усе, що лежить на столі або плиті, найімовірніше, залишиться без уваги.
Правила розподілу чоловічих і жіночих справ по дому
Розподіляючи обов’язки між подружжям, не варто керуватися стереотипами про те, що повинен робити по дому чоловік, а що жінка. Насамперед орієнтуватися потрібно на завантаженість партнерів.
Зовсім нелогічно, якщо чоловік чекатиме від дружини, яка відпрацювала важку зміну, якоїсь особливої вечері. А що, якщо він повернувся з тривалого відрядження? Хіба він захоче насамперед пилососити підлогу і мити посуд?
Очевидно, що всі ці стереотипи нав’язувалися нам упродовж століть, і швидко викорінити їх не вийде. Саме пережитки минулого змушують досі вважати, що домашні обов’язки – це друга робота жінки, тож, прийшовши зі зміни, саме вона має приготувати вечерю, помити посуд, перевірити уроки в дітей, протерти пил тощо. Але втома нікому не йде на користь. У підсумку виснажена дружина втратить свою привабливість і перетвориться на зануду.
Тоді що повинен робити чоловік удома? Лежачи дивитися телевізор? Якщо він і сам дотримується такої думки, то навряд чи чоловік буде бачити поруч прекрасну, доглянуту і життєрадісну дружину.
Вкрай важливо, щоб партнери вміли домовлятися. Рутинні справи стомлюють, тому їх слід ділити між собою. Відсутність балансу призведе до відчуття несправедливості, з якого виникнуть сварки і конфлікти. Останні, своєю чергою, можуть стати причиною зруйнованого шлюбу.
Є низка принципів, на підставі яких можна розділити домашні обов’язки. Давайте познайомимося з ними:
Баланс
Радимо на аркуші паперу перерахувати всі домашні справи. Слід записати і дрібні, на кшталт зняття показань лічильників, і більші, наприклад, ремонт сантехніки. Обов’язково скопіюйте отриманий список – у кожного з подружжя має залишитися в руках аркуш. Чоловік і дружина повинні відзначити в ньому пункти, за виконання яких готові взятися, а також ті, що не хочуть робити, і ті, які згодні поділити порівну.
Далі необхідно порівняти те, що вийшло. Порахуйте, скільки обов’язків кожен із партнерів готовий виконувати. Пам’ятайте, що кількість не вказує на навантаження, адже деякі з них вимагають більшої праці.
Врахування особистих особливостей і різних нюансів
Нав’язані стереотипи не можуть підходити для всіх сімейних пар. Тут важливо враховувати насамперед особисті особливості одне одного. Найчастіше те, що начебто визначено робити чоловікам, прекрасно вміють дівчата. А якщо це ще й приносить задоволення, то чому б представниці прекрасної статі не зробити дрібний ремонт по дому самій?
Звичайно, і чоловік може непогано впоратися з тим, що традиційно прийнято вважати жіночими справами. Наприклад, прасувати одяг або готувати.
Розподіляючи обов’язки, не забувайте, що, крім уміння, варто звертати увагу на наявність вільного часу у партнерів. Якщо жінка працює 12 годин на день у лікарні, а чоловік-фрілансер – не більше 5, не виходячи з дому, то чому б останньому не взяти на себе більше обов’язків? Якщо ситуація складається таким чином, то цілком логічно, що готуванням у будинку займеться чоловік.
Також варто враховувати стан здоров’я кожного з подружжя. Якщо, наприклад, у парі жінка займається силовими видами спорту, а чоловік страждає на грижу, то обов’язок носити важкі пакети з магазину не повинен лежати на плечах чоловіка тільки тому, що так заведено в соціумі.
Найголовніше при розподілі обов’язків – це об’єктивність. Оцініть свої можливості. А якщо вам не вистачає якихось навичок, є сенс навчитися цього.
Гнучкість і взаємовиручка
Розподіл обов’язків має бути гнучким. Це не той звід правил, який не терпить змін. Не забувайте, сімейне життя буває позбавлене стабільності, тому деякі корективи цілком логічні.
На зміну стану речей можуть впливати такі показники: погіршення здоров’я, емоційне перенапруження, вагітність тощо. У такому разі необхідно приходити на допомогу одне одному і брати на себе обов’язки партнера.
Але пам’ятайте: якщо ви робите щось, не вимагайте нічого натомість і не записуйте борг на рахунок обранця.
Необхідність компромісів
Нагадаємо, раніше ми говорили про те, що необхідно в списку обов’язків виділити ті, які не хочеться виконувати. В обох партнерів можуть збігтися одні й ті самі пункти, а проігнорувати їх ніяк не можна. Тоді потрібно шукати компроміс.
Що чоловік не повинен робити по дому
Вище ми перерахували, що повинен робити чоловік вдома після роботи. Але чи є такі домашні справи, які не під силу жодному з представників сильної статі? Серед деяких матерів є тенденція: вони навмисно не допускають своїх синів до хатніх справ. Ними рухає переконання, що побутові турботи роблять чоловіка м’якотілим.
Але, замисліться, хіба в списку домашніх обов’язків є такі пункти, які псують сильну стать? Звісно, ні. Якби вони були, як би жили чоловіки-одинаки? Усі справи, від яких вони цілеспрямовано відмовляються, це всього лише їхній вибір і не більше того.
Так само і жінки здатні чудово справлятися з чоловічими обов’язками, якщо поруч немає сильного плеча.
Якщо чоловік і дружина – релігійні люди, то вони точно знають, що жодна релігія не забороняє чоловікові робити домашню роботу. Тому цей фактор теж не може бути виправданням при відмові.
Варто висвітлити питання купівлі засобів особистої гігієни для своєї обраниці. Багато чоловіків просто соромляться цього, тому цю тему є сенс обговорити заздалегідь.
Напевно, сьогодні не варто згадувати, що в минулі часи список того, що чоловік не повинен робити по дому, був ширшим. Просто раніше уклад життя був абсолютно іншим.
Запам’ятайте, чоловік, як і його супутниця, не зобов’язаний робити те, чого йому категорично не хочеться. Але при цьому, як глава сімейства, він повинен вміти вирішити будь-яке питання. Наприклад, якщо він не може полагодити в будинку розетку, слід викликати майстра. Якщо ніхто з вас не хоче готувати, то чому б не замовити їжу додому або сходити в ресторан?
Багато представників сильної статі дотримуються думки про те, що чоловік має лише користуватися благами, якими його забезпечить дружина: їсти приготовану нею їжу і ніжитися на свіжих простирадлах. Звучить якось первісно. Тільки ось у доісторичні часи жінки проводили час у печерах, а чоловіки добували майбутню їжу.
Згідно з розподілом обов’язків сім’ї бувають такими, де:
- чоловік ухиляється від їх виконання;
- чоловік усе ж щось робить, але не має особливої мотивації;
- глава сім’ї бере на себе більшу частину домашніх турбот;
- чоловік бореться за справедливість і згоден виконувати рівно половину обов’язків.
Але як саме заведено в сім’ї – це не так вже й важливо. Головне, щоб пара почувалася комфортно.