Методика Монтессорі: принципи та цілі

Сім'я

Про що йдеться? Методика Монтессорі – одна з найпопулярніших педагогічних систем нашого часу. Її суть полягає в тому, щоб навчити дитину займатися самостійно. Виховані за такою методикою діти ростуть впевненими в собі й активними людьми.

Як працює? Методика поєднує гру і роботу, свободу і дисципліну і дуже ефективна для дитячого розвитку. Але перш ніж займатися з дитиною за Монтессорі, потрібно вивчити принципи навчання, щоб зрозуміти, наскільки вони підходять вашому малюкові.

Марія Монтессорі та її методика розвитку

Метод Монтессорі – одна з найпрогресивніших педагогічних систем свого часу, яка не втратила актуальності до наших днів у Росії та в усьому світі. Її створила талановитий педагог Марія Монтессорі на початку ХХ століття. Суть методики полягає у створенні особливого розвивального середовища для мимовільного формування в дитини сенсорних відчуттів, розвитку інтелекту та вроджених здібностей, інтуїтивного набуття потрібних навичок у процесі самостійного отримання досвіду.

Марія Монтессорі у віці 26 років стала першою жінкою, яка отримала диплом лікаря в Італії. Будучи доктором, вченим і педагогом, вона поєднала у своїй методиці дані науки і досвід особистої взаємодії з розумово неповноцінними дітьми.

Створюючи систему навчання, Марія використовувала не тільки власний досвід, а й теоретичні дослідження своїх учителів, відомих французьких учених Сегена та Ітара, які на той момент були основоположниками європейської дефектології. Вона жила і впроваджувала свою методику в Італії, Іспанії, Нідерландах і навіть в Індії. Монтессорі вважала, що виховання й освіта дітей з особливостями розвитку потребує комплексного супроводу медиків і педагогів.

6 січня 1907 року в Римі вона відкрила першу школу, що працювала за її програмою. Марія Монтессорі випробувала нововведення на дітях з інтелектуальним недорозвитком, і через два місяці її учні перевершили своїх безпроблемних однолітків. В основі програми лежало самовиховання дітей та їхній розвиток.

Марія Монтессорі вважала, що діти мають бути щасливими під час занять. Це є запорукою успішного навчання, оскільки дитина обов’язково продовжить грати з розвивальними іграшками, відчуваючи інтерес. Усі заняття за її системою проводяться в спеціально організованих зонах, кожна з яких створена для розвитку певних рис особистості.

Кілька тисяч дитячих садків і шкіл в усьому світі випробували і впровадили методику Монтессорі протягом останніх ста років. Вони випустили у світ безліч людей, які стали винятково успішними у своїй діяльності та жартівливо названі у 2014 році друкованим виданням Wall Street Journal “монтессорі-мафією”. Серед них засновники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін, творець Amazon Джефф Безос, розробник відеоігор Вілл Райт та інші відомі особистості. Усі вони в багатьох інтерв’ю віддали належне своїй освіті за системою Монтессорі.

У нашій країні ця методика офіційно була визнана лише наприкінці минулого століття, і відтоді вона набула великої популярності.

Основні методи та ідеї Монтессорі

В основі методики навчання Монтессорі – девіз “Допоможи мені зробити це самому!”. Авторка системи вважає, що поміщення дітей у розвивальне середовище одночасно з наданням їм свободи вибору зробить самостійне пізнання світу радісним і комфортним.

Діти розкривають свій потенціал самостійно, безперешкодно і природно слідуючи за індивідуальним планом розвитку.

Вони самі обирають собі заняття і час для нього. Супроводжуючий дорослий не повинен коментувати дії дитини, оцінювати результат і порівнювати з однолітками. Він лише спостерігає, допомагає в разі труднощів і показує, як користуватися розвивальним матеріалом.

Переконання, що лежать в основі розвивальної методики Монтессорі:

  1. Дитячий розвиток іде шляхом слідування природним інтересам і завдяки самостійно отриманому досвіду.
  2. Для повного розкриття потенціалу особистості дитини важливо правильно організувати навколишній простір.
  3. Дорослий – це не джерело знань і нових навичок, він лише допомагає і є провідником.

Необхідні умови для успішної реалізації методики:

  • правильно і за віком організоване освітнє середовище, де всі матеріали доступні для дітей у будь-який час;
  • надання дітям провідної позиції, самостійності та права вибору заняття;
  • врахування дорослими індивідуальних особливостей дітей, дбайливе й уважне до них ставлення.

Основні правила методики раннього розвитку Монтессорі:

  1. Немає класно-урочної системи, діти вільно переміщаються по кімнаті.
  2. Немає обов’язкової програми, яку повинні освоїти всі учні в обов’язковому порядку, але є індивідуальний підхід.
  3. Діти займаються в різновіковій групі.
  4. Має бути організоване розвивальне середовище, наповнене різноманітними стимулювальними матеріалами.
  5. Дорослий майже не втручається в діяльність підопічних, він бере на себе роль спостерігача та особи, що супроводжує інтереси дитини.

Головний принцип методики навчання за Монтессорі – надання дітям свободи діяльності, повна самостійність у заняттях і в підтримці дисципліни. Дорослі дозволяють малюкам займатися тим, чим подобається, у будь-який час. Педагоги створюють багате розвивальне середовище, не карають, не заохочують і не оцінюють дітей. Вони лише ненав’язливо спрямовують процес пізнання, враховуючи індивідуальність кожного.

Марія Монтессорі та її послідовники головну увагу приділяли розвитку сенсорних відчуттів: слуху, дотику та диференціації тонких відтінків смаку й запаху. Для розвитку абстрактних математичних уявлень використовують ігри з цифрами та геометричними фігурами, тренування окоміру. Успішному освоєнню читання і письма сприяє розвиток дрібної і великої моторики. У цей комплекс входять заняття ліпленням, штрихування, гімнастика для губ і язика.

Принципи методики Монтессорі

Методика Монтессорі будується на трьох головних складових:

Сенситивність

Говорячи простою мовою, сенситивні періоди – це найбільш підходящий вік для природного освоєння тих чи інших навичок. Якщо ще занадто рано або вже занадто пізно, діти втратять інтерес до заняття, або їм буде занадто складно. У дошкільному віці всі малюки проходять шість основних етапів сенситивного розвитку:

  • Період сприйняття порядку (від 0 до 3 років). Вважається, що дитину у віці двох років простіше привчити до порядку, ніж чотирирічну. Один з основних принципів методики розвитку Монтессорі – підтримання чистоти. Чотирирічного малюка складніше навчити прибирати за собою, ніж дворічку. Діти привчаються не тільки повертати іграшки на місце, а й брати участь у загальному прибиранні, мити посуд, витирати пролиту воду і підмітати розсипану крупу за собою.
  • Період розвитку рухів і дій (від 1 до 4 років). Діти активно розвивають координацію рухів і різні групи м’язів, освоюючи гірки, гойдалки, драбинки на дитячих майданчиках.
  • Період сенсорного розвитку (від 0 до 5,5 років). Протягом усього цього періоду діти освоюють форму, розмір, колір навколишніх речей через слух, зір, нюх і сенсорні відчуття.
  • Період сприйняття маленьких предметів (від 1,5 до 5,5 років). Для розвитку дрібної моторики Марія Монтессорі пропонувала найпростіші способи і матеріали: перекладання гороху, квасолі, різних круп, нанизування намистин на шнурок, викладання пазлів.
  • Період мовленнєвого розвитку (від 0 до 6 років). Авторка методики не бачила нічого страшного в тому, що мовлення відсутнє в однорічної дитини, бо розвиток мовленнєвого апарату триває до 6 років. Для стимуляції розмови потрібно використовувати книжки, картинки, наочність і, звичайно ж, допомогу дорослого.
  • Період розвитку соціальних навичок (від 2,5 до 6 років). Немає сенсу в насильно нав’язаній ввічливості, все має відбуватися природно.

Друга ланка методики розвитку Монтессорі – це спеціально організований навколишній простір. Для правильного розвитку важливо, щоб він був створений з урахуванням фізичних можливостей дітей на кожному етапі їх сенситивного розвитку.

Доступність і зрозумілість речей допоможе дитині стати незалежною і освоїти всі потрібні знання та навички. Наприклад, складно навчитися одягатися, якщо одяг лежить на верхній, недоступній для малюка, полиці шафи. Але якщо він побачить вранці на стільчику біля ліжка одяг, дбайливо приготований дорослими з вечора, процес піде набагато успішніше. Тому мінімальна допомога все-таки необхідна.

Педагог

Це третя складова системи. Важливо зрозуміти, що дитина самостійно регулює процеси пізнання та свого розвитку, тобто вона сама собі вчитель! Батьки чи педагоги лише супроводжують дітей до навчання, а потім вони мають самоусунутися. Вони лише спостерігають за процесом пізнання, пам’ятаючи про основоположний девіз: “Допоможи мені це зробити самому!”.

12 заповідей Монтессорі

Заповіді Марії Монтессорі, яких вона дотримувалася у своїй практиці, буде корисно знати батькам і педагогам:


  • Діти вчаться, освоюючи те, що їх оточує.
  • Діти вчаться засуджувати, якщо їх постійно критикують.
  • Діти вчаться оцінювати, якщо їх часто хвалять.
  • Діти вчаться битися, якщо стосовно них часто виявляють ворожість.
  • Діти вчаться бути справедливими, якщо з ними чесні.
  • Діти вчаться бути боязкими, якщо над ними часто сміються.
  • Діти вчаться вірити, якщо вони живуть у безпеці.
  • Діти вчаться бути винними, якщо їх часто ганьблять.
  • Діти вчаться добре до себе ставитися, якщо вони відчувають схвалення.
  • Діти вчаться бути терплячими, якщо вони відчувають поблажливість до себе.
  • Діти вчаться бути впевненими в собі, якщо їх часто підбадьорюють.
  • Діти вчаться знаходити любов у цьому світі, якщо вони почуваються потрібними і живуть в атмосфері дружби.

Переваги та недоліки системи Монтессорі

Плюси:

  • немає обов’язкової програми, немає порівняння з однолітками, всі вчаться у своєму темпі;
  • діти проявляють допитливість та ініціативу, не нудьгуючи на цікавих заняттях;
  • малюки швидко освоюють свої обов’язки із самообслуговування, поважають потреби однолітків, самостійно займають себе цікавими справами;
  • діти зважають на особисті кордони однолітків, мають поняття про те, “хто я є”.

Мінуси:

  • після методики Монтессорі дітям буває важко звикнути до дисципліни звичайних дитячих садочків і шкіл, де всі разом роблять одне й те саме, і педагог має сприйматися як авторитет, а не як помічник;
  • для якісного освоєння методики розвитку Монтессорі та підтримки дитячого інтересу потрібна велика кількість різноманітних дорогих посібників;
  • розвивальне середовище “за Монтессорі” дуже складно створити вдома.

Порівняння методики Монтессорі з іншими

Нині існує велика кількість методик раннього дитячого розвитку, і всі вони мають свою цінність. Одна від одної вони відрізняються місцем проведення розвивальних занять, використовуваними матеріалами та роллю дорослого.

Найпопулярніші системи раннього розвитку та їхня відмінність від педагогіки Монтессорі:

  1. Методика Зайцева. Ця система полягає в організації життя дітей і дорослих, які їх оточують, у вигляді гри, тоді як у Монтессорі немає такої складової.
  2. Методика Глена Домана. Глен Доман запропонував навчати дітей, використовуючи картки зі словами і складами. Тут не розвивається дотик, присутня тільки зорова стимуляція, хоча сенсорне сприйняття – головне джерело отримання знань про світ у маленьких дітей.
  3. Методика Нікітіних. Провідна роль дорослих тут замінюється роллю старших товаришів дитини. Крім цього, Нікітіни велике значення надавали загартовуванню дітей, тоді як у Монтессорі фізичному розвитку практично не приділяється увага.
  4. Методика Сессіль Лупан. У цій системі велике значення надається розвитку дитини на першому році життя, тоді як Монтессорі пропонує дозовану подачу знань упродовж великого часового відрізка життя дітей.

Кому підійде методика Монтессорі

Вона буде затребувана у батьків, які цінують індивідуальний підхід до дітей. Але для мам і тат, не готових вилучити малюка зі стандартних рамок системи освіти, розвивальна методика Монтессорі стане неактуальною.

Товариські діти, які не мають проблем із входженням до колективу однолітків, простіше освоять те, що пропонує ця система, ніж замкнуті малюки. Вона більше сподобається тим, хто у звичайному житті віддає перевагу спокійним іграм і заняттям на кшталт малювання, ніж галасливим любителям рухатися й грати в рухливі ігри.

Багато батьків вважають за краще виховувати дітей за системою Монтессорі, будучи переконаними в тому, що найінтенсивніше мозок людини розвивається до 5-6 років, і цей період активного здобуття знань і вмінь не можна упустити. У реальності перші нервові зв’язки формуються в мозку дитини ще на 18-20-му тижні вагітності матері. Якщо людина веде правильний спосіб життя, розвиток мозку не припиняється до останньої хвилини існування цього унікального органу.

Темпи формування нейронних зв’язків у дітей і в дорослих насправді відрізняються. Швидкість їхньої появи стрімко збільшується відразу ж після народження, а кількість досягає максимуму до 25-30 років. Потім обсяг нейронних зв’язків неухильно знижується за рахунок видалення невикористовуваних нервових шляхів. Тому з віком так складно дається отримання нової інформації, умінь і навичок, проте завжди потрібно прагнути до пізнання.

Хоча методику Монтессорі найчастіше використовують для раннього розвитку дошкільнят і молодших школярів, її застосування не можна обмежувати якимось певним віком.

Оцініть статтю
Обери Успіх!