Розставання з чоловіком – це завжди болісний процес. Однак найчастіше це єдино правильне завершення невдалого шлюбу, що приносить тільки печаль обом партнерам. Але якщо ви прийняли рішення про розлучення раптово, важливо зрозуміти: чи точно це кінець, чи просто тимчасова примха все перерубати “з плеча”.
Сьогодні ми поговоримо про те, як пережити розрив із чоловіком, оговтатися і знайти себе в новому житті, а також обговоримо, чого ніколи не слід робити під час конфліктів і під час розставання.
Розставання з чоловіком – кінець чи новий початок
Думки про розлучення з чоловіком відвідують жінку навіть в успішному заміжжі. Взагалі, найчастіше про це замислюються під час або після скандалів і чвар, після примирення про ідею розставання і не згадують. Але бувають і такі ситуації, що розставання здається єдиним правильним рішенням на шляху до звільнення.
Офіційне розставання – це серйозне відповідальне рішення, яке потребує певного підходу, адже наслідки можуть бути незворотні. Коли все ж таки подружжю варто вдатися до розірвання шлюбу і почати життя з чистого аркуша, а в якому випадку варто спробувати зберегти стосунки?
Навіть якщо ваші почуття щирі, не варто триматися за чоловіка, якщо ви знаходите у вашому шлюбі таке:
- Різні залежності (алкоголь, наркотики). Як правило, дівчата не знають про це до шлюбу, оскільки чоловіки ретельно приховують ці моменти біографії або “тримаються” до вступу в шлюб.
- Зради. Якщо вам попався полігамний партнер, тут справа внутрішнього прийняття або неприйняття постійних зрад. Оцініть, чи готові ви закривати на це очі все життя?
- Насильницькі дії, погрози, побої. Є тип агресивних чоловіків, не здатних утримувати свою негативну енергію. Вони б’ють і всіляко принижують своїх жінок. Для них така поведінка – норма.
- Байдужеставлення до матеріального боку сімейних стосунків, коли чоловік абсолютно не зацікавлений у фінансовому благополуччі своєї сім’ї. Він не може, а то й не хоче брати відповідальність за цей бік життя.
- Неповажні стосунки між подружжям. Шлюб складається добре, коли хоча б один із подружжя досить сильно закоханий, і в парі панує взаємоповага. Коли ж немає жодного з цих показників – розлучення неминуче.
- Приниження, цькування, психологічний тиск. Чоловік таким чином може самостверджуватися в житті, дружина для нього остання людина – челядь, обслуга. Психологічно досить важко перебувати тривалий час у таких стосунках, це загрожує порушенням психіки.
- Насильницькі дії щодо дітей, приниження.
Трапляється, що люди вдаються до кардинальних заходів у вигляді розлучення через дурість, у пориві гніву або образи. Як правило, трапляється це на перших порах, коли долають побутові труднощі, народжуються діти. Це період часу, який досить важко пережити, оскільки в парі зростає напруга, всі розмови лише про побутові проблеми, пристрасть зникає. Подружжя порівнює себе з приятелями, у яких все набагато гармонійніше і цікавіше, ніж у їхньому шлюбі. Можливо, це не так, але з боку багато що здається ідеальним. Перестаньте шукати собі виправдання і причини сварок! Це ваше життя, і тільки ви за нього відповідальні, досить порівнювати і рівнятися на друзів і сусідів.
У цьому випадку жінки знаходять такі мотиви для розставання з чоловіком:
- після розлучення жити буде набагато веселіше і простіше;
- знайдеться новий кавалер – успішніший, заможніший і щедріший;
- у разі розлучення діти не постраждають.
Яка жінка не мріє зустріти свого принца і вийти за нього заміж? Однак на практиці шанс потрапити в казку мізерно малий. Проаналізуйте ваші стосунки зі спокійною головою, зважте всі за і проти, визначте моменти, які у вашому союзі подобаються і не дуже. Перш ніж ставити чоловіка перед фактом бажаного розлучення, спробуйте побути від нього далеко хоч кілька днів (наприклад, відвідайте батьків, з’їздіть у санаторій на тиждень), це дасть змогу ще раз оцінити необхідність розставання і зробити висновки. У разі, якщо вас накрила хвиля позитиву, відчуття свободи, ви відчули прилив сил – бажання розлучитися з чоловіком цілком обґрунтоване. Тим більше якщо думка про повернення додому приводить вас у жах.
Розставання з чоловіком за всіма правилами
Зупиніться, подумайте ґрунтовно. Тільки насильство, агресія, загроза життю, здоров’ю вам і вашим дітям можуть бути причиною, через яку ви без оглядки можете втекти зі шлюбу.
У всіх інших варіантах поспішати не варто:
- Вирішіть житлове питання. Продумайте маршрут відступу. Першим животрепетним питанням є житло. Найчастіше жінки живуть із тиранами роками тільки тому, що їм нікуди відступити. Насправді варіанти можна знайти завжди.
- Створіть фінансову подушку безпеки. Грошовий запас ніколи не буває зайвим, тим паче на перших порах після розлучення (оплата дитячих секцій, оренди житла, купівля продуктів тощо)
- Проконсультуйтеся з юристами про обмін житла, розподіл спільно нажитого майна, бізнесу. Визначте моменти, які можуть вас неприємно здивувати в цій ситуації.
- Не драматизуйте. Усе не так страшно, новий світ поза шлюбом не настільки небезпечний, можливо, на вас чекають нові горизонти.
- Поспілкуйтеся з рідними чоловіка, обговоріть причини вашого розлучення, обґрунтуйте ситуацію так, як це бачите ви. Спробувати зберегти теплі стосунки з ними – це не така вже й погана ідея.
Якщо ви з жахом дивитеся на можливість розлучення, але й спільне проживання зовсім не складається, то:
- Обміркуйте свої довгострокові інтереси. Пристрасті рано чи пізно минають, залишається звичка, взаємоповага, турбота. Підійдіть до питання вашого союзу саме з цієї точки зору.
- Розвійтеся, сходіть на концерт або виставку, змініть коло спілкування, додайте свіжості й новизни у ваше життя. Трапляється, що через нестачу емоцій жінка може прийняти за любов абсолютно будь-які почуття до чоловіка. Пам’ятайте, не тільки чоловік є джерелом позитивних емоцій!
- Відвідайте психолога (психотерапевта). Він розмотає клубочок ваших сумнівів, допоможе впорядкувати почуття, думки, справжні емоції.
- Відверто обговоріть із чоловіком ваші стосунки і почуття, не мовчіть про проблеми. Варіантів результату розмови може бути два. Перший – ви остаточно пересваритеся і приймете рішення про розлучення; другий – чоловік вас почує, піде на компроміс у розв’язанні назріваючих проблем і розпаду союзу вдасться уникнути.
- Якщо вирішили йти, зробіть це красиво. Не влаштовуйте істерик зі сльозами або пилом до стелі. Підіть ефектно, з холодним серцем і тверезим розумом. Не шкодуйте!
- Без істерик обговоріть із чоловіком ділові та побутові аспекти розставання: про розподіл майна, спілкування з дітьми, турботу про них. Зафіксуйте на папері всі домовленості: що докладніше, то краще.
- Виберіть ідеальний момент, щоб повідомити про розставання чоловікові. Не говоріть цю новину під час чергового конфлікту, навіть якщо й помітите провокацію з боку чоловіка. Вам важливо обговорити всі нюанси, а для цього бурхливі емоції ні до чого. Почекайте моменту, коли ви обидва будете спокійні та здатні до конструктивної розмови.
- Постарайтеся зберегти дружні стосунки. Ви ж близькі, майже рідні люди, разом не перший рік. Зберігайте спокій, адже є такий тип людей, яких вороже ставлення провокує на гнів, сварки, плетіння інтриг. Бережіть своє чесне ім’я.
Ви – доросла жінка, а не маленька дитина, яка потребує тотальної турботи та заступництва. Самотні дами після розлучення теж будують нові стосунки, закохуються, виходять заміж. Діти і ваше минуле абсолютно не заважають цьому.
Не варто триматися за чоловіка-агресора і неадекватного тирана через те, що він батько ваших дітей. А чи потрібен їм такий тато? Тут ідеться про небезпеку для всіх вас, часом навіть про загрозу життю. Діти все бачать і розуміють, навіть знущання не залишаться непоміченими. Навіщо наражати свої життя на небезпеку і жити в постійному стресі?
Коли діти ще досить малі, можна обійтися без подробиць, досить розмови про тимчасовий переїзд від тата. У міру їхнього дорослішання ви знайдете більш підходящі аргументи для вашого розставання.
Коли ситуація з розлученням застає дітей у дорослому віці, не завжди потрібні вагомі аргументи – діти прекрасно розуміють усе самі, їм набагато краще без поганого батька.
Не відкладайте питання про аліменти в довгий ящик – запускайте заяву в роботу паралельно з процесом розлучення. Це прямий обов’язок вашого чоловіка – фінансове забезпечення своїх дітей. Крім того, і ви маєте право на матеріальну підтримку, якщо перебуваєте в декретній відпустці. Рідко який представник сильної статі йде на виплату аліментів добровільно і своєчасно, навіть якщо при розлученні він клянеться не забувати допомагати своїм дітям і просить уникнути судових розглядів на цю тему.
10 порад про те, як пережити розставання з чоловіком
Будь-яка розлука (чи то коханий чоловік, чи то законний чоловік) – це складна ситуація, біль. Слідкуйте за тим, щоб такий важкий стан не погіршувався з часом і не затягнув вас у депресію. Деяких жінок подібні стани не відпускають роками. Пам’ятайте, від нервів і стресових станів недалеко й до фізичних хвороб. Для когось розлучення і, як наслідок, депресія, є початком чорної смуги в житті. Подумайте про дітей, постарайтеся уникнути цього стану пригніченості та знищення себе як особистості. Це все позначиться на них.
Саме з цієї причини багато жінок після розлучення прагнуть якомога швидше забути колишнього чоловіка і кинутися у вир з головою в нове життя. Не завжди це буває легко, але цей болісний період потрібно пережити заради себе, дітей і світлого майбутнього. У разі, коли ви розумієте, що не в змозі впоратися із ситуацією самостійно, – зверніться до кваліфікованого фахівця (психолога або психотерапевта).
Люди досить легковажно ставляться до негативних емоцій та їхніх наслідків. Але ж саме негативні емоції та стани залишають відбиток у нашому житті. Коли йдеться про сильні негативні переживання, які стали наслідком насильницького ставлення або зради, є величезна ймовірність зануритися в депресивний стан.
Під час спілкування, в побуті подружжя обмінюється своєю енергією. Коли це відбувається досить тривалий час (наприклад, ви жили в гармонії та щасті п’ять, десять і більше років), ви звикаєте до постійного підживлення енергією партнера. З його зникненням ви можете відчути свого роду “голод”, який не дає вам спокою, не залишає вас.
Як же вийти з цієї непростої ситуації? Потрібно відновити енергетичний баланс, відпустити чоловіка, яким би важким не було розставання. На жаль, це потрібно зробити, інакше у вас не вийде його забути.
Жінки, які пережили розлучення, інші. Обставини змушують їх змінитися. Найчастіше доводиться виходити зі звичної зони комфорту, крокувати в невідоме крізь біль і розчарування.
Незважаючи на любов до чоловіка, крокуйте назустріч новому життю без нього. Потрібна кардинальна перебудова, починаючи з думок. Зміняться обставини, коло спілкування. Так, це непростий період, і часом не обійтися без допомоги психолога, який підбере для вас оптимальну програму відновлення.
Потрібно діяти поступово – почніть із предметів, які нагадують вам про колишнього чоловіка (фото, подарунки, особисті речі). За постійного зорового контакту з ними ви відчуватимете біль, а тут і до нервового зриву недалеко. Не варто фізично їх знищувати зараз, адже потім ви можете шкодувати про це. Пристрасті рано чи пізно вляжуться. У більш спокійному стані проведіть чистку речей з минулого. А зараз складіть їх у коробку і сховайте подалі від очей.
Жінок тривожить той факт, що не завжди вдається швидко і безболісно викинути з голови колишнього чоловіка. Не панікуйте! Беріть на озброєння кілька простих порад, які допоможуть вам пережити ці складні часи:
1. Не сидіть удома, навіть якщо не хочеться бачити весь світ і людей навколо. Спілкуйтеся з подругами, ходіть у гості до рідних і близьких, не нехтуйте спілкуванням із колегами. Навіть прогулянка парком на самоті піде на користь.
2. Шукайте позитив у всьому. Пориньте в позитивні спогади, відновіть у свідомості найкращі моменти, спіймайте відчуття щастя.
3. Відвідуйте театр, кіно, читайте книжки, сходіть на концерт улюбленого виконавця – позитивні емоції гарантовані.
4. У вас є хобі? Саме час ним зайнятися або пошукати нове захоплення до душі.
5. Балуйте себе, даруйте подарунки та приємні миті. Жінку окрилює зміна образу – нова стрижка, манікюр, шопінг. А який релакс на вас чекає після улюблених спа-процедур і масажу!
6. Повірте в те, що доля приготувала для вас подарунок, саме тому обставини й склалися таким чином. Не бачите різких змін? Не сумуйте! Живіть повним життям, чекайте дива, і воно обов’язково станеться. Думки і дії пов’язані, емоційний фон вирівняється.
7. Під час розлуки страждає не тільки душа. Наші емоції відбиваються на нашому зовнішньому вигляді. Подивіться на розлучення під іншим кутом – це шанс зайнятися собою. Є можливість не витрачати вечори на приготування вечері для чоловіка, а сходити до фітнес-клубу, записатися на йогу, а може, до басейну? Навіть пробіжка парком піде на користь.
8. Досить непросто змінити спосіб мислення. Жінки мучаться: як далі жити після зради і принижень? Ваш чоловік некрасиво вчинив із вами, він – негідник! І це зараз його горе. Вам же потрібно вивудити з цієї ситуації максимальну користь. Наприклад:
- Набуте відчуття свободи.
- Цінний досвід (наприклад, битва з державними організаціями в спробі оформлення аліментів).
- Відсутність хвилювання за те, що чоловік не схвалить або не прийме ті чи інші ваші затії. Дійте на свій розсуд!
9. Ви вірите в гороскопи, мантри та інше? Знайдіть на просторах мережі Інтернет мантру, що допомагає забути колишнього чоловіка. Слухайте її по кілька разів на день, аж до настання поліпшення.
10. Зверніться до психолога, у якого величезний досвід у вирішенні такого роду проблем. Він володіє безліччю прийомів, які допоможуть вам повстати з попелу і вийти з ситуації з високо піднятою головою.
Не сподобався жоден із запропонованих варіантів? Можете використовувати такі прості терапевтичні методи, здатні відновити вашу душевну рівновагу в період розставання з чоловіком:
- Дайте вихід негативу: порвіть папери, побийте подушку, покричіть від душі!
- Напишіть листа своєму екс-чоловікові, де детально опишіть усі обурення на тему розставання (але не надсилайте його адресату!).
- Поставте себе на місце чоловіка, спробуйте очима колишнього чоловіка подивитися і проаналізувати ситуацію. Перестаньте звинувачувати його.