Генеалогічне дерево сім’ї: види та особливості

Сім'я

Генеалогічне древо сім’ї, а точніше його складання – дуже захопливе і корисне заняття. Завдяки кінцевому результату, хоча процес може затягнутися до 33 коліна, ми можемо дізнатися не просто про те, ким були наші предки, а й зрозуміти, чим вони займалися, до якого стану належали, як жили.

Родинне дерево є сильним виховним стимулом у дитинстві та чудовою можливістю відновити родинні зв’язки в зрілому віці, відшукати своє коріння. Скласти його нескладно, зараз розкажемо вам усе детально.

Що таке генеалогічне древо сім’ї

Сімейне древо (зване також генеалогічним) являє собою малюнок із відображенням усіх родинних стосунків у межах однієї сім’ї або цілої династії. За формою зображення можна порівняти з деревом, корінь якого символізує найстарішого представника роду (в рідкісних випадках – останнього з нащадків), а гілки дерева відображають родові відгалуження.

Схема генеалогічного дерева сім’ї являє собою:

  • Дерево, яке віддавна символізує Життя. В образі родинного дерева відображається взаємозв’язок трьох наступних поколінь, які відображають минуле, сьогодення і майбутнє.
  • Коріння дерева, найчастіше відображає найстаріших членів сімейного роду.
  • Стовбурова частина дерева – є символом членів сімейного клану, які живуть на даний момент.
  • Верхня частина дерева з гілками і листям – виражає продовження всього роду і майбутнє відпочкування нових сімейних союзів.

Насіння дерева, яке дозріває до осені, а навесні зароджується знову, символізує черговий життєвий виток і зміну поколінь у родині.

Як правило, гілки генеалогічного древа родини одночасно відображають низку поколінь. Тому в схемі дерева може відображатися різна інформація:

  • Відображення всіх прямих нащадків однієї людини призводить до густо розгалуженої схеми дерева з позначенням численних родичів на зовнішньому рівні того, хто працює над своїм деревом.
  • У таку схему заносяться тільки ті предки, про яких є життєва інформація. Щоб зробити зображення компактнішим, слід бічні гілки генеалогічного дерева родини відсікти.
  • Іноді складаються така структура древа, на якій відображаються тільки родичі одного прізвища (приміром, тільки чоловіки). У такому разі заміжні жінки до схеми не заносяться.

4 схеми генеалогічного древа родини

1. Горизонтальне родове дерево

Модель, що найчастіше зустрічається серед європейських родин. На генеалогічному дереві такого типу пращури зображуються по лівий бік, напрямок гілок при цьому відбувається в горизонтальній площині. Якщо крім прямих нащадків і предків до схеми включаються й інші кровні родичі, то вона називається змішаною.

2. Вертикальне древо сім’ї: низхідна схема

На чолі схеми такого виду генеалогічного древа сім’ї стоїть прабатько сім’ї або династії, а розподіл усіх нащадків здійснюється по гілках донизу в бік кореневої системи. Буває й таке, коли найстаріший предок позначений у корені родинного дерева, тоді вказівка на нащадків здійснюється від кореневища дерева по його гілках угору.

За такої схеми рідні доньки й онуки, батьки дружини, тобто всі нащадки по жіночій лінії не заносяться. У дереві відображаються тільки дані про чоловіків роду з такої причини: якщо жінка виходить заміж, то вона в більшості випадків змінює своє прізвище, і це призводить до переривання роду.

3. Вертикальне генеалогічне дерево: висхідна схема

Такий різновид схеми ґрунтується на зведенні дитини на чільне місце генеалогічного древа сім’ї, а від неї розходяться в різні боки гілки матері та батька. Кожна з них має ще по дві гілки, які належать їхнім батькам, тобто дідусеві та бабусі самої дитини тощо. Такий варіант древа дає можливість об’єднання предків по прямій лінії однієї особи.

4. Кругова схема древа сім’ї

Є нетиповою схемою складання генеалогічного древа сім’ї. Зазвичай її зовнішній вигляд порівнюють із птахом, у якого ліве крило заповнене предками по лінії батька, а праве – предками материнської лінії. А безпосередньо сама дитина позначається в центрі такого кола.

Зазвичай для цього малюється велике коло, в яке всередині можна вписати менше. Друге розділяється на дві частини: в одній половинці пишеться ім’я батька, а в іншій – ім’я матері. Після цього малюють ще одне, третє за рахунком, зовнішнє коло, яке розділяють на чотири частини для заповнення іменами дідусів, бабусь, прадідусів, прабабусь тощо.

Як скласти генеалогічне древо сім’ї своїми руками

Якщо ви маєте намір скласти своє генеалогічне дерево сім’ї, то краще почати таке дослідження зі знайомства з сімейним архівом. Необхідно з увагою переглянути всі листи, які є у вашому домі й у родичів, офіційні документи, фотографії, що раніше належали вашим предкам. Найбільшу користь у цьому можуть надати їхні нагородні листи, трудові книжки та атестати, корочки дипломів, свідоцтва про народження, смерть, одруження тощо.

Зібраний матеріал необхідно відсканувати, тому що зберігання їх тільки в паперовому вигляді є не завжди надійним, а після цього вставляти при складанні схеми ці файли в цифровому форматі. Усі оригінали документів слід зберігати в одному місці, в якому вони точно не зможуть загубитися.

На наступному етапі побудови генеалогічного древа сім’ї проводиться опитування всіх наявних родичів. Затягувати з цим не бажано, оскільки найбільшу інформацію можуть дати тільки найстарші родичі, а їхнє життя, на жаль, теж не нескінченне. Щоб зібрати важливу інформацію по максимуму, завчасно підготуйте список запитань, які вас цікавлять.

Насамперед вони мають стосуватися таких моментів життя родичів:

  • ПІБ;
  • дати та місця народження;
  • періоду та місця навчання;
  • дату реєстрації шлюбних союзів;
  • скільки в них було дітей, а також їхні імена та дати народження;
  • місця роботи (також за роками);
  • дату смерті, а також місце їхнього поховання.

Тепер, після збору більшості перерахованих вище даних, слід за кожним родичем зробити запит до архіву для отримання інформації, якої бракує.

Не втрачайте шансу і почути розповіді людей про життя ваших предків. Пам’ятні події, родові перекази та традиції сприяють об’єднанню поколінь і наділяють почуттям таємничого дотику до чогось глибшого.

Щоб не проґавити що-небудь важливе, не переплутати й не забути, слід одразу ж занести в схему всю отриману інформацію. Необхідно структурувати ці дані, найкращим варіантом буде заведення для кожного родича чи гілки окремого файлу.

Варто дати ще такі поради:

  1. Використовуйте шаблон для генеалогічного древа. Розробка структурованої форми спростить створення генеалогічного дерева сім’ї, адже залишиться тільки вписувати отриману інформацію про родичів і в міру можливості вклеювати їхні фотографії.
  2. Купіть декоративну фоторамку, вклейте в неї наявні фотографії родичів. Але вона буде тільки наочним прикладом, оскільки широка інформація на ній не поміститься.
  3. Зробіть скриньку сімейних секретів. Для цієї мети можна використовувати скриньку невеликого розміру, в яку можна скласти цінні предмети, листи, систематизовані фотографії, що раніше належали родичам. Така “скринька” буде справжньою скарбницею матеріалізованої пам’яті. Діти залюбки пізнаватимуть її вміст і таким чином зможуть пізнати свій рід.
  4. Укомплектуйте альбом сімейної хроніки. Для цього можна придбати вподобаний фотоальбом. Можна зробити його й самому, наприклад, із папки для файлів. Залишиться тільки занести у файли чи сторінки інформацію про родичів.

Топ-10 програм для складання генеалогічного древа сім’ї

Усі описані нами програми для створення родоводу мають здатність здійснювати угруповання всього проаналізованого матеріалу у формі генеалогічного древа сім’ї з відображенням приватних даних, важливих дат і подій, документів, фотографій та інших, важливих моментів, що мають важливе значення.

1. Дерево життя

Розпочати огляд варто з опису якісної програми, розробленої для формування генеалогічного древа сім’ї будь-якого типу, що має функцію систематичного і схематичного відображення даних. За допомогою утиліти можна легко побудувати схему дерева для будь-якої людини, незалежно від кровних зв’язків або ступеня спорідненості, визначити ступінь родинних стосунків, відобразити знаменні дати та події, місця проживання й роботи індивідів і дані подібного типу. Є можливість побудувати схему древа з фотографіями або приховати в налаштуваннях неактуальну на даний момент інформацію, зберегти отримані результати у форматах SVG або PNG, а також вивести на принтер і додати мультимедіа. Крім цього, існує можливість використання статистичних даних за окремим поколінням або всім родом, складання біографічних родовідних розписів і складних біографій. Безкоштовна версія допускає внесення в таблицю даних не більше ніж на 40 осіб.

2. GenoPro

Такий застосунок для побудови генеалогічного древа сім’ї та родовідних розписів по праву можна назвати найкращим. Він дає змогу формувати структурованого типу родовід із графічними зображеннями людей, розгорнутими біографічними даними про кожну персону та визначає ступінь спорідненості між предками. У вбудованій програмі пояснюються основні методи роботи і способи коригування даних, як можна відправити створене древо в хмару, на друк, електронну пошту або імпортувати/експортувати отриману схему родового дерева. Крім цього, в ГеноПро є генератор звітів, здатний створювати html-сторінки з картинками генеалогічних дерев, а також підтримка користувацьких вкладок. Недоліком можна вважати всього 14-денний безкоштовний пробний період.

3. SimTree

Утиліта програми здатна копіювати дані і, ґрунтуючись на їхньому аналізі, здійснює побудову генеалогічних дерев в абсолютно простому вигляді. Програма СімТрі є найзручнішою в цій категорії, оскільки видає користувачеві дані у вигляді табличної картотеки з докладною інформацією про кожну людину, відображеною на картці персони. Додаток дає змогу вносити додаткову інформацію в генеалогічне древо сім’ї, залишати коментарі, змінювати дані, архівувати їх, а також докладати інформацію, яка автоматично зв’яже з персоною та занесеться в проєкт. Крім того, немає обмежень за розмірами вставлених фотографій, обсягами біографічного матеріалу та персональних документів родичів.

4. Gramps

Додаток Грампс створює генеалогічне древо сім’ї, використовуючи внесені користувачем дані, дає змогу простежити та дослідити родовідну лінію. Програма зможе визначити зв’язки і стосунки зазначених особистостей з наданням інформації у вигляді 9 різних варіантів, має функцію встановлення конфіденційності з метою обмеження доступу до перегляду даних, а також фільтр для сортування необхідної інформації та її подальшого виведення. Користувач має можливість редагування, доповнення та збереження древа, внесення нотаток, сортування списку родичів згідно із зазначеними параметрами, робити посилання на документи та зображення, електронні таблиці, а також налаштовувати роботу кількох календарів і користуватися калькулятором стосунків.

5. Сімейний Літопис

Це багатофункціональна утиліта, призначена для створення цифрових фотоальбомів, генеалогічних древ сім’ї та родових архівів. Дає можливість зберігати дані про династію, вибудовувати родовід кожної окремої персони з бази, зберігати історію роду і створювати сімейні альбоми. У програмі можна формувати загальні сімейні фотографії з коментарями та підписами, вибрати стиль зображення матеріалу, додавати різну інформацію про кожного родича з деталізацією життєвих подробиць. Побудовані генеалогічні дерева сім’ї можна зберегти на ПК, вивести на принтер, експортувати в графічні формати або розміщувати в мережі інтернету. Демо-версія програми не надає в повному обсязі всі функції, які є у повному форматі: створення альбомів обмежено 3 штуками, а сформувати родинне древо можна не більше 25 разів.

6. Family Tree Builder

Є доволі якісним продуктом для створення фамільних дерев, дослідження історії родоводу та аналізу генеалогічного древа сім’ї. Юзер може створювати особистий сайт для запрошення родичів, додавати в родовід історичні матеріали, документи і фото, проводити синхронізацію готового проекту з гаджетами, отримувати і вводити на друк звіти і графіки. Конструктор має унікальні технології, здатні сповістити користувача програми про виявлення історичних фактів, що стосуються предків, а також про схожість між генеалогічними древами інших користувачів або виявлення спорідненості. Програма дає змогу позначати на карті місця народження та проживання предків, а також керувати налаштуваннями конфіденційності. Пробна версія програми не надає стільки функцій, як повна.

7. Моя Сім’я

Утиліта дає можливість архівувати матеріали та сімейні фотографії, побудови генеалогічного дерева сім’ї, дає змогу зберігати інформацію про родовід. Програма архівує і фільтрує дані, виводить статистику, дає можливість доповнювати древо в міру надходження даних, дає змогу створювати динамічно структуровані таблиці, відображає у вигляді схеми з фотографіями відомості про персон. Незаперечно великим плюсом є наявність мультимедійних і образотворчих опцій браузерів, які дають змогу створювати подарункові листівки з древа, змінювати тло, друкувати великі родоводи і зберігати роботу в PNG і XPS. Крім цього, є можливість експортування/імпортування інформації з іншого ПЗ, збереження інформації в хмарі, користування різними редакторами. Період користування пробною версією обмежується 30 днями.

8. Твоє родовідне дерево

Такий тип інструменту дає змогу зберігати дані про рід і конструювати докладні генеалогічні дерева сім’ї. У дерево користувач може не тільки додавати значущу інформацію, а й архівні події, фотографії, мультимедіа та документи. Можна зберігати сформовані гілки у вигляді сайту і надіслати їх на друк, доповнювати і редагувати древо, виставити налаштування фільтрації та пошуку даних, а також вносити інформацію про різних членів роду. Ваше родовідне генеалогічне древо сім’ї дасть змогу калькулювати відомості, користуватися зручною навігацією, видаляти дані, що повторюються, завантажувати схему дерева в html, доповнювати альбом фотографіями.

9. Генеалогічне древо родини

Є функціональною та якісною утилітою, за допомогою якої ви зможете легко формувати генеалогічне дерево сім’ї та надійно зберігати історично важливу інформацію про рід. Для побудови дерева необхідно вказати життєпис детальних даних з біографією, відео/фото про кожного члена сім’ї. Тільки після цього з’явиться доступ до структурованого і сформованого матеріалу про рід у формі списку всіх або обраних за певними параметрами родичів. Софт оснащений функцією нагадування про майбутню подію родича, може вибудувати поколінний розпис і сімейні фотоальбоми, кругову таблицю, персональну гілку і дерево національностей. Крім цього, така програма дає змогу друкувати дерево разом із фото та експортувати/імпортувати створені проєкти, зберігати копії документів, а також вибудовувати персональні та загальні архіви.

10. Personal Ancestral File

Програма може створити базу померлих і живих, визначає між ними родинні зв’язки, об’єднує інформацію про сім’ю, сортує і відстежує дані про родичів, полегшує зберігання і пошук. PAF дає змогу користувачеві заносити в базу дані про нових індивідів, поповнювати архів фотографіями та мультимедіа, змінювати список інформації на виведення. Незважаючи на те, що меню англомовне, зрозумілий і структурований інтерфейс дає змогу користувачеві легко зрозуміти його додаток.

Оцініть статтю
Обери Успіх!