Алкоголізм – велика проблема сучасного суспільства. Людина, залежна від спиртного, не завжди усвідомлює, що хвора. Придумує відмовки, дає обіцянки виправитися і “зав’язати”. На жаль, але сили волі часто не вистачає, щоб самотужки перемогти цю хворобу.
Тому кожна сім’я, яка зіткнулася з цим лихом, стоїть перед непростим питанням: як допомогти близькій людині впоратися зі згубною пристрастю? Якщо чоловік-алкоголік визнає факт своєї залежності і згоден лікуватися, йому можна допомогти. Але якщо ситуація прямо протилежна, жінка змушена робити вибір: залишитися з чоловіком і постаратися допомогти йому або піти, назавжди звільнившись від цього тяжкого тягаря.
- 10 ознак алкоголізму в чоловіків
- 7 причин чоловічого алкоголізму
- 3 стадії алкоголізму в чоловіків
- Особливості поведінки дружини алкоголіка
- Причини співзалежності дружин алкоголіків
- Поради жінкам, якщо чоловік – алкоголік
- Поширені страхи дружин, чиї чоловіки – алкоголіки
- 3 кроки до звільнення від чоловіка-алкоголіка
- Прикінцеві рекомендації, як піти від чоловіка-алкоголіка
10 ознак алкоголізму в чоловіків
Якщо говорити про алкоголізм як соціальне явище, то це вже давно проблема не одного алкоголіка, а всього його оточення. Близькі люди, товариші по службі, друзі – всі, хто з якоїсь причини контактує з ним, страждають від його залежності. Нині алкоголізм вважається не стільки згубною пристрастю, скільки хворобою, а будь-якій хворобі краще запобігти, ніж потім лікувати й надалі отримувати відстрочені ефекти.
Якщо у вашого чоловіка є хоча б пара перерахованих нижче симптомів, можна підозрювати алкоголізм:
- Непереборна тяга до алкоголю, причому або до одного виду напоїв, або до спиртного загалом. Людині не потрібен привід, щоб випити.
- Щоденне вживання алкоголю, не принципово, в якій кількості, але обов’язково треба випити: нехай це буде коньяк у каву, головне, буде!
- Безліч приводів прийняти на груди: треба розслабитися, день був важкий, трохи розширити судини, погрітися і не думати про роботу.
- Зміна кола спілкування. Алкоголізм змінює спосіб мислення людини. Зі старими приятелями і друзями вже не так цікаво, з’являється нове коло знайомих, які теж не проти пропустити стопочку-другу. Водночас хороші давні друзі відходять на задній план і забуваються назовсім.
- Втрата інтересу до тих речей, які раніше подобалися і викликали певні емоції. Тепер єдина радість – випити з новими товаришами по чарці. Часто буває, що людина геть забуває про свої обов’язки по дому і на роботі.
- Зміна поведінки. Для алкоголіків характерні неадекватні вчинки. Хтось веселий і зізнається всім у коханні, а хтось, навпаки, лізе на рожен і викликає конфлікт, щоб побитися.
- Не виходить зупинитися. Починається все просто: людина не може відмовитися від самого факту вживання алкоголю, а потім уже не бачить міри в кількості випитого і продовжує пити до білої гарячки.
- Нехтування муками совісті. На початку шляху алкоголіки ще страждають від сорому: напився, негарно себе повів, нагрубив або докучав розмовами. Але пізніше ці муки забуваються. І щоразу знаходиться виправдання для того, щоб випити.
- Забудькуватість. Типовою ознакою алкоголіка є провали в пам’яті, коли він не пам’ятає або частину, або взагалі весь проміжок часу запою.
- Організм перестає реагувати на алкоголь. Спиртні напої в будь-якій кількості викликають біохімічні реакції та інтоксикацію. Часто внаслідок цього з’являється нудота і блювота – рефлекторна відповідь організму. Якщо нудоти та інших проявів інтоксикації немає, значить, організм перестав з нею боротися.
7 причин чоловічого алкоголізму
Залежність від алкоголю виникає не одразу, зазвичай все починається з психологічної прихильності.
Тому дуже важливо для боротьби з будь-яким видом алкоголізму виявити першопричину, яка змусила чоловіка регулярно вживати спиртні напої.
- Стримування емоцій. Починаючи з дитинства, кожен чоловік не раз чув фразу “сильні не плачуть” або “ти як дівчисько”, тож їм з дитинства доводиться приховувати свої почуття та емоції.Таке ставлення до чоловічої психіки призводить до того, що негатив накопичується всередині, не знаходячи виходу, і в результаті все виливається в алкоголізм. Але це величезна помилка: пляшка не розв’язує проблеми, а тільки маскує їх.
- Спосіб зняти напругу. Нерідкі ситуації, коли в чоловіка все є, дружина-красуня, діти розумні, грошей у достатку. Але, щоб усе це було і всі були щасливі та задоволені, доводиться більшу частину часу проводити на роботі. Саме прагнення забезпечити свою сім’ю висмоктує всі сили і призводить до накопиченої напруги. Розрядка знаходиться в спиртних напоях. У таких випадках чоловік дорогою додому частенько заходить за пляшкою, а потім це стає щоденною звичкою.
- Сімейні проблеми. Одна з найчастіших причин алкоголізму – сімейні труднощі. Щоб забути про них, зняти тягар відповідальності зі своїх плечей, чоловік починає випивати. До того ж у багатьох трапляються щоденні скандали з дружиною через дефіцит грошей, теща пиляє через будь-яку дрібницю, не дивно, що ослаблений духом глава сімейства дедалі частіше вживає спиртне, аби не думати про домашні негаразди, адже простіше залишатися в компанії склянки, аніж слухати, який ти поганий.
- Невпевненість у собі. Багато чоловіків за характером бувають дуже скромними, або з дитинства у них проблеми зі спілкуванням. Крім цього, занижена самооцінка, бажання бути більш упевненим у собі або ж підвищені вимоги від оточуючих призводять до того, що чоловік починає все частіше випивати. Адже алкоголь дарує таку бажану розкутість, впевненість у своїх силах, почуття гумору та інші можливості стати душею компанії.
- Біологічні чинники. Алкоголізм – хвороба, від якої страждають і чоловіки, і жінки однаковою мірою. Але природа захворювання у різних статей відрізняється багатьма факторами, зокрема, через різну роботу нервової системи.Жінки більш витривалі та стресостійкі, краще підлаштовуються до нових умов життя. На відміну від чоловіків, які вдаються до алкоголю, щоб створити видимість відсутності проблем, що й призводить до захворювання.
Зелений змій робить свою справу, знімає втому, робить чоловіка веселим, добрим, чарівним, допомагає побачити світ іншими очима. Але за фактом такий ефект етилового спирту не інакше як негативний вплив на нервову систему. До речі, велика кількість наркологів вважає, що глибокий сон після розпивання спиртних напоїв – це непритомний стан, пов’язаний із порушенням роботи нервової системи.
- Спочатку мало градусів. Чоловіки-алкоголіки нерідко починають із найменшого. Ну що тут такого, пропустити пару келишків пивка після роботи? І розмови веселіші, і сидіти приємніше, як можуть нашкодити всього дві склянки пива? Регулярне вживання, на жаль, потім виливається в злоякісний перебіг алкоголізму, який лікувати найскладніше.
- Щоденна випивка. Коли чоловік знаходить такий простий вихід із будь-якої складної ситуації, він звикає топити свої проблеми в алкоголі й перестає шукати реальне вирішення важких завдань.
А навіщо? Є ж такий чудовий друг, як етиловий спирт у будь-якому його прояві: стаканчик пива, кілька стопок чогось міцнішого, приємні коктейлі та інші алкогольні напої. З ним ти почуваєшся впевненіше, рішучіше, сміливіше, не думаєш про проблеми, можеш не слухати витверезних монологів про те, що час змінюватися, не помічаєш насмішок, просто на якийсь час стаєш безтурботною людиною.
3 стадії алкоголізму в чоловіків
Наркологи виділяють три головні стадії алкогольної залежності, де кожна наступна є логічним продовженням попередньої.
Стадія | Клінічні прояви |
1 стадія | Складно діагностується. Тривалість становить від одного року до десяти років. Характерні ознаки: – Явна трансформація особистості. Змінюється оточення і коло спілкування, а також відбувається зміна пріоритетів. – Порушення циркадних ритмів, циклу неспання-сон, травлення, збої в роботі серця і судин, захворювання шлунково-кишкового тракту. – Стійкість до невеликих доз алкоголю. Повільне нарощування споживаного обсягу. – Посилення ненормальної тяги до спиртовмісних напоїв, частіше до міцних. |
2 стадія | Помітна зміна зовнішнього вигляду. Разюча деформація особистості, яку помічають навіть сторонні люди. Характерні ознаки: – Психопатичні розлади у вигляді епілепсії, галюцинацій та інших видів нападів. – Значне погіршення пам’яті. Пригнічення когнітивних функцій. – Емоційна нестабільність. Прояви можуть бути абсолютно несподіваними: від агресії та манії до депресивних станів. – Алкоголь на першому місці. – Нестерпне похмілля після випитого спиртного. |
3 стадія | Завершальний етап алкоголізму. На цьому етапі особистість втрачає здатність справлятися самостійно з алкогольною залежністю, потрібна кваліфікована допомога лікаря-нарколога. Характерні ознаки: – Явна відсутність інтересу до того, що відбувається навколо. Основний пріоритет віддається міцним напоям. – Тривалі запої. – Алкоголь, випитий навіть у малій кількості, здатний призвести до сильного сп’яніння. – Виражені психічні відхилення, помітні неозброєним оком. – Захворювання основних органів і систем, що завдають значного дискомфорту. |
За якими ознаками можна визначити, що людині пора звертатися по допомогу до нарколога:
- Збільшення кількості випивки через неможливість досягнення очікуваного ефекту. Іншими словами, людині потрібен алкоголь у набагато більших дозах, ніж раніше.
- Установка: я вип’ю тільки келишок – не працює, і в результаті святкового застілля або просто зустрічі з друзями чоловік напивається до безпам’ятства.
- Чоловіка постійно переслідує неприборкане бажання випити спиртне.
- Мучить важкий похмільний синдром у вигляді сильного головного болю, нудоти, запаморочення, слабкості після розпивання алкоголю. Чоловік знову випиває, тільки б стало легше.
- Мають місце запої різної тривалості (від кількох днів до місяців).
Особливості поведінки дружини алкоголіка
Співзалежні чоловіків-алкоголіків завжди впевнені в щирій любові свого подружжя і не втомлюються переконувати в цьому оточуючих. Але, на жаль, це не так, бо справжнє кохання справді змінює людину, вона хоче бути кращою для коханої, відповідати їй, а у випадку з чоловіком-алкоголіком усе виходить навпаки, він спивається остаточно. Тоді вже й сама жінка розуміє, що кохання ніякого не було.
Відрізняє таких дружин залізна віра в те, що завдяки їхньому коханню можна змінити чоловіка-алкоголіка, викорінити цю згубну звичку й отримати чудового сім’янина. Але давайте знімемо рожеві окуляри: так не буває! Будь-яка людина, а особливо чоловік, у відповідь на примусові дії, на тиск з боку дружини чинитиме опір. Це склалося еволюційно, як природна реакція психіки.
Жінки, які продовжують терпіти алкоголіків, зазвичай виросли без братів і сестер або були первістками в сім’ї та весь час стежили за молодшими. Ще одна категорія – дорослі, які недоотримали в дитинстві любові, жінки, до яких батьки були надто вимогливі або мало їх хвалили (доводилося зі шкіри геть лізти, щоб заробити схвалення й ласку).
У будь-якому разі у співзалежних чоловіка-алкоголіка є незадоволена потреба в любові. Часто вони знаходять собі якщо не чоловіка-алкоголіка чи наркомана, то таку людину, яка розхитує їхню впевненість у собі та підтверджує справедливість батьківського ставлення.
Занижена самооцінка від самого початку не дає змоги вибрати найкраще для себе, навіть просто хороше. Жінка усвідомлено вийде за того, хто не дає їй любові на всі сто відсотків, з ким вона почувається неповноцінною і приниженою, адже вона не заслужила кращого життя. Вона добровільно терпітиме огидну поведінку свого обранця, інколи фізичне насильство, психологічне – однозначно, але ніколи не подивиться в бік кращого життя. Навпаки, робитиме все, щоб заслужити схвалення свого чоловіка, щоб він полюбив її.
Причини співзалежності дружин алкоголіків
Дівчата з дуже низькою самооцінкою прагнуть вийти заміж за першої нагоди. Неважливо, наскільки поганий її обранець, він же звернув на неї увагу, це точно кохання. Ну а кому ще потрібна така дурна, страшненька, недотепа. Чоловік-алкоголік? Ну і що, головне, не одна. Жінка навіть не замислюється, на що вона добровільно підписується, думаючи, що так і має бути.
Занижена самооцінка – чудова можливість реалізувати свої незакриті потреби. “Ось одружимося, і він побачить, яка я чудова дружина. І господиня, і розумниця, і красуня, за собою стежу, в ліжку чарівниця. Він точно захоче кинути пити сам, яка ж гарна пара з нас вийде”.
А якщо раптом у чоловіка-алкоголіка ще й діти є від колишніх дружин, то це взагалі неоране поле можливостей. Таким дамам не дає спокою бажання показати, як вони і зі своїми, і з чужою дитиною справляються, по господарству все встигають, за чоловіком доглядають. Але, на жаль, чоловік, який страждає на алкоголізм, старання не цінує і не заохочує, у жінки накопичується роздратування, прагнення заслужити похвалу зменшується, вона починає пиляти свого чоловіка-алкоголіка.
До слова, мотивувальним фактором у цьому випадку є установка “від зворотного”, яка ще жодного разу не давала позитивного результату. “Якщо у мене не вийде відвадити свого чоловіка-алкоголіка від згубної звички, це я нікчемна”. Знову ж таки, це йде з дитинства, вже тоді вкоренилося в підкірці, що вона нічого з себе не представляє, жінка впевнена в цьому і ось така неповноцінна все життя несе цей хрест.
І вся ця історія замикається в порочне коло. Оскільки жінка думає, що без неї чоловік-алкоголік не впорається, вона починає ним командувати, навчати розуму-розуму, паралельно принижуючи його і втоптуючи його гідність у бруд. Особливо це можна простежити в парах, які давно разом, адже в них уже довгий час накопичуються образи одне на одного. Дружина пиляє чоловіка, в результаті він закладає за комір ще більше, а вона продовжує це терпіти. І так по колу, поки сама дружина не розлучиться з чоловіком-алкоголіком або ж не станеться щось зовсім надзвичайне. До того моменту, як жінка не змінить ставлення насамперед до себе, вона так і буде співзалежною, знайде собі ще одного алкоголіка.
Поради жінкам, якщо чоловік – алкоголік
Якщо жінка почала замислюватися про те, як жити з чоловіком-алкоголіком, значить, проблема існує, і досить серйозна. По-перше, потрібно запитати себе:
- Чи готові ви йти на жертви заради обранця і витрачати на це всі свої сили, час і гроші?
- Ви вже зробили щось, щоб допомогти чоловікові-алкоголіку впоратися зі згубною залежністю? Цього було достатньо?
- Чи хочете ви провести решту життя з чоловіком, який на перше місце ставить алкоголь, а не сім’ю?
У разі позитивної відповіді на всі запитання у вашого чоловіка є можливість кинути пити, не без допомоги, звісно.
Поради жінкам, у яких чоловіки страждають на алкоголізм, спрямовані на зміну життя обох сторін і позбавлення чоловіка згубної пристрасті:
- Взяти під контроль грошові витрати чоловіка-алкоголіка. Особливо добре це працює під час запою. Рекомендується обмежити чоловіка у фінансах, попередити оточення, сусідів і друзів, щоб йому не давали в борг. Ваша сім’я більше потребує цих грошей, краще витратити їх на їжу або новий одяг дітям, ніж на чергову порцію міцних напоїв.
- Не розплачуйтеся з боргами чоловіка за спиртне, краще нехай він побачить, кому і скільки винен. Нехай сам вчиться вирішувати свої матеріальні проблеми. Так у нього буде привід задуматися про витрати на алкоголь.
- Поставте дітей на перше місце, рятувати чоловіка-алкоголіка – справа похвальна, але ваші діти заслуговують на щастя. Приділяйте майже всю увагу їм, давайте якомога більше любові та ласки. Коли чоловік просить випрати забруднений під час чергової п’янки одяг або порадувати його улюбленими ласощами, нагадайте йому, що він уже не маленький і самостійно може впоратися з переліченими завданнями. Він повинен розуміти, що його поведінка вас не влаштовує. У чоловіка з’явиться можливість оцінити наслідки згубної звички і зробити висновки.
- Найдієвіше в боротьбі з алкоголізмом чоловіка – дати йому можливість зрозуміти вас. Він повинен бачити, що у вашому житті є набагато більш значущі речі, ніж його пристрасть. Намагайтеся змінити себе і побут дітей на краще, прибравши чоловіка з планів. Обговорюйте з дітьми майбутні заходи, відпочинок, поїздки до бабусі та інше. Шукайте позитивні моменти у ваших планах, у цьому разі йому буде прикро, що через згубну звичку він не може проводити час із сім’єю.
- Нарешті, дуже значуща дія – сказати чоловікові, що, якщо він не стане боротися зі своєю жахливою звичкою, ви з дітьми зберетеся і з’їдете від нього назавжди. Якщо чоловік сам буде готовий почати лікування від алкоголізму, всіляко підтримуйте і заохочуйте його. У разі зривів давайте йому зрозуміти, як сильно ви незадоволені цим фактом. Чоловік повинен бачити відмінності у вашій поведінці, коли він тверезий і напідпитку.
І найголовніше правило тих, хто живе з чоловіком-алкоголіком: він повинен розуміти, що, незважаючи на те, що алкоголізм – це важка хвороба, ви не підете на поводу в згубної пристрасті, і вам набагато важче, ніж чоловіку, який сам п’є.
Поширені страхи дружин, чиї чоловіки – алкоголіки
Якщо вже ви вирішили розлучатися з чоловіком-алкоголіком, не потрібно щодня говорити йому про це, особливо не можна давати слабину і скасовувати своє рішення, навіть коли дуже страшно. Ви з дітьми гідні кращого життя, і, щоб воно настало, потрібно попрацювати, а не боятись.
Поради психолога, як побороти страх і піти від чоловіка-алкоголіка:
- Не потрібно боятися стати матір’ю-одиначкою, виростити дітей без батька. Давно пора зрозуміти, що щойно чоловік ступив на шлях цієї залежності, ваша сім’я перестала бути повноцінною. Дітям буде краще жити без батька-алкоголіка, ніж із ним. Завдяки розлученню у вас з’явиться чудова можливість докорінно змінити життя своє і дітей.
- Не треба лякатися перспективи жити тільки на вашу зарплату і розраховувати лише на себе. Як правило, гроші, зароблені чоловіком-алкоголіком, витрачаються на нього самого: купівля спиртного, ліків, оплата лікування у лікарів через розхитане здоров’я, п’янки з друзями та інше. Тож страх втрати частини бюджету – це тільки психологічна перешкода. До того ж залежний від алкоголю чоловік допомоги у вирішенні проблем не надає, а тільки створює їх. А якщо вам потрібна буде підтримка, можна звернутися по неї до надійніших людей: друзів, сім’ї, навряд чи вони відмовлять, скоріше, тільки раді будуть вам допомогти.
- Необхідно вирішити квартирне питання. Якщо житлова площа з чоловіком-алкоголіком і аб’юзером спільна, всіма силами постарайтеся розміняти її. Таким чином ви врятуєте себе і дітей від імовірності того, що чоловік проп’є квартиру і залишить вас узагалі ні з чим. Краще нехай це буде маленьке житло, але ваше особисте. Не повідомляйте чоловікові свою нову адресу, а також змініть усі замки на дверях, якщо випровадили його зі спільної квартири. Доти, доки ви остаточно не позбудетеся думки про повернення до колишнього питущого, краще уникати будь-якого контакту з ним. Є ймовірність, що за слушної нагоди чоловік, якого ви раніше кохали, буде всіма силами викликати у вас жалість, щоб повернутися в комфортні умови.
- Не бійтеся уявної самотності. Якщо на горизонті немає гідного чоловіка, щоб зайняти місце колишнього чоловіка-алкоголіка, не поспішайте вискакувати за першого зустрічного, аби не залишатися самій. Висока ймовірність напоротися на подібну ситуацію. Краще присвятіть час, що з’явився, собі та дітям. Насолоджуйтеся свободою. Займіться своєю зовнішністю, змініть роботу або почніть пошук свого покликання. Зрештою, поїдьте з дітьми у відпустку або спокійно проводьте з ними весь вільний час.
3 кроки до звільнення від чоловіка-алкоголіка
- Подумайте про своє майбутнє, чи сильно воно відрізняється від того, що відбувається з вами зараз? Де воно, те краще життя, про яке ви мрієте? Чи залишилися у вас сили бути з чоловіком-алкоголіком? Кожна жінка дає різні відповіді на ці запитання, виходячи з атмосфери в сім’ї, занедбаності алкоголізму та багатьох інших чинників.
- Відокремте захворювання чоловіка від його особистості, можливо, так вам у голову прийде ідея, як краще вчинити. Якщо жінка не перестає пиляти і гнобити чоловіка-алкоголіка, самостійно записувати його до нарколога всупереч його бажанню, звісно, він буде закладати за комір ще хльосткіше. Він сам повинен захотіти впоратися зі своєю залежністю, вилікуватися від цієї хвороби. Якщо вона прийшла до такого рішення, обов’язково потрібно підтримати її. Якщо ж нічого робити вона не збирається, переходьте відразу до наступного пункту.
- Не потрібно рятувати того, хто сам цього не хоче. Завдання не в тому, щоб позбутися чоловіка-алкоголіка. Потрібно усвідомити одну просту думку: кожна людина сама відповідає за своє життя. Поговоріть із чоловіком по-дорослому, поясніть, що жарти скінчилися, що терпіти таке ставлення до себе ви більше не збираєтеся, життя у вас одне, і так бездарно витрачати його ви не станете.
Прикінцеві рекомендації, як піти від чоловіка-алкоголіка
- Коли ваш чоловік буде в змозі щось зрозуміти, без драматизму повідомте йому про своє рішення: якщо він не кине пити, ви з ним розлучитеся. Потрібно вибрати дату, пов’язану з будь-якою подією, наприклад, із початком відпустки. Цей день відзначте в календарі й готуйте себе, що шляху назад уже немає, все вирішено. Нізащо не відсувайте цю дату!
- Якщо запої тривають, в обраний день берете документи і йдете в суд або РАЦС, попередньо уточнивши всі деталі розлучення, щоб подати заяву.
- Розлучення відбуватиметься або за згодою сторін, або через суд, якщо хтось із подружжя проти. Попереду розділ майна, вирішення питання, з ким залишаться діти – все це вимагає чимало часу. Не втрачайте його даремно, шукайте варіанти розміну житла і залагодження інших проблем.
- Після того, як вас розлучать через суд, змініть номер телефону та адресу, тепер ви вільна дама, сміливо вступайте в нове життя без чоловіка-алкоголіка.
Жінка, яка пішла на такий серйозний крок, за будь-яку ціну має закінчити шлюборозлучний процес. Така позиція гідна поваги, адже це дуже складно морально. Розлучення в принципі дуже неприємна процедура, а розлучення з людиною, яка хворіє, – ще важче випробування.