Затребувані професії для жінок незначно змінюються рік від року. Більшість рейтингів пропонує дівчатам стати перукарями, стюардесами, продавцями-консультантами та майстрами “з нігтів”. Однак насправді цей список куди цікавіший.
Сьогодні дівчата можуть бути біоінженерами, молекулярними фізиками і руйнувати всі звичні стереотипи. Давайте відкинемо пережитки минулого вбік і поговоримо, яку професію обрати дівчині відповідно до її бажань, прагнень і здібностей.
Якщо говорити про найзатребуваніші професії у 2023 р., то для жінок топ матиме такий вигляд.
Найзатребуваніші професії для жінок у світі
Якщо брати ширше охоплення і розглядати, які зараз найзатребуваніші професії для жінок у глобальному масштабі, то почати слід з того, що сучасний ринок стоїть на трьох китах: інформація, продажі, споживання. Відповідно, у майбутньому зросте потреба у фахівцях з інформаційної безпеки та експертах у сфері інтелектуальної власності; також постійний попит на маркетологів, рекламників, логістів.
Професіоналам у цих сферах навряд чи загрожує доля залишитися безробітними.
Звичайно, для успішної роботи за кордоном необхідне володіння мовою, тому налягати на іноземні мови потрібно вже в школі. Якщо є можливість, то, будучи студентом, має сенс спробувати виїхати на стажування в іншу країну, щоб оцінити свої перспективи і можливості.
Які ще є затребувані й доступні професії для жінок у сучасному світі?
- Біоінженери. Ці фахівці найближчим часом будуть у ціні, і зі знанням мови та високою кваліфікацією є шанс влаштуватися у велику міжнародну компанію. Професія біоінженера перебуває на стику наук і тому може бути цікава і для біологів, і для фахівців у комп’ютерних технологіях. Крім іншого, біоінженерія несе високу соціальну місію, оскільки націлена на розробку нових біотехнологій і в кінцевому підсумку на поліпшення якості життя людей.
- Розробники. IT-сфера неухильно розширюється, і в ній є місце для жінок: усе залежить тільки від професійних навичок. Подібна робота цілком може вестися віддалено і приносити хороший дохід.
- DataScientist. Порівняно нове поняття для позначення фахівців з аналізу даних. Сучасний світ характеризується стрімким збільшенням обсягів інформації, тому аналіз даних застосовується в найрізноманітніших сферах: від програмування до бізнесу. Обробка даних дає змогу виділити закономірності та оптимізувати ті чи інші робочі процеси.
Починати потрібно, зрозуміло, зі школи: інтерес до програмування, робототехніки надалі допоможе освоїти обрану спеціальність і досягти високих професійних успіхів.
Як жінці вибрати професію до душі
Робота мрії – це те, що захоплює і дає не тільки матеріальне, а й моральне задоволення від усвідомлення своїх успіхів і принесення користі людям.
Що має значення при виборі професії:
- Захопленість справою. Насамперед прислухайтеся до свого серця і визначтеся, що вам цікаво.
- Симпатія. Заздалегідь оцініть, наскільки майбутня робота відповідає вашим звичкам, способу життя, і чи не викличе вона відвертої антипатії та незручностей, з якими вам буде важко змиритися.
- Актуальність. Обрана професія має бути затребувана суспільством. Якою б цікавою не здавалася та чи інша справа, якщо вона не зможе вас прогодувати, то ризиковано робити на неї ставку. Якщо ви вагаєтеся, то вивчіть ринок праці та визначте, які спеціальності мають великий попит.
- Перспективи. Необхідно дивитися і в більш віддалене майбутнє, прораховуючи на перспективу. Якщо професія містить очевидні можливості кар’єрного зростання, то це є безперечною перевагою. Робота, в якій ви швидко досягнете стелі кар’єри, найімовірніше, перестане приносити задоволення.
Дохід – це вагомий фактор, який потрібно брати до уваги, але далеко не єдиний. Необхідно оцінювати професію з усіх боків: заробітна плата, перспективи просування, комфортність умов роботи, задоволення, яке ви отримуєте від неї, тощо. Якщо за всіма цими критеріями спеціальність виглядає непривабливо, то необхідно розглядати альтернативні варіанти.
Сучасні молоді люди зазвичай хочуть отримати не тільки цікаву, а й престижну професію. Однак це поняття вельми розмите і може сильно відрізнятися стосовно різних критеріїв оцінки.
Розглянемо для прикладу працю кондитера. З одного боку, це поширена і затребувана професія, доречна для жінки. З іншого боку, робота кондитером навіть не вимагає вищої освіти, і фахівець-початківець навряд чи отримуватиме високу зарплату на виробництві. Однак якщо людина захоплена професією та організовує власну справу, то з плином часу вона заробить собі ім’я та статки, наприклад, розпочне виробництво власних фірмових тортів на замовлення.
Чи є ця людина престижним кондитером? Так, звісно. Тим самим досягнення певних висот відкриває перед вами абсолютно нові перспективи. Навіть звичайні прикладні заняття, коли ви щось робите своїми руками, здатні принести дохід і популярність.
Алгоритм вибору професії включає три елементи: хочу, можу і треба. Що ж означає те чи інше поняття?
“Хочу”
Тут зібрані ваші бажання та інтереси, з чіткого формулювання яких починається вибір професії. При цьому виходити потрібно з власних настанов, не намагаючись догодити близьким і навіть на певний час забувши про будь-які рейтинги найбільш затребуваних професій для жінок. Якщо вам важко визначити, яка зі сфер діяльності вас приваблює, то дайте відповідь на такі запитання, намагаючись зупинятися на одному варіанті.
Запитання № 1: з ким/чим вам хотілося б мати справу?
- люди (покупці, клієнти, вихованці тощо);
- інформація (у текстовому, табличному, графічному або програмному вигляді);
- фінанси (гроші, біржа, цінні папери, фонди тощо);
- техніка (різне обладнання, прилади, машини);
- мистецтво (література, музика, танець, театр, живопис тощо);
- тварини (вивчення тварин, догляд за ними, розведення і лікування);
- рослини (землеробство, садівництво тощо);
- продукти харчування (виробництво харчових продуктів, кулінарія тощо);
- вироби (виготовлення одягу та взуття; виробництво виробів із каменю, дерева, металу та інших матеріалів);
- природні ресурси (родовища корисних копалин, гірські, водні, лісові надра тощо).
Запитання № 2: який вид діяльності для вас найцікавіший?
- управління (керівництво іншими людьми);
- обслуговування (задоволення потреб клієнтів);
- освіта (виховання, навчання дітей і дорослих);
- оздоровлення (попередження та лікування хвороб);
- творчість (створення і представлення на публіці творів мистецтва, виступ на сцені тощо);
- виробництво (виготовлення будь-якого виду матеріальної продукції);
- конструювання (проектування і створення чогось нового);
- наука (дослідження будь-яких об’єктів і явищ);
- захист (охорона когось або чогось від зовнішніх посягань).
“Можу”
У цю категорію входять ваші можливості та здібності – як уже сформовані, так і ті, які ви можете розвинути. Необхідно, з одного боку, оцінити свої сильні сторони та переваги, зрозуміти, що найкраще виходить, а з іншого – виокремити власні недоліки та обмеження. Адекватна самооцінка своїх можливостей полегшить вибір спеціальності, яка вам найбільше підходить.
“Треба”
Рухаємося далі і переходимо до об’єктивної картини на ринку праці. Так, ринок змінюється, і неможливо точно передбачити, що з’явиться за 5-6 років, проте загальні тенденції цілком вловимі. Для цього вивчайте аналітичні статті, думки експертів, дані опитувань, відгуки представників професії – словом, усе те, що містить кваліфікований погляд на сферу зайнятості, яка вас цікавить.
Нерідко на вибір дівчини впливають стереотипи, проте зв’язок образу тієї чи іншої професії зі статтю людини може бути докорінно хибним і не відповідати реаліям часу.