Як казав один сатирик, щоб вийти із зони комфорту, потрібно для початку в неї увійти.Але в кожного з нас свої мірки комфортного і безпечного життя. І будь-які зміни, навіть позитивні, вимагають подолання.
Як цеподолати? А долати доводиться найголовнішу перешкоду – власне небажання щось змінити. І навіть якщо переваги виходу із зони комфорту очевидні, часом так складно її покинути. Що ж нам заважає?
- Що таке зона комфорту
- 6 причин вийти із зони комфорту і почати діяти
- Відчуття повноти життя
- Самоконтроль і самопізнання
- Відмова від перфекціонізму
- Ви станете привабливою особистістю
- Ви відчуєте свою впевненість
- У вас почне розвиватися характер
- Поради психолога, які допоможуть вийти із зони комфорту і почати нове життя
- Приймайте спонтанні рішення
- Плавно змінюйте свій режим дня
- Внесіть зміни в особистий простір
- Ставте перед собою цілі на крок вище вашої звичної діяльності
- Заведіть особистий щоденник
- Позбавтеся від того, що доставляє вам незручність
- Прокидайтеся на годину раніше
- Знайдіть собі хобі
- Заведіть нових знайомих
- Створіть собі новий імідж
- Хваліть себе
- Не бійтеся сварок
- Почніть планувати
- Обмежте користування інтернетом і соцмережами
- З’ясуйте слабкі та сильні сторони вашої особистості
- Укладіть парі
- Зосередьтеся на поступовому вирішенні завдань
Що таке зона комфорту
Що ви уявляєте собі, коли чуєте вираз “зона комфорту”? Кандидат психологічних наук Ірина Володимирівна Арцимович пропонує таке визначення цього терміна: “Це область життєвого простору, що дає відчуття комфорту, затишку і безпеки”. І в даному випадку йдеться саме про внутрішні кордони, а не про вплив ззовні.
Арцимович вважає, що “зона комфорту складається зі звичок, шаблонів мислення та стереотипів поведінки, які були відпрацьовані раніше”.
Простіше кажучи, під зоною комфорту розуміють ту стабільність і впевненість, за яких людина почувається в безпеці й повною мірою самостійно контролює своє життя. Безумовно, спокій і особистий комфорт дуже важливі, але лише доти, доки вони не стають для свого володаря засмоктувальною рутиною, що веде до деградації.
Саме поняття “зона комфорту” було розроблено американським психологом Робертом Йерксом. Він займався переважно вивченням поведінкових мотивів. Разом зі своїм колегою Джоном Додсоном Йеркс провів дослідження над гризунами, в результаті якого було встановлено, що в умовах стресу миші показували кращу працездатність.
Пізніше подібний експеримент було проведено і на людях. Результати дослідження були аналогічними: в умовах незначного стресу організм починає прискорюватися, і людина показує ефективні результати розумової та фізичної діяльності. Але варто лише збільшити стрес, як продуктивність різко знижується.
У 2009 році подібні дослідження описав у своїй науковій статті “Від зони комфорту до управління ефективністю” й інший учений діяч, Аласдер Вайт.
Хорошим прикладом слугує наш дім (наша фортеця). Коли людина поспішає з роботи додому, їй комфортно у своєму помешканні, вона відчуває себе наповненою і відпочилою, йдучи працювати. Це свідчить про сприятливу зону комфорту. А якщо вона не хоче йти додому? Що, якщо там на неї чекає неприємна обстановка, чи то невдалий ремонт, чи то скандали з сім’єю? У такому разі необхідно щось змінювати, оскільки погана зона комфорту просто руйнує людину зсередини.
6 причин вийти із зони комфорту і почати діяти
Безумовно, зона комфорту дає масу переваг. Але є певна межа, після переходу якої людину засмоктує рутина і застій, немов в’язке болото. Як же зрозуміти, коли час вибиратися? Варто поспостерігати за собою. Якщо зростанню і розвитку людина надає перевагу буденності, то треба вживати заходів.
Отже, для чого потрібно змусити себе вийти із зони комфорту, що це дасть?
Відчуття повноти життя
Багато хто, на жаль, існує на автоматі: дім – робота – дім. І так по колу, щодня. Щоб відчути всю повноту життя, відчути його барви з усіма перевагами і недоліками, потрібно вийти із зони комфорту.
Самоконтроль і самопізнання
Що частіше ви кидаєте собі виклик, то більше починаєте розуміти свої можливості. Вийшовши із зони комфорту, ви можете стати набагато сильнішим, ніж здавалося.
Відмова від перфекціонізму
Виходячи із зони комфорту, людина зазвичай різко кидається в бій: хоче написати книжку за кілька місяців, намалювати картину олією, пробігти марафон, хоч би яких зусиль це коштувало. Причому не важливий результат, чим швидше, тим краще. У такому темпі перфекціонізм просто йде, оскільки на нього немає часу.
Ви станете привабливою особистістю
Пам’ятаєте мультфільм “Футурама”? В одній із серій робот Бендер вирішив стати кантрі-співаком. Вивчивши всі теми цього стилю, він навіть створив парочку своїх музичних творів. Однак ніхто не хотів його слухати, і причина була в тому, що Бендер не розумів, про що співає. Йому не вистачило щирості у співі. Те саме і з особистістю: людина стає цікавою, коли вона сама вчиться, проходячи свій власний досвід, а не просто слухаючи чужі історії про злети й падіння.
Ви відчуєте свою впевненість
Коли ми стикаємося з перешкодою, то спочатку відчуваємо себе не надто комфортно. Але потім, звикаючи до ситуації, мозок починає діяти швидше і знаходить часом зовсім несподіване рішення проблеми. Пам’ятаєте свої відчуття в цей момент? Ми почуваємося впевненіше, відчуваємо гордість, підвищується наша самооцінка.
У вас почне розвиватися характер
Нові цілі змусять вас працювати на межі своїх можливостей. Щоб їх досягти, доведеться брати на себе відповідальність, приймати складні рішення, багато вчитися. Усе це загартовуватиме характер.
Поради психолога, які допоможуть вийти із зони комфорту і почати нове життя
Так уже людина влаштована, що завжди прагне безпечного і стабільного життя. Це закладено в підсвідомості. Тяга до стабільності та спокою допомагає нам перебувати в максимально комфортних умовах, проте суперечить внутрішньому розвитку.
Представляємо кілька порад, за допомогою яких ви можете безболісно змусити себе вийти із зони комфорту:
Приймайте спонтанні рішення
Якщо людина засиділася у своїй зоні комфорту, то їй складно швидко прийняти спонтанне рішення. Абсурдним здається після важкого робочого дня віддати перевагу відпочинку на улюбленому дивані замість розваги з друзями. Однак це і є справжнісінький вихід із зони комфорту, який струсоне організм і допоможе відчути нові враження. Потрібно навчитися давати слабину своїм емоціям, не звертаючи уваги на здоровий глузд.
Найчастіше за подібними відмовами стоять страхи перед чимось новим. Пам’ятаєте фільм “Завжди кажи так”? Тільки завдяки спонтанно ухваленому рішенню завжди на все погоджуватися головному герою вдалося вийти із зони комфорту і по-справжньому відчути повноцінне життя.
Почніть з малого, наприклад, візьміть за правило один раз на тиждень приймати спонтанні рішення. Сходити на виставку, в музей, зібратися разом із друзями після роботи – варіантів безліч. Зовсім скоро ви зрозумієте, що подібні вчинки даватимуться легше.
Плавно змінюйте свій режим дня
Додайте фарб у власне життя. Включіть нововведення у звичний маршрут “дім – робота – дім”. Приміром, виходячи з роботи замість того щоб улюбленим шляхом поїхати додому, пройдіться пішки. А краще зустріньтеся з друзями або сходіть на побачення. Позитивні емоції від спілкування допомагають відволіктися від накопичених проблем і щоденної рутини.
Вихідні проведіть із користю: вирушайте за місто на пікнік, влаштуйте прогулянку на велосипедах у парку, відвідайте рідних, з якими давно не бачилися, поїдьте в міні-подорож із коханою людиною в інше місто або в кіно замість звичного перегляду фільму по телевізору, лежачи на дивані.
Внесіть зміни в особистий простір
Перестановка у квартирі – прекрасний спосіб безболісного (з точки зору психології) виходу із зони комфорту. Поміняйте фіранки і скатертини, придбайте гарний посуд і живі квіти, купіть нові килимки і штори у ванну кімнату, повісьте на стіни ваші сімейні знімки. Не забувайте про меблі: організуйте простір так, щоб вони не захаращували всі кімнати, розмістіть їх, залишивши побільше вільного місця.
На перший погляд, такі дії не дають нічого корисного, але варто лише почати, і ви самі здивуєтеся, як простір навколо вас буквально почне дихати. Поступово разом із вашим житлом змінитеся і ви, зрозумівши, що зміни тільки на користь.
Ставте перед собою цілі на крок вище вашої звичної діяльності
Максимально чесно дайте собі відповідь на запитання: “Що я насправді хочу?”. Зверніться саме до себе, відсуньте поради родичів, побажання знайомих і загальноприйняті соціальні норми (на кшталт нового автомобіля чи престижної посади). Чого ви насправді хочете? Може, ви завжди мріяли поїхати в подорож, покататися на коні, стрибнути з парашутом, але щось вас зупиняло. Зараз саме час!
Намітьте собі мету і щодня робіть маленькі кроки до її досягнення. Намагайтеся насолоджуватися процесом, яким ви будете зайняті щодня на шляху до своєї мрії. Наявність чітко поставленої мети налаштує вас на конкретні дії та змусить змінюватися.
Заведіть особистий щоденник
Необов’язково вести його щодня, важливо робити це від душі. Можете записувати різні думки і події, які йдуть вам на благо, підбивати проміжні підсумки вашого шляху до намічених цілей і навіть просто приємні новини. Коли вам бракуватиме мотивації, ви завжди зможете звернутися до щоденника.
Позбавтеся від того, що доставляє вам незручність
Подумайте і складіть список того, що завдає вам незручностей і не дає розвиватися. Це можуть бути не тільки люди або предмети, а й ваші емоції (образа, злість, страх). Поміркуйте про те, як ви можете позбутися цього, що вам заважає.
Можливо, є прихована вигода, про яку ви не замислювалися раніше, наприклад, брак любові та участі. Через це часто люди виступають у ролі жертви, оскільки просто не знають, як звернути на себе увагу, не викликаючи почуття жалості. Така людина зможе позбутися проблем, тільки змінившись і зрозумівши, що таке справжня любов.
Прокидайтеся на годину раніше
Заздалегідь подумайте, на що витратите цю годину. Можливо, на ранкову зарядку або читання новин. Або ви захочете провести час, прийнявши підбадьорливий душ або роблячи гарний і корисний сніданок, – усе у ваших руках.
Знайдіть собі хобі
Хобі – прекрасний вихід із зони комфорту без значного струсу для організму. Не знаєте, чого хочете? Пробуйте нове! Гра на музичному інструменті, спів, в’язання, гончарне мистецтво, малювання, книжки – існує безліч розвивальних занять, які ви, напевно, ще не пробували. Випробувавши себе в новій справі, ви не тільки позбудетеся страху невдачі, а й зможете відкрити в собі талант, про який і не підозрювали.
Заведіть нових знайомих
Нехай це буде ваша сусідка, колега або просто будь-яка людина на вулиці. Можливо, ви вже давно хотіли з кимось поспілкуватися, але соромилися? Відкиньте сумніви і дійте! Це прекрасний спосіб вийти із зони комфорту. Ви точно нічого не втрачаєте, а при хорошому розкладі і зовсім отримаєте нового друга і позбудетеся сорому.
Створіть собі новий імідж
Якщо зважитися на кардинальні зміни (на кшталт зміни зачіски або тотального оновлення гардероба) ви поки не готові, то можна записатися на фотосесію. Фотограф допоможе вам підібрати новий образ, і ви зможете побути в незвичному амплуа.
Хваліть себе
Візьміть за правило заохочувати себе за кожен крок до змін. Дозвольте собі похід у кіно або кафе як нагороду за виконання поставлених завдань. Так ви збережете прагнення до змін. Але тільки не звинувачуйте себе за промахи, коли щось не виходить – це буде серйозним відкатом.
Не бійтеся сварок
Конфлікт – це теж свого роду вихід із зони комфорту. Не варто боятися обговорювати наявні розбіжності. Якщо суперечка конструктивна і її учасники налаштовані на оптимальне розв’язання питання, то конфлікт зробить усіх тільки сильнішими і впевненішими.
Почніть планувати
Грамотне планування позитивно впливає на продуктивність. Привчіть себе складати плани на день, місяць, тиждень. Записуйте те, що обов’язково маєте зробити.
При виникненні нової справи підберіть для неї відповідний час у своєму списку і приступайте до неї рівно тоді, коли запланували. Так ви відчуватимете постійний контроль над своїми планами.
Обмежте користування інтернетом і соцмережами
Сучасна людина не уявляє свій день без соціальних мереж. Вони забирають величезну кількість часу, який можна витратити з набагато більшою користю. Потрібно розуміти, що реальне життя перебуває по цей бік екрана, а справжнє щастя і розвиток відбувається в реальному часі, а не віртуальному.
Скоротіть перебування в Інтернеті, ви побачите скільки вільних годин у вас з’явиться. Витратьте їх на спілкування з друзями, саморозвиток, нові захоплення. Це принесе набагато більше користі, ніж постійне користування гаджетом.
З’ясуйте слабкі та сильні сторони вашої особистості
Ви повинні сприймати себе об’єктивно. Усі люди унікальні, кожен зі своїм характером та особливостями. Одні не можуть швидко перемикатися між різними завданнями, інші не виносять ранніх підйомів і засинань, третім важко даються конфлікти й ухвалення рішень. Необхідно враховувати всі сторони своєї особистості, щоб забезпечити собі максимально безболісний вихід із зони комфорту.
Укладіть парі
Ви можете посперечатися з колегою або другом чи публічно пообіцяти почати новий життєвий етап. Деяким набагато простіше дається вихід із зони комфорту, коли вони розповідають про свої наміри оточуючим, плюс це стане для вас додатковою мотивацією.
Зосередьтеся на поступовому вирішенні завдань
Не беріться за все заплановане відразу. Звалювання на себе одночасно кількох справ загрожує серйозним стресом для організму, оскільки на це витрачається багато енергії та часу. Вирішуйте всі питання і завдання поступово, крок за кроком досягаючи цілей, дотримуючись послідовності дій і даючи собі час для відпочинку. Так ви не будете перевантажувати свій організм.