У чому небезпека? Ви ще тільки вчитеся на права або вже давно за кермом, але страх перед водінням не дає вам спокою? Така ситуація не рідкість, і здебільшого приводи для паніки у водіїв дуже схожі. У цьому стані вони становлять небезпеку і для себе, і для оточуючих, тому їм потрібно шукати спосіб побороти страх перед водінням.
Як цьому протистояти? Існують як психологічні методи впоратися із занепокоєнням за кермом, так і практичні, які допоможуть відшліфувати навички керування автомобілем і вивести вашу впевненість на вищий рівень. Ми розповімо, як подолати страх водіння в різних ситуаціях, незалежно від вашого досвіду в якості водія.
- Хто боїться водити найбільше
- Найбільші страхи водіння
- Необхідність рушити в гірку
- Інші автомобілі
- Зупинка співробітником ДПС
- Потенційні позаштатні ситуації
- Перехрестя
- Реакція чоловіків
- Інші фактори
- Звідки з’являється страх водіння
- 5 універсальних порад щодо боротьби зі страхом водіння
- Як побороти страх водіння новачкові
- Вчити правила
- Вибирати час і місце
- Не звертати уваги на інших
- Створити свій список дій і дотримуватися його
- Використовувати психологічні прийоми
- Розмовляти
- Вчитися поступово
- Як побороти страх водіння після негативного досвіду
- Перша допомога при страху під час водіння
Хто боїться водити найбільше
Сьогодні багато людей пересуваються на автомобілях, але деякі бояться сісти за кермо. В одних цей страх пов’язаний з пережитими ДТП, а в інших пояснюється відсутністю впевненості у власних силах. Впоратися з проблемою можна, лише усвідомивши її причину і підібравши відповідні методи вирішення. У більшості випадків для цього достатньо розуміння людської психології, але в особливо складних ситуаціях потрібна допомога психолога.
Говорячи про те, як побороти страх водіння, варто зазначити, що існують категорії людей, найбільш схильні до нього:
- Вразливі натури, яким не вистачає впевненості на дорозі. До їх числа входить чимало жінок. Їм здається, що вони нічого не зможуть зробити в складній ситуації, а досвідчені учасники руху їх засудять. На те, щоб впоратися зі страхами, у цієї групи водіїв зазвичай йде чимало часу.
- Люди, які стали учасниками серйозних ДТП, перебуваючи в ролі пасажирів. Тут спостерігається посттравматичний стресовий розлад, що потребує допомоги психологів.
- Водії, які рідко використовують автомобіль. Їм не вистачає практики, тому виникає відчуття невпевненості в собі.
- Люди з уповільненою реакцією. Вони не здатні швидко відреагувати на ситуацію, і це найнебезпечніше при виникненні труднощів. Натомість якщо вони звикли до ролі водія і пристосувалися, проблеми зникають.
- Неуважні люди, яких може відволікти будь-яка дрібниця. Їхнє завдання – змушувати себе постійно стежити за дорогою, навчитися концентруватися.
Найбільші страхи водіння
У кожного автомобіліста свої страхи, проте деякі з них зустрічаються найчастіше.
Зазвичай людей лякають:
Необхідність рушити в гірку
Водієві потрібно швидко реагувати та впевнено керувати ручним гальмом, швидкостями, педалями. Помилки призводять до поштовхів, ривків, двигун починає ревіти на високих обертах, а недосвідчений автолюбитель лякається і відчуває стрес. Машина може заглухнути, покотитися вниз, зачепивши інших учасників руху або інші перешкоди.
Буває, що складнощі виникають у власників автомобілів з механічною коробкою передач, коли потрібно рушати вниз. Людині здається: машина поїхала, отже, зчеплення пора відпускати. Знову відчуваються поштовхи, двигун глухне.
Побороти цей страх перед водінням вдасться, щойно з’явиться достатній досвід.
Інші автомобілі
Тут існують кілька варіантів.
Водії нерідко бояться:
- Зустрічних машин – здається, що люди, які сидять у них, можуть порушити правила, ставши причиною аварії. Насправді подібна картина складається не так часто, адже інші учасники руху теж намагаються уникати проблем.
- Можливості потрапити в аварію. За статистикою, з вини недосвідчених водіїв відбувається до 17 % ДТП. Ті, хто тільки нещодавно отримав права, зазвичай більш акуратні й уважні, ніж досвідчені водії.
- Зневажливого ставлення з боку автомобілістів зі стажем. Це необґрунтований страх, адже багато хто готовий зупинитися і допомогти в складній ситуації. Звісно, і серед водіїв трапляються неприємні люди, але від їхнього поганого характеру страждають усі учасники руху, а не тільки новачки.
Зупинка співробітником ДПС
Найчастіше такий страх переслідує тих, хто щойно закінчив навчання в автошколі. Це пояснюється нещодавнім складанням іспиту представнику ДІБДР.
Оскільки вам важливо побороти страх водіння, пам’ятайте, що у ДПС немає завдання “підловити” новачка і покарати. Найчастіше за порушення правил на вас чекає попередження або символічний штраф – його можна сплатити зі знижкою 50 %, якщо зробити це протягом 20 днів. Співробітники ДПС виконують свою роботу, немає сенсу їх боятися.
Потенційні позаштатні ситуації
Можуть бути побоювання, що спустить колесо, заглохне, застрягне машина, ін. Якщо автомобіль справний, він навряд чи несподівано зламається. А щоб не боятися проблем через пробите колесо, в багажнику завжди має бути запаска.
Перехрестя
Перехрестя є найбільш аварійно небезпечними ділянками дороги. Тому багато новачків бояться, що автомобіль заглохне або вони не впораються з керуванням, в результаті відбудеться ДТП. Щоб побороти цей страх водіння, важливо бути як зосередженим, так і дотримуватися ПДР.
Реакція чоловіків
Це фобія багатьох жінок. Їм здається, що представники сильної статі не готові бачити в них рівних собі. Раніше вважалося, що керування автомобілем – не жіноча справа, саме з такого переконання бере початок цей страх.
Сучасні жінки та дівчата активно їздять за кермом, і чоловіків цим давно не здивувати. А грубі та нахабні особистості трапляються і серед водіїв-чоловіків, і серед водіїв-жінок. Звертати на них увагу не варто – адже хороших людей набагато більше.
Інші фактори
Часто автовласники бояться викрадачів, шахраїв, які займаються автопідставами, побоюються отримати великий штраф, позбутися прав. Потрібно постаратися побороти ці страхи, оскільки під час водіння вони властиві навіть деяким досвідченим водіям.
Звідки з’являється страх водіння
Багато страхів зароджуються в автошколі, коли майбутній водій змушений вчитися у грубого непрофесійного інструктора, який не вміє пояснювати. Учневі доводиться постійно бути в напрузі, вислуховувати крики і лайку на свою адресу. Є навіть ті, хто не витримує і кидає навчання.
Щоб потім не замислюватися, як побороти страх водіння, уважно поставтеся до вибору автошколи, вивчіть відгуки в Мережі. Якщо відчуваєте, що процес не ладиться, варто змінити місце навчання.
Однак проблеми можуть виникати і з іншої причини: людина боїться залишатися в машині сама, оскільки впевнена, що тільки інструктор вирішить будь-які проблеми. Крім того, представник автошколи надає моральну підтримку. Рекомендується взяти додаткові заняття, під час яких ви зрозумієте, що їздити за кермом не так вже й страшно.
У процесі навчання майбутнього водія може переслідувати відчуття власної безпорадності: він не відчуває габарити, не розуміє, через що машина то не заводиться, то глухне, то поводиться дивним чином. Тоді теж не обійтися без додаткових занять.
Страхи частіше переслідують вразливі натури, які встигли побачити чимало прикладів проблем на дорогах у житті, в новинах і в Інтернеті. Вони можуть нервувати, будучи пасажирами громадського транспорту, а сідаючи за кермо, просто впадають у паніку.
За словами психологів, у результаті розвивається посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Він може супроводжуватися цілим набором симптомів, зокрема такими серйозними, як порушення серцевого ритму, гормональні стрибки, тимчасова втрата пам’яті.
Страх нерідко з’являється, коли людина повертається за кермо після великої перерви. Такий страх на благо, адже завдяки цьому водій намагається бути акуратним, а навички незабаром відновлюються. Залишається тільки вирішити, як побороти страх водіння і виїхати в місто.
Ще одне джерело страхів – психологічні проблеми, що не мають стосунку до автомобіля і дороги. Саме таким чином проявляються багато афективних розладів, від яких залежить поведінка і мислення людей.
Також варто враховувати, що деякі натури занадто вимогливі до себе. Вони бачать, що їм не вистачає навичок, тому зовсім відмовляються від водіння.
5 універсальних порад щодо боротьби зі страхом водіння
Будь-якому водієві, незалежно від його досвіду, будуть корисні такі рекомендації психологів та інструкторів:
- Уникайте зайвих стресів – поки ви за кермом, ніщо не повинно відволікати від дороги. Наприклад, не потрібно в цей час думати про сварку з дружиною або невдалі переговори з партнерами компанії.
- Не перевтомлюйтеся – втома, потреба у сні, відсутність концентрації практично вдвічі збільшують імовірність ДТП. Крім того, є ризик появи паніки на тлі того, що ви не можете контролювати ситуацію.
- Вмикайте неголосну бадьору музику – нехай вона стане приємним фоном, не провокуючи агресію чи змушуючи розслабитися.
- Випийте чашку кави або міцного чаю, якщо збираєтеся кудись їхати вранці. Однак пам’ятайте, що надто велика доза кофеїну викликає сплутаність свідомості, заважає швидко реагувати на події на дорозі.
- Уявіть свою мету і приємний результат поїздки, перш ніж сідати за кермо. Припустимо, ви зустрінетеся з другом, отримаєте довгоочікувану посилку, заберете дитину з дитячого садка.
Як побороти страх водіння новачкові
Багато водіїв-початківців бояться потрапити в аварію, адже для них поки незвичний активний трафік на дорогах. На цьому етапі 80 % успіху залежить від правильного вибору інструктора.
Він має мотивувати учня, попереджати аварії, допомагати виправляти помилки, не переходячи на крик і не змушуючи зайвий раз нервувати. Сильний психологічний тиск може призвести до того, що страх перетвориться на хронічний. Щоправда, є й інша крайність, коли розслаблений і відсторонений інструктор не підтримує новачка і залишає його наодинці з дорогою.
Є кілька способів, як побороти страх водіння і стати більш впевненим:
Вчити правила
Важливо знати всі подробиці ПДР і періодично вирішувати тести в Інтернеті, щоб підтверджувати свої знання. У будь-якій складній ситуації ви точно знатимете, як вчинити. Якщо вас скував страх, повторіть про себе відповідний пункт ПДР, картина стане яснішою, тривога мине.
Вибирати час і місце
Продумайте маршрут з урахуванням своїх навичок, запитайте поради у знайомих, вивчіть карту міста і передмістя. Щоб звикнути до ролі водія, можна виїхати на сільські дороги і попрактикуватися там.
Є думка, що вчитися найкраще на трасі. Насправді цей тип дороги передбачає високі швидкості і наявність фур, які рухаються правою смугою. У підсумку новачок просто застрягне в потоці великовантажів, оскільки обганяти йому рано – він ще не поборов страх водіння і не набув необхідних навичок.
Не звертати уваги на інших
На перших порах не завжди вдається уникнути помилок, ваша швидкість нижча, ніж у інших учасників руху, через що оточуючі можуть нервувати. Вони будуть сигналити, грубити, а вам залишається тільки зберігати спокій і розсудливість.
Опинившись у складній ситуації, постарайтеся виправити своє становище. Наприклад, автомобіль заглох на світлофорі, ви забули ввімкнути поворотник, переплутали ряд та ін. Що більше ви їздите, то рідше відбуватимуться подібні речі, вам уже не доведеться замислюватися, як побороти страх керування.
Створити свій список дій і дотримуватися його
У вас має бути продумана послідовність дій, яку потрібно виконувати, коли ви сідаєте в автомобіль. Пристебніться, посуньте крісло, щоб вам було зручно, оцініть розташування дзеркал, заведіть машину, перевірте лампочки на контрольній панелі.
Далі увімкніть неголосну музику, подивіться на всі боки й акуратно починайте рух. Що більше разів ви повторите стандартний набір дій, то нижчим буде рівень страху. Рутина завжди заспокоює, оскільки створює відчуття впорядкованості, безпеки.
Використовувати психологічні прийоми
Прямо в машині медитуйте, вдайтеся до практик релаксації, розслаблення. Сядьте за кермо, посидьте, роздивіться всі кнопочки, звикніть до свого становища і не турбуйтеся про те, що подумають люди. Купіть ароматизатор із приємним запахом, виберіть чохли для сидінь, щоб вам було затишно. Змінюйте положення крісла, дзеркал, керма під свої параметри.
Коли вам абсолютно комфортно, заплющте очі й уявіть, як ви їдете. Вам точно захочеться покинути парковку і відчути все це насправді.
Розмовляти
Під час навчання варто вести бесіди з інструктором, потім беріть із собою родичів, друзів. Обирайте тему, яка вам цікава і при цьому не ранить. Говоріть про спорт, економіку, зірок, але уникайте обговорення роботи та особистого життя. Спілкування дасть змогу як створити комфортну атмосферу, так і побороти страх водіння.
Вчитися поступово
Обговоріть з інструктором свій панічний страх. Найімовірніше, він погодиться підібрати для вас індивідуальну схему занять. Починайте рушати на автодромі або порожньому майданчику. Перша поїздка вулицями не повинна тривати більше 10-15 хвилин. Далі потрібно нарощувати тривалість водіння до години, звикати їздити в періоди, коли трафік найбільш активний.
Як побороти страх водіння після негативного досвіду
Коли тривога переходить у паніку, важливо звернутися до психолога, оскільки в критичних ситуаціях посттравматичні стресові розлади несуть у собі серйозну небезпеку. Такі стани відносно легко лікуються за допомогою психотерапії та м’яких заспокійливих препаратів. Схема лікування залежить від особливостей конкретної людини.
Звісно, ви можете замислитися над питанням про те, як побороти страх водіння, і працювати над собою, але на це знадобиться дуже багато часу. Тут варто задуматися, чи можете ви на роки залишитися без можливості вільно переміщатися на особистому транспорті або робити це, сильно ризикуючи.
Користь може принести виконання досить простих рекомендацій. Не дозволяйте собі дивитися, читати новини про ДТП – краще шукайте приємні звістки. Порадійте за свого знайомого, який щойно придбав автомобіль, дивіться огляди блогерів нових моделей, читайте про екстремальні експедиції на позашляховиках. Все це необхідно, щоб звикнути сприймати свою машину як помічника, а не джерело небезпеки.
Перша допомога при страху під час водіння
Будь-який напад паніки за кермом важливо якнайшвидше припинити. Якщо ви перебуваєте в потоці, постарайтеся сконцентруватися на тому, що відбувається навколо. За можливості припаркуйтеся або притисніть до узбіччя, увімкнувши аварійку. Кілька разів повільно глибоко вдихніть повітря і заплющте очі. Зараз важливо дихати рівномірно, поки стан не нормалізується.
Потім розплющте очі і продумайте, що вам тепер потрібно зробити: оцінити ситуацію на дорозі, вимкнути аварійну сигналізацію, плавно рушити, щоб приєднатися до решти учасників руху.
Часом зупинка не є можливою. Тоді постарайтеся відволікти мозок рутинними справами. Наприклад, продумайте кожен поворот на майбутньому шляху, основні витрати на місяць, свої плани до кінця дня. При цьому дихайте рівно і глибоко, як і під час зупинки, щоб побороти страх водіння. Не дозволяйте собі відволікатися від дороги.
Якщо паніка посилюється, просто на місці увімкніть аварійну сигналізацію і плавно зупиняйтеся. За це ви ризикуєте отримати штраф і несхвалення інших водіїв, але так захистите себе і оточуючих від можливої аварії.
Легкий перекус, на думку психологів, може стати засобом від страху. Оскільки організм зайнятий перетравленням їжі, рівень стресу знижується. При цьому виробляються гормони радості після смачної їжі та кави. У результаті піднімається настрій, самопочуття стає кращим.
Медикаменти є не найкращим способом позбавлення від страху водіння. Будь-які, навіть легкі заспокійливі препарати негативно позначаються на швидкості реакції, концентрації уваги. А отже, їх застосування загрожує вищими ризиками ДТП, ніж наявність тривожності. Крім того, можна зовсім залишитися без прав, якщо прийняти корвалол, фенобарбітал і похідні кетаміну.
Варто відмовитися від пересування за кермом, якщо ви лікуєте психічні розлади. Антидепресанти, транквілізатори, нейролептики, анксіолітики здатні накопичуватися в організмі та впливати на людину протягом кількох днів або тижнів. Під їхньою дією можна втратити керування або у вас можуть забрати права, провівши тест на наркотичні речовини.
Страх є складовою інстинкту самозбереження і властивий кожній людині. Причому чим люди старші, тим частіше вони бояться. Ваше завдання – зрозуміти, як побороти страх водіння, і вжити відповідних заходів. В управлінні автомобілем немає нічого страшного, адже всі водії різного віку, статі, темпераменту. Головне – змусити себе сісти за кермо і відмовитися від тих обмежень, які ви вибудували у власній голові.