Вибір життєвого шляху людини

Саморозвиток

Кожен наш крок визначає вибір життєвого шляху. Рішення про вступ до вишу, компанія друзів, яку зближують конкретні інтереси, уподобання в зовнішності своєї другої половинки вже можуть визначити те, яким буде життя людини. Кожен із цих виборів є усвідомленим, навіть якщо оточуючим він здається часом неправильним.

Але іноді на наш життєвий шлях може вплинути й неусвідомлене рішення. Напевно, і з вами відбувалося щось подібне: коли спонтанно віддали перевагу прогулятися пішки замість поїздки в задушливому метро, зустріли людину, з якою давно не бачилися, а вона раптово запропонувала вам участь у її новому стартапі. Виходить, що на вибір життєвого шляху впливають наша підсвідомість і зовнішні чинники. То чи можемо ми говорити про те, що кожне рішення ухвалюємо усвідомлено і самостійно?

Що дає вибір життєвого шляху

Життєвий шлях – той спосіб життєдіяльності, який людина використовує від народження до смерті, він формується під впливом різних чинників: психологічних, соціальних, політичних та інших.

На вибір особистістю свого життєвого шляху впливають:

  • явища, які виникають без участі людини, їх ще називають події середовища;
  • реакція індивідуума на те, що трапляється в житті – події-вчинки;
  • рефлексія: переживання, думки, почуття – це події внутрішнього життя.

Чому важливо розуміти, що таке шлях життя? Чи справді людині необхідно розмірковувати про своє місце у світі, про те, ким вона хоче бути, де перебувати і як вона це зробить? Чи слід докладати зусиль для обмірковування й ухвалення рішень? Скажемо коротко: це важливо для самої людини і аж ніяк не для того, щоб зіграти позитивну чи негативну роль у долі світу. Ми живемо один раз і в змозі вибрати, як нам жити.

Ми не можемо знати наперед, що буде після нашої смерті. Прямо зараз ми маємо як дар своє життя, і добре б спочатку розібратися з ним. Найцікавіше, що, приймаючи рішення нічого не робити зі своєю долею, ви теж здійснюєте вибір життєвого шляху. Плисти за течією, лежати на дивані з пультом у руках – усе це ваш індивідуальний шлях.

У такого вибору теж є результат. Вчиняючи так, ви не станете мільйонером або власником квартири на Мангеттені, але підсумки ваших дій все ж таки будуть: позитивні або негативні. Лежачи на дивані, рано чи пізно ви можете виграти в лотерею в телепередачі або заробити хронічні головні болі; ви можете прожити решту років самотнім старим або познайомитися з сусідами на сходовому майданчику і проводити разом вечори.

Усе життя людина стикатиметься з вибором, отримуватиме його результати, знову стикатиметься з необхідністю ухвалити рішення і так далі.

Звичайно, доля не завжди дарує виконання всіх бажань. Якщо у вас немає схильності до певних професій і талантів, ви через силу не станете видатним діячем у цих сферах. Але усвідомлений вибір життєвого шляху – це гарантія результату, за який ви відповідаєте особисто.

Врахуйте:

  • не поспішайте в гори, якщо ви їх не любите;
  • розберіться в тому, хто ви такий, що вам подобається, що цікаво;
  • з’ясуйте, що для вас на першому місці, що на другому, а що взагалі не варте вашої уваги;
  • визначте негласні правила, яких будете дотримуватися по життю;
  • не ставте собі непотрібних перешкод: хочеться вирушити в подорож – так зробіть це; не треба шукати відмовки: як я впораюся, де знайду гроші, а як же чоловік, дружина, діти.

Вибір життєвого шляху, який змінює людину, можливий? Зрозуміло. Він доступний вам, тому що керувати своєю долею ви можете самостійно. Ваше життя визначається вашими вчинками. Якщо відбувається щось неприємне, зупиніться й подумайте, а чому так сталося. Усвідомивши причину, ви легко зробите висновки і не допустите подібного в майбутньому. Завжди тримайте в голові, що у всього є причина і наслідок. Ви навіть можете навчитися передбачати результат ситуації і заздалегідь запобігати неприємностям.

Можливості вибору життєвого шляху

Як зрозуміти, що людина знайшла свій шлях? Вона реалізувалася в різних сферах, має улюблену справу, хобі, щаслива у шлюбі або в стосунках, комфортно почувається в соціумі. Як їй це вдалося? Просто він знайшов гармонійний баланс між своїми мріями, обов’язками та навичками. Нижче наведемо приклади, як це реалізується в різних сферах життя.

Вибір напряму професійної діяльності

Він складатиметься з таких складових:

  • те, що подобається робити;
  • те, що виходить і може вийти в перспективі;
  • те, за що мені платять або за що хвалять.

Якщо самостійно зробити вибір професії в структурі життєвого шляху складно, радимо вдатися до тестів із психології та профорієнтації:

  1. Тест Є.А. Климова на визначення типу професії.
  2. Методика Л. Йоваші на виявлення професійних схильностей до конкретних спеціальностей.
  3. Опитувальник А.Є. Голомштока на з’ясування, чим вам подобається займатися, що любите робити.
  4. Оксфордське тестування аналізу особистості, що визначає здібності людини: що виходить найкраще.

Коли пройдете всі тестування, порівняйте отриману інформацію з тим, що пропонує ринок праці у вашому регіоні. Детально розгляньте всі пропозиції, остаточне рішення ухвалюйте з урахуванням того, щоб робота була не лише цікавою, а й добре оплачуваною.

Життя особисте і соціальне

Моральний вибір життєвого шляху включає в себе: мрії та цілі, навички взаємодії в суспільстві, принципи життя. Спробуйте розділити всі позиції на три колонки і вписати в них усі свої думки. Потім порівняйте, чи є щось схоже. Якщо нічого немає, то поміркуйте, з чим це пов’язано. Можливо, у ваших записах занадто багато загальних фраз або некоректно сформульовано визначення. Приміром, словосполучення “хочу багато грошей” варто переробити на “хочу стати професіоналом у такій-то царині й отримувати високу плату за свою працю”. “Я повинен навчитися бачити в усьому позитив” міняємо на “Хочу навчитися отримувати з помилок користь”. “Я повинен старанно працювати” замінюємо на “Я хочу працювати результативно”.

Для розуміння свого життєвого шляху слід окреслити цілісний образ того, ким ви є на трьох рівнях: особистість, фахівець, людина. Як особистість ви прагнете глибше зрозуміти свої особливості характеру, темперамент, інші риси. Як фахівцю вам потрібно усвідомити, у чому ваша справа життя. Як людині – поміркувати, ким ви хочете бути в суспільстві, яку роль відігравати. Я-концепція як система знань про себе також охоплює: переконання, установки, техніки самовираження, шляхи розв’язання поставлених завдань, поняття того, яким потрібно бути, щоб досягти мети. Тобто треба розібратися в тому, що ви готові і здатні дати життю, а що – від нього забрати собі.

Поради щодо визначення сенсу власного життя

Що робити, щоб визначити, для чого ми живемо:

  1. Уявіть своє життя зараз. Чи все вам подобається? Якщо відповідь негативна, поміркуйте, що не влаштовує. Така уявна робота скоротить область пошуку до явної проблеми. Може, вас не задовольняє ваша посада. Або місто проживання.
  2. Вплив на вибір життєвого шляху мають і цінності. Визначте їх за допомогою методики Шварца, так ви зрозумієте, що для вас важливо.
  3. Спробуйте візуалізацію або асоціативний експеримент, щоб з’ясувати свої справжні бажання. Для цього заспокойтеся, розслабте тіло, заплющте очі й уявіть себе через 6, 7, 10 років. Придивіться: кого ви бачите поруч із собою? Яким ви є? У якому місці перебуваєте? Запам’ятайте всі дрібниці.
  4. Вивантажте на папір ваші думки і бажання про те, ким ви хотіли бути в дитинстві, про що мріяли. Нехай це будуть найнеймовірніші ідеї, не соромтеся себе. Як думаєте, що вам завадило це реалізувати? А як можна досягти цього зараз?
  5. Тепер створіть новий список, спираючись на ваші мрії, – можливі цілі. Поруч із кожною запишіть, що ви вже вмієте робити і чого готові навчитися.
  6. Складіть ще кілька додаткових списків, вони допоможуть здійснити вибір життєвого шляху. Цілі цих матеріалів: з’ясувати, що ви готові робити просто так (без оплати), що ви готові робити заради грошей, а також те, чим хочете займатися як з оплатою, так і без неї. Перший список для нас становить найбільшу цінність, орієнтуйтеся на нього.
  7. Заключний етап: сформуйте детально розписаний план реалізації цілей і щодня звіряйтеся з ним. Не відкладайте на завтра – спробуйте просто зараз. Подумайте, що найпростіше ви можете зробити для цього. Приклад: ви хочете змінити роботу, освоїти нову спеціальність. Ви можете зайти в Інтернет, знайти інформацію про обрану професію і навіть записатися на навчання.

Найголовніше – спирайтеся тільки на себе. Ви індивідуальність. Вам не потрібно намагатися повторити чийсь успіх або копіювати чужий життєвий шлях. Дорога в кожного своя. Як не буває однакових людей, так не буває й однакових доль.

Особистісні якості, що допомагають зробити правильний вибір життєвого шляху

Стовідсоткове розкриття своїх здібностей, пошук талантів, можливостей та їх використання – ось чим визначається вибір життєвого шляху людини. Усе це включено в поняття самоактуалізації особистості. Людина при цьому має адекватну самооцінку, вірить у свої сили, вміє керувати психоемоційним станом. Пізнання себе і повага – фундамент, на якому розташовуються цеглинки особистості, здатної прожити унікальне і наповнене життя:

  • почуття любові до себе і самоприйняття;
  • адекватне ставлення до оточуючих, природи, світу;
  • об’єктивне сприйняття дійсності;
  • щирість, безпосередність і відкритість;
  • самостійність, самобутність;
  • ставлення до реальності без оцінок;
  • єднання, солідарність з іншими;
  • створення серйозних стосунків із людьми;
  • розуміння: що добре, а що погано, що є мета, а що – засіб;
  • простота характеру – демократизм;
  • уміння сприймати гумор, здатність посміятися над собою.

Як не збитися з життєвого шляху

Уявіть ситуацію: ви обрали свій шлях, визначилися, що для вас важливо, а що не дуже, усунули ментальні та фізичні перепони для досягнення цілей і рухаєтеся вперед. Ваше кредо: не обманювати, але товариш просить підтримки в ситуації, де потрібно трохи перебільшити дійсність.

Ви згнітивши серце погоджуєтеся, але згодом виявляється, що прибріхувати доводиться постійно, щоб зберегти легенду. І ця брехня негативно позначається на вашому житті, тримає в напрузі, не дає розслабитися. Псуються стосунки або на роботі, або в особистому житті, тобто в тій сфері, якої ваша брехня стосується.

Зраджуючи свої цінності, ми мимоволі забуваємо про вибір життєвого шляху. І якщо це ваш випадок – варто навчитися певних тактик, які допоможуть уникнути неприємних ситуацій. Основна ідея їх у тому, що вибір дороги вашого життя не повинен залежати від конкретних обставин і людей.

Якщо ви чекаєте певної події, є ймовірність, що вона не відбудеться. Завищені очікування, часом надумані, спотворюють ваш маршрут. Побачте глобальну мету, але не плануйте точного дня для її виконання. Життя – штука спонтанна, не вийде все передбачити.

Життєвий шлях довгий. Обравши його одного разу, ви весь час рухатиметеся тільки вперед. Наприклад, якщо ви вирішили займатися благодійністю, це ж не означає, що все обійдеться разовим пожертвуванням.

І це на все життя. Стрижень, який складатиме основу вашої особистості. Те, з ким ви проведете життя, в якій сфері знайдете своє місце, визначатиме ваш життєвий маршрут. Суспільство, світ, обставини можуть на вас впливати, і тільки ви обираєте, як вчинити.

Думка інших не повинна вас бентежити. Не чекайте допомоги ззовні, наприклад, що хтось прийде і запропонує вам зробити за вас вибір професії. Вибір життєвого шляху, що включає і професійну реалізацію, залежить тільки від вас. Якщо ваша мати вчитель, це не означає, що і ви маєте здобути педагогічну освіту, ніхто не може заборонити вам стати танцюристом.

У житті постійно відбуваються зміни. Виникають моменти, які кардинально змінюють долю людини, що впливає на погляди, цінності, пріоритети. Головне – йдіть далі, важливо, щоб ви отримували задоволення від проходження своєю стежкою.

Також не варто сильно засмучуватися через помилки. Обійтися абсолютно без них неможливо. Концентрація на помилках відводить убік, ви втрачаєте нитку і перебуваєте у фрустрації. Просто зробіть висновки і продовжуйте шлях. Почуття будуть різні: від найсильнішого болю і печалі до образи і провини. Проживайте їх, не ігноруйте і не стійте на місці.

Ваші наміри, уподобання, особливості характеру, відповідальність за рішення – це те, чим визначається вибір життєвого шляху. Іноді, щоправда, може здаватися, що цієї самої дороги немає або вона не так чітко видна.

У такі моменти просто усамітніться і подумайте в тиші, а що ви любите, що вам не подобається, яких цінностей ви дотримуєтеся – це буде відповіддю. Після продовжуйте роботу над собою, результати від неї точно дадуть про себе знати.

Оцініть статтю
Обери Успіх!