Внутрішні резерви організму та наші приховані можливості

Саморозвиток

Життя сучасної людини наповнене труднощами. Зовнішнє середовище, суспільство чинять на нас вплив, який часом згубно діє на психіку і здоров’я загалом. Приводи для стресу знаходяться щодня, а це прямий шлях до неврозів. Чи можна самостійно вибратися з цього кругообігу?

На щастя, численні експерименти та спостереження доводять, що в кожної людини є сили, завдяки яким вона може легко справлятися з несприятливими умовами життя. Це внутрішні резерви організму, саме вони дають змогу побороти негативні фактори зовнішнього середовища. Щоб налагодити роботу свого організму й активізувати його функції, достатньо вивчити й освоїти кілька нескладних технік.

Загальне уявлення про резерви організму людини

Внутрішні резерви організму – це сховище, яке в необхідний момент дає змогу людині збільшувати свої здібності в кілька разів. Доказом тому є приклади найкращих результатів учасників I і XXI Олімпійських ігор. Статистика наочно показує, що рекордом Олімпійських ігор, що відбувалися 1896 року, став стрибок на 181 сантиметр у висоту, а на іграх 1976 року – вже на 225 сантиметрів.

Така ж тенденція простежується і в інших видах спорту:

  • Метання диска у чоловіків з 19,015м. до 67,5м;
  • Стрибки з жердиною з 3,3м. до 5,5м;
  • Марафонський біг з 2:50:50,0 с. до 2:09:55,0 с. тощо.

Крім того, науково доведено, що в стані спокою людські ресурси сильно обмежені. Так, наприклад, за звичайного навантаження хвилинний об’єм дихання дорівнює 8 л., а під час важкої роботи це значення збільшується майже у 25 разів і стає вже 192 л. Це дає змогу стверджувати, що внутрішні резерви організму збільшують можливості людини до межі, яка недосяжна у звичайному розміреному житті.

Існує два види таких резервів: морфологічні та функціональні. Їхня спільна риса полягає в тому, що вони активізуються в момент адаптації людини до довкілля.

Завдання функціональних резервів – збільшити фізичні здібності людини. Так, наприклад, у повсякденному житті можливості нашого організму не використовуються більш ніж на 35 %. В екстремальних ситуаціях вони збільшуються до позначки в 50 %. Лише в деяких, вкрай рідкісних випадках, людина здатна використовувати близько 65 % усіх можливостей свого організму.

Природним процесом виступає збільшення і зменшення внутрішніх резервів організму людини. Це зумовлено процесом дорослішання, а потім старіння. Підтримувати великі обсяги резервів можна за допомогою занять спортом. Серйозні фізичні навантаження у спортсменів роблять їхні внутрішні резерви у 2 рази більшими, ніж у ровесника, який не займається спортом.

Причини блокування внутрішніх резервів нашого організму

Насправді існує всього одна причина, яку можна розділити на безліч складових. Її назва – спосіб життя. Уявімо собі ситуацію, далеку від сучасного світу: людина мешкає в екологічно чистому середовищі, у свою їжу використовує тільки натуральні продукти, регулярно займається спортом, не зазнає стресів на роботі, не має шкідливих звичок і поганої спадковості, її організм забезпечено всім необхідним для ефективної роботи. У такому разі внутрішні резерви організму перебуватимуть у надлишку.

Це зумовлено тим, що спосіб життя такої людини близький до ідеального. Завдяки сукупності всіх чинників внутрішні органи працюють справно й не забиваються різноманітними токсинами та шлаками, а імунна система здатна побороти на ранніх стадіях будь-які збудники інфекцій і хвороб, бо внутрішні резерви організму людини з легкістю почнуть свою роботу в будь-який потрібний момент.

Тепер повернемося до навколишньої дійсності. У сучасному світі переважна більшість людей живе в екологічно несприятливих умовах, харчується шкідливими продуктами, зазнає постійних стресів, недосипає і веде малорухливий спосіб життя.

На жаль, у таких умовах внутрішні резерви виявляються виснаженими. Через зашлакованість організму порушуються функції майже всіх органів. Нерідко вже до юнацького віку імунна система людини нездатна самостійно впоратися з вірусом, доводиться звертатися по допомогу до професіоналів.

За такого способу життя всілякі внутрішні резерви організму людини піддаються блокуванню і не приносять жодної користі.

3 способи увімкнути внутрішні резерви організму

У нашому організмі самою природою закладено багаті внутрішні резерви, чиї функції не обмежуються лише збільшенням фізичних можливостей. Наприклад, тіло людини здатне відновлювати пошкоджені органи, постійно оновлювати омертвілі клітини, щоб підтримувати повноцінне життя.

Реакція організму на застуду чи грип – висока температура, кашель, закладеність носа, блювота тощо. Такими способами наше тіло бореться із захворюванням, очищається від мертвих клітин, тобто намагається відновити свій колишній стан.

Процес самовідновлення залежить від безлічі чинників: спадковості, способу життя і звичок, психологічного стану, оточення і багато чого іншого. Однак навіть люди з нездоровим способом життя мають можливість активувати своє сховище сил та енергії.

Існує 3 основні способи, якими може скористатися людина для включення внутрішніх резервів:

  1. Припинити надходження шкідливих хімічних речовин в організм або за можливості обмежити його. Для цього почніть читати склад продукту на зворотному боці упаковки. У повсякденному житті часто ми не звертаємо уваги на цей важливий аспект, тоді як токсини не дрімають і забруднюють наше внутрішнє середовище. Накопичившись у достатній кількості, вони починають порушувати нормальне функціонування органів і метаболізм, послаблюють імунну систему, пробуджують можливі хронічні захворювання. Очистивши свій організм від токсинів і шлаків, внутрішні резерви людини зможуть відновитися і потім активно почати виконувати своє призначення.
  2. Почати стежити за тим, щоб усі потрібні макро- і мікроелементи в потрібній кількості щодня надходили в організм. Це можна зробити, споживаючи корисну і здорову їжу, а також спеціальні вітаміни. Самостійно не варто визначати, яких саме корисних речовин недостатньо організму, довірте цю справу кваліфікованому лікарю. Відмовтеся від фастфуду та великої кількості цукру у вашому раціоні харчування.
  3. Емоційний стан також відіграє значну роль у пробудженні внутрішніх резервів організму людини. Намагайтеся уникати стресових ситуацій або навчіться справлятися з ними без шкоди для вашого розуму і тіла. Позитивний погляд на світ поступово почне впливати на самопочуття, здоров’я, навколишнє середовище, а також допоможе легше справлятися з уже наявними проблемами. Іншими словами, самовідновлення та розкриття ваших резервів неможливе без гармонії в житті.

Правильне дихання як спосіб увімкнути внутрішні резерви організму

Одна зі здібностей пробудити внутрішні резерви, що належить людині від народження, – правильне дихання. Дійсно, щоб позбутися постійної втоми, відчуття тривоги, мігрені, надмірної ваги та багатьох інших негативних чинників, достатньо всього лише навчитися правильно дихати. Як виявилося, не кожна людина вміє це робити.

Це може здатися незначним, проте уявіть, що середня щоденна кількість вдихів і видихів дорівнює 20 000. І кожен із них може згубно впливати на внутрішні резерви організму людини. Удосконаливши своє дихання, ми зможемо рефлекторно робити його правильно та з користю.

Далі буде представлено 7 дихальних вправ, які сприяють насиченню організму киснем і тим самим наділяють його енергією та силами.

1. Глибокий вдих

Цю техніку широко застосовують у йозі й тай-чи, адже глибоке дихання дає змогу людині розслабитися, впоратися зі стресом, хвилюванням, напругою. Повноцінний вдих по максимуму заповнює наші легені киснем і забезпечує нормальне функціонування всіх внутрішніх органів.

2. Дихання животом

Ця техніка складається з послідовності певних дій: необхідно встати прямо, потім лягти спиною на підлогу або ж сісти з прямою спиною. Після цього розслабтеся і почніть дихати. Під час безперервного дихання зверніть увагу на те, що піднімається й опускається у вас: груди чи живіт? Якщо груди залишаються нерухомими, а в результаті дихання у вас рухається живіт, тоді ви робите все правильно.

Не переживайте, якщо це не так, ви завжди можете почати практикувати правильне дихання, утримуючи руку на животі та намагаючись не рухати грудьми. Роблячи глибокий вдих, затримуйте дихання на 5 секунд, а потім видихайте.

Поступово таку техніку можна почати практикувати й під час виконання повсякденної роботи. Наприклад, коли очікуєте відповіді на телефонний дзвінок або сидите за комп’ютером.

3. Збільшення об’єму легень

Ця дихальна вправа також чудово допомагає пробудити внутрішні резерви організму людини. Виконувати її необхідно так: прийміть зручне положення стоячи, сидячи або лежачи, потім через ніс зробіть розмірений нешвидкий вдих, а потім уже через рот повільний видих. Важливо звернути увагу на часовий інтервал, він має бути однаковим.

Щоб максимально заповнити свої легені киснем, для початку глибоко вдихніть животом, а потім ще й грудьми до самих плечей. Є й інший спосіб: спочатку наберіть повітря в задню частину легень, а потім уже в грудну клітку.

Є ймовірність відчути невелике запаморочення, у такому разі необхідно припинити вправу й дати собі відпочити. Поступово ця техніка допоможе вам швидко розслабитися, знайти спокій і зняти напругу з усього тіла.

4. Дихання по квадрату

Суть цієї дихальної вправи полягає у виконанні такого алгоритму дій:

  • Зробіть глибокий вдих і одночасно рахуйте про себе “один, два, три, чотири”.
  • Не поспішайте видихати, необхідно затримати дихання, ще раз дорахувавши про себе до чотирьох.
  • Тільки після цього зробіть глибокий видих, також рахуючи про себе до чотирьох.
  • Наостанок ще раз затримайте дихання, дорахувавши до чотирьох.

Після такої техніки ви відразу відчуєте спокій, вона допоможе вам відновити ритм серця, впоратися з хвилюванням і стресом.

Слідкуйте за часом, не варто старатися, кожна дія має тривати від 4 до 6 секунд, а для тих, хто давно практикує дихальні вправи, – 10 секунд.

Крім усього іншого, дихання за квадратом впливає на температуру тіла. Наприклад, у холодну погоду ви можете інтенсивно виконувати заданий алгоритм і таким чином зігрітися.

5. Прибираємо напругу в тілі

Внутрішні резерви людини не можуть повноцінно функціонувати, якщо ваш організм постійно буде втомленим, напруженим і дратівливим.

Для того щоб розслабитися, вам необхідно відчути своє тіло і почати глибоко дихати саме тією частиною тіла, яка найбільше заслуговує на відпочинок. Намагайтеся переспрямувати потік кисню з легень у напружене місце – спину, плечі, ноги тощо. Переконайте себе в тому, що кожен глибокий вдих наповнює вас енергією і життєвою силою.

6. Глибока релаксація “Мертвий опосум”

Для цієї вправи вам необхідно прийняти зручне положення лежачи, а потім зупинити дихання приблизно на 10 секунд. Важливо, що ви не повинні затримувати дихання, наситивши перед цим свої легені киснем. Навпаки, розмірено дихаючи, в один момент, просто перестаньте це робити.

У момент, коли дихання зупинено, спробуйте зосередитися на окремих частинах вашого тіла, яким необхідно розслабитися.

Суть такої дихальної техніки полягає в тому, щоб навчитися “вимикати” всі м’язи, крім тих, що потрібні для дихання. У такий спосіб ви зможете дати своїм внутрішнім резервам організму час відновитися.

Також важливо навчитися відчувати своє тіло: під час вдиху воно розширюється і ніби звільняється від напруги. Часта практика дасть вам змогу швидше досягати бажаного результату.

7. Вакуумна техніка

Дихальні техніки дадуть вам змогу не тільки досягти внутрішньої гармонії розуму й тіла, а й домогтися помітних змін у зовнішньому вигляді.

Вакуум необхідно виконувати тільки натщесерце або через 2 години після їди. Ви зможете вибрати зручне для себе положення, адже він практикується стоячи, лежачи або сидячи на колінах.

Техніка полягає в послідовності таких дій:

  • Зробіть глибокий повільний вдих, а потім видих.
  • У самий пік видиху, намагайтеся якомога сильніше втягнути живіт.
  • Після того, як ви по максимуму його втягнули всередину, ненадовго затримайте дихання.
  • Потім необхідно зробити повільний вдих, розслабивши м’язи живота.

Дихання – це та невід’ємна частина нашого життя, яка допомагає не просто існувати, а й наповнювати свідомість і тіло. Уже за перший тиждень тренувань з дихальних технік, ви зможете відчути результат. Гарантовано ваше тіло буде більш розслабленим і наповненим енергією, а розум відпочившим. Крім того, внутрішні резерви організму людини функціонують багато в чому завдяки насиченню крові киснем.

За регулярних тренувань ваша дихальна система буде доведена до автоматизму. У стресових ситуаціях уже на підсвідомому рівні ви почнете дихати відповідно до однієї з названих технік. Не забувайте, що, крім внутрішньої гармонії, правильне дихання також призведе і до перетворення вашого зовнішнього вигляду!

Кожна людина здатна самостійно впливати на свої внутрішні резерви організму. Саме від нас залежить їхня чітка та злагоджена робота в повсякденному житті або складних ситуаціях.

Оцініть статтю
Обери Успіх!