Не варто думати, що творчі навички не потрібні прагматикам і людям з технічним складом розуму. Насправді, саме в науковій сфері здатність творчо мислити, виходячи за рамки стандартних напрямків, гарантує нові відкриття. Людей, що володіють розвиненими творчими навичками, можна з повною впевненістю назвати “двигунами” цивілізації.
Але такі здібності корисні не тільки вченим. У нашому житті творчі навички допомагають розвиватися в професійній сфері або знаходити для себе цікаві хобі. Уявіть, як після важкого трудового дня ви приходите у свою майстерню і починаєте творити. Адже справжній відпочинок – це зміна діяльності. І такий варіант набагато кращий за бездіяльне лежання на дивані під бурмотіння ТБ або інтернет-роликів. То як же розвинути творчі навички, щоб здобути нову якість свого життя?
- Поняття творчого мислення
- Гнучкість мислення, яка передбачає вміння відмовитися від безрезультативного підходу.
- Образність сприйняття.
- Вплив з асоціаціями.
- Рухомий фокус сприйняття.
- Критерії креативності
- 8 способів розвинути творчі навички
- 1. Відмовитися від надмірної критики.
- 2. Насолоджуватися процесом, а не результатом.
- 3. Активізувати праву півкулю.
- 4. Регулярно займатися фізкультурою.
- 5. Ведення особистого щоденника в ранковий час доби.
- 6. Оптимістичний погляд на життя.
- 7. Освоєння кількох творчих навичок.
- 8. Відмова від примусової творчості.
- 4 методи розвитку творчих навичок і вмінь
- 1. Метод синектичного штурму.
- 2. Метод шести капелюхів.
- 3. Метод виходу за рамки.
- 4. Метод випадкової фрази.
Поняття творчого мислення
Творче мислення – це незвичайне явище, яке довгий час залишалося невивченим. Але у XX столітті ситуація змінилася, тому зараз існує багато інформації про творче мислення.
Перелічимо особливості розумової активності людей з таким складом розуму:
Гнучкість мислення, яка передбачає вміння відмовитися від безрезультативного підходу.
Людина прагне знайти найдієвіші рішення і стратегії. При цьому вона здатна швидко переключитися з однієї ситуації на іншу, що допомагає їй діяти швидко і багатопланово.
Образність сприйняття.
Людина з аналітичним складом розуму воліє спиратися на логіку й алгоритми, а творча особистість – на образи. Якщо в індивіда виникне нова ідея, мрія або думка, то вона обов’язково буде підкріплена вражаючим образом, як з картини. Уже потім образ доповниться описом, схемами та графіками. Не дарма центр творчих здібностей розташовується в правій півкулі, адже саме вона призначена для обробки образів.
Вплив з асоціаціями.
Люди з творчим складом розуму легко пов’язують інформацію з асоціаціями. Усі дані з пам’яті взаємодіють між собою. Згадка одного об’єкта тягне за собою ланцюжок з інших.
Рухомий фокус сприйняття.
Завдяки цьому людина може подивитися на ситуацію під іншим кутом, побачити нюанси і характеристики, які не помічають інші.
Критерії креативності
Коли згадується можливість індивіда мислити, зазвичай мається на увазі його інтелект. Рівень розвитку логічного мислення та інтелекту безпосередньо взаємопов’язані, але як до цього відноситься творчий потенціал?
Зв’язок між творчою діяльністю і здатністю мислити простежується не завжди. Так, у людей з низьким рівнем інтелекту (IQ) найчастіше немає творчих навичок, але необов’язково вони є за наявності високого IQ. Зазвичай люди з активною правою півкулею мають коефіцієнт 110-130. Звісно, це не означає, що серед груп з IQ вище 130 немає творчих особистостей, але вони трапляються рідше. Причина в тому, що занадто розвинена раціональність уповільнює розвиток креативності. Для цієї риси характеру виведено власний коефіцієнт, званий коефіцієнтом креативності (Cr). Щоб його визначити, можна скористатися наявними тестами.
Для креативності характерні такі особливості:
- Висока швидкість генерування ідей. Завдяки цьому людина може швидко і легко придумати рішення проблеми. На співбесіді кандидата можуть запитати: “Чи зможете ви назвати 10 способів застосування паперу?”. Креативна людина за хвилину назве способи, причому такі, що не спали б на думку іншим людям.
- Оригінальність. Завдяки цьому ідеї автора відрізняються від думки більшості. Він не слідує протоптаним шляхом і не використовує суспільні шаблони. Навколишні дивуються тому, наскільки незвичайні рішення пропонує індивід. Ця риса допоможе у випадках, які вимагають особливого підходу.
- Розробленість. Індивід проявляє свою винахідливість не просто у створенні ідей, а й у їх деталізації. Він здатен зробити максимально детальний і продуманий план.
- Гнучкість. Людина з мобільним мисленням завжди дивиться на проблему з різних кутів. Також такі люди легко встановлюють зв’язки та закономірності, швидко знаходять відмінності та подібності в різних об’єктах.
- Відкритість для нової інформації. З очевидним кругозором і готовністю до нових звершень людина здатна на багато що. Вона може розвивати практично будь-які творчі навички, генерувати більшу кількість оригінальних ідей і заводити більше знайомств. Така людина не обмежується однією точкою зору і не боїться дізнатися щось нове.
Креативність – одна з тих рис, про яку говорять як про запоруку успіху. Не дарма її поставили на третє місце в топі гнучких навичок, сформульованому на економічному форумі в Давосі. Індивід із творчим мисленням здатен здобути навички в абсолютно різних сферах діяльності.
8 способів розвинути творчі навички
1. Відмовитися від надмірної критики.
Деякі люди за своєю натурою – перфекціоністи. Вони прагнуть до ідеалу ще на початку свого шляху. Коли перші кроки виходять зовсім не такими, як очікувалося, подібні індивіди здаються. Втрачають мотивацію та бажання діяти. Щоб цього уникнути, потрібно практикуватися без думок про те, наскільки результат далекий від ідеалу. Якість прийде з досвідом і з часом.
Художники придумали вправу “Вільне малювання”. Вона допомагає абстрагуватися від нюансів і просто насолоджуватися процесом. Для її виконання потрібно малювати все, що подобається в цей момент. Не потрібно продумувати концепцію, сенс, техніку й анатомію. Найважливіше – отримувати задоволення. Час виконання необмежений. Можна малювати до того моменту, поки процес не набридне.
Спочатку здається, що зовсім немає ідей. Але не варто боятися, вже через 10 хвилин невидимі рамки підуть. Свідомість розкриється, а на аркуші з’являться бажані образи.
2. Насолоджуватися процесом, а не результатом.
Творчі люди бояться, що бажане не співпаде з дійсним. Вони нескінченно шукають у своєму творінні недоліки, через що занурюються в негативні емоції. Насправді процес набагато важливіший, адже саме він дає людині відчуття самореалізації. Бути автором штрихів, які в результаті сплетуться в єдину мелодію, картину, поему – непередаване відчуття.
Прагматичність і неправильно розставлені пріоритети вбивають стимул. Коли гроші ставлять вище, ніж самореалізацію і радість, вигорання виявляється неминучим.
Якщо почати фокусуватися на процесі, а не на результаті, то вийде перейнятися ідеєю. Тоді людина набагато сміливіше вкладатиме свої сили і час. Такий шлях до успіху набагато приємніший і легший.
3. Активізувати праву півкулю.
У багатьох людей ліва півкуля розвинена більше, ніж права. Це значно позначається на результатах діяльності. Якщо ліва частина мозку відповідає за логіку і розрахунки, то права – за творчу діяльність. Саме тому без її прокачування не вийде опанувати творчу навичку. За статистикою, тільки у шульг, які становлять 15 % населення, права частина домінує.
Науковці рекомендують виконувати лівою рукою такі дії: протирання пилу, вживання їжі, чищення зубів і конспектування. Вони нескладні, але при цьому чудово допомагають у розвитку “творчої” півкулі.
Спочатку буде відчуватися дискомфорт. Можливе відчуття, що людина вчиться виконувати прості дії заново. Подібні емоції говорять про те, що права частина майже не розвинена. Але не варто засмучуватися, адже головне, що вдалося стати на правильний шлях. Тепер важливо з нього не зійти й щодня практикуватися, розробляючи ліву руку. Тоді організм перенаправить імпульси та кров у відсіки правої частини мозку. Нейронні зв’язки розростуться й стануть сильнішими.
4. Регулярно займатися фізкультурою.
Не всі бачать зв’язок між фізичними вправами і творчістю. Насправді, він існує і справді впливає на людину. Для початку потрібно зрозуміти, що творчі навички – це здібності до втілення креативності, які знаходяться безпосередньо в голові. Від цієї частини тіла залежить якість виконуваної роботи.
Голова нечасто задіяна в спортивній діяльності, але саме до неї надходить приплив крові. Вона, своєю чергою, наповнюється киснем, який дає клітинам енергію. Не варто забувати про гормони, які нейтралізують негативні установки. Під час спорту виробляються серотонін, адреналін і дофамін, що сприяють посиленню мозкової активності.
Вчені з Нью-Йоркського університету вважають, що регулярне фізичне навантаження створює не тільки нейронні зв’язки, а й нові клітини головного мозку.
5. Ведення особистого щоденника в ранковий час доби.
Необов’язково старатися над красивим оформленням, виведенням і продумуванням кожного слова. Навпаки, слід писати саме те, що на думці. Потік несвідомої інформації не потребує обрамлення. Читати щоденник не буде навіть його автор, принаймні в перші два місяці. Важливо лише залишатися чесним із самим собою.
Завдяки нотаткам, на які піде всього кілька хвилин, людина скине з себе весь накопичений вантаж. Вона позбудеться думок, що напружують її, і повністю зануриться у творчі навички.
Умовно кажучи, наші емоції теж можна порівняти з гарячим молоком. Зовні у вигляді пінки знаходиться весь негатив, який заважає побачити хороше. Вихлюпування почуттів на папері допоможе його позбутися. Стане помітно, як чистий аркуш наповнюється страхами, комплексами, невпевненістю і злістю. Після вправи можна приступити до освоєння навичок, у яких людина висловить позитив.
6. Оптимістичний погляд на життя.
Складно займатися мистецтвом, коли депресивні думки з’їдають творця зсередини. Людина в гарному настрої швидше приступає до справи, охочіше генерує ідеї та втілює їх у життя. Люди в пригніченому стані сконцентровані на своїх внутрішніх переживаннях. Вони не можуть змістити фокус на творчість, тому годинами сидять біля порожнього столу.
Зрозуміло, досить складно пробратися в підсвідомість, де розташовані негативні установки. Але важливо зрозуміти, що саме песимізм опускає автора на дно. Він заважає повноцінному життю не тільки у творчості, а й у всьому, що оточує людину. Потрібно зупиняти себе, коли зрозуміло, що погані думки взяли гору. Їх можна заміщати світлими ідеями та мріями.
Не дарма великий філософ Фрідріх Ніцше говорив: “Нещасною або щасливою людину роблять тільки її думки, а не зовнішні обставини. Керуючи своїми думками, вона керує своїм щастям”. Якщо людина хоче досягти успіху, то їй потрібно досягти порядку у власній голові. Погані думки слід відганяти якомога далі, адже вони несуть лише шкоду. Якщо рівень творчих навичок не зростає, можливо, справа саме в мисленні.
Найкращий метод позбутися внутрішніх сумнівів – відволіктися. Потрібно вміти абстрагуватися від ситуації, якою б неприємною вона не була. Веселі відео на YouTube, смішні анекдоти, цікаві історії від друзів – усе це здатне змістити негатив на другий план. Щойно стане зрозуміло, що спосіб подіяв, можна повертатися до справ.
7. Освоєння кількох творчих навичок.
Креативні люди рідко чіпляються лише за один вид творчої діяльності. Вони хочуть знайти себе в різних сферах. Поети можуть спробувати гру в театрі, а художники здатні бути чудовими скульпторами або архітекторами. Потрібно згадати, які бувають творчі навички, і вибрати для себе відповідні. Важливо, щоб уміння були не просто суміжними, а й цікавими. Розпорошення на безліч справ, які людині не подобаються, теж не приведе ні до чого хорошого.
Нове вміння дасть змогу розширити кругозір і урізноманітнити життя. У сучасному світі метапредметні зв’язки вкрай сильні, тому одне захоплення може легко доповнити друге. Коли одного джерела натхнення перестане вистачати, на допомогу прийде муза з інших хобі.
8. Відмова від примусової творчості.
Звісно, всім іноді буває ліньки приступити до справи. Якщо таке явище відбувається рідко, то можна себе пересилити. Але коли людина страждає щодня, ситуація зовсім інша. Можливо, хобі було вибрано неправильно або потрібен перепочинок. Варто прислухатися до себе і своїх думок, а іноді дозволяти мозку відволікатися. Допоможе невелика прогулянка, спілкування з друзями або дрімота.
Уміння зміщувати фокус уваги – навичка, яка необхідна творчим людям. Без неї вони ризикують вигоріти і кинути своє хобі назавжди. Навіть якщо результат неідеальний, а натхнення зовсім немає, не потрібно впадати у відчай.
4 методи розвитку творчих навичок і вмінь
Едвард Де Боно – це психолог із Великої Британії, який заснував теорію латерального (нестандартного, бокового) мислення. У своїх працях він згадав кілька методик, які можуть допомогти в розвитку креативності. З ними людина навчиться шукати нестандартні рішення і дивитися на ситуацію з різних боків.
1. Метод синектичного штурму.
Для початку слід розібратися, що ж таке синектика. Зазвичай її називають “поєднанням непоєднуваного”, бо тут справді з’єднують непов’язані компоненти. Явище зацікавило Едварда Де Боно, і згодом він придумав техніку синектичного штурму. Це не просто вправа, а спосіб розв’язання серйозних проблем. Психолог задіяв в алгоритмі особисту, пряму, символічну та узагальнюючу аналогію. Штурм складається з п’яти кроків (дій):
- Описати й конкретизувати проблему.
- Назвати всі методи, якими б проблему вирішила більшість людей (знайти прямі аналогії).
- Створити рішення на основі власної думки та досвіду (знайти особисті аналогії).
- Перефразувати проблему своїми словами, виокремити її головні особливості (використати узагальнювальні аналогії).
- Уявити, що б у цій ситуації зробили знайомі персонажі з історії, фільмів або серіалів (застосування символічної аналогії).
2. Метод шести капелюхів.
Техніка створена для групового виконання, але її можна зробити і самостійно. Тоді одна людина повинна буде надіти на себе різні “капелюхи”. По черзі приміряючи кожен з них, індивід відчує вплив різних підходів. Так він зможе поглянути на проблему під різними кутами.
- Інформаційний капелюх (білий). Примірявши головний убір, слід озвучити відомі відомості. Підійде будь-яка інформація про проблему: цифри, факти, обставини, час тощо. Після розголосу даних потрібно подумати про те, які ресурси допоможуть вирішити ситуацію.
- Творчий капелюх (зелений). У ньому людина має запропонувати кілька методів вирішення. Важливо, щоб вони були оригінальними, а не шаблонними.
- Емоційний капелюх (червоний). Володар головного убору концентрується на почуттях: сумнівах, інтуїтивних передчуттях, страхах, спонуканнях. Усі вони мають бути пов’язані зі шляхами розв’язання проблеми.
- Оптимістичний капелюх (жовтий). Одягнувши його, людина має озвучити всі переваги перелічених ідей.
- Критичний капелюх (чорний). Тут слід продумати недоліки та наслідки негативного характеру.
- Організаційний капелюх (синій). Коли всю інформацію зібрано, а шляхи вирішення проаналізовано, настав час підбивати підсумки. Слід узагальнити дані та зробити з них висновок.
3. Метод виходу за рамки.
Творчі навички важко освоїти з межами, які створює сам автор. Вони можуть бути пов’язані зі сформованим світоглядом, вузьким кругозором або тиском оточуючих. Невидимих рамок слід позбутися, відмовившись від названих обмежень. Для цього потрібно:
- Сформулювати наявну проблему.
- Перерахувати шляхи її розв’язання за умови нескінченних ресурсів.
Не варто обмежувати себе у фантазіях. Можливо, на перший погляд фантастична ідея виявиться цілком реальною. Тоді її можна буде використати в наявних умовах.
4. Метод випадкової фрази.
Вправа може мати як груповий, так і індивідуальний характер виконання. Алгоритм дій:
- Описати та конкретизувати проблему.
- Назвати перше слово, яке спаде на думку.
- Пов’язати фразу з проблемою.
Не потрібно підбирати слова, які ідеально впишуться в хід рішення. Навпаки, що менше фраза пов’язана з проблемою, то краще. Вправа вчить створювати зв’язки там, де їх не бачать інші.
Освоєння творчих навичок – чудова ідея, яка зробить життя яскравішим. Вона не завжди проста у виконанні, але під силу креативним людям. Творче мислення допоможе і в побутовому житті. Генерування ідей, створення незвичайних стратегій і вміння відступити від шаблонів – невід’ємні навички успішної людини. Щоденна практика допоможе натренувати мозок до такого стану, коли креативність стане звичною.