Що таке творча діяльність: особливості, види, етапи

Саморозвиток

Творчість – це праця людей, у результаті якої народжуються нові духовні цінності, створюються твори мистецтва, відбуваються наукові відкриття, рухається вперед науковий прогрес. Одним словом, це те, що штовхає цивілізацію вперед. При цьому головною особливістю творчості є її унікальність, винятковість, неповторність плодів праці конкретної людини.

Що таке творча діяльність? Які етапи її розвитку? Які різновиди творча існують і як пов’язана творчість із наукою, технікою, соціологією? Про це детально написано далі.

Що таке творча діяльність

Кожна людина від природи наділена здатністю творити, тобто створювати щось нове й оригінальне. Творча діяльність знаходить відображення не тільки в музиці, живописі, поезії, театрі, а й у безлічі інших напрямів. Привнести риси творчості можна і потрібно в будь-яку роботу, якою б не займалася людина. Це допоможе урізноманітнити рутинні обов’язки. Творча діяльність полягає у вираженні власних емоцій і внутрішніх фантазій за допомогою предметів, слів, дій.

Ознаки творчого процесу

Що таке творча діяльність? Процес створення нового називають комбінаторською діяльністю, хоча іноді людині вдається явити світові небачений раніше витвір.

Дослідженням творчості в житті людини почали вперше займатися античні філософи. Відтоді багато вчених розробили низку концепцій і теорій щодо організації, формування та протікання творчого процесу в особистості. Творчою діяльністю цікавляться такі фахівці, як психологи, соціологи, історики культури, фізіологи. У результаті досліджень можна виокремити основні особливості процесу.

Творчість передбачає створення значущого продукту для суспільства, що має позитивний вплив. Багато фахівців розходяться в думках щодо створеного предмета. Людина, яка винайшла новий вид зброї або написала картину, що зображає аморальні речі, теж здійснює творчий акт, тільки її продукт матиме для інших людей негативну дію.

Творчість неможливо запланувати, вона відбувається раптово під впливом натхнення. Процес починається в підсвідомості людини під час підвищеної розумової та фізичної активності.

Головну роль у творчій діяльності відіграє особистість людини, яка знаходить вираження у створеному предметі. Реалізуючись у творчості, автор отримує задоволення від процесу. У кров виділяються ендорфіни та гормони щастя, які позитивно впливають на здоров’я людини та її емоційний стан. При цьому оприлюднення результату творчості та подальші “дивіденди” не завжди важливі автору. Він може писати картини, рукописи, створювати скульптури і не думати про публічне визнання і винагороду.

Для багатьох людей соціальне схвалення і позитивна оцінка є стимулом для творчої діяльності. Людина живе в суспільстві й потребує того, щоб оточення визнавало її талант, здібності. Також однією з головних потреб людей є необхідність приносити користь для інших та самореалізація у творчій діяльності. З метою мотивування дітей на розвиток власних здібностей необхідно частіше їх хвалити та відзначати успіхи у творчих заняттях.

Основні етапи творчої діяльності

Існує кілька моделей творчої діяльності, які складаються з чотирьох етапів:

  • свідоме накопичення інформації;
  • виникнення ідеї в несвідомому;
  • вихід ідеї, що з’явилася, у свідомість, процес осяяння;
  • детальне розроблення ідеї.

У першому і другому періоді працює свідома частина особистості над пошуком, накопиченням і переформатуванням даних. Другий і третій етапи пов’язані з несвідомою діяльністю, що відбувається в мисленні. У творчому процесі беруть участь два протилежні типи мислення.

На початку відбувається творчий пошук, коли людина свідомо обирає проблему, яка тривожить її. Занепокоєння тільки наростає від того, що вона не може знайти відповідну ідею. Це стимулює до безперервної роботи з пошуку актуального рішення. Людина збирає інформацію, аналізує дані, пробує різні підходи і методи. Наприкінці цього етапу набереться багато думок, ідей, але вірного рішення так і не буде відкрито.

Оскільки в полі уваги людини не може перебувати велика кількість образів та ідей, багато хто з них будуть витіснені в несвідоме. Подальша творча робота з пошуку ідеальних рішень піде за участю лівої і правої півкуль мозку. Несвідоме мислення значно активується, але не здатне вирішити проблему. Людина через це може нервувати, хвилюватися і відчувати великий психологічний дискомфорт.

У разі наростаючої напруги найкраще відкласти розв’язання хвилюючих питань і зайнятися іншими справами. Мозок відволічеться, відпочине, а на несвідомому рівні дозріє ідея. У будь-який момент, навіть не завжди підходящий, до людини прийде правильне рішення. Цей факт знаменує початок третього етапу у творчості, коли ліва півкуля мозку розпізнає образи, народжені в правій, занепокоєння минає, і людина відчуває почуття захоплення, задоволення і бажання скоріше втілити ідеї в життя.

Різновиди творчої діяльності

Прийнято розділяти творчу діяльність на такі види:

Художня творчість

Про те, що таке художньо-творча діяльність, мова піде далі. Це цілий розділ мистецтва. У цьому разі автор втілює свої думки, ідеї та образи за допомогою створення зображень на різних матеріалах – на полотні, папері, штукатурці та інших. Художня творчість з’явилася дуже давно, ще первісні люди зображували на стінах печер сцени зі свого життя.

Помилуватися шедеврами світового мистецтва, створеними кілька століть тому, приходять люди в картинні галереї. Багато художників залишили велику спадщину у вигляді своїх робіт, які захоплюють донині. У них відображено погляд автора на світ і своє місце в ньому. Є художники, які працювали в техніці реалізму, і їхня творчість зрозуміла широкому колу людей. Деякі автори транслюють свій незвичайний погляд на світ, тому їхні роботи оцінить не кожен.

Музичне мистецтво

Музика дуже добре передає найменші відтінки настрою і внутрішніх переживань творця. Вона досягає самого серця слухача і здатна вплинути на емоції та почуття людини. У результаті можна отримати енергетичний заряд, згадати минуле, розслабитися або почати сумувати. Музичні композиції застосовують у багатьох сферах діяльності – у маркетингу та рекламі, кіно, грі, спорті та інших. Музичний супровід завжди допомагає краще передати ідеї та образи широкій аудиторії.

Література

Якщо відповідати на запитання, що таке культурно-творча діяльність, можна сказати, що це, зокрема, й література. Вона важлива для кожної людини з кількох причин. За допомогою слова люди висловлюють свої емоції, думки та образи. У книгах передається інформація, накопичена попередніми поколіннями, нащадкам. Це справжнє джерело наукових знань. Література формує моральні та моральні цінності людей.

Завдяки читанню книг у людини розвивається уява, просторове мислення, розумові здібності. Також література допомагає розібратися в собі, сформувати власне уявлення про світ, засвоїти чужий досвід та отримати насолоду від талановитих творів.

Кінематографія

Мистецтво кіно виникло порівняно недавно, але воно стало дуже популярним. Кіно має величезний вплив на формування світогляду в людей, що з успіхом використовували багато політичних режимів. Воно може виховати різні якості в людини, залежно від того, що транслює фільм. За допомогою кіно люди мають уявлення про різні історичні часи, переживають почуття любові, співчуття, доброти, гніву чи ненависті.

Декоративно-прикладне мистецтво

У рамках цього виду творчості люди створюють декоративні предмети, що мають практичне призначення. Мистецтво з’явилося дуже давно і включає в себе такі види діяльності, як вишивання, в’язання, шиття, плетіння, різьблення по дереву, випалювання, ліплення, скульптура, ткацтво, мозаїка та інше. Часто предмети мистецтва мають характерні національні риси, передають популярні патерни, подвиги героїв, міфи, несуть на собі відбиток часу.

Також можна віднести до видів творчості й такі напрямки:

Наукова творчість

Застосування креативних здібностей людей у науковій діяльності сприяє розвитку технологій і прогресу в математиці, хімії, біології, генетиці, медицині та інших галузях. Науковці – невтомні дослідники, які здійснюють відкриття завдяки творчій діяльності. У результаті з’являються нові відкриття та винаходи, корисні для суспільства.

Творчість можна уявити у вигляді піраміди, в основі якої розташовано безліч випадкових знахідок та експериментів упродовж часу навчання та здобуття освіти.

Середню частину займають експерименти і теоретичні гіпотези, над якими працюють наукові інститути і групи дослідників.

На верхівці піраміди – геніальні відкриття талановитих учених.

Технічна творчість

Своєрідний вид творчості, який проявляється в конструюванні, проєктуванні та вдосконаленні технічних елементів, моторів, винаходів, механізмів та іншого. Креативні здібності людини допомагали їй у винаході перших знарядь праці, машин та інструментів, пристосувань і конструкцій. Так суспільство отримало в користування палицю-копалку, колесо, папір, першу парову машину та багато іншого. Багато геніальних людей працювали над винаходами в різних наукових галузях.

Соціальна творчість

Людина прагне творити і перетворювати все, до чого б вона не торкалася. Креативність проявляється і в удосконаленні суспільних інститутів.

Соціальною творчістю називають діяльність, спрямовану на зростання матеріального добробуту, створення і розвиток правових, економічних, освітніх, політичних, політичних, економічних інститутів і відносин у людському суспільстві.

Творча діяльність чоловіків

Найперші винахідники і творці були чоловіки. В історії є багато імен геніальних художників, музикантів поетів, письменників, натуралістів, першовідкривачів, які залишили людям величезну кількість чудових відкриттів і творів. Є й такі чоловіки, імена яких залишилися невідомими, але користь від їхньої творчості не можна недооцінювати. Серед них майстри, які створювали вироби для домашнього вжитку, знаряддя праці, одяг, кухонне начиння і багато іншого.

Що таке творча діяльність чоловіків? Кожен представник сильної статі має знайти своє покликання в житті та самореалізуватися. Творча діяльність задовольняє ці потреби. Чоловік може досліджувати і винаходити, не відволікаючись ні на що, наполегливо шукаючи і знаходячи відповіді на найскладніші запитання. Здатність логічного мислення, креативність, системність і зібраність закладені в чоловікові від природи.

Саме у творчості багато хто знаходить свій сенс життя, приносить користь суспільству, знаходить визнання і радість від праці.

Творча діяльність жінок

Жінки значно відрізняються типом мислення від чоловічої статі. Одні й ті самі когнітивні здібності у представників різних статей виконуються різними відділами кори головного мозку та його півкулями. Чоловіки мають здібності до зорово-просторового мислення. У жінок розвинені вербальні та перцептивні напрями у творчості. Представниці прекрасної статі також можуть створювати щось нове та нестандартне.

Жінкам дарована особлива емоційна чутливість, яка сприяє ширшому спектру відчуттів. Внутрішні стани можуть бути виражені в пісні, танці, вірші, музиці, кіно. Особливий статус матері наділяє жінку багатьма можливостями самореалізації в народженні, плеканні та вихованні своїх дітей. Для виконання цієї ролі дівчині потрібно застосовувати безліч своїх талантів, у тому числі творчих.

У жінці закладені потужні сили не тільки для виховання своєї дитини. Її творчі пориви поширюються далеко за межі сім’ї. Жінка прагне зробити навколишній світ прекрасним, чого б не торкалися її руки. Це можуть бути наука, освіта, культура, соціальне служіння, дизайн, декоративно-ужиткова творчість, кулінарія та багато іншого.

Жінки здатні на багато що:

  • від плетіння макраме до винаходу літаків;
  • від написання картин до виведення нових видів рослин.

Дитяча творчість

Якщо шукати відповідь на запитання, що таке творча діяльність та її визначення, знайдеться такий опис – процес, у результаті якого створюються нові оригінальні вироби. Творчий шлях кожної людини починається в дитинстві. Здібності є в кожній дитині, але чи знайдуть вони своє втілення, залежить від того, в якому оточенні росте малюк. Якщо батьки докладають зусиль, створюють умови для розвитку творчого потенціалу, дитина зростатиме гармонійною особистістю.

Усі види креативної діяльності корисні для розвитку розумових здібностей та інтелекту. Необхідно познайомити дитину з великою кількістю творчих занять, з яких вона зможе вибрати вподобані. Для цієї мети існують різні гуртки, курси та секції додаткової освіти. Перші творчі заняття допоможуть визначитися з вибором майбутньої професії та придбати хобі, яке тішитиме протягом усього життя.

Творчість є необхідною умовою для розвитку гармонійної та щасливої особистості, здатної бачити прекрасне і перетворювати світ навколо себе.

Творча діяльність сприяє самореалізації, самопізнанню та самовдосконаленню. Це шлях довжиною в життя. Навіть якщо ви не станете відомим художником або письменником, ви отримаєте безліч плюсів від заняття улюбленою справою.

Оцініть статтю
Обери Успіх!