Розвиток творчості є важливим вектором особистісного зростання для людей будь-якого віку. Завдяки грамотній сублімації емоцій і переживань у творчі сплески людина вчиться бути щасливою в моменти радості та переживати з мінімальними втратами моменти смутку.
Сьогодні розповімо про способи розвитку творчих нахилів і про те, чому вміння творити – настільки важлива потреба людини з точки зору самореалізації в житті.
- Розвиток творчості як потреба людини
- Розвиток творчості: поради для дітей і дорослих
- 1. Переможете внутрішнього критика.
- 2. Навчіться отримувати задоволення від процесу.
- 3. Розвивайте праву півкулю.
- 4. Не нехтуйте фізичною активністю.
- 5. Ведіть ранкові сторінки.
- 6. Мисліть позитивно.
- 7. Займайтеся кількома творчими захопленнями.
- 8. Не зациклюйтеся.
- 3 ефективні вправи для розвитку творчості
- 1. Що буде, якщо.
- 2. Нові слова.
- 3. Багатозначні поради.
Розвиток творчості як потреба людини
Удосконалення творчого потенціалу особистості – це необхідний процес, який сприяє розвитку нереалізованих здібностей. Можливість проявити свою сутність у творчості – це фундаментальний критерій, що розкриває і моральне просування індивіда.
Для чого людині втілювати саме творчі резерви? Насправді, розкриваючи можливості у творчості, людина виявляє весь спектр своїх непересічних талантів, які покращують якість життя загалом.
Авторитетна думка професіоналів: люди повною мірою розкривають усі свої приховані ресурси, коли діють на благо суспільству, беруть участь у значущих громадянських проєктах. І головне, щоб бажання стати частиною чогось глобального, було щирим. Коли людина добровільно, не переслідуючи жодних корисливих цілей, вливається у спільну справу, проявляє повну залученість, прискорюється процес її внутрішнього зростання і відбувається самовираження. Індивідуальна зацікавленість – це основний скріплювальний аспект для запуску творчого потоку, а безпосередній процес виконання наближає розвиток творчості.
На тій підставі, що ця ініціатива призначена, щоб домагатися деяких видимих чинників, підсумком реагування є насамперед не аналіз розуміння своєї сутності, а демонстрація персональності, вираження перспектив і ресурсів у суспільстві. Якщо йдеться про успішну людину, то ми розуміємо, що вона використала всі свої енергетичні запаси, щоб втілити в життя задумані мрії.
Тож реальні таланти людини, її приховані можливості не знайдуть виходу з глибини підсвідомості через видимі причини, що склалися, що викличе роздратування й досаду.
Розвиток творчості: поради для дітей і дорослих
Рекомендації підійдуть людям різних вікових категорій.
1. Переможете внутрішнього критика.
Почавши розвивати свої творчі здібності, багато хто стикається з внутрішньою скутістю і критичним ставленням до власних дій. Якщо ви ставитимете під сумнів особистий творчий ентузіазм і займатиметеся самокритикою, то натхнення так і залишиться мрією. Подаруйте собі персональну свободу.
Існує тренінг “Вільне малювання”. Ви зображуєте за допомогою малюнка все, на чому зупиниться погляд, будь-яку свою мрію. Не треба думати про технічний бік зображення або ламати голову над смисловим навантаженням. Втілюйте в мистецтві політ фантазії.
Спочатку виникає відчуття мозкового штурму, образи спливають і стираються. Але за кілька хвилин межі свідомості розширюються, внутрішні кайдани спадають, і ви поринаєте в незвіданий світ просторів уяви. Малюнок сам лягає на аркуш, рука плавно ковзає по столу, вітаємо – ви обійшли контроль свого внутрішнього я.
Не зупиняйтеся тільки на малюванні. Можна практикувати ритмічну музику, танцювальні рухи, написання віршів, казок або цікавих історій. Що більше ідей ви втілите в життя, то продуктивнішим буде результат.
2. Навчіться отримувати задоволення від процесу.
У занятті творчістю основний акцент робиться на самій процедурі виконання, підсумок не настільки захоплюючий. Усвідомлення своєї причетності до поступового перетворення начерків з хаотичних ліній на ваші особисті шедеври багато чого варте.
Творчий початок – це переважно емоції. Спираючись на голу логіку, можна відбити бажання творити. Якщо ви поспішаєте побачити підсумок роботи, то можна знецінити процес і втратити його цінність.
Відпочиньте від результату, віддайте всі сили самому виконанню завдання. Відчуйте радість моменту від особистої залученості, зануртеся у творчість з повною самовіддачею.
3. Розвивайте праву півкулю.
Методом наукових дослідів, яких було проведено безліч, вченими встановлено, що за творче мислення відповідає права мозкова півкуля. Основна її спеціалізація – це емоційна та чуттєва сфера, що охоплює якраз фантазії, музичні таланти, уяву та художні здібності.
Для розвитку правої півкулі головного мозку потрібно докласти трохи зусиль. Спробуйте почати робити звичні рухи лівою, а не правою рукою (якщо ви шульга, то навпаки). Наприклад, візьміть ложку або виделку, гребінець, зубну щітку. Ускладнюйте – спробуйте написати спочатку літери, потім слова і речення. Ножиці в лівій руці – це та ще забава! Але як ви будете задоволені собою, коли після кількох тренувань у вас вийде вирізати рівний квадрат, а коло – це вже вищий пілотаж!
Спочатку всі ці завдання здаватимуться складними. Рука не слухається. Мозок протестує. Трохи завзятості – і активність правої півкулі зросте, а разом із тим і просторове мислення, творчий потенціал та художній смак.
4. Не нехтуйте фізичною активністю.
У кожному з нас живе творча особистість. Тільки її обов’язково треба витягти з глибин підсвідомості. Головний мозок – дуже складний фізіологічний механізм. Від його якісної роботи залежить стан людського організму та душевна складова загалом.
За щоденного фізичного навантаження приплив крові до голови йде активніше й насиченіше. Людина стає життєрадіснішою і легше справляється з життєвими труднощами. Заняття спортом активують у мозку гормональний баланс. Дофамін – це гормон цілеспрямованості. Він дає людині відчуття емоційного піднесення. Серотонін відомий усім під назвою “гормон щастя”. Соматотропін – основний гормон росту. Усі ці та багато інших хімічних посередників регулюють важливі життєві процеси людського організму.
Діячі науки Нью-Йоркського університету дослідним шляхом встановили, що систематична фізична активність сприяє синтезу нових клітин мозку, які плідно беруть участь у створенні нейронних зв’язків.
5. Ведіть ранкові сторінки.
Цю вправу взято з книги Джулії Кемерон “Шлях художника”. Сенс у тому, щоб зранку записувати всі свої думки в блокнот. Не треба стежити за підкресленням чи чистописанням. Необхідно скинути на папір усю накопичену в голові інформацію, яка тисне на вас і обмежує внутрішню свободу. Подбайте про те, щоб ніхто, включно з вами, не прочитав тексти.
Адже основна мета цієї практики – позбавити голову непотрібного мотлоху, який накопичувався там роками. Скиньте якір, і течія життя понесе вас до нових берегів, демонструючи всю земну красу.
Приміром, якщо голова – це горище, яке впродовж багатьох років забивали старими непотрібними речами, то поки ви без жалю не звільните цей простір від непотрібного мотлоху, не може бути й мови про використання його для чогось нового й корисного.
Віддаючи паперу всю вікову інформацію, ви обов’язково побачите, що це будуть колишні образи й претензії, тривоги й побоювання, сум’яття й розгубленість – словом, нав’язливі думки, що захарастили свідомість і не дають змоги зробити крок до досконалості. Дозвольте собі здобути ментальну свободу.
6. Мисліть позитивно.
Людина, яка мислить у позитивному ключі, відкрита для світу і розвитку творчих ресурсів. За наявності бадьорого настрою, позитивних емоцій мозкова діяльність перебуває в активному стані. Усі починання відбуваються легко, ідеї та плани на майбутнє вирують і тримають людину в тонусі. В умовах же негативного самопочуття люди настільки занурені у свої переживання, що в їхньому сприйнятті не залишається місця для творчих задумів і самореалізації.
Реально домовитися зі своєю підсвідомістю й не пускати всередину негативні думки та відчуття. Забороняйте собі думати про погане, не заганяйте себе в стан страху або злості. Більше позитиву, життєрадісного настрою – і реальність забарвиться в усі кольори веселки.
Керувати своїми намірами нескладно. Вчіться жити на позитиві. Щойно тривожна думка починає свердлити ваш мозок, відбивайтеся від неї всіма можливими способами.
Один із найдієвіших варіантів “перемогти внутрішніх демонів” – це переключити емоцію. Якщо думки потекли в негативний бік, терміново розвертайте їх назад. Відволічіться на цікаве відео, послухайте веселий вірш, зателефонуйте другові-жартівнику. Найрадикальніший спосіб – розлютіться на себе. Здорова злість – це дуже ефективний мотиватор. Привівши потік думок до ладу, знову приступайте до своїх основних обов’язків.
7. Займайтеся кількома творчими захопленнями.
Будьте людиною, у якої повсякденне життя повністю заповнене творчістю. Якщо ви захопилися живописом, то обов’язково розбавте його музикою. Для людей, які віддали перевагу написанню прози, буде цікавим спробувати себе в написанні віршів. Почніть із простих рим, підбирайте співзвучні слова до всього, що бачите. Це легко і весело. До того ж займає всі думки, не пускаючи в них негативну енергію.
8. Не зациклюйтеся.
Будь-яка творчість перетвориться на трудову повинність, якщо ви, намагаючись відповідати поставленим завданням, змушуєте себе щось робити (малювати або вишивати хрестиком). Відчуваєте, що сьогодні невідповідний день для втілення творчих задумів, отже, не треба висмоктувати з пальця художні пориви. Впливаючи на мозок, ви обов’язково отримаєте у відповідь опір. І в підсумку буде витрачений даремно час і пошарпані нерви.
Навіть якщо ви склали для себе план і дуже не хочете вибиватися з термінів, але відчуваєте, що накочує втома або розсіюється увага, то краще відкласти цей вид діяльності до вашої психологічної готовності. Це важливо, щоб не настав емоційний спад.
3 ефективні вправи для розвитку творчості
1. Що буде, якщо.
Цією практикою користувався відомий режисер Станіславський під час навчання студентів сценічного мистецтва. Запустіть свою уяву і складіть розповідь на задану тему. Що фантастичніший і нереальніший сюжет, то глибше й активніше працює ваша фантазія, то цікавіший результат. Наприклад, опишіть, як би склалося життя собаки в царстві фей? Як живеться таргану на невідомій планеті в далекій галактиці?
Можна запропонувати будь-який задум. Найсміливіші ідеї – це продуктивна робота для мозку і відмінний розвиток творчого потенціалу.
2. Нові слова.
Мова – це не тільки варіант спілкування, а й спосіб передачі думок, що відображають наше світовідчуття. Мовознавець Бенджамін Лі Ворф, який спеціалізувався на лінгвістиці народів Півночі, встановив, що люди говорять про те, про що думають або що часто відчувають на дотик. Припустимо, у мові корінних жителів Аляски понад 150 слів, що позначають різний стан снігу. Стикаючись із ним більшу частину свого життя, населення для власної зручності сприйняття придумало велику кількість позначень одного явища природи.
Діти люблять проводити мовні досліди з рідною мовою. Давайте спробуємо скласти слова, значення яких можна зрозуміти за змістом.
До прикладу:
- папазол – сердитий тато;
- трамваля – Валя, водій трамвая;
- обжора – розмова про Жору;
- сорист – суміш сороки та лелеки.
3. Багатозначні поради.
Ця техніка допомагає розгойдати творчі навички. Бувають моменти, коли ви “зависли” і мозок не хоче виходити з глухого кута. Що наполегливіше ви намагаєтеся зіскочити, то більше “гальмує” голова.
Для проведення вправи напишіть картки з орієнтирами. Використовувати на них можна будь-яку інформацію: написану від руки, надруковану або намальовану. Важливо, щоб відомості не розпізнавалися моментально. Дайте час мозку увімкнутися і подумати. Моделюючи різні сукупності обставин, ви визначатимете різний задум у цих фразах.
Приклади:
- Сходи бувають і вгору, і вниз.
- Якщо неможливо піднятися на високу гору, обійдіть її.
- Закрийте двері в минуле, вони загороджують шлях у майбутнє.
- Сльози не тільки змушують нас сумувати, вони ще й очищають душу.
- Усе буде, як має бути, і в потрібний час.
Використовуйте побільше карток. Масштабність – поле для діяльності. Можна розбудити в собі серйозний потенціал і призвичаїтися читати між рядків, знаходити потрібні значення, даючи собі поради. Адже це здорово – вміти звернутися до своєї підсвідомості й отримати відповідь.