Розвиток аналітичних здібностей може стати в пригоді не лише в дитинстві. Насправді ці навички особливо актуальні під час найму на роботу. Не дарма багато роботодавців окремо уточнюють аналітичні знання як ключові для багатьох галузей. Уміння оперувати великими обсягами даних і піддавати їх скрупульозному аналізу, знаходячи найголовніше, дуже важливе для багатьох професій.
І йдеться не тільки про статистику або напрямки, де цінний технічний склад розуму. Людям творчих професій також корисні розвинені аналітичні здібності. Уперше вони починають проявлятися ще в дитячому віці. Але, як і будь-яке корисне знання, їх можна розвивати. Потрібно лише докласти певних зусиль, і тоді вам воздасться сторицею. Як же це зробити?
- Поняття та користь аналітичного мислення
- Завдання аналітичних здібностей
- Уміння розділяти завдання на складові компоненти.
- Створювати і кваліфікувати обсяг знань.
- Результативно контролювати інформацію.
- Виявляти можливості та робити правильні висновки.
- Самовдосконалюватися, засвоюючи літературу підвищеної складності та опрацьовуючи об’ємну інформацію.
- 14 шляхів розвитку аналітичних здібностей та вдосконалення розумових операцій
- Вправи для розвитку аналітичних здібностей
- Вправа “Логічні ланцюжки”.
- Вправа “Складання речень”.
- Вправа “Я скажу по-іншому”.
- Вправа “Відтворення образів”.
- Вправи “Фантастичні образи”.
Поняття та користь аналітичного мислення
У людей переважають певні типи мислення, але, як правило, якийсь конкретний вид має перевагу над усіма іншими. Аналітичне мислення – логічне й обґрунтоване. Особи, що мають до нього схильність, здатні розпоряджатися величезним обсягом даних, розподіляючи знання на складові, поступово пропускаючи інформацію через призму власного сприйняття. Аналітичне мислення і добре розвинена логіка дадуть продуктивний поштовх для формування всебічно розвиненого індивіда.
Аналітичне мислення сприяє ефективній роботі в здобутті продуктивних знань, їхніх досліджень, групування та підбитті отриманих підсумків, ґрунтуючись на фактичних матеріалах.
Дана концепція мислення ґрунтується на аргументах, будується на повному зануренні в тему, опрацьовуванні незначних аспектів, знаннях у встановленні співвідношень і вмінні витягувати суть. Полегшує завдання наявність схильності до точних наук і вміння аналізувати конкретну інформацію.
Сформоване аналітичне мислення уможливлює актуальне й цілеспрямоване опанування ємних знань, активування сприйняття навіть хитромудрих запитань і полегшення пошуку різновидів їхнього розв’язання. Здатність сконцентруватися і робити осмислені висновки, володіння майстерністю передбачення стратегії своєї справи роблять з таких людей дуже затребуваних професіоналів. Розвиток спостережливості та аналітичних здібностей зіграють позитивну роль під час кар’єрного зростання і в повсякденних ситуаціях.
Завдання аналітичних здібностей
Здатність до аналітики – це професійний рівень вербалізації, візуалізації, формування розуміння вирішення проблем, прийняття оптимальних результативних дій. Ми надамо вашій увазі список навичок, які вдосконалюють аналітичні вміння.
Уміння розділяти завдання на складові компоненти.
Більшість людей “зависають” під час ухвалення рішення. Аналітики можуть провести аналіз, використовуючи “дробленку”. Їхній склад розуму дає змогу розділити проблему на зручні для розуміння частини за мінімальної затратності енергії.
Створювати і кваліфікувати обсяг знань.
Представники цього типу мають дар виокремлювати з величезного інформаційного потоку головну і своєчасну інформацію, структурувати й обробляти її для отримання необхідних знань.
Результативно контролювати інформацію.
Більш затребуваним є фахівець, який грамотно й оперативно маніпулює відомостями та фактами. Маючи сформований організаційний навик, така людина без зусиль вкладе потрібні дані в голови оточуючих і поведе їх за собою.
Виявляти можливості та робити правильні висновки.
Люди приходять до того, що з кожної ситуації є багато виходів, і при правильному розкладі можна легко подолати складні обставини для подальшого щастя і процвітання. За наявності аналітичного мислення людина здатна відшукати необхідні ресурси та можливості.
Самовдосконалюватися, засвоюючи літературу підвищеної складності та опрацьовуючи об’ємну інформацію.
Періодично потрібно займатися прочитанням важкозасвоюваної документації, технічних інструкцій, матеріалів для експлуатації. З інформацією необхідно не тільки ознайомитися, а й опрацювати до повного розуміння.
Аналітичні здібності стануть у пригоді в перерахованих нижче питаннях:
- Для вирішення комплексних проблем.
- При прийнятті обґрунтованих рішень.
- Для узагальнення статистичних даних.
- При виявленні тенденцій.
- Для впорядкування процесів.
- Для ефективного виконання проєктів.
- Для аналізу та діагностики проблеми.
- Для досліджень або аналізу даних.
Велика помилка думати, що розвиток аналітичних здібностей затребуваний тільки в науковців, академічних професорів, викладачів точних наук або поліцейських. Такі розумові можливості допоможуть ефективно взаємодіяти з реальним світом, ухвалювати грамотні рішення, налагодити професійне спілкування із соціумом, продуктивно висловлювати своє судження і доводити основну думку до оточення.
Уміючи використовувати логіку й аналіз, людина не тільки легко розв’язує арифметичні задачі, а й творчо пише твори. Хід аналітичних умовиводів допоможе індивідові знайти високооплачувану роботу і помітно поліпшити свій рівень життя.
14 шляхів розвитку аналітичних здібностей та вдосконалення розумових операцій
Розвиток аналітичних здібностей удосконалюється в тренуваннях, а здатності міркувати досягаються за допомогою спеціальних тренінгів:
- Якщо у вас недостатньо натренована логіка, то ефективним буде інтерес до завдань на розвиток логічного мислення. Почати можна від простого до складного.
- Використовуючи підручники з математики для середньої школи та згадавши загальноосвітню програму, доцільно розв’язувати приклади та рівняння. Просторове мислення розвивається завдяки геометричним теоремам.
- Нині є чимало можливостей для покращення пам’яті та формування розумової діяльності шляхом розгадування кросвордів, сканвордів та ребусів. Коли наб’єте руку, то переходьте до складання кросвордів. Це дієвий спосіб розвитку здібностей.
- У вільний час постійно займайте голову. Розгадуйте шаради та головоломки, складайте пазли.
- Гра в шахи та шашки. Вони розвивають волю до перемоги, посидючість та інтелект.
- Читайте книги. Вибираючи детективи, приміром, про Еркюля Пуаро або місіс Марпл, людина вчиться аналізувати дії героїв, робити висновки, порівнювати сюжети.
- Шукайте альтернативу своїм щоденним діям. Міркуйте, піддавайте сумніву, обирайте різні шляхи вирішення ситуацій. Розглядайте повсякденні деталі з різних ракурсів, проводьте паралелі.
- Розвивайте кругозір. Можна взяти за основу певний сюжет і продовжувати сценарій, використовуючи факти із засобів масової інформації.
- Пам’ятайте, що виходу немає тільки з труни. І, як кажуть люди з іскрометним почуттям гумору: “Якщо вас з’їли, то у вас все одно є два шляхи”. Тому завжди шукайте варіанти, можливості та перспективи.
- Беріть участь у диспутах і дебатах. Висловлюйтеся самі та слухайте інших. Варіантів обговорення однакової події може бути безліч. Використовуйте свої доводи і давайте можливість опоненту навести твердження. Систематично практикуючись в обґрунтованому висловлюванні концепцій, можна домогтися гарних результатів і набути постійних цікавих співрозмовників.
- Проявляйте цікавість, цікавтеся влаштуванням буденних речей, що перебувають поруч із вами. Як працює мікрохвильова піч? Звідки струм береться в дротах? І не просто цікавитеся, а конкретно простудіюйте ці питання, заглиблюючись в усі аспекти.
- Зробіть ваші роздуми наочними – структуруйте їх у карту думок. У центрі розташуйте найважливішу тезу. Припустимо, йтиметься про розвиток аналітичних здібностей у дорослих. Далі позначте обов’язкові пункти, пов’язані з виконанням завдання. Наприклад, особливості, необхідність, специфіка, методика. Розвивайте розумовий ланцюжок, дописуючи елементи, які спадають вам на думку для кожного пункту. Ви не помітите, як перед вами опиниться відображення всіх ваших думок. Для виконання можна вибрати паперовий або цифровий варіант.
- Шукайте причини й аналізуйте. Ведіть записи у вигляді щоденника. Вносьте в блокнот поточні та глобальні завдання, оцінюючи результати, або відстежуйте свої помилки.
- Нехай проблеми вас не зупиняють. Детально візуалізуйте їх і шукайте свій унікальний метод вирішення. Усе приходить із досвідом.
Вправи для розвитку аналітичних здібностей
Вправа “Логічні ланцюжки”.
Ця вправа одна з найпопулярніших. Вона використовується в різних варіаціях, проте кожна з них дає змогу простежувати ланцюжки між об’єктами чи явищами.
Варіант 1. Наприклад, перед вами два предмети – окуляри та дзеркало. Що між ними спільного? Варіанти відповідей можна припустити такі:
- обидва предмети приносять користь людям і пов’язані з оптикою;
- зроблені з однакового матеріалу;
- обом об’єктам потрібна оправа;
- у окулярів і дзеркала характерна гладка поверхня;
- при неправильній експлуатації можуть утворюватися тріщини та розводи.
Варіант 2. У найкоротші терміни відбувається кілька подій:
- Відкривають кран із гарячою водою.
- У лабораторії вибухає колба.
Яким чином об’єднані ці події? Розгляньте кілька варіантів. Зменшуйте або збільшуйте кількість причинно-наслідкових зв’язків.
Якщо учасників роздумів багато, то порівняйте отримані варіанти та виявіть лідера. Додаючи продовження, можна нафантазувати нову історію та провести асоціацію між гарячою водою та колбою.
Вправа “Складання речень”.
Логічний процес являє собою структуровану низку знаків, тому він є невід’ємною частиною мовленнєвої діяльності. З цієї причини хорошою розминкою для мозку буде написання літературних творів незалежно від жанру.
Якщо це заняття здається вам непростим, почніть з об’єднання різних явищ або предметів у рамках одного речення. Створити логічну структуру та ще задачка.
Для початку позначте непоєднувані предмети. Наприклад, “театр”, “вішалка”, “голка”. Потім складіть речення, не забуваючи про логічні зв’язки. Як варіант: “Театр починається з вішалки, на яку повісили пальто, зшите кравецькою голкою”.
Вправляйтеся, складаючи свої фрази. Приклад слів: ключі, принтер, листок, мишка, дощ тощо.
Вправа “Я скажу по-іншому”.
В основі логіки лежить вербальність, основна деталь логічного мислення, розвинути яку допоможе це завдання. Для початку згадайте клішовану фразу. Як варіант: “Понеділок – день важкий”.
А зараз постарайтеся її переказати, зберігши сенс. Кожне слово при цьому має бути замінено. Оцініть вашу креативність. Скільки нових фраз у вас вийшло?
Вправа “Відтворення образів”.
Сучасна людина змушена тримати в пам’яті велику кількість інформації. Але ж наші органи чуття теж дають знання, в яких є потреба. Вид зимового лісу, запах улюблених парфумів, звук кота, що муркоче. Це не тільки приємні для сприйняття моменти, а й активація мозкової діяльності. Але, виявляється, для повноцінного відтворення образу потрібне тренування.
Насамперед, уявіть члена вашої родини. Намалюйте у своїй голові образ, не забувайте про унікальні особливості та риси. Потім продумайте зміни міміки. Нехай у вашій фантазії він насупиться, засміється або заплаче.
Далі – складніше. Уявіть собі п’ять об’єктів одного кольору. Припустимо, жовтих: банан, яблуко, м’яч. Потім виберіть наступний, рухаючись по палітрі. Щоб уникнути плутанини, ведіть записи, в яких детально відображайте свої дії.
Уявляйте найближчу річку (море, що вразило вас у відпустці, невелике озеро біля дачі). Опрацюйте всі елементи: кромку води, хвилі та берег. А який сезон навколо? Як усе зміниться з випаданням снігу або під час дощу? Уявіть так само дерево під вікном або улюблений парк, кав’ярню чи кінотеатр.
Потім пробудіть слухову пам’ять. “Почуйте” 5 звуків лісу, 5 звуків моря, 5 звуків зими (на вулиці або в будинку), 5 звуків музичних інструментів.
І, нарешті, повноцінно пориньте в епізод із вашого життя (перший день на новій роботі, побачення, день народження). Докладіть зусиль і уявіть обличчя та одяг, які були меблі, що ви чули та бачили?
Вправи “Фантастичні образи”.
Але головним досягненням є творчість. Адже, використовуючи спогади, можна придумати зовсім інші ідеї. Щоб новачкам не було складно, для початку потрібно обрати певну відправну точку. Як варіант, знак. Це важливий аспект застосування логіки, завдяки чому творчий процес стає цікавішим.
Знак – це нематеріальний вид думки. Будь-яке визначення або чітко сформульований закон. Щоб почати, надамо йому матеріальної форми. Наприклад, буква “С”. Наділіть цю букву живими людськими якостями. Придумайте, яка в неї хода, риси обличчя, особливості характеру та звички. Увімкніть творче мислення і придумайте про букву “С” невелике есе. Змалюйте в уяві вулицю, якою вона ходить щоранку. Гарною мозковою атакою буде твір у віршованій формі. Немає меж творчості та вашій фантазії. Дерзайте!
Ще дуже продуктивно “вдихнути” в простий звук конкретний образ. Візьмемо за основу шум прибою. Складіть колірну гаму цього звуку. З якою метою він накочує на пісок? Якими особистісними якостями ви його наділите, а якою зовнішністю?
Розвиток аналітичних здібностей у дітей завжди тісно пов’язаний з іграми. Це чудовий спосіб формування інтелекту, пам’яті, творчості та уяви. Зайняти маленького непосиду завжди непросто. Але якщо вам вдасться залучити його до процесу ігор з образами і запустити політ фантазії, то ваше проведення часу буде яскравим і корисним. Для дорослих такі цікаві вправи теж дуже важливі. Відомий мислитель Ганді сказав: “Керуючи своїми думками, ми керуємо своїм щастям”. Коли людська голова зайнята саморозвитком, то там не оселиться депресія й агресія.
Завдання на розвиток аналітичних здібностей не займають багато вашого часу, не охоплюють великого життєвого простору, не потребують спеціальної фізичної підготовки, але результативно розширюють свідомість, посилюють мозкову діяльність і вдосконалюють рівень життя.