Методи постановки цілей: правила та помилки

Саморозвиток

Людям властиво мріяти. Мрія, що має конкретні терміни, є метою і вже може бути досягнута. Але як зробити цей крок? Якщо ви думаєте, що мету досить проговорити, ви помиляєтеся. Вона набуває реальності в той момент, коли ви її записуєте. Думка може полетіти, як сон, а від записаного слова не так-то легко позбутися.

Існують різні методи постановки цілей, але всі вони спрямовані на реалізацію вашого бажання. Правильно оформлена мета вже наполовину здійснена – замисліться про це, читаючи нашу статтю.

Що таке мета

Метою вважається розумне прагнення людини до конкретного результату досягнення успіху. Цей термін включає в себе візуальний образ того, що виходить на виході. Цей уявний результат і підкріплює бажання, змушуючи людину рухатися в потрібному напрямку. Що чіткіше ми бачимо картинку, до якої прийдемо в підсумку, то сильніше наше прагнення.

Наприклад, ви хочете поїхати в екзотичну країну. Скоро відпустка, а тут втома. Щоденні рутинні завдання знижують активність. Уявіть на хвилину, що ви на пляжі, дивитеся на красу навколо і п’єте прохолодні напої. Після подібної медитації самопочуття точно покращиться. З’явиться бажання закінчити всі справи раніше і помчати на відпочинок.

Види цілей

Цілі поділяють за критеріями. Прості та важкі класифікують за ступенем складності. Тут усе легко. Перші виконати не складе великих труднощів. На них не потрібно витрачати багато ресурсів (часу і сил). На складні цілі, навпаки, всього потрібно більше.

1. За терміном дії розрізняють:

  • Довгострокові цілі – планують реалізувати в термін від 5 років і більше. Зазвичай до них зараховують масштабні завдання, зокрема придбання квартири, будинку або транспортного засобу, навчання. У короткий термін таке складно втілити в життя.
  • Середньострокові цілі – здійснюють протягом 5 років.
  • Короткострокові цілі – мають невеликий період виконання, від 1 до 2 років. Їх планують більш детально.

2. За змістом цілі поділяють на:

  • Особисті – передбачають результати, що стосуються індивідуальних властивостей людини. У цьому разі мають на увазі такі, які пов’язані з вихованням у собі якостей, а також набуттям нових або поліпшенням уже наявних знань. Метою може стати бажання навчитися правильно розподіляти свій час і припинити спізнюватися на важливі зустрічі.
  • Професійні – допомагають досягти успіху в роботі. Сюди входять просування кар’єрними сходами або розвиток нової багатообіцяючої справи.

3. За значимістю цілі бувають:

  • Високопріоритетними – тими, які найбільш важливі для особистості. Здійснюються вони насамперед. Як приклад: закінчити школу хорошистом.
  • Пріоритетними – до них слід приступати відразу після виконання високопріоритетних цілей. Наприклад, вступити до вишу на бюджет.
  • Низькопріоритетними – над ними працюють у той час, який залишається від двох перерахованих вище видів. Їх не потрібно реалізовувати якнайшвидше. Приклад: стати членом університетського клубу КВК.

Слід зазначити, що ставити цілі потрібно з урахуванням особистості людини. Свої сили необхідно правильно розраховувати. Якщо ж зробити інакше, може здатися, що ви не в змозі втілити в життя мету, що незмінно призведе до розчарування, зневіри і навіть депресії. Хтось здатний домогтися посади за місяць, іншому може знадобитися набагато більше часу, аж до року. Існує чимало чинників, що впливають на те, як людина йде до своєї мети, важливу роль відіграють її особисті якості, талант, наполегливість тощо.

Правила постановки цілей

1. Вони повинні йти від душі.

Справжні цілі не можуть бути нав’язані громадськістю або найближчим оточенням, включно з родичами, тільки ви можете зрозуміти, хочете займатися цим чи ні. Тільки ви вирішуєте, як проживати свою долю. Пам’ятайте про свою унікальність, іншої такої людини, як ви, не існує.

2. Цілі не можуть завдавати шкоди вам або оточуючим.

А точніше, не можна “йти по головах”, діючи на шкоду іншим, не зважати на свої цінності, зокрема на здоров’я і сім’ю, аби домогтися потрібного результату. Краще ставити тільки позитивні цілі, що досягаються екологічними методами.

3. Що докладніше цілі описані, то краще.

Якщо не знаєте, куди плисти, не зможете зловити попутний вітер. Намагайтеся продумувати максимально детально свої цілі, однак, якщо щось піде інакше, не засмучуйтеся, а через деякий час просто підправте їх. Найголовніше, щоб цілі були посильними, вашої енергії має вистачити на них, навіть якщо доведеться багато працювати.

4. Скласти список цілей за пріоритетами.

5. Записати на папері всі цілі.

Для закріплення думок у голові цілі рекомендується фіксувати письмово, так вони не забудуться. Цей метод допомагає також усвідомити відповідальність за їх виконання. Це немов контракт із самим собою. Записи дадуть вам змогу часом звіряти свою реальність із наміченим шляхом.

Методи постановки цілей можуть бути різними, один із них – уявити, де ви перебуваєте через якусь конкретну кількість років. Після чого можна попрацювати над створенням довгострокових цілей, а потім і короткострокових. Потрібно поступово йти від майбутнього до сьогодення. Чітке визначення цілей підведе вас до того, щоб краще зосередитися на їх виконанні.

Інструменти досягнення мети

  • Відлік у зворотному порядку

Напишіть на папері кожен етап від завершального до початкового. Для цього просто запитайте: “Що потрібно, щоб…?” А також визначтеся з термінами на кожному етапі.

Зверніть увагу на такий приклад.

  • Мета: червень 2024 року – святкування новосілля у своєму щойно збудованому будинку.
  • Що потрібно, щоб прийняти гостей на новосілля у себе в будинку? Ремонт усередині (лютий 2024 року).
  • Що потрібно, щоб зробити ремонт усередині? Подбати про комунікації (жовтень 2023 року).
  • Що потрібно, щоб подбати про комунікації? Зробити дах (серпень 2023 року).
  • Що потрібно, щоб зробити дах? Спорудити стіни будинку (липень 2023 року).
  • Залити основу фундаменту (квітень 2023 року).
  • Визначитися з організацією-підрядником на виконання будівельних робіт (лютий 2023 року).
  • Намітити дизайн-проект будинку (січень 2023 року).
  • Обрати архітектора (завтра).

У повсякденних справах знаходьте час на хоча б один крок на шляху до мети. А якщо енергії вистачить тільки на щось дрібне, нехай краще так, подужайте це: наберіть номер телефону архітектора і домовтеся про майбутню зустріч або вирішіть, яким буде колір штор.

Створюйте навколо себе корисний простір. Читайте спеціалізовані розсилки та літературу, дізнавайтеся новини від експертів, заводьте знайомства з цікавими людьми. Це дасть змогу збагатитися необхідними відомостями і пам’ятати про мету.

Добре, якщо оточення підтримає вас морально або візьме участь у реалізації мети. Більш досвідчені порадники також здатні підбадьорити словом.

Цей метод постановки цілей підходить тим, хто згоден із твердженням, що думка матеріальна. Уявіть якийсь образ, про який мрієте. Можна зобразити його на малюнку або колажі фотографій. Або візуалізувати результат, а точніше володіння ним.

Навіть якщо результат вас не влаштував, досліджуйте його. Що заважало на шляху до мети, а що підтримувало? Що мотивувало, а що сприяло прокрастинації? Про що іншим разом слід подумати, що вдосконалити?

Аналіз і внесення змін.

  • Мету не виконано до визначеного терміну. Скоригуйте дати з урахуванням нових даних.
  • Мета втратила актуальність. Буває, що змінюються людські цінності, стан справ у житті людини або виникли інші інтереси. Внесіть правки у вашу мету або зовсім перестаньте її переслідувати.
  • Мета актуальна, проте відбулися важливіші події. На даний момент є щось більш значуще, що потребує уваги. Зважте всі за і проти, за необхідності перенесіть терміни на інший період.

Не сумуйте і не піддавайте себе критиці, а краще виявіть і проаналізуйте причини невдачі. Змиріться з тим, що поміняти неможливо. Цього легше досягти, якщо в процесі віддавати себе повністю й отримувати драйв. Якщо навіть підсумок вас не влаштує, задоволення від заняття ви точно отримаєте. Що ж буде наступним?

Піраміда Франкліна як метод постановки цілей

У Піраміді Франкліна всього 6 пунктів, яких рекомендують дотримуватися протягом життя. Поточний метод постановки цілей являє собою своєрідний план, який дає змогу впорядкувати своє життя, прибравши з нього все непотрібне, усвідомити, на що витрачається час і що ніяк не сприяє успіху.

Таким чином, система Франкліна містить пункти:

  1. Головні життєві цінності.
  2. Глобальна мета.
  3. Генеральний план.
  4. Довгостроковий план.
  5. Короткостроковий план.
  6. План на день.

Не лякайтеся, якщо піраміда планування спочатку здається складною для сприйняття, такою, що підпорядковує все людське життя власній системі. Багато з тих, хто дотримувався її плану, вже досягли відчутних результатів своєї праці. Можливо, перемог самого Бенджаміна Франкліна ви не досягнете, проте спокій у процесі досягнення мети вам забезпечено. Зверніть увагу на ключові точки, які виділив знаменитий учений і філософ.

У чому ж основа системи Франкліна? Вона складається зі ступенів.

В основі Піраміди Франкліна знаходиться головне – розуміння цінностей у житті. Зізнайтеся собі: що найважливіше? Хтось хоче багатства і влади. Інші більше дорожать сім’єю. У кожного свої вподобання, проте ефективніше описувати бажане не в загальних рисах, а детально. Якщо ви мрієте про щасливий шлюб і про успішну кар’єру, краще поставити ці цілі поруч у основі піраміди. Позначте свої якості та риси характеру, які можуть вам допомогти на шляху до перемоги, наприклад, сумлінність, неконфліктність або стриманість.

  • Другий щабель відображає глобальні цілі.

У цьому разі варто визначитися з точнішим описом мети (або цілей) життя. Наприклад, зараз ви слюсар, а прагнете стати керівником заводу. Або ви працюєте перукарем у сільській місцевості, але пристрасно бажаєте перемогти в міжнародному конкурсі перукарського мистецтва. На цей щабель ставлять результат мети: керівну посаду або головний приз на змаганні.

  • Генеральний план – третій щабель піраміди.

У ньому мають бути найвагоміші пункти, тоді успіх буде досягнуто. Повсякденних завдань не може бути в цьому проєкті (наприклад, похід до супермаркету або зустріч із другом). Припустимо, що ви хочете отримати у фільмі головну роль. Генеральний план у такому разі включатиме самовдосконалення – вивчення спеціалізованих книжок і журналів з акторської майстерності, зміну міста на велике, здачу іспитів і вступ до театрального училища, заведення нових знайомств із людьми, діяльність яких пов’язана з кінематографом. У Піраміді Франкліна є місце і короткостроковому плану – на 1 рік, 3 або 5 років. Якщо у ваші плани входить піднятися до вершин кар’єрних сходів, приготуйтеся 1-5 років витратити на здобуття професійної освіти та саморозвиток. А якщо хочете народити малюків, добре б подумати про зміцнення здоров’я і вибір надійної житлоплощі, не завадить також знайти час на читання літератури про виховання дітей.

Наступною сходинкою піраміди Бенджаміна Франкліна є застосування короткострокового плану протягом тижня та місяця. Такий спосіб допомагає точніше дотримуватися графіка для отримання потрібного ефекту. Наприклад, вашою метою є завести дитину. Тоді протягом тижня не зашкодить знайти і записатися до спортивного клубу, щоб зміцнити здоров’я, крім того, не буде зайвим частіше гуляти і дихати свіжим повітрям, а якщо запишетеся на майстер-клас з рукоділля, зможете власноруч зробити малюкові корисну і красиву річ.

  • На верхівці піраміди одноденне планування.

У такому плані пишеться все те, що відділяє вас від досягнення мети. А ще фіксуються рутинні завдання, які не потребують швидкого розв’язання, а можуть бути зроблені через тиждень або інший термін. Припустімо, вам потрібен новий килим (чи гардина, панно – не суть), але сьогодні ви ніяк не встигаєте побувати в торговельному центрі для його придбання, не засмучуйтеся, просто перенесіть це на завтрашній день.

Чи є ефект від системи, придуманої Франкліном?

Для відповіді на це запитання звернемося до біографії відомого американського діяча. Поточна методика передбачає не йти сліпо за мрією, не озираючись на навколишнє, а продумувати кожен крок на шляху до успіху. Складові плану час від часу потребують виправлень, оскільки в житті людини часом трапляються непередбачувані ситуації. Якщо конкретніше, то можуть виникнути проблеми зі здоров’ям, які вимагають негайного вирішення. У таких випадках реалізацію цілей за методикою Франкліна дозволено коригувати (виходячи з можливостей і прагнень). У процесі аналізу вашого життя в період кількох років, місяця або дня ви зрозумієте, що було зроблено правильно, а від чого наступного разу можна відмовитися.

Для того щоб домогтися успіху, вам доведеться потрудитися, адже домовлятися потрібно буде із самим собою, а отже, потрібно попрацювати з такими речами, як думки, бажання, звички або апатія. Отже, підходити до досягнення мети необхідно ґрунтовно. Важливо сказати, що в основі принципів дотримання схеми Франкліна закладено фундаментальні духовні цінності, серед яких старанність, об’єктивність, відкритість, доброзичливість і лагідність. Не виключено, що це і вплинуло на успіх популярного свого часу діяча в цьому проєкті. Нікому не відомо, що могло б статися, якби він на їхнє місце поставив владу, багатство і популярність.

9 помилок під час постановки цілей

  1. Вибір незначущої метиКожна мета повинна мати вагоме значення в житті. Якщо досягнення успіху – ваш істинний намір, у ньому будуть відображені і надії особистого характеру, і бажання, і старання. Гольф – чудова гра, але, якщо ви йдете займатися нею заради поваги керівника, за підсумком усвідомлюєте, що виснажили себе фізично і морально, а прагнення зростати в діяльності пропаде ґрунтовно. Причина для підтримання активності має бути досить переконливою.
  2. Цілі не визначені чіткоНа самому початку планування багато хто думає, що важливіше просто зрушити з мертвої точки. Наприклад, змінити своє життя можна різними способами, але, якщо не визначитися конкретніше, можуть виникнути труднощі на шляху до перемоги, адже потрібно зрозуміти, як діяти далі. Для проходження обраною дорогою до успіху зручніше розписати основні етапи руху. Щойно ви почнете ставити галочки після виконання кожного пункту, особиста енергія зросте і стане легше йти далі.
  3. Постановка надто масштабних цілейМріяти про більше чудово, але якщо мета занадто глобальна, її можливість реалізації може виявитися скрутною. Подивіться на мрії під іншим кутом: виберіть ті бажання, які ви здатні подужати, і рухайтеся до них. Хочете стати письменником? Тоді можна побувати на видавничих конвенціях або опублікувати нарис в антології. А якщо вже написали власний роман, відредагуйте його.
  4. Немає конкретного плануМрієте скинути вагу або знайти гармонію в сім’ї і не відчувати при цьому труднощів у роботі? Що ж потрібно зробити для цього? Щойно ви зрозумієте, які цілі стоять перед вами, переходьте до наступного пункту, що допомагає усвідомити, які засоби знадобляться на шляху до їх досягнення. Якщо обрали за мету схуднення, чи готові дотримуватися дієтичного харчування та розкладу тренувань у тренажерному залі? А як щодо балансу між сім’єю і роботою: чи можете відмовитися від понаднормових або дотримуватися правила не говорити про робочі труднощі в домашній обстановці?
  5. Невірний розрахунок часуВибравши чіткі цілі з вимірними реальними термінами, ви зрозумієте, що досягати їх стане набагато простіше. На заняттях у залі з підняттям важких гантелей побачити ефект від тренувань одразу не вийде, знадобляться тижні, а, можливо, і місяці. Враховуйте реальність, включно з допустимими затримками.
  6. Негативне мисленняВелике значення має образ думок. У момент постановки мети відчуйте, чи прив’язані до неї неприємні думки, адже за їхньої наявності мотивація значно знижується. Наприклад, мета “прибрати зі свого життя весь негатив” буде менш бажаною, ніж “завести знайомства з позитивними людьми”. Так ви зосередитеся не на неприємному, а навпаки, на тому, що тішить і надихає.
  7. Не фіксувати на паперіУявіть, що ви обміркували всі бажання і вирішили, якими методами постановки цілей будете їх досягати. Однак під час руху до власних мрій часом забувається їхнє початкове формулювання. Пропишіть цілі, розбийте їх на етапи і вкажіть точні терміни виконання. Помістіть список на видному місці. Заглядайте в нього частіше, щоб пам’ятати про те, куди хочете прийти, і оцінити, чи на правильному ви шляху.
  8. Не адаптувати цілі під реальністьУ процесі цілепокладання часто люди усвідомлюють, що те, що вони планують, і те, чого істинно хочуть, виявляється різними речами. Не рекомендується також концентруватися тільки на одній меті, залишаючи поза увагою інші сфери життя. Гармонія в усьому допомагає залишатися здоровою і щасливою людиною, що, безсумнівно, позначається і на продуктивності.
  9. За перших помилок припинити рух до метиПомилок складно уникнути. Можна максимально детально вивчити всі керівництва, записи, методи постановки цілей, але іноді обставини змінюють стан речей і плани не реалізуються. До цього потрібно бути морально готовим, оскільки таке трапляється. У долі відбуваються повороти, до яких не підготуєшся завчасно. Насправді, просто потрібно змінити ставлення до того, що відбувається, постарайтеся не скочуватися в негатив, подумайте, що корисного ви здобули на шляху до свого наміру.
Оцініть статтю
Обери Успіх!