Що це? Колесо балансу – візуальна техніка, що прекрасно працює, яка дасть змогу оцінити своє життя за кількома параметрами. Адже важливо розуміти, що справжня гармонія можлива тільки в тому разі, якщо ви керуєте своїм сьогоденням і майбутнім, правильно розпоряджаєтеся часом.
Як зробити? Виконати вправу зовсім нескладно, головне – визначитися з тими життєвими сферами, які зараз найбільш актуальні для аналізу. Задати шкалу оцінки можна самостійно, все залежить від того, наскільки глибоко ви хочете проаналізувати поточний стан справ.
- Історія появи колеса балансу
- 6 важливих переваг колеса балансу
- Можливість виговоритися
- Можливість проаналізувати загалом і окремо всі аспекти життя
- Можливість цілісного підходу
- Простота й доступність методики “Колесо балансу”
- Можливість задіяти всі головні канали сприйняття людини
- Можливість ухвалити важливі рішення
- Як скласти колесо балансу
- Ризики неправильного тлумачення колеса балансу
Історія появи колеса балансу
Так зване колесо балансу – це візуальний інструмент, що дає змогу оцінити задоволеність своїм життям, його збалансованість, відстань до ідеалу. Цей незамінний помічник для самоаналізу з’явився на зорі виникнення коучингу, приблизно в 70-х роках ХХ століття. Винайшов “Колесо життєвого балансу” американець Пол Дж. Мейєр – засновник напрямку особистісного розвитку, творець Інституту мотивації успіху, який став піонером і лідером індустрії самовдосконалення.
Крім досліджень у сфері постановки цілей, тайм-менеджменту і мотивації, Пол Меєр вивчав теми любові, щастя, мистецтва, поєднання сімейної та професійної діяльності. Його роботи не втратили актуальності до сьогоднішнього дня, а обсяг продажів його тренінгів і книжок уже сягнув 3 мільярдів доларів.
У “Колесі балансу”, створеному Полом Мейєром, було всього 6 сфер:
- Сім’я і дім.
- Фінанси та кар’єра.
- Саморозвиток і освіта.
- Тіло і здоров’я.
- Суспільство та культура.
- Духовний розвиток та етика.
6 важливих переваг колеса балансу
Можливість виговоритися
Людина, яка виконує цю техніку, отримує позитивний ефект ще на старті її застосування. Цей відмінно діючий засіб називається вербалізація, або озвучування своїх думок. Усі ми знаємо, наскільки легше стає на душі, коли є можливість розповісти комусь про свої проблеми.
У голові одразу ж усе розкладається по поличках, знаходиться рішення тривожної ситуації. Тут працює той самий закон, і людина, яка реалізує техніку “Колесо балансу”, може виговоритися, розповівши коучеві або комусь іншому про свої проблеми ще до погляду “зверху” на власне життя.
Можливість проаналізувати загалом і окремо всі аспекти життя
Працюючи з колесом життєвого балансу, ми отримуємо можливість подумати про всі сфери нашого життя, про пріоритети в кожній сфері, про бажані досягнення. Це дуже корисно, оскільки в реальності ми часто керуємося моментом, роблячи лише те, що вимагають поточні обставини, і забуваючи про важливе.
Можливість цілісного підходу
Людині властиво приділяти підвищену увагу обраним сферам життя – тим, де є проблеми, або тим, де все легко й радісно. Однак колесо балансу допомагає зрозуміти, що це таке – цілісний підхід – і як налаштувати взаємодію всіх основних параметрів нашого буття.
Найчастіше за появи проблем люди чинять двояко. У першому випадку вони зациклюються на складній ситуації, намагаючись її вирішити. У другому – бояться зазирнути вглиб проблеми, “витісняють” її з власної свідомості, тішачи себе спогляданням успішних сторін. У підсумку човен життя розгойдується і крениться на один бік, бо баланс порушено. Вода ось-ось рине через борт, і судно потоне, але невдаха-веслувальник, як і раніше, не здогадується про причини катастрофи.
На рівні інтуїції ми відчуваємо, що всі сфери нашого життя мають бути врівноважені. Неможливо вирішити жодної проблеми, не поглянувши на ситуацію в комплексі. Люди розуміють, що баланс і гармонія гостро їм потрібні, оскільки всі сфери життя взаємопов’язані аналогічно взаємозв’язку всіх органів людського тіла.
Простота й доступність методики “Колесо балансу”
Вам не потрібна спеціальна освіта або освоєння курсу за професіями коуча, психотерапевта, тренера, щоб ефективно користуватися цією технікою. Достатньо просто захотіти змінити й поліпшити своє життя.
Можливість задіяти всі головні канали сприйняття людини
Найчастіше люди використовують слух, зір, тактильні, або кінестетичні, відчуття та дигітальний канал (вміння мислити раціонально). Якщо поєднувати ці канали сприйняття, то засвоєння і запам’ятовування інформації набагато прискорюється.
Недарма в психології колесо балансу називають візуальним інструментом, бо тут ми використовуємо зір насамперед. Завдяки йому ми дивимося на своє життя аналогічно тому, як мандрівник дивиться на географічну карту місцевості. Погляд згори допомагає побачити всю картину, оцінити її й одночасно виробити тактику та стратегію бажаних змін, подібно до того, як полководці минулого планували військові маневри.
Якщо ми проговорюємо свої проблеми з коучем або з близькими людьми, ми використовуємо аудіальний, або слуховий, канал сприйняття.
Малюючи колесо балансу власного життя і прописуючи списки цілей від руки, ми не тільки оцінюємо життєві сфери, а й одночасно задіюємо кінестетичний канал сприйняття інформації.
Можливість ухвалити важливі рішення
Використовуючи методику “Колесо життєвого балансу”, ми наводимо фокус на сфери, що потребують першочергового застосування зусиль, упевнено розставляємо пріоритети та ухвалюємо важливі рішення для трансформації свого життя.
Як скласти колесо балансу
Знаючи, як скласти правильно колесо балансу життя, можна проаналізувати співвідношення його сфер у поточному моменті.
Основні етапи:
Крок 1. Виділіть для себе від 4 до 12 найважливіших сфер вашого життя. Якщо відчуваєте труднощі, вище ми навели головні сфери, які практично завжди входять у колесо життя.
Крок 2. Накресліть коло. Припустімо, ви вибрали для себе шаблон колеса балансу з 8 сфер. Отже, у вашому колі має бути 8 сегментів.
Крок 3. Кожен сектор оцініть у діапазоні від 1 до 10 пунктів, заштрихуйте різними кольорами обрані сфери відповідно до поставленої вами оцінки.
Приклад шкали оцінок:
- 0-3 – потрібне екстрене втручання і зміна ставлення до цієї сфери життя;
- 4-7 – є стабільність, хоча постійно потрібно діяти в цьому напрямку;
- 8-10 – успішність і стабільність очевидні, можна нічого не робити.
Припустимо, у сфері “Фінанси” ви ставите собі нуль балів, тому що не маєте особистого вертольота і вілли на березі моря. Однак ви дуже помиляєтеся в оцінці своєї платоспроможності. Нехай доходи скромні, але у вас завжди є невеликий запас, і ви не заощаджуєте на харчуванні, на медицині, щороку дозволяєте собі купівлю турів для відпочинку. Ви не терпите злиднів, не боїтеся бідності.
Не керуйтеся оцінками оточуючих, прислухайтеся до власних відчуттів. Нехай вам не платять величезні премії, проте ви працюєте з великим задоволенням і посідаєте топові позиції в колективі, маєте повагу колег, високу оцінку керівництвом ваших здібностей. Це чудові показники.
Можливо, ви маєте хронічне захворювання і вважаєте, що ваш сегмент “Здоров’я” в колесі балансу заслуговує на низьку оцінку. Однак ви прагнете жити повноцінним життям, максимально компенсуючи наслідки хвороби, не опускаючи руки. Такий підхід заслуговує на відмінну оцінку.
Тільки безробітний може дозволити собі поставити нуль у сфері “Робота”. Він не займається бізнесом і фрілансом, не має жодного джерела доходу.
Крок 4. Проведіть аналіз отриманого результату. Створивши колесо балансу вашого життя, позначте сфери з найменшою кількістю балів. Слід негайно почати працювати з ними, підтягуючи одночасно сектори із середньою кількістю балів. Використовуючи практику, ви побачите відсталі сфери, які ви не помічали або не хотіли помічати.
Крок 5. Придумайте планомірну стратегію з розвитку життєвих сфер, що відстають. Вдумливо й уважно проаналізуйте отриманий результат: що саме вас не задовольняє, чому так мало балів ви поставили саме тут. Сформуйте план, що дасть змогу вивести сфери-аутсайдери на вищі позиції. Будьте готові до того, що план буде довгостроковим, і його реалізація може зайняти близько року.
Прагнення все зробити швидко може призвести до того, що ваша рішучість зникне через стрес від великої кількості термінових завдань. У план потрібно включити не тільки заходи у сферах, що відстають, а й позитивні зміни в інших галузях.
Наприклад, ви завжди мріяли поїхати в подорож. Купіть тур для вас і для ваших дітей. Ви відпочинете, наповнитеся бадьорістю та енергією, отримаєте масу позитивних емоцій. Дуже цінно те, що у відпустці з’явиться багато часу для тісного спілкування з дітьми, чого ви не могли собі дозволити через хронічну зайнятість, а також безліч спільних спогадів.
Ще приклад. Ви запланували поліпшити свою фізичну форму, почавши відвідувати басейн. Крім зміцнення захисних сил і загартовування організму, ви отримаєте масу додаткових плюсів, таких як корекція зайвої ваги, поліпшення постави, розвантаження свідомості від негативних думок, задоволення від того, що ви змогли витратити час на себе. Діяльність у напрямку розвитку одного сектора обов’язково підтягує за собою й інші сфери.
Крок 6. Через два місяці проведіть повторний самоаналіз і порівняйте отримані результати. За допомогою нового колеса життєвого балансу ви легко побачите прогрес.
Ризики неправильного тлумачення колеса балансу
Методика “Колесо балансу”, незалежно від того, працюєте ви з нею онлайн чи зображуєте на папері, – це звичайна вправа. Для наочності автор практики порівняв її з колесом, однак таке порівняння може зіграти злий жарт із користувачами.
Можливі помилки:
- Колесо очікувань – більш точна назва цієї методики.
Розчаровано дивлячись на своє криве колесо, багато хто може подумати: “Звідки тут узятися балансу? Тут взагалі нікуди виїхати неможливо!”. Вони припускають, що їзда на цьому далекому від ідеалу колесі і є безпосередньо їхнє життя.
Однак ця думка помилкова. Малюючи колесо свого життєвого балансу, за ідеал ми приймаємо бажане життя, а не те, який воно має вигляд у реальності зараз.
Якщо прибрати необґрунтовані очікування і перестати ідеалізувати реальність, колесо вирівняється, і котитися по життю на ньому буде набагато комфортніше.
Часто ми не цінуємо те, що в нас є, і не розуміємо, що вже зараз живемо дуже гарним життям. Ми звертаємо увагу на те, чого нам бракує, і автоматично знижуємо у своїх очах цінність того, що вже маємо.
- Пастка ідеалізації колеса.
Почувши це слово, ми малюємо у своїй підсвідомості кругле, наповнене повітрям автомобільне колесо. Але колесо життя в жодному разі не відповідає цьому ідеальному образу.
Оцінюючи сфери свого життя неоднаковою кількістю балів, навіть якщо вони наближаються до 9-10, ми все одно малюємо аналогії зі спущеним колесом, на якому неможливо розвивати потрібну швидкість.
- Пастка порівняння зі спицями колеса.
Не варто проводити паралелі між колесом життя і його фізичним аналогом у вигляді колеса з рівними секторами, розділеними спицями. Позбавтеся ілюзії, що всі сектори однаково важливі й посідають рівне місце в житті.
Так, наприклад, сектори “Робота” і “Творчість” однакові за величиною. Але чи реально займатися творчістю по 7-8 годин на день аналогічно роботі?
- Хибна думка щодо розміру колеса.
Розкид балів у цій методиці від 1 до 10. Так, наприклад, ви не почуваєтеся здоровим, бо у двадцять з невеликим років у вас защемило поперек. Ви оцінюєте свій стан на одиницю, хоча це не завжди актуально навіть для 80-річних.
Масштаб вашого життя в колесі балансу не враховується, і тому ви легко можете повірити в його нікчемність, виставивши собі по 3-5 балів у кожній сфері.
Переважно виставляти 91-100 балів, оскільки в цьому разі зростає впевненість у пишноті наявного вже зараз життя. До того ж зростає впевненість у тому, що до досягнення всіма сферами 100 пунктів зовсім недалеко, і зусиль потрібно не так і багато.
Наведемо приклад: тиждень тому, заповнюючи колесо балансу життя, ви відмітили 3 пункти, оскільки вже рік не просуваєтеся кар’єрними сходами. Але вчора вас підвищили, і можна сміливо поставити 10, отримавши зростання в 7 пунктів за кілька днів! Відстежуйте самі динаміку зростання, оскільки в цій методиці немає такої можливості.
Не маючи досвіду у створенні колеса балансу, легко завищити свої очікування від життя і прийти в зневіру. Але з плином часу, досягнувши не раз 10 балів за всіма аспектами, позитивно налаштована людина трансформує цю практику в “Колесо наближення до ідеального життя”.
Так, наприклад, вона розуміє, що життя прекрасне, і його сенс у розвитку та досягненні все нових і нових цілей. Отже, відображення її наближення до поставлених цілей перебуватиме в діапазоні від 1 до 10 балів.
У реальності він почувається вже на 10 балів, проте перфекціонізм не дає йому зупинятися, і тому він ставить позначку 7 там, де давно вже час поставити 17.
Досвідчений користувач методики на практиці знайомий з небезпеками інтерпретації її підсумків. Він дійшов висновку, що, хоча шаблон його колеса балансу займає 12 сфер, і воно давно виросло в розмірах, але й запити теж збільшилися. До цього висновку рано чи пізно приходять усі, хто постійно практикує самоаналіз за допомогою цього інструменту.
Нехай ви не досягли найвищої оцінки в якійсь царині, але, якщо це влаштовує вас, і є інші цікаві речі у вашому житті, це цілком нормально. Чоловіки нерідко приділяють підвищену увагу кар’єрі та фінансам, а жінки – сім’ї та самореалізації. Якщо пріоритетні сфери отримують достатньо уваги та енергії, вони стають каталізаторами для вдосконалення всіх інших сфер.