Книги для розвитку в ідеалі мають допомогти людині впоратися з різними труднощами в житті, стати кращою, ефективнішою і, зрештою, щасливішою. Однак ринок подібної літератури часто містить далеко не найкращі поради, які не тільки не допомагають, а й збивають із правильного курсу.
Щоб не витратити гроші даремно, необхідно враховувати певні правила вибору літератури для саморозвитку. У нашій статті ми розповімо, як обирати такі книжки, розберемо проблеми жанру та наведемо список тих творів, що вже зарекомендували себе тільки з хорошого боку.
- “Підводні камені” прочитання книг для розвитку
- Критерії вибору книг для розвитку
- Поради, які дає автор у своїй книзі, зобов’язані мати практичну користь
- Доступний стиль оповіді
- Авторська позиція
- Топ-10 книг для розвитку
- Гел Елрод “Магія ранку”
- Келлі Макгонігал “Сила волі”
- Лариса Парфентьєва “100 способів змінити життя”
- Трейсі Браян “Вийди із зони комфорту”
- Едіт Егер “Вибір”
- Адам Грант “Подумайте ще раз”
- Марк Гоулстон “Не заважай собі жити”
- Тіна Сіліг “Чому ніхто не розповів мені це у 20?”
- Ель Луна “Між треба і хочу”
- Скотт Янг “Суперобучення”
- Найкращі книги з розвитку для жінок
- Емілі та Амелія Нагоскі “Вигорання”
- Марі Кондо “Магічне прибирання. Японське мистецтво наведення порядку вдома та в житті”
- Енн Крімер “Свій шлях. Як емоційний інтелект зробить із тебе бренд”
- Анастасія Залога “Любов до себе. 50 способів підвищити самооцінку”
- Стів Гарві “Поступай як жінка, думай як чоловік”
- Книги для розвитку професійних якостей
- Джон Сібрук “Культура маркетингу, маркетинг культури”
- Микола Кононов “Автор, ножиці, папір”
- Ерік Ріс “Бізнес з нуля”
- Микола Товеровський “Як керувати проектами і собою”
- Стівен Деннінг “Епоха Agile”
- Юрген Саленбахер “Створіть особистий бренд”
- Брюс Тулган “Бути начальником – це нормально”
- Джош Кауфман “Сам собі МВА”
- Ігор Манн “Маркетинг на 100 %: ремікс”
“Підводні камені” прочитання книг для розвитку
Книги для саморозвитку останнім часом стали дуже популярними. Однак отримати від них реальну допомогу кожному, хто її потребує, навряд чи вдасться. Література селф-хелп стане підмогою тим людям, у яких загалом у житті все добре, але є невеликі прогалини в якихось сферах.
Наприклад, людина хоче навчитися самоорганізації та вмінню раціонально використовувати свій час. У цьому разі книги з тайм-менеджменту дійсно можуть допомогти їй у цьому. Але найчастіше індивід хапається за книжки для розвитку як потопаючий за соломинку, вже коли в його житті все йде шкереберть.
І в цьому разі допомогти може тільки глибокий аналіз ситуації та психологічних причин, що призвели до неї. Вважаючи, що всі її проблеми пов’язані з невмінням організувати себе і працюючи тільки над цим, людина тільки втратить час і погіршить і без того непросту ситуацію.
В одному з російських психологічних журналів був розділ, у якому читачі могли поставити запитання психологу й отримати на нього відповідь. Переважна частина запитань звучала приблизно так: “Я багато працюю, при цьому в мене маленька зарплата, у місті можливостей знайти іншу роботу практично немає. Допомоги від чоловіка не отримую. Навчіть, як я можу вийти із зони комфорту?”.
У літературі для саморозвитку часто спостерігається підміна соціальних проблем психологічними. Увагу читачів акцентують на тому, що труднощі в їхньому житті пов’язані не з рівнем матеріального достатку і якістю життя загалом, а з невмінням мислити позитивно і розкривати свій творчий потенціал.
І для аудиторії такий поворот справ виявляється дуже привабливим. Автори пропонують читачам створити ілюзію контролю над власним щастям. Читаючи книгу, люди починають вірити, що для того, щоб змінити своє життя на краще, достатньо почати бігати вранці та займатися медитаціями.
Мета здається їй настільки недосяжною, що вона гостріше відчуває свою безпорадність і нікчемність. Від цього її самооцінка ще сильніше спрямовується вниз. Крім того, подібні книжки пишуться в директивному, нарочито грубуватому тоні. Читаючи книгу, індивід підсвідомо відчуває її тиск.
Селф-хелп-літературі бракує дбайливого ставлення до читача. Уявіть, що ви приходите до друга, щоб поділитися з ним своїми переживаннями або розповісти про неприємності, що сталися. Ви хочете, щоб він вислухав вас, постарався зрозуміти, поспівчував. Можливо, дав пораду, як він би вчинив у цій ситуації, або подумав разом із вами, як краще вирішити те, що трапилося.
Загалом, ви очікуєте від нього співпереживання і підтримки. А він замість цього обриває вас на півслові й категорично заявляє, що ви все робите неправильно. А далі диктує, як, на його думку, треба чинити і ставитися до того, що сталося. Діалог перетворюється на повчальний монолог. Вам, найімовірніше, захочеться згорнути це спілкування і піти. Приблизно з такої ж позиції діють багато авторів селф-хелп-літератури.
Критерії вибору книг для розвитку
Які книжки для розвитку і за якими ознаками варто обирати для читання? Орієнтуйтеся на їхню відповідність таким критеріям:
Поради, які дає автор у своїй книзі, зобов’язані мати практичну користь
Автор має бути профі в тій темі, яку він розглядає. Якщо в нього ніколи не було своєї справи, він не підприємець, проте розповідає, як досягти успіху в бізнесі – навряд чи прочитання такої книжки допоможе комусь в успішному веденні своєї справи.
Автор знаходить відгук у аудиторії, тільки коли перебуває на одній хвилі зі своїм читачем і сам пережив проблеми, які розглядає. Поради письменника мають бути логічними та послідовними і вести до конкретного, зрозумілого результату.
Доступний стиль оповіді
Якщо книга написана сухою мовою, рясніє цитатами або науковими фактами, навряд чи читач прочитає більше двох сторінок. Буває, що автор погано знається на темі або боїться здатися читачеві своєю некомпетентністю. І тоді починає ховатися за розумними словами, тим самим ускладнюючи розповідь для сприйняття.
Авторська позиція
Письменник викликає читацьку довіру, розповідаючи про особистий досвід. Тобто йому необов’язково бути фахівцем у сфері, про яку він пише. Але якщо він сам пережив неприємну ситуацію і зміг ефективно її подолати, то його знання стають цінними для читачів.
Важливо, з якої позиції автор викладає свої думки – як друг, учитель, тренер, порадник. Якщо автор зайняв позицію авторитарного критика, то він може досягти успіху, але наслідування його моделі навряд чи дасть позитивний результат іншим людям. Такий письменник самостверджується, викладаючи свої думки, а не прагне допомогти іншим. Він звеличує себе і занижує самооцінку своїх читачів. Дотримуватися порад такого автора може бути навіть небезпечним.
Вирішальний критерій, що визначає значущість книги для конкретної людини, – її особиста думка. Матеріал, що викладається, має викликати у читача емоційний відгук. Без нього читання будь-якої, навіть найвідомішої книги, призведе до марно витраченого часу.
Топ-10 книг для розвитку
Гел Елрод “Магія ранку”
Книга, що стала абсолютним бестселером. Прочитавши її, ви дізнаєтеся, наскільки значущою для людини є перша година дня. Саме від того, як ви її проведете, залежить ваш успіх і можливість розкрити потенціал. Завдяки цій книзі тисячі людей змогли змінити своє життя на краще. Правильний початок дня та проведення ранкових ритуалів дасть змогу привнести позитивні зміни в будь-яку сферу життя людини.
Келлі Макгонігал “Сила волі”
В основу книги покладено курс Стенфордського університету на тему зміцнення сили волі. Прочитавши книгу, ви дізнаєтеся, що сила волі піддається тренуванню так само, як і м’язи вашого тіла. Інформація про те, що над цією здатністю можна продовжувати працювати протягом усього життя, стане справжнім відкриттям і змінить ваші уявлення.
Лариса Парфентьєва “100 способів змінити життя”
Авторка книжки зуміла змінити своє власне життя і розвернути його на 180 градусів із негативу в позитив. Лариса Парфентьєва включила до своєї збірки надихаючі історії та дієві практики для саморозвитку. Ви дізнаєтеся, як жити не тому, що маєш, а тому, що ти так хочеш.
Трейсі Браян “Вийди із зони комфорту”
Книжка № 1 для розвитку мозку. Автор розробив 21 метод збільшення особистої ефективності. Ви отримаєте знання про те, як правильно долати складні ситуації, і навчитеся виходити із зони комфорту.
Едіт Егер “Вибір”
Будучи 16-річною дівчинкою, Едіт Єва Егер потрапила до концтабору Аушвіц. Вона пройшла крізь справжнє пекло і зуміла залишитися в живих. Після війни Егер почала вчитися на психолога і отримала науковий ступінь. Сенсом її життя стала допомога людям, які перебувають у вкрай складних життєвих ситуаціях або пережили такі.
Книга “Вибір” розповідає про стійкість, волю до життя, милосердя, зцілення. Автор говорить про те, що в людини завжди є можливість вибору, як ставитися до того, що відбувається в житті, і які уроки для себе отримувати.
Адам Грант “Подумайте ще раз”
У своїй книзі для розвитку інтелекту автор, який є професором Вортонської школи бізнесу, розповідає про те, як навчитися мислити нестандартно, креативно і гнучко. Він наголошує на важливості підтримки свого внутрішнього вченого, який жадає аналізувати і все піддає сумніву. Він допитливий і впевнений у собі.
Марк Гоулстон “Не заважай собі жити”
Нарікаючи на свою нещасливу долю, людина часом не розуміє, що сама перешкоджає своєму щастю. Не вміючи приборкати власну натуру, ми псуємо стосунки з друзями та близькими, звинувачуємо у своїх бідах усіх навколо, втрачаємо можливості. Саморуйнівна поведінка стає нашою звичкою. Автор книги психіатр Марк Гоулстон описує 40 психологічних моделей самосаботажу. Він навчає, як можна їх розпізнати та побороти.
Тіна Сіліг “Чому ніхто не розповів мені це у 20?”
Чим керуватися, відкриваючи власний бізнес? Де шукати свіжі ідеї? Чи існує універсальний спосіб для вирішення проблем? Як правильно розставити пріоритети в житті? Авторка книжки Тіна Сіліг описує нестандартні підходи до розв’язання проблем, розповідає про підприємницькі інновації та нестандартне мислення.
Ель Луна “Між треба і хочу”
Кожна людина рано чи пізно ставить собі питання про те, що становить її справжнє покликання або як його знайти. Авторка каже, що покликання знаходиться на стику між “хочу” і “треба”. “Треба” – це наші обов’язки, те, що ми маємо робити і що від нас очікують оточуючі. “Хочу” – це наша мрія, наші глибинні прагнення. Надихаюча книжка для того, щоб відшукати своє справжнє покликання і почати його реалізацію.
Скотт Янг “Суперобучення”
Скотт Янг виявляв неабиякі здібності в навчанні. За один рік він виконав програму чотирирічного освітнього курсу в MIT і вивчив чотири мови (зокрема китайську). Він вивчив досвід інших суперучнів і на підставі свого дослідження зробив висновки про те, як можна здобувати знання в супершвидкому темпі та з максимальним результатом.
Його книга для розвитку мозку описує 9 принципів, що дозволяють прискорити процес засвоєння нових знань. На вас чекає відмінно структуроване, актуальне, таке, що містить практичну користь, читання про розвиток hard skills.
Найкращі книги з розвитку для жінок
Книжки із саморозвитку здебільшого розглядають подолання проблем і зміну людини в принципі, тоді як існують специфічні питання, які стосуються тільки жінок. Тому варто звернути увагу на книжки із саморозвитку, написані спеціально для представниць слабкої статі.
Емілі та Амелія Нагоскі “Вигорання”
Виявляється, емоційне вигорання у чоловіків і жінок проявляється по-різному. А в чому ці відмінності та чому виникли – пояснюють у своїй книзі сестри Нагоскі. Одна з них має ступінь доктора філософії, друга – доктор медичних наук. Автори викладають з наукового погляду, як подолати вигорання та отримати контроль над своїми емоціями, а в підсумку – стати щасливою.
Марі Кондо “Магічне прибирання. Японське мистецтво наведення порядку вдома та в житті”
Хто б міг подумати, що деякі люди просто обожнюють робити прибирання у своєму будинку. До числа таких належить і авторка книги Марі Кондо. З дитинства це було її найулюбленішим заняттям. Ставши дорослою, Марі почала працювати консультантом з наведення порядку, стала відомою і заробила багато грошей.
У своїй книжці вона на реальних прикладах доводить, що наведення порядку у квартирі впливає на впорядкування життя самої людини. Наводить історії, як люди змогли схуднути, позбутися шопоголізму, перестали спілкуватися з токсичними знайомими. Правильний підхід здатний перетворити життя будь-якої людини.
Енн Крімер “Свій шлях. Як емоційний інтелект зробить із тебе бренд”
Життя змінилося. У ньому стали діяти нові закони. Досягнення успіху звичними способами вже неефективне. Такі постулати, про які говорить автор у своїй книзі. Ключ до набуття успішності в змінених життєвих умовах – емоційний інтелект.
Анастасія Залога “Любов до себе. 50 способів підвищити самооцінку”
Увага людей настільки спрямована назовні, що вони забувають про самих себе. А тим часом кожна людина є головною у власному житті. Любов до себе – це важлива складова, необхідна для досягнення щастя. 50 способів, запропоновані автором, допомагають не просто сформувати адекватну самооцінку або підвищити її, а й дають змогу змінити підхід до багатьох аспектів життя.
Правильна самооцінка дає людині можливість самореалізації, успішного прояву себе в професійній діяльності, а також уміння відчувати задоволення від своїх досягнень.
Стів Гарві “Поступай як жінка, думай як чоловік”
Чому жінки, які досягли успіху в бізнесі або інших сферах діяльності, не знаходять особистого щастя? Стів Гарві вважає, це від того, що вони користуються порадами інших жінок. А про те, чого хочуть чоловіки, знають тільки чоловіки. І автор дає відповіді на важливі запитання. Наприклад, що жінці можна вимагати від чоловіка, а з чим не варто наполягати; як організувати знайомство зі своїми дітьми та інші.
Книги для розвитку професійних якостей
Джон Сібрук “Культура маркетингу, маркетинг культури”
Джон Сібрук, який є колумністом журналу New Yorker, стверджує, що в XXI столітті відбулася зміна вектора – культура більше не ділиться на елітарну і масову. Тепер є єдине культурне поле Nobrow. Прочитавши книгу, ви дізнаєтеся про феномени, що відбувалися в його розвитку за останні десятиліття.
Микола Кононов “Автор, ножиці, папір”
Автор розповідає про своє ноу-хау, яке допоможе будь-кому створювати цікаві тексти. Підійде навіть для новачків і тих, хто починає з нуля. Усього лише 14 уроків навчать вас писати чудові тексти і розбудять ваш потенціал письменника.
Ерік Ріс “Бізнес з нуля”
Книжка, що стала бестселером. Її варто прочитати тим, хто планує відкривати свій бізнес. Ерік Ріс каже, що мало придумати ідею. Потрібно знати, як розвивати її далі та прийти до бажаного результату. На сторінках книги автор розповідає не лише про успіхи бізнесів, а й відверто ділиться причинами можливих провалів.
Микола Товеровський “Як керувати проектами і собою”
Прочитавши книжку, ви дізнаєтеся, що працювати над проєктами можна без зривів дедлайнів і ненормованих витрат часу. Як уникнути стресів, прокрастинації та невдоволення результатом – про це Микола Товеровський розповідає у своїй книзі. Після її читання ви знатимете про способи управління проєктами на всьому протязі – від задуму до реалізації.
Стівен Деннінг “Епоха Agile”
Agile-підхід зараз набув величезної популярності. З його допомогою команди набувають гнучкості та ефективніше виконують завдання в рамках циклів. Водночас у них є можливість одразу оцінювати результат на підставі одержуваного від користувачів зворотного зв’язку. Прочитавши книгу, ви розберетеся з такими поняттями, як Agile, DevOps, Scrum, Канбан.
Юрген Саленбахер “Створіть особистий бренд”
Сучасну епоху можна назвати P2P (people to people). У цей час особистий бренд стає важливою складовою, необхідною для персонального просування та роботи над бізнес-проєктами. Прочитавши книжку, ви дізнаєтеся, як розвивати творче мислення, як просувати себе в Інтернеті, що таке особистий творчий брендинг. Автор розробив власну методику, що дає змогу розвиватися в умовах мінливого світу.
Брюс Тулган “Бути начальником – це нормально”
На думку автора, однією з головних проблем сучасності можна назвати “недоменеджмент”. Стаючи керівниками, люди не володіють навичками керівництва. Книжка розповість, як ставити перед підлеглими завдання, щоб їх почули. Автор підкреслює важливість збору зворотного зв’язку. Читання книги допоможе вам прокачати управлінські навички.
Джош Кауфман “Сам собі МВА”
Ця книга стала одним із найпопулярніших альтернативних підручників з бізнесу. Вона дає уявлення про функціонування бізнес-системи в принципі. Якщо ви подумуєте про відкриття власної справи – саме час прочитати її. Автор розповідає про те, що в підсумку найголовніше для людини – це саморозвиток. І його не зможе замінити жоден диплом і жодна школа.
Ігор Манн “Маркетинг на 100 %: ремікс”
З урахуванням перевидань книга вийшла більш ніж у 100 000 примірниках. Вона наповнена практичними порадами про способи роботи з маркетинговими стратегіями в Росії. Ігор Манн періодично проводить тренінги та семінари, виступає перед студентами. Книга “Маркетинг на 100 %: ремікс” стала настільною для багатьох маркетологів.
Перелік книжок для саморозвитку можна продовжувати й далі. Але якщо ви хочете зорієнтуватися, з чого почати читати, то цього цілком достатньо. По ходу прочитання ви виявите ті проблеми, які є найбільш хвилюючими саме для вас. І вже тоді підберете собі й інші книжки, які зможуть дати відповідь на ваші запитання.