Hard skills і Soft skills тепер часто можна зустріти в переліку вимог до претендента. І це цілком зрозуміло, адже в сучасних реаліях дуже цінуються висококваліфіковані співробітники. При цьому якщо ви вирізняєтеся високим ступенем здатності до навчання, то з легкістю зможете освоїти як гнучкі, так і жорсткі навички з часом.
У цій статті ми розповімо, що це за терміни, чим вони відрізняються, а також розберемося з тим, які навички найбільш затребувані зараз на ринку праці.
- Поняття Hard skills і Soft skills
- Термін Hard skills
- Термін Soft skills
- 3 базові відмінності Hard і Soft skills
- 1. Від чого залежать.
- 2. Як опанувати.
- 3. Як перевірити.
- Пріоритетність Hard skills і Soft skills у професіях
- Що важливіше: Hard Skills чи Soft skills
- 5 найбільш затребуваних Hard Skills
- Як перевірити Hard Skills
- Як розвинути Hard Skills
- Стажування.
- Волонтерство.
- Онлайн-курси.
Поняття Hard skills і Soft skills
Термін Hard skills
Дослівно перекладається як “жорсткі навички”. Йдеться про професійні знання, інструменти працівника, а також його компетенції в технічному плані, які піддаються перевірці та оцінці. Таким чином може позначатися знання іноземних мов, мов програмування, вміння працювати з пристроями, водійські навички. Іншими словами Hard skills є константою, яка не здатна змінюватися на тлі переходу людини з однієї компанії в іншу або вибору нової робочої групи.
Термін Soft skills
Перекладається як “м’які або гнучкі навички” і використовується для позначення загальних соціальних і психологічних характеристик особистості. Вони ніяк не пов’язані з професіоналізмом, проте визначають успіх людини, її вміння проявляти себе під час роботи в колективі. Фахівці іноді називають ці навички надпрофесійними і мають на увазі під ними організованість, продуктивність, здатність протистояти стресам і впевнено йти до поставленої мети. Також до Soft skills належать лідерські якості, вміння вибудовувати комунікацію, взаємодіяти з членами команди і разом досягати результатів. Усі названі властивості спочатку закладені в характері або виробляються з часом.
Уперше ці терміни використовували військові 1959 року. Річ у тім, що в Америці цей період був пов’язаний з активним розвитком наукових підходів до підготовки солдатів. Саме тоді стало очевидно: успішне несення служби неможливе як без професійних умінь, тобто Hard skills, так і без універсальних знань або Soft skills. Важливо, що останніх не вийде просто навчити. У 1968 році терміни застосовувалися вже Системою проєктування військової підготовки. Поступово ці поняття трансформувалися, починали використовуватися в нових сферах, зокрема економіки, управління, психології.
Сьогодні на ринку праці м’які навички стали настільки важливими, що в багатьох вакансіях їм приділяється анітрохи не менша увага, ніж Hard skills-компетенціям. Керівники нерідко беруть на роботу новачків, які мають потрібний набір особистих якостей, щоб самостійно навчати їх професії. Тоді як готові фахівці без необхідних Soft skills залишаються не при справах.
Згідно з дослідженнями Гарвардського університету, фонду Карнегі та Стенфордського дослідницького центру, успіх у професійній діяльності на 85 % визначається високим рівнем розвитку навичок роботи з людьми. І лише 15 % залежать від технічних знань. Останнім часом на передній план виходять саме м’які навички, оскільки Hard Skills людей легко замінюються новими технологіями, штучним інтелектом, автоматизацією процесів.
3 базові відмінності Hard і Soft skills
1. Від чого залежать.
Здатність набути необхідних Hard Skills пояснюється рівнем інтелекту, логікою, тобто пов’язана з лівою півкулею мозку. Тоді як Soft Skills визначаються емоційним інтелектом, емпатією або правою півкулею.
2. Як опанувати.
Hard Skills приходять разом із навчанням професії в навчальних закладах. Але не вийде набути м’яких навичок, читаючи спеціальну літературу та відвідуючи лекції. Вони можуть бути від початку закладені в характері людини, або формуються завдяки отриманню життєвого досвіду, активному самовдосконаленню. Потрібно розуміти, що на розвиток Soft Skills йде значно більший період часу.
3. Як перевірити.
Жорсткі навички або компетентність співробітника можна легко перевірити завдяки тестуванню, спілкуванню. Також показником можуть слугувати сертифікати, дипломи. Відразу продемонструвати м’які навички вкрай складно – вони дають про себе знати під час роботи, налагодження контактів з іншими членами колективу.
Пріоритетність Hard skills і Soft skills у професіях
Важливо уявляти, які навички роботодавець оцінює насамперед, щоб, претендуючи на посаду, найактивніше розвивати їх у собі. Нині багато фахівців у галузі управління говорять, що м’які навички є компетенцією майбутнього.
Подібна тенденція пояснюється розвитком штучного інтелекту та технологій, завдяки яким людина позбавляється необхідності виконувати колишню кількість технічних операцій. Однак насправді не можна чітко сказати, що одні здібності важливіші за інші, адже багато що визначається сферою, в якій задіяний фахівець.
Умовно можна говорити про 3 основні категорії професій відповідно до необхідних обсягів Soft і Hard Skills:
- Домінують жорсткі навички. Це актуально для сфери науки та сучасних технологій. Так, хімік, біоінженер, астрофізик цінується насамперед за свої професійні знання. Йому можна пробачити небажання працювати в групі або відсутність схильності до комунікації.
- Навички рівносильно важливі. Таке співвідношення Soft і Hard Skills властиве хорошим юристам, бухгалтерам, слідчим. Представникам цих професій, щоб виконувати свої обов’язки, важливо поєднувати високий рівень професійних компетенцій із Soft skills. До останніх належать уміння переконувати, товариськість, організованість, адже подібні фахівці весь час перебувають в оточенні людей. А отже, ефективність взаємодії безпосередньо впливає на результати роботи.
- Домінують м’які навички. У продажах, бізнесі, політиці ключову роль відіграють особисті характеристики: харизма, чарівність, уміння спілкуватися, налагоджувати зв’язки, домагатися прихильності публіки, переконувати. Подібні загальні компетенції на гідному рівні нерідко приводять особистість до успіху, навіть якщо в неї немає особливої професійної підготовки.
Що важливіше: Hard Skills чи Soft skills
Не можна однозначно вибрати між Soft і Hard Skills, оскільки важливі обидва види навичок:
- Без гідного рівня Hard skills складно влаштуватися на роботу, адже деякі фірми не приймають людей навіть на неоплачуване стажування, якщо в тих немає якісної бази. Аналогічна ситуація складається з кар’єрним зростанням і збільшенням доходу – всього цього не досягти, не відстежуючи актуальні тенденції у своїй професії. Іншими словами, з Hard skills все просто: потрібно постійно розвиватися.
- У наш час уже автоматизовано більшу частину трудомістких процесів. Тому основною фігурою для будь-якого підприємства стає жива особистість, здатна до комунікації, яка вміє думати, створювати. Для покоління Z використання технологій на кшталт звичайних навичок читання і письма. Тому для них робота стає простішою, а отже, з’являються можливості для головного – розвитку Soft skills паралельно з жорсткими навичками. В іншому разі не вдасться впоратися зі зростаючою конкуренцією, можна втратити дохід, проєкти, не досягти бажаного рівня життя.
Сьогодні будь-яка людина повинна безперервно забезпечувати собі все нові переваги перед іншими представниками ринку праці. І хоча для роботодавців на перший план вийшли універсальні компетенції, це не привід розслаблятися.
Ось кілька прикладів застосування Hard skills і пояснень, чому вони не втратили своєї актуальності:
- Їх можна показати, виміряти, перевірити за рахунок короткого тесту або повноцінного іспиту, співбесіди. М’які навички не дають такої можливості, адже представнику компанії складно зрозуміти за час співбесіди, з ким має справу, як здобувач проявить себе в колективі та в непростих ситуаціях. З огляду на відсутність конкретних критеріїв, багато фірм вважають за краще відштовхуватися від професійних навичок під час прийняття на роботу фахівців.
- Hard skills об’єктивні, адже будь-яка професія пов’язана з набором необхідних умінь. Припустімо, вчитель літератури, повинен розбиратися в шкільній програмі, а адвокату не обійтися без знання законів. М’які навички є необ’єктивним середовищем. Наприклад, людина опинилася в комфортному для себе суспільстві і стала душею компанії, але, змінивши місце роботи, не змогла знайти з людьми спільну мову або потрапила в конфліктну ситуацію.
- Жорсткі навички нікуди не зникають, а тільки з часом розвиваються, тому співробітник поступово піднімається на посаді. Тоді як факт володіння Soft skills доведеться щоразу знову підтверджувати на ділі.
5 найбільш затребуваних Hard Skills
- Блокчейн. Ця сфера стала актуальною у 2009, коли потрібно було підтримувати використання криптовалют. Сьогодні безпечне зберігання, переміщення відомостей у межах інтернету виходить на новий рівень за ступенем значущості, а отже, зростає попит на фахівців у цій галузі.
- Хмарні обчислення. Хмари використовують усі компанії – від невеликих до великих представників ринку. Це пояснює популярність фахівців, здатних правильно організувати технічну архітектуру і проєктувати великі хмарні системи.
- Аналітичне мислення. Будь-який бізнес не обходиться без роботи з даними, оскільки аналіз лежить в основі всіх ключових рішень.
- Штучний інтелект. Якщо порівнювати з минулим роком, цей вид Hard skills втратив два пункти в рейтингу. Однак фахівці, здатні працювати зі штучним інтелектом, займатися машинним навчанням і обробкою природної мови, не перестали бути настільки ж затребуваними.
- UX-дизайн. Багатьом компаніям важливо, щоб в умовах безперервно зростаючої конкуренції в їхньому штаті був професіонал, здатний утримувати увагу, який розуміється на особливостях поведінки аудиторії.
Як перевірити Hard Skills
Хоча бізнес уже зрозумів, наскільки важливі м’які навички, фахівці не можуть розвиватися професійно без Hard skills. Це правило поширюється на всі сфери: навіть комунікабельна, організована особистість не здатна повністю реалізувати свій потенціал.
Ключові характеристики жорстких навичок:
- Можуть бути перевірені. Для цього вдаються до тестування, іспиту, атестації або кандидат на посаду може проявити себе на співбесіді. Тоді як передбачити його стан і дії в складній ситуації майже нереально.
- Підтверджуються документально, наприклад, дипломами, сертифікатами. Такі папери свідчать про кваліфікацію працівника та пройдені ним навчання в конкретній професійній сфері. Soft skills таким чином зафіксувати і довести не вийде.
- Мають незмінні вимоги незалежно від місця роботи. Будь-якому юристу потрібно знати законодавчу базу, не важливо, чи перебуває він у штаті величезної корпорації, чи працює в маленькій приватній компанії. Набір необхідних Hard skills закріплений посадовою інструкцією, а Soft skills не мають безпосереднього стосунку до роботи, тому використовуються за ситуацією.
- Присутні у будь-якого фахівця в певному обсязі, можуть використовуватися в професійній діяльності. Якщо співробітнику не вистачає компетенцій, прогалину можна заповнити за рахунок курсів і тренінгів. Жорсткі навички складно втратити, зате вони поступово стають більш глибокими.
- Передбачають економію часу на отримання базових знань – фахівець з Hard skills може відразу приступати до роботи. Для деяких сфер необхідні жорсткі навички, тоді як без м’яких можна обійтися. Припустімо, бухгалтеру не обов’язково бути товариським, зате він повинен дотримуватися термінів здачі звітів до податкових органів, щоб убезпечити фірму від штрафних санкцій.
Як розвинути Hard Skills
У розвитку Hard skills основну роль відіграють хороші джерела інформації та практика, наближена до реальних умов. Тому найкращим способом тут є участь у справжньому проєкті. Існує кілька доступних варіантів пошуку проєктів:
Стажування.
Діляться на оплачувані та неоплачувані й зазвичай передбачають невелику зайнятість. Це дає змогу поєднувати їх з основною роботою, навчанням.
Результат: додатковий рядок у резюме, досвід, нові професійні зв’язки та можливість отримати запрошення на роботу після проходження стажування.
Волонтерство.
Некомерційні організації завжди раді підтримці з боку програмістів, дизайнерів, фахівців у SMM-сфері.
Результат: розширення резюме, отримання досвіду та налагодження зв’язків, натхнення та моральне задоволення від роботи.
Онлайн-курси.
Послугами онлайн-шкіл нерідко користуються справжні замовники. Учні беруть участь у проєктах, отримують якісні теоретичні знання, Hard skills, при цьому нічим не ризикують і завжди можуть розраховувати на підтримку викладачів.
Результат: можливість вписати ще один пункт у резюме, досвід і нові контакти, структуровані знання та диплом або сертифікат після навчання.
Освітні центри намагаються підлаштуватися під актуальні вимоги ринку праці, тому доповнили свій перелік професійних курсів тренінгами з особистісного зростання, розвитку комунікативних здібностей, наставництва.