Прагнення до успіху – природний стан людини. Однак одного прагнення до досягнення мети недостатньо. Ти маєш докладати не просто зусиль, а робити це в потрібному напрямку та послідовно. Тема розумних зусиль для досягнення успіху широко обговорюється в психологічних, управлінських, мотиваційних публікаціях, книжках з харчування та спортивного виховання.
“Впорядкованість (коли зосереджуєшся на головному; замислюєшся про наслідки; вчасно вживаєш заходів; керуєш власним життям) – це половина [успіху і благополуччя в земному] житті.”
Пророк Мухаммад
Існують різні методи, що дають змогу діяти ефективніше для досягнення своїх цілей. Один із таких прийомів – вести щоденник успіху. У статті розповімо, як правильно вести щоденник особистісного зростання, з чого почати, як його оформити і для чого взагалі це потрібно.
Що таке щоденник успіху
Щоденник успіху. Загадковий, особистий, особливий. Почнемо з того, що найперший запис у ньому зазвичай звучить “Завела щоденник успіху”. Тому що для людини, яка вирішила змінити своє життя, – це перший і маленький крок. І саме з таких кроків-успіху складається єдина картинка результатів.
Спочатку їх три чи п’ять, потім їх десять – п’ятнадцять. Хтось продовжує з п’ятьма успіхами, але починає помічати, як вони змінюються з часом. Хтось не зупиняється і робить більше.
Для чого це? Концентрація на успіх чудово показує, що ти не невдаха. А дівчина, яка прагне змінити себе і розвивається. Це допомагає рухатися вперед і не зупинятися навіть у складний період. Також він дає змогу відстежити, в які дні ти найбільш продуктивна, а в які – навпаки, краще дозволяти собі відпочивати. Для цього важливо вести щоденник щодня.
Що дає ведення щоденника особистісного зростання
- Самодисципліну
- Когнітивний розвиток
- Аналіз своїх вчинків
- Підвищує рівень усвідомленості
- Складання плану на саморозвиток
- Навик постановки цілей
- Мотивацію
- Творчий розвиток
- Психотерапевтичну допомогу
- Усвідомлення своїх емоцій
- Упевненість у собі
- Фіксацію своїх успіхів, навичку цінувати себе
Навіщо це робити
Наприклад, після спорту, в результаті хімічних реакцій, у нас виробляються “гормони щастя”: серотонін і ендорфін.
Також, до них належать: дофамін і окситоцин. Синтез дофаміну відбувається, коли ми відчуваємо успіх, що стали трохи ближче до досягнення мети. Окситоцин виробляється, коли ми відчуваємо свою приналежність до групи, почуваємося безпечно у внутрішньогрупових стосунках. Ще його вироблення пов’язане з дотиками і почуттям довіри.
Помічали, що відразу після занять ми відчуваємо себе на підйомі? Хочеться звернути гори, виникають думки “Чому я не робив цього раніше?” Ми відчуваємо задоволення від наших досягнень.
Потім, рівень цих гормонів в організмі знижується, і вранці багато хто вже насилу змушує себе піти на тренування. Мотивація падає.
Це допоможе вам підтримувати мотивацію, не кидати розпочате, а також бачити, який шлях уже пройдено.
7 причин завести щоденник успіху
Чому так корисно записувати ввечері мінімум 5 звершень дня?
Тому, що якщо цього не робити, фокусуєшся тільки на поганому – на тому, чого не встигла, що не вдалося. І живеш із відчуттям своєї неідеальності.
Сила щоденника ось у чому:
- Ви фокусуєтеся на успіху. А те, що в центрі уваги – завжди зростає. Записуйте не тільки глобальне! Не будьте до себе надто суворі! Важливо фіксувати: всі зусилля, нові кроки, виклики, відкриття, всі складнощі, з чим впоралися.
- Щоденник успіху відкриває очі – ого, скільки ви вже зробили!
- У ретроспективі ви бачите своє зростання і прогрес.
- Перегляд щоденника успіху – вірний спосіб подолати поганий настрій, перша таблетка від самоїдства і самобичування.
- Іноді бувають дні, коли ви просто берете блокнот, відкриваєте його і не можете нічого написати. Ви можете почати писати: “Сьогодні був такий день, про який мені нічого написати. Але я записала пункт 1 у журнал успіху – і це мій успіх”.
- Якщо ви пам’ятаєте, що вам потрібно ввечері написати щонайменше 5 пунктів про успіх – це те, що вас мотивує.
- Якщо бувають дні, коли взагалі нема про що писати, це змусить замислитися і змінити своє життя зараз або посміхнутися в дзеркало і отримати хоча б один пункт для щоденника.
7 правил ведення щоденника успіху
- Щодня фіксуйте свої успіхи та досягнення. Включайте сюди успіхи в роботі, навчанні, позитивні оцінки інших людей, позитивні емоції.
- Кількість записів на день – не менше 5. Краще – більше!
- Звертайте увагу не тільки на “глобальні досягнення”, а й на приємні дрібниці поточного дня. Відмова від непотрібної покупки чи шкідливої їжі, ранній підйом зранку, зарядка, читання книжки, гарний і корисний сніданок.
- Записуйте власні думки, ідеї, міркування про зростання та розвиток! А також цитати великих людей!
- Підбивайте підсумки за тиждень, місяць і рік.
- Перечитайте всі записи за цей період і випишіть 5 головних досягнень! Ви побачите, як багато корисних справ зуміли зробити.
- Заведіть звичку щодня в найближчі три тижні вечорами записувати свої успіхи в Щоденник досягнень!
Що можна записувати?
- Читання;
- заняття спортом;
- саморозвиток;
- вивчення чогось;
- приготування складної або смачної їжі;
- успіхи в навчанні або на роботі;
- правильне харчування;
- відмова від шкідливих звичок;
- ранній підйом або відхід до сну;
- подолання своїх страхів.
Висновок
Зазначимо основні правила щодо ведення щоденника досягнень:
- Обов’язково заведи окремий зошит або щоденник для цих цілей, не треба змішувати щоденник ідей, або щоденник невдач із цим інструментом.
- Вести щоденник потрібно щодня, якщо пропустили 1 день, то надолужуйте наступного дня, згадуючи і записуючи всі свої успіхи.
- Носи його з собою, у вільний час можна записати кілька рядків.
- Не можна недооцінювати свої успіхи, навіть чистка плити, читання книжки з малюком, будь-яка дія, за яку можна похвалити – це вже успіх. Записуйте все від дрібного до грандіозного.
- Мінімум один раз на тиждень перечитуй свої успіхи для натхнення і коригування своїх цілей і планів.
- Ділися своїми успіхами тільки з людьми, які розуміють і приймають тебе, не витрачай час на розповідь людям, які можуть мати нездоровий і негативний вплив на тебе.
- Вести щоденник можна як письмово, так і в електронному варіанті в комп’ютері або на смартфоні.