Звідки беруться невиправдані очікування і куди вони приводять

Психологія

Що це? Невиправдані очікування – у цьому словосполученні криється біль людського розчарування. Згадайте, скільки разів ви буквально страждали від того, що щось пішло не так, відпустка вийшла недостатньо вдалою, а перше побачення – зім’ятим.

Чим загрожує? За великим рахунком саме через “програшну ставку” на розвиток подій люди не встигають жити в моменті й істинно радіти тому, що відбувається навколо. Дуже часто невиправдані очікування стають справжньою проблемою у стосунках. Пам’ятайте, що ваш партнер – живий і може відреагувати інакше, ніж ви припускали, не так зрозуміти або передумати.

Прояв невиправданих очікувань

Багато людей роками практикують життя в режимі постійного невиправданого очікування, тому що вони передчувають реакцію соціуму на свої вчинки та досягнення. Хоча, якщо чесно, рекорди й перемоги потрібні й важливі виключно тільки самій людині. У результаті вона перебуває в обуренні, вона ображена на весь світ.

Що це таке? Я працюю не покладаючи рук, а сусід весь день удома і живе, ні в чому не маючи потреби. Я готую практично як у ресторані, у квартирі ні пилинки, і ніхто цього не помічає. Зате подруга тільки й робить, що дивиться серіали, але її завалюють квітами та подарунками.

Як зрозуміти, що ви стали жертвою цього синдрому, і час змінювати щось у житті?

Основні ознаки:

  • ви помічаєте в себе своєрідні емоційні “гойдалки”, які безпосередньо залежать від вчинків вашого партнера, близьких людей або від якихось життєвих ситуацій;
  • коли ви очікуєте результат від реалізації ваших планів, вами опановує постійна тривожність;
  • ви надзвичайно сконцентровані на роботі, щоб керівництво гідно оцінило ваші самовіддані зусилля;
  • через постійний стрес через розбіжність очікувань і реальності ви діагностуєте в себе психосоматичні розлади (безсоння, тахікардія);
  • ви потребуєте постійного контролю над своїми близькими, весь час переймаєтеся чужим життям, одержимі бажанням давати поради, забуваючи про себе.

Причини виникнення невиправданих очікувань

Фахівці в галузі психології визначили основні причини невиправданих очікувань:

Проблеми із самооцінкою

Якщо індивідуум має адекватну самооцінку, він чудово розуміє, що інші люди не зобов’язані його любити, і він, своєю чергою, не зобов’язаний виправдовувати чужі очікування. Якщо самооцінка знижена, людина чекає, коли всі її полюблять. Якщо, навпаки, вона завищена, такі люди вважають, що всі в них у боргу. Це основна причина бажання всім подобатися.

Дитячо-батьківські стосунки

Дитина дуже чутливо реагує на емоційний стан своїх батьків, оскільки вона повністю залежить від них. Будь-яка зміна настрою мами й тата не вислизає від неї, оскільки це еволюційний механізм, що дає їй змогу вижити. Заради схвалення батьків вона готова на багато що. Є навіть анекдот на цю тему: діти зробили генеральне прибирання квартири та уроки на місяць наперед у день батьківських зборів.

Бажання догодити найбільш значущим людям із віком минає, хоча є винятки, і це саме наш випадок. Якщо батьки залякували дитину, часто обіцяли покарати, а потім скасовували сувору кару або вели неблагополучний спосіб життя, діти звикають планувати всі можливі варіанти розвитку подій, навіть чужі почуття. Ця властивість психіки переходить із ними в доросле життя і стає ліками від тривожності.

Серйозні психологічні травми

Ті, хто став жертвою сексуального насильства, звісно ж, не планували цього. Не отримавши своєчасно потрібної психологічної допомоги, вони намагаються вести нормальне життя, але почуття невиправданого очікування назавжди залишається з ними. Наприклад, вони мріють про партнера, за яким вони будуть як за кам’яною стіною. Саме такі дівчата пов’язують життя з аб’юзерами або з агресивними чоловіками.

Перфекціонізм

Ця якість необхідна для роботи, оскільки змушує її володаря викладатися по повній програмі й отримувати чудову віддачу. Однак перфекціонізм,, так само як “синдром відмінниці” і нарцисичний розлад, дуже заважає у звичайному житті. Ці якості формуються під впливом обставин у людей певного психологічного типу особистості. Володіючи ними, людина постійно незадоволена або вишукує недоліки у близьких людей.

До чого призводять невиправдані очікування

Перебуваючи в режимі очікування чогось, наша підсвідомість формує картину того, що станеться в результаті реалізації цих подій. На думку психологів, невиправдані очікування – це проблема тих, хто чекає точного здійснення свого бажання.

Ви витрачаєте свою енергію, вкладаючи її в придуману вами картину, чекаєте на її реалізацію. Так ви послаблюєте себе думками про це бажання, не отримуючи жодної віддачі.

Існує помилкова думка про те, що сильне бажання призведе до виконання мрії. Однак це вірно лише в тому разі, якщо бажаний результат залежить від вас. Якщо ж ви чекаєте виконання задуманого вами від інших людей, вам доведеться розчаруватися, тому що в них є власні ідеї щодо свого життя і цілей.

Найбільший мінус завищених очікувань у тому, що ви постійно перебуваєте в стані стресу, скрізь бачачи зраду, тому що люди не виконують ваших вимог і не виправдовують ваші сподівання.

У результаті всі двері перед вами зачиняються, а у вашому арсеналі залишається лише розчарування і неможливість мати задоволення від життя.

Зникає здатність адекватно оцінювати власні можливості. Ви хочете великий дохід, але не робите для цього жодного кроку, крім страждань, образ, розчарувань і скарг на несправедливу дійсність. Сумним підсумком цього може стати важка форма депресії.

У реальності все відбувається за схожим алгоритмом. Перебуваючи у стосунках, жінка впевнена, що партнер зобов’язаний відповідати її вимогам.

Намагаючись підігнати чоловіка під свої стандарти щастя, вона не збирається враховувати його критерії щасливого життя. Обидва забули, на якій хвилі вони зійшлися, і як обом хотілося, щоб це тривало якомога довше.

Кожна жінка, віддаючи свої час, сили й увагу, очікує адекватної віддачі від коханої людини й ображається, якщо не отримує її. Варто поговорити з партнером, пояснити свою позицію, своє поняття про щасливе сімейне життя, свою оцінку стосунків. Потрібно обов’язково вислухати кохану людину, спробувати прийняти її бачення сімейного вогнища і внести необхідні корективи у свій образ.

Якщо ви не маєте наміру відмовлятися від невиправданих очікувань, будьте готові до того, що можете втратити свого партнера, який не витримав вашого постійного невдоволення і спроб підігнати його під себе. Що, якщо він не збирається прагнути до ваших ідеалів, і його робить щасливим просто життя поруч із вами? Що, якщо він не хоче щогодини доводити свою любов вигаданими вами способами?

Не чекайте адекватної відповіді, якщо ваше кохання ніжніше, гарячіше і більше, ніж кохання вашого партнера. І навіть величезні жертви з вашого боку (ви відмовилися від друзів, залишили роботу, переїхали до іншого міста або чужої країни) не повинні компенсуватися коханою людиною, тому що це тільки ваш вибір.

Щоб побачити реальні причини стосунків, які вас не задовольняють, зніміть рожеві окуляри. Можливо, це ви робите всіх нещасними, звинувачуючи спочатку себе, а потім свого чоловіка. Закономірний підсумок – постійними супутниками ваших стосунків стають сварки, образи, пошук винних.

Як позбутися невиправданих очікувань

Дуже складно, але тим не менш можливо змінити своє ставлення до тих, хто вас оточує, і відпустити свої очікування.

Внесіть у життєву стратегію важливі корективи:

  • будьте усвідомлені й постарайтеся об’єктивно подивитися на світ і на звичне вам оточення;
  • зрозумійте, що невиправдані очікування не принесуть щастя ні вам, ні тим, з ким ви їх пов’язуєте;
  • позначайте тільки реальні цілі і йдіть до них повільно, але впевнено, не чекаючи подарунків долі й не сподіваючись на чужу допомогу;
  • порівнюйте себе не з іншими, а тільки із самим собою колишнім, шукайте хороше в кожній людині;
  • проаналізуйте свої дії у стосунках: що було стимулом для вчинків, що ви очікували в результаті;
  • усвідомте, що ви самі обираєте свої дії, і ваш партнер теж сам обирає і дії, і сприйняття ваших стосунків;
  • подбайте про гармонію всередині вас, живіть із задоволенням, не згадуючи про образи.

Опрацювання невиправданих очікувань із психологом

Основна проблема людей з невиправданими очікуваннями полягає в тому, що, змінивши партнера ціною неймовірних зусиль, самі вони не змінюються ні на йоту. Підсумок наступних стосунків усе той самий – усі їх підводять, відмовляють у допомозі, нічого не роблять для них. Через невідповідність між власними очікуваннями та реальністю вони розчаровані, відчувають свою непотрібність, вважають, що їх недооцінюють.

У результаті ціле життя витрачається на деструктивні стосунки, на негативні емоції та образи на уявні вчинки оточуючих. Для корекції ставлення до реальності потрібна вдумлива і систематична допомога психолога. Фахівець починає свою роботу з того, що вчить клієнта приймати людей не такими, якими вони бачаться в очікуваннях, а такими, як є.

Психолог, занурюючись у внутрішній світ іншої людини, пропонує їй адекватно оцінити свою поведінку, свої рішення, допомагає опрацювати дії та бажання. У результаті приходить розуміння реального шляху до власного щастя і почуття прийняття життя.

Після роботи з психологом людина з раніше завищеними очікуваннями набуває здатності любити й цінувати близьку людину просто за те, що вона є в її житті, приймаючи з усіма недоліками. Нерідко на це витрачається дуже багато душевних сил, оскільки доводиться переглядати всі життєві пріоритети. Проте вдумливий самоаналіз дає змогу побачити виворіт своєї особистості.

Хтось розуміє, що втратив кохання, намагаючись побудувати примарний ідеал родинного вогнища, хтось усвідомлює, що його використовували заради жертовності та самовідданості. Однак у будь-якому разі життя після цього зміниться на краще. Ви усвідомите свою значущість для близьких, почнете отримувати задоволення від поточного моменту.

Якщо ви відмовитеся від нездійсненних очікувань і зміните свої погляди на життя, низці розчарувань прийде кінець. Ви перестанете бути вічно скривдженим скиглієм і неврастеніком, відбудеться трансформація в гармонійну особистість, яка позитивно дивиться на світ.

Оцініть статтю
Обери Успіх!