Чому це важливо? Перепади настрою далеко не завжди є нормою і можуть бути зумовлені гормональними змінами в організмі. Звісно, якщо ви сумували під дощем, а потім зраділи веселці та сонцю, це закономірний прояв емоції. Але якщо вам хочеться то плакати, то сміятися, це вже тривожний дзвіночок.
Як себе поводити? Якщо ви втомилися від емоційних гойдалок усередині себе, вони занадто часто вас переслідують, то настав час щось робити. Самостійно можна спробувати медитативні практики, а також легкі безрецептурні заспокійливі. Якщо позитивної динаміки немає, то, можливо, час звернутися до лікаря.
- Як проявляються перепади настрою
- Гормони, що відповідають за перепади настрою
- Причини різких перепадів настрою
- Лікарські препарати
- Депресивний стан
- Пасивний спосіб життя
- Захворювання
- Втома
- Шкідливі звички
- Чим небезпечні перепади настрою в жінок і чоловіків
- Що робити в разі перепадів настрою
- Лікування перепадів настрою
Як проявляються перепади настрою
Від перепадів настрою не застрахований ніхто: вони можуть бути як у жінок, так і у представників сильної статі. У медицині цей симптом має назву афективний. Якщо перепади настрою трапляються давно і мають занедбаний характер, то такий випадок вважається біполярним.
Найсильніші перепади настрою не є нормою і проявлятися можуть по-різному:
- людина стає надмірно емоційною;
- виникає неадекватна реакція на якісь події;
- відбувається різка зміна в поведінці: від найсильнішого плачу до істеричного нападу сміху;
- з’являється безсоння;
- людина стає гіперактивною, їй важко сконцентрувати увагу на чомусь;
- складно зібрати думки воєдино;
- різко виникає підвищена дратівливість, злість;
- людина перезбуджена, гостро відчуває те, що відбувається навколо.
Настрій являє собою емоційний стан особистості. Якщо він нестабільний, часто змінюється без причини, то йдеться про різкі перепади настрою, що, своєю чергою, є патологією.
Постійні перепади настрою чинять негативний вплив на нервову систему людини, простіше кажучи, розхитують її, а отже, впливають і на весь організм загалом.
Гормони, що відповідають за перепади настрою
Як уже було сказано, часті перепади настрою позначаються на всьому організмі. Це і психіка людини, і фізіологічна складова її діяльності.
Так чи інакше, перепади настрою безпосередньо пов’язані з емоціями, які відчуває індивідуум, а їх виникнення пов’язане з виробленням гормонів:
- ендорфін – гормон радості;
- серотонін – гормон задоволення, забезпечує піднесений настрій;
- тестостерон – “чоловічий гормон”, відповідає за впевненість;
- дофамін – гормон насолоди;
- адреналін – гормон стресу, відповідає за злість, страх, агресію;
- фенілетиламін – гормон кохання і романтики;
- окситоцин – гормон ніжності та довіри.
Причини різких перепадів настрою
Перепади настрою можуть бути пов’язані з темпераментом людини. Наприклад, у меланхоліків і холериків він може змінюватися зі швидкістю світла. Сангвініки та флегматики, навпаки, не схильні до цього і набагато довше перебувають в одному стані. Так чи інакше, необхідно визначити, в яких випадках різкі перепади настрою є нормою, а в яких вважаються відхиленням від неї.
Раптові зміни емоційного фону можуть бути спровоковані психічними або фізіологічними причинами. Розберемо їх докладніше.
Лікарські препарати
Перша причина – приймання лікарських засобів. Вони здатні впливати не тільки на самопочуття, але також і на настрій. Далеко не завжди ми цікавимося побічними ефектами від прийому тих чи інших препаратів. Але ж деякі з них безпосередньо впливають на емоційний фон людини.
Цілком можливо, що різкі перепади настрою виникли на тлі вживання лікарських засобів. Ось чому не можна займатися самолікуванням. Перш ніж приймати будь-які препарати, варто обговорити з лікарем необхідність у них. Так, наприклад, під час терапії заспокійливими засобами досить часто з’являється сонливість, яка минає на тлі скасування препарату.
Звичайно, нерідко буває, що приймання ліків необхідне і замінити їх чимось просто не представляється можливим. У таких випадках, на жаль, немає виходу – доведеться закінчити курс лікування.
Однак якщо препарат скасовано, а побічний ефект зберігся, треба проконсультуватися з лікарем.
Депресивний стан
Друга причина – депресія та постійний стрес. Це два потужні чинники руйнування психіки та нервової системи. Не дивно, що під час хронічного стресу або затяжної депресії в людини відбуваються різкі перепади настрою. Такі стани змінюють організм до невпізнання: імунна система руйнується, страждають нервові клітини, відбуваються зміни в гормональному фоні. У підсумку можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров’ям і незворотні трансформації психіки.
Пасивний спосіб життя
Третя причина – пасивний спосіб життя. Фізична активність досить потужно впливає на здоров’я людини. Бездіяльність і лінь часто призводять до відсутності енергії, апатії, депресії та меланхолійного стану.
Річ у тім, що у фізично активних людей постійний підйом енергії, а коли організм не спить, то й емоційний фон також перебуває в нормі. З цієї причини той, хто рідко сидить на місці, почувається в рази краще за тих, хто віддає перевагу пасивному проведенню часу. Фізичні навантаження провокують виділення в організмі корисних речовин. Вони, своєю чергою, покращують самопочуття, активізують обмінні процеси і піднімають настрій.
Захворювання
Четверта причина – захворювання. Річ не тільки в тому, що людина засмучується через хворобливий стан. Часто поганий настрій виникає внаслідок порушення вироблення життєво необхідних вітамінів та інших речовин у разі нездужань. Це можливо, наприклад, у разі гострого перебігу хронічних інфекцій. Щоб точно зрозуміти, що відбувається з організмом і як це виправити, необхідна консультація фахівця.
Лікар призначить лікування, яке матиме позитивний вплив як на тіло, так і на емоційний стан, усуне справжню причину різких перепадів настрою.
Втома
П’ята причина – фізичне виснаження. Ніщо і ніхто не вбиває нас так, як ми самі. Повільно і вірно, сидячи на дієтах у мріях про струнку фігуру, людина створює дефіцит речовин, необхідних для нормального функціонування організму. Найчастіше цим зловживає прекрасна половина.
Крім суворих обмежень у їжі, жінки виснажують себе фізичними вправами в спортивному залі, вживають не найкорисніші препарати, щоб позбутися ненависних кілограмів, чим ще сильніше підривають здоров’я.
У сукупності з нестачею сну і виснажливою роботою дієта псує здоров’я сильніше за хвороби. Як тут не виникнути різким перепадам настрою? Їхня поява – вірний знак того, що варто переглянути свій спосіб життя, дати собі трохи розслабитися, відпочити і почекати з дієтами, а краще зовсім перейти на правильне харчування.
Шкідливі звички
І остання, але не за значенням, а по порядку, причина – шкідливі звички. Саме по собі куріння або зловживання алкоголем не порушують емоційний фон. Але якщо вони переростають у патологічні стани, коли виникає відчуття “ломки” через невикурену цигарку або невипиту склянку спиртного, то перепади настрою не змусять на себе чекати.
Щоразу після прийнятої “дози” настрій підніматиметься і падатиме за її відсутності. Що стосується наркотичної залежності, тут усе набагато серйозніше і потребує негайного втручання фахівця.
Чим небезпечні перепади настрою в жінок і чоловіків
І в тих, і в інших страждає насамперед загальна життєдіяльність. Різкі перепади настрою з часом знижують соціальну активність і адекватність сприйняття того, що відбувається, у зв’язку з чим відпочинок перестає приносити задоволення, а робота і зовсім стає нестерпною. Якщо тривалий час перебувати в такому стані і не вдаватися до лікування, то це негативно впливає на спілкування з оточуючими.
Короткочасна депресія, яка часто настає, здатна змінити будь-які плани, і навіть найменші життєві радощі вже перестануть бути такими.
Часом у зовсім занедбаному стані в людей з’являються суїцидальні нахили: 35 % самогубців за життя страждали або від перепадів настрою, або від депресії. У цьому разі маніакальний епізод є негативним наслідком хворобливого душевного стану: у людини виникає напад ейфорії на тлі гормонального підйому, небезпечний тим, що поведінка абсолютно не піддається контролю.
Найчастіше такі особистості перебувають у полі зору співробітників поліції або стають пацієнтами психіатричних лікарень.
Що робити в разі перепадів настрою
Що можна зробити в разі виникнення частих і різких перепадів настрою? Насамперед, спробувати змінити свій спосіб життя. Для початку варто переглянути режим дня: лягати спати і прокидатися в один і той самий час, чергувати розумові навантаження з фізичними, встановити для себе певний час прийому їжі. Раціон також слід привести в норму.
Щоб упорядкувати свої думки та душевний стан, можна спробувати медитації, сеанси оздоровчого та розслаблювального масажу, заняття йогою та ароматерапію.
Дуже добре допомагає спілкування з близькими людьми, отримання нових позитивних емоцій і знань. Спробуйте зайнятися тим, що ніколи раніше не робили, але завжди хотіли: запишіться на курси малювання або відвідайте урок ліплення з глини. Привести організм у норму також допомагає плавання. Купіть абонемент у басейн, добре, якщо там можна буде користуватися сауною – так ви поєднаєте приємне з корисним.
Якщо нічого з цього не допоможе, то якомога швидше зверніться до психолога, щоб ситуація не погіршилася.
Лікування перепадів настрою
Якщо перепади настрою виникли на тлі зовнішніх фізіологічних змін, то можна спробувати самим виправити ситуацію, вдавшись до вищеописаних порад. Однак, якщо апатія і депресивний стан не зникнуть або, що гірше, до них додадуться нові негативні симптоми, не відкладайте похід до фахівця. Почати слід з терапевта, він проведе опитування, призначить необхідні аналізи та визначить стратегію лікування.
У разі виявлення прямого зв’язку перепадів настрою з порушеннями гормонального фону в жінок потрібно отримати консультацію гінеколога-ендокринолога. Якщо йдеться про зміни в чоловічому організмі, то допоможе уролог-андролог. Якщо є підозра на порушення в роботі щитоподібної залози, необхідно поспілкуватися з ендокринологом. У разі відсутності відхилень у гормональному фоні пацієнту необхідний невролог або психолог.
Досить складно визначити справжню причину різких перепадів настрою. У жінок можна співвіднести їх із вагітністю, початком менструації або клімаксом, що наближається. Бажано здати аналізи на деякі статеві гормони (прогестерон, естроген, фолікулостимулюючий гормон).