Чому важливо? Виховання доньки – це велика відповідальність, адже важливо вкласти в юну леді якості, які дадуть їй змогу стати щасливою дорослою жінкою. Крім того, з окремими труднощами стикаються батьки-одинаки.
Як себе поводити? Чітких правил ідеального виховання, зрозуміло, не існує. Проте є низка рекомендацій, які можуть стати для мам і тат основою правильного ставлення до дитини. Головне – намагатися не припускатися помилок і завжди прагнути до порозуміння з донькою.
- Як мамі та батькові виховувати доньку
- Роль матері
- Роль батька
- Якщо в сім’ї немає тата
- Як виховувати доньку залежно від її віку
- Ранній вік
- Дошкільний вік
- Шкільний вік
- Підлітковий вік
- 7 типових помилок батьків у вихованні дочок
- Гіперопіка
- Знецінення
- Неправильна установка на життя
- Розпещеність
- Гра в подружки
- Нагляд за молодшими дітьми
- Покарання за хлопчачі ігри
- Прикінцеві поради, які допоможуть правильно виховати доньку
Як мамі та батькові виховувати доньку
У житті дитини мама і тато є найважливішими людьми з перших днів. Кожному з них відведена своя роль, особливо якщо йдеться про виховання дівчинки.
Роль матері
У перші роки життя саме мати є для доньки джерелом задоволення її фізіологічних та емоційних потреб. Це та людина, поруч із якою їй спокійно, комфортно та затишно. Будь-яку зміну в настрої матері дівчинка помічає і гостро реагує.
З віком донька бачить уже в матері уособлення жіночої природи та енергії. Щоб розуміти, як виховувати доньку, треба пам’ятати, що, спостерігаючи за мамою, дівчинка робить висновки про те, як треба ставитися до чоловіка, господарства, роботи та своїх обов’язків.
У сім’ях, де жінка командує чоловіком, принижує, ображає його, не зважає на його думку та не поважає його рішення, донька надалі поводитиметься з партнером так само, копіюючи модель поведінки матері.
Якщо мама не зацікавлена в наведенні ладу в оселі, її не хвилюють безлад і бруд, то й донька теж вважатиме подібне у своїй родині нормою.
Головне завдання матері – вселити своїй дівчинці впевненість у своїх силах, щоб та була здатна вирішити будь-які труднощі самостійно. Крім того, мама має навчити доньку бути турботливою, уважною і мудрою господинею.
Роль батька
У питанні про те, як виховувати доньку, батько має пам’ятати, що він для неї насамперед опора, захисник і рятівник. Той, з ким їй ніколи не буде страшно і хто завжди прийде на допомогу. Це перший чоловік у її житті, і стосунки з ним вплинуть на її подальшу побудову зв’язків із протилежною статтю.
Тато – це той, з ким можна вирушити в подорож, зіткнутися з пригодами. Він здатний її навчити чогось нового і підказати, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Здебільшого доньки шукають схвалення і похвали від свого батька і бояться, що він їх розлюбить через якусь помилку.
У зв’язку з тим, що для доньки саме стосунки з батьком є першим досвідом спілкування з протилежною статтю, більшість жінок обирають собі чоловіка, схожого на тата. Якщо в сім’ї батько був тираном, то, найімовірніше, дівчинка надалі вибере собі в супутники життя чоловіка-аб’юзера, бо вона звикла бути в такому середовищі, для неї це зрозуміла і навіть певною мірою комфортна обстановка.
Як виховати доньку правильно, зробити її щасливою і благополучною? Відповідь проста – бути для неї хорошим батьком.
Якщо в сім’ї немає тата
На жаль, поширені випадки, коли батько йде з сім’ї або мати від самого початку є одинаком. Як же тоді виховувати доньку? Ось 5 порад:
- Не варто брати на себе багато і прагнути бути для дівчинки і батьком, і матір’ю. Емоційний ресурс необхідно заповнювати. Якщо тато якось бере участь у житті дитини – це чудово, якщо ні, то прикладом мужності, захистом і опорою може стати дядько чи дідусь.
- Не демонструйте негативні емоції при доньці та не ображайте її батька, навіть якщо він не є добропорядною людиною. Дитина може почати звинувачувати себе у вашому розриві.
- Не можна переконувати дівчинку в таких установках: “Усі мужики – козли”, “Не пропускають жодної спідниці” тощо. Це негативно позначиться на її подальшій побудові стосунків із протилежною статтю.
- Не варто робити з дитини “подругу”, якій можна розповісти про всі особисті проблеми і поділитися переживаннями з приводу того чи іншого чоловіка.
- Настане момент, коли вам доведеться відпустити доньку і прийняти всі зміни, з якими зіткнетеся і ви, і вона.
Як виховувати доньку залежно від її віку
Відповідаючи на запитання про те, як виховати доньку правильно, потрібно враховувати особливості дитини залежно від її віку.
Ранній вік
До 7 років дитиною керують емоції. Незалежно від статі, вона ще не вміє контролювати свої почуття, керувати ними або стримувати їх. Якщо ваша дівчинка розплакалася, злякавшись або образившись, а ви суворо наказали їй: “Перестань плакати!”, сльози нікуди не зникнуть. Донька заспокоїться, тільки коли буде впевнена, що вона в цілковитій безпеці та мама перебуває поруч. Крім того, капризи можуть бути пов’язані з втомою, перевтомою або перенасиченням емоціями.
Дошкільний вік
У цей період дівчатка частіше взаємодіють зі своїми однолітками і дорослими, стикаються з емоційною значущістю оцінки. У такому віці вашій доньці важливо, щоб її старання помічали і хвалили за це. Їй необхідно відчувати себе “хорошою і слухняною”.
Тут мама і тато повинні з особливою уважністю підходити до емоційної складової дитини. Дівчинці пора вже пояснити, що кожна людина відчуває певні почуття і в них є назви. Батькам необхідно донести до своєї дитини, як правильно справлятися з емоціями і контролювати їх. Без належної уваги до опрацювання цих питань висока ймовірність, що з віком у дівчинки можуть виникнути неврози.
Шкільний вік
Школярки також зациклені на похвалі та оцінці оточуючих, але до цього набору додається і бажання отримувати хороші оцінки в щоденнику. У початкових класах більшість дівчаток старанно вчаться, зубрять усі уроки і відповідають біля дошки, щоб їх помітили, похвалили і виділили серед інших учнів.
Таке прагнення бути кращою може перейти в “синдром відмінниці” і призвести до перевтоми. Батько і мати мають підтримувати свою дитину, не сварити за низьку успішність, а шукати вирішення проблеми. На відміну від хлопчиків, доньки проектують критику не на конкретну ситуацію, а на свою особистість.
Підлітковий вік
Це найважчий період у житті не тільки доньки, а й батьків. Зміни в дитині відбуваються стрімко, і замість слухняної дівчинки, яка бавилася в ляльки, ви стикаєтеся з агресивним підлітком, який не бажає вас слухати, гучно грюкає дверима, погрожує піти з дому, упевнений, що знає все краще за дорослих і просить залишити його в спокої.
Як виховувати доньку в такому віці, не ставлячи під удар ваші довірчі стосунки? Перш за все, батькам варто зрозуміти, що подібна поведінка пов’язана з тим, що в дитини нестабільний гормональний фон. Наслідки гормональних змін впливають не тільки на спалахи агресії та мінливий настрій, а й на зовнішні дані. У дівчинки можуть з’явитися прищі та інші проблеми зі шкірою, які тиснуть на психіку.
7 типових помилок батьків у вихованні дочок
Гіперопіка
Одна з поширених помилок у вихованні доньки пов’язана з тим, що батьки не дають своїй дитині права на помилку. Їхній контроль проникає в усі сфери життя чада.
Мати і батько вирішують, як дівчинці одягатися, чим займатися, з ким дружити, що їсти, яким хобі захоплюватися тощо. У 14-16 років підліток проходить процес сепарації і починає приймати самостійні рішення, нести за них відповідальність. Дівчинка, позбавлена цієї можливості, виросте невпевненою, слабовольною і нездатною вирішувати проблеми без сторонньої допомоги. Ба більше, така дитина не зможе висловити свою думку і поділитися своїми думками.
Знецінення
“Ти в мене красуня, але до моделі не дотягуєш, звісно”, “Готуєш ти смачно, але от із випічкою в тебе проблеми” – ці та інші подібні фрази є знеціненням. Більшість дорослих вважають, що такі вирази формують об’єктивне сприйняття себе та нормальну самооцінку, але насправді це лише формує комплекси. Виховуйте вашу доньку в упевненості, що вона найрозумніша, найкрасивіша, і все в неї вийде, незважаючи ні на що.
Неправильна установка на життя
Багато батьків ще з дитинства твердять своїм донькам: “Ти маєш навчитися готувати”, “У житті важливе вдале заміжжя”, “Не їж солодке/жирне/смажене, а то погладшаєш” тощо. Таким чином, батьки дають доньці установки, згідно з якими вона має відповідати певним стандартам і характеристикам. Це неправильно. Позбавтеся від подібного.
Приміром, заміжжя, навіть вдале з фінансової точки зору, не є гарантією щастя вашої дитини. Підштовхуйте вашу доньку до самореалізації та саморозвитку, формуйте в ній упевненість у собі та незалежність.
Розпещеність
Ще одна помилка у вихованні доньки – надмірна розпещеність. Батьки навіюють дівчинці вседозволеність, виконують будь-які її забаганки, потурають бажанням, не дають жодної хатньої роботи та не обтяжують її навіть малою часткою відповідальності, яка має в неї бути. Усе це в майбутньому негативно позначиться на дівчинці, вона не зможе впоратися з реальними труднощами. Якщо ви хочете порадувати дитину, необов’язково скуповувати їй весь магазин, приділіть краще більше уваги.
Гра в подружки
Перебувати в довірчих стосунках не те саме, що бути подружками. Якщо мати забуває про свою пряму роль, то, врешті-решт, дівчинка перестане відчувати з боку матері захист і підтримку. У зрілому віці вона з великими труднощами створить свою сім’ю, бо буде впевнена, що її матері важко буде самотньою. Дочка повинна бачити у своїй мамі авторитетну дорослу людину, до якої можна прийти по пораду.
Нагляд за молодшими дітьми
Перекладання батьками відповідальності за малюка на плечі малолітньої доньки неправильне. По-перше, якщо дівчинці менше 12 років, вона сама ще є дитиною і не може повноцінно наглядати за молодшим братом чи сестрою, щонайменше це може бути небезпечно. По-друге, у більш зрілому віці дівчина може не захотіти мати дітей, згадуючи досвід дитинства.
Покарання за хлопчачі ігри
Виховання доньки не повинно передбачати покарання за хлопчачі ігри. Якщо дівчинка захоплюється футболом, боротьбою, карате або чимось подібним, не варто боятися, що вона виросте “пацанкою”. По-перше, з віком це може минути, а по-друге, що більше ви їй заборонятимете, то сильніше вона буде до цього прагнути. Немає нічого поганого в тому, що ваша донька хоче спробувати себе в різних галузях.
Прикінцеві поради, які допоможуть правильно виховати доньку
Виховання дочок і синів відрізняється, скоріше, на психологічному рівні.
Фахівці дають такі рекомендації:
- Намагайтеся розвивати в доньках жіночність, плекайте в них доброту, розуміння та емпатію. У цьому можуть допомогти власні приклади, героїні казок і принцеси з мультфільмів.
- Дозвольте вашій дівчинці піклуватися про кого-небудь. Наприклад, у п’ятирічному віці їй можна подарувати вихованця, щоб вона навчилася доглядати за ним і нести відповідальність.
- Якщо ваша донька гіперактивна і має схильність до “розбійництва”, не варто впадати у відчай. Запишіть її в спортивні секції, де вона зможе з користю і задоволенням витрачати свою енергію.
- Батько має вибудовувати зі своєю донечкою довірливі стосунки, щоб у неї в голові сформувалася правильна модель поведінки з чоловіками. Крім того, вона має відчувати захист з боку тата.
- Зрозуміло, виховувати доньку і привчати її до порядку важливо, але треба це робити без фанатизму, інакше дівчинка матиме бажання якнайшвидше покинути стіни рідного дому і відпочити.
- У ваших стосунках має дотримуватися баланс між суворим вихованням і відсутністю уваги до дитини.
- Не нав’язуйте їй стереотипи на кшталт: “Дівчинка має гарно готувати, а хлопчик гарно грати у футбол”, “Лише хлопчик може стати спортсменом/шахматистом/водієм, адже це чоловіча робота” тощо.
Якщо у вашої доньки простежуються чоловічі якості, наприклад, наполегливість, рішучість і схильність до лідерства, не варто їх пригнічувати. У цьому немає нічого поганого, а ось встановлення рамок може сприяти розвитку комплексів.
У чотирирічному віці дівчатка проектують на себе образ своїх ляльок, тож слід обирати гарні іграшки, яким можна робити зачіски, змінювати вбрання. Вчіть своїх доньок прати лялькові платтячка і не розкидати їх по кімнаті.