Як розібратися в собі та знайти гармонію

Психологія

Навіщо це? Уміти розібратися в собі, значить, уміти робити себе щасливою людиною. Часто трапляється, що ми живемо, немов білки в колесі, забуваючи зазирати в себе і ставити запитання. Не дарма є фраза: “Ми підкорили відкритий космос, але не свій внутрішній світ”. Але ж пізнати себе – дуже важливо для гармонії.

Як поводитися? Існує безліч різних практик: від простих до складних. Можна просто вести щоденники емоцій або писати собі листи із запитаннями, а можна взяти участь у справжньому багаторівневому психологічному тренінгу. Головне – знайти такий шлях до самопізнання, який підійде саме вам.

Симптоми внутрішнього дисбалансу

Будь-який внутрішній дисбаланс має низку ознак:

  • Сумніви в собі та боязнь змін
  • Відмова від планів і намірів, безпричинна зміна рішень
  • Відсутність контролю над своїми реакціями
  • Надмірно бурхлива реакція на поведінку оточуючих
  • Очікування від людей зовсім іншої реакції
  • Сумніви у власних силах, успіху та можливостях
  • Схожість усіх ситуацій, що відбуваються

Щоб відповісти на запитання про те, як розібратися в собі та зрозуміти самого себе, для початку необхідно звернутися до самоаналізу. Аналіз власних вчинків і переживань – найважливіший етап у пізнанні та розвитку особистості. Потрібно розуміти, з чого необхідно почати цей процес.

Фахівці рекомендують такі дії:

  1. Насамперед бути максимально чесним із самим собою. Саме ця якість допоможе виявити проблему та розібратися в собі.
  2. Важливо зрозуміти, у чому саме причина вашого невдоволення собою. Складіть список особистих тривог і переживань. Навпроти кожного вкажіть, чи можете ви це виправити, чи залежить це від вас або, можливо, це варто просто викреслити з життя та забути.
  3. Не варто хапатися за все й одразу. Розв’язувати проблеми в міру надходження і рухайтеся від найлегшої до складної. Так самоаналіз буде збудований грамотно.
  4. Не розпорошуйтеся на проблеми, які не в силах вирішити самостійно. Відпустіть ситуацію або подивіться на неї з іншого боку.

Запитання, які допоможуть розібратися в собі

Щоб розібратися в собі з точки зору психології, необхідно відповісти на низку запитань. Перше і, здавалося б, найпростіше іноді заганяє людину в глухий кут, вона не здатна відразу дати чіткої відповіді. Фахівці рекомендують більш детально підійти до цього методу і розбити запитання на уточнювальні аспекти: хто я на роботі, з сім’єю, з друзями, з оточуючими тощо. Записавши відповіді, ви зможете поглянути на себе збоку і визначити основні риси.

  • Що сталося зі мною в дитинстві?

На перший погляд, запитання недоречне, але саме воно допоможе зрозуміти причини того чи іншого вибору людини, адже все закладається в дитинстві. Моральні принципи, пріоритети, ставлення до проблем, навіть вибір коханого безпосередньо залежить від ситуацій, що сталися з нами, коли ми були дітьми.

Незвичайне запитання, відповідь на яке допоможе зрозуміти наше світовідчуття і показати справжні бажання. Ці дані впливають на сновидіння, настрій і почуття.

  • Які претензії в мене до батьків?

Ще одне важливе запитання, яке допоможе розібратися в собі та зрозуміти. Ви маєте чесно відповісти, що ви відчуваєте до батьків і чому. Якщо вважаєте, що вони ставилися до вас у дитинстві упереджено або несправедливо, то це може стати серйозною причиною для сумнівів у собі. Подумайте, чому вони так чинили? Що ними рухало? Які в них недоліки? Що б ви про них могли сказати, якби були їхнім другом/сусідом/знайомим/колегою?

  • Чи викликає мій партнер у мене роздратування?

Стосунки з другою половинкою теж важливі. Відповідайте гранично чесно, що саме вас у ньому дратує, які у нього є недоліки. Оскільки ви не будете давати йому читати написане, будьте щирими. Найголовніше – навпроти кожного пункту вкажіть, вас завжди дратує ця його риса чи тільки в певній ситуації. Так ви зможете не тільки розібратися в собі, а й зрозуміти, дратує вас коханий чи проблема у сприйнятті його та навколишнього світу.

  • Як я почуваюся, коли комусь подобаюся?

Чергове дивне запитання, але відповівши на нього, вам буде простіше зрозуміти себе. Деякі люди, дізнавшись, що комусь симпатичні, відчувають прилив сил, інші ніяковість, треті – роздратування, четверті – можуть замкнутися в собі. Які відчуття відчуваєте при цьому ви?

  • Про що б я попередив потенційного партнера, якби міг оцінити себе об’єктивно?

Запитання, на яке, мабуть, ніхто не зможе відповісти одразу. Воно потребує певного часу на роздуми, адже доведеться об’єктивно оцінити себе та свої недоліки. Це дає змогу людині тверезо дивитися на свої мінуси та швидше справлятися з проблемами.

  • Який я батько (або яким буду)?

Не маючи дітей, відповісти на це запитання важче, але все ж спробувати варто. Найчастіше самі батьки не помічають свого негативного впливу на дитину, бо більшість намагаються дати своєму чаду все найкраще. Однак треба перерахувати свої недоліки та порівняти їх із недоліками власних батьків. Чи є у вас спільні помилки?

  • Коли я плакав востаннє, бувши дорослим?

Щоб розібратися в собі з точки зору психології, важливо пригадати, коли ви востаннє плакали, бувши дорослим. У зрілому віці люди переживають безліч потрясінь: проблеми на роботі, втрату рідних, розставання, захворювання, сварки, розриви тощо. Жінки плачуть частіше, ніж чоловіки, проте в обох випадках це свідчить про внутрішні переживання людини.

  • Які речі я купую часто, але вони не приносять мені радості?

Завдяки яскравій і помітній рекламі ми часто можемо здійснювати емоційні покупки, які не приносять нам жодної користі. Вони можуть лежати непотрібний у нас у шафах, на полицях і просто дратувати тим, що на них були витрачені гроші. Проаналізуйте цей момент і намагайтеся купувати те, що робитиме вас щасливими.

  • Що я хочу сказати своїм одягом?

Деякі люди намагаються одягати яскравий і незвичайний одяг. Хтось це робить для самовираження, а хтось – для привернення уваги. Як одягаєтеся ви? Який посил світу несе ваш стиль і смак у гардеробі?

  • Про що я найбільше шкодую?

Шкодувати про щось – це нормально, всі люди в чомусь каються. Можливо, ви сказали те, що не варто було говорити близькій людині, або, навпаки, не зробили те, що потрібно було. Діліться своїми переживаннями – це корисно. Якщо у вас немає поруч друга, з яким ви можете про це поговорити, вилийте свої переживання на папері.

4 практики, щоб розібратися в собі

“Година тиші”

Як розібратися в собі та зрозуміти? Є досить незвичайний, але дієвий спосіб. Він дуже простий у виконанні. Вам не знадобитися медитувати або вчити мантри. Досить просто посидіти 60 хвилин в абсолютній тиші із заплющеними очима, нічого не роблячи. Насправді це не так уже й просто, адже є ймовірність відволіктися на що-небудь, але ті, хто впорався з цим, говорять про неймовірний ефект.

Перші 20-40 хвилин ваші думки будуть хаотичними, розрізненими, але потім вони заспокоюються. Ви можете відчути легкість, щастя і слабке почуття ейфорії. На ситуації, що склалися, ви вже дивитеся по-іншому, більш спокійно і з тверезою головою.

Інвестор і мислитель Навал Равікант говорить про те, що займається подібною практикою щоранку вже понад два роки. Він стверджує, що нема потреби займати якусь особливу позу і стежити за диханням. Потрібно просто відпустити все і дозволити вашим думкам вільно переміщатися у свідомості.

“Питання другу”

Саймон Сінек часто виступає, ґрунтуючись на теорії “золотого кола”. Він розповідає про це так захоплено і яскраво, що слухачі вірять у неї, як у закон природи.

На одному з таких форумів Сінек розповів, як відповісти собі на запитання: “Навіщо?”.

Він порадив звернутися до близького друга. Щоб розібратися в собі, поставте йому запитання, чому він із вами дружить. Можливо, співрозмовник вирішить, що ви його розігруєте, але не здавайтеся. Після цього приятель, найімовірніше, почне перераховувати ваші позитивні характеристики на кшталт: “Ти цікавий, веселий, вірний”.

Це ваш загальний портрет. Тоді запитайте його ще раз, чому йому з вами добре в одній компанії, і ви, найімовірніше, почуєте таку відповідь, від якої побіжать мурашки. Це і є ваше “навіщо”.

“Некролог”

Дуже незвична, але цікава практика, яка дасть змогу розібратися в собі та краще зрозуміти. Її часто застосовують у школах бізнесу, але, на відміну від автобіографії, некролог буде коротшим. Головне правило – описується тільки минуле, а не майбутнє.

З емоційного погляду, подібна практика досить складна. Спочатку написання такої роботи викличе неприємні відчуття, можливо, навіть внутрішній дискомфорт і тривогу, але, подолавши ці почуття, ви помітите, як поступово приймете себе, своє життя і свій світогляд. Ви почнете адекватно оцінювати свої успіхи та досягнення.

У бізнес-школах дається на це завдання 25 хвилин. Цього часу вистачає, щоб обміркувати та написати некролог. Ще 30 хвилин дається, щоб проаналізувати й описати враження від отриманого досвіду. Рекомендується це робити разом із психологом, коучем або другом, з яким у вас схожий світогляд.

Не кожна людина здатна до кінця зрозуміти природу і мотивацію своїх вчинків і поведінки. І не дивно, оскільки на це впливає безліч чинників, зокрема обставини в дитинстві, стосунки з батьками, система цінностей, стереотипи, виховання, освіта та багато іншого. Усе це в комплексі впливає на поведінкові особливості особистості.

Оцініть статтю
Обери Успіх!