Позбутися нав’язливих думок багатьом здається непосильним завданням. Дійсно, не так-то просто взяти і перестати думати про щось, що хвилює і невідв’язно переслідує. Ці мрії, страхи, фантазії народжуються в підсвідомості і спливають без нашого відома. Тримати їх під контролем буває непросто.
Як поводитися? Насамперед потрібно розібратися, чому подібне відбувається з вами. Іноді причини зрозумілі й лежать на поверхні. Тоді й боротися з нав’язливими думками простіше. Але якщо ви не знаєте, чому щоразу прокручуєте в голові одну й ту саму ідею, краще проконсультуватися з фахівцем.
- Нав’язливі думки як стан психіки
- Прояв нав’язливих думок
- Різновиди нав’язливих думок
- Причини виникнення нав’язливих думок
- 5 порад щодо позбавлення нав’язливих думок
- Напишіть думку на папері
- Поміркуйте над рішенням
- Прийміть відокремленість думок
- Спробуйте медитативні практики та усвідомлене мислення
- Зверніться до фахівця
Нав’язливі думки як стан психіки
За такого стану занадто сильні переживання і повторювані діалоги виникають раптово. Ви можете спокійно займатися своїми звичайними справами, як раптом у вас з’являється думка, яка захоплює всю вашу увагу і не дає спокою. У багатьох людей, схильних до цього, вона надовго застряє в голові й руйнує всі інші плани.
Нав’язливе мислення являє собою серію образів, які поєднуються з негативним сприйняттям. Ступінь їхнього впливу на свідомість може бути різним. Це можуть бути як думки, що злегка дратують, так і ті, які не дають думати ні про що інше. Особливо важкі випадки, через які людина не може повноцінно жити, у психіатрії називаються обсесивно-компульсивним розладом (ОКР).
Синдром нав’язливих думок характеризується такими ознаками:
- думки виникають проти бажання, і хворий ніяк не може вплинути на це і придушити їх;
- це образи, чужі типу мислення людини і ніяк не пов’язані з її повсякденним життям;
- від цього стану неможливо позбутися зусиллям волі;
- розлад супроводжується сильною дратівливістю і тривогою;
- навіть у разі загострення зберігається ясність свідомості та критичне сприйняття того, що відбувається.
Саме через те, що людина усвідомлює ірраціональність тих образів і тривог, які виникають у неї в голові, але не може з ними боротися, цей розлад дуже важко переноситься. Стан стає ще важчим, коли хворий розуміє, що всі його спроби впоратися з тим, що відбувається, безуспішні.
Здебільшого люди, які страждають нав’язливими думками, розуміють, що ті не мають під собою жодних реальних підстав. Але це не допомагає вирішити проблему. Ситуація незмінно повторюватиметься, поки хворий не звернеться по допомогу до фахівця, який точно знає, як позбутися нав’язливих думок.
Прояв нав’язливих думок
Якщо ви перебуваєте під впливом нав’язливих думок, ви самі дуже швидко це усвідомлюєте. Вони будуть простежуватися у вашій поведінці й відкладати відбиток на ваше життя.
Потрібно насторожитися, якщо присутні такі ознаки:
- постійне відчуття тривоги позбавляє вас упевненості в собі та вселяє почуття страху;
- ви ведете діалоги із самим собою, які стомлюють і виснажують вас;
- відчуваєте сумніви щодо дій, які ви вчинили, і не впевнені, чи мали вони місце (наприклад, боязнь залишити вхідні двері відчиненими, йдучи з дому);
- часом виникає майже непереборне бажання зробити непристойний вчинок, наприклад, лаятися матом, штовхнути того, хто йде попереду вас, але воно супроводжується почуттям страху;
- з’являється боязнь заподіяти собі й оточуючим фізичну шкоду;
- вимотують думки про те, що ви неправильно вчинили в якийсь момент у минулому, і про те, як могли б усе зробити по-іншому;
- повторюються фантазії про секс, який не практикується;
- у дитини – спалахує раптовий страх смерті, який не має підстав;
- у підлітка – відзначається хворобливе сприйняття своєї зовнішності та реакції оточуючих;
- присутній необґрунтований страх заразитися смертельною хворобою.
Постійний тиск нав’язливих думок на психіку призводить до фізичних наслідків і відбивається на стані здоров’я. У людини, яка страждає на обсесію, можуть проявлятися такі ознаки хвороби:
- прискорене серцебиття;
- запаморочення, задишка, переривчасте дихання;
- нудота;
- непритомність і переднепритомний стан;
- підвищена пітливість.
Усе це теж змушує замислитися про те, як позбутися тривоги і нав’язливих думок.
Різновиди нав’язливих думок
Усі нав’язливі стани діляться на два типи. Наявність абстрактних думок може викликати роздратування, але при цьому вони не призводять до постійних значних емоційних переживань. Образні нав’язливості викликають сильне емоційне напруження, яке дуже важко переносити. Найстрашніше, що часто людина не розуміє, як позбутися нав’язливих негативних думок.
Образні нав’язливості можуть виражатися таким чином:
- Думки, жахливі в моральному відношенні (богохульство, бажання заподіяти біль тощо).
- Думки, пов’язані з фізичною відразою (про бруд, хвороби тощо).
- Думки “надзвичайної важливості”. Характеризуються тим, що людина наполегливо намагається відшукати відповідь на запитання, які її не мають (наприклад, про існування загробного життя).
- Думки про невизначеність і непрогнозованість. Людина, яка страждає на ОКР, болісно хоче все контролювати. Характерно, що цей пункт зазвичай поєднується з третім, наприклад, хворий намагається спрогнозувати наслідки вчиненої дії на багато років уперед.
- Періодично виникають наполегливі сумніви в реальності існуючого світу. Хворий мучиться ілюзорністю того, що відбувається, і постійно намагається знайти підтвердження тому, що все відбувається насправді.
- Гнітючі сумніви в правильності вибору, коли хворий намагається вирішити якусь дилему і знайти оптимальне рішення, але не може цього зробити. Кожен із варіантів подій здається йому таким, що приховує небезпеку.
- Нав’язливі думки про стосунки. Людина постійно перебуває в сумнівах щодо об’єкта свого кохання, його вірності та своїх почуттів, мучиться ревнощами й намагається знайти якесь підтвердження своїй правоті.
- Нав’язливість щодо своєї статевої приналежності та сексуальної орієнтації. За такого типу розладу людина ніяк не може визначитися, гетеросексуальна вона чи гомосексуальна.
- Нав’язливі образи, які є наслідком фізичної або психологічної травми. Наприклад, якщо людина стала учасником аварії, вона довго уявлятиме собі подібні ситуації, які можуть трапитися з нею в майбутньому.
- Нав’язливі стани, які приносять моральне задоволення, але при цьому є відразливими. Це можуть бути думки про зустріч із померлим родичем, сцени покарання кривдника, сексуальні фантазії тощо.
Причини виникнення нав’язливих думок
Щоб зрозуміти, як позбутися страхів і нав’язливих думок, потрібно встановити природу їх виникнення. Це може бути пов’язано як із психічним захворюванням, так і з іншими причинами:
- спадковість;
- гормональний збій, що спричинив порушення функції головного мозку;
- перенесена психологічна травма;
- сильний стрес;
- неврівноважений темперамент;
- гормональні збої під час вагітності;
- інвалідність;
- затяжні інфекційні захворювання.
Визначити точну причину виникнення нав’язливих думок і зрозуміти, як позбутися тривоги, може тільки кваліфікований психіатр. Для того щоб допомогти хворому, буде потрібно:
- особисте консультування;
- проведення психологічних експериментів з метою визначення картини перебігу хвороби;
- опитування близьких родичів хворого;
- спостереження за його поведінкою;
- використання нейрофізіологічної тест-системи та нейротестів;
- проведення лабораторних аналізів на предмет гормональних відхилень.
5 порад щодо позбавлення нав’язливих думок
Напишіть думку на папері
Коли ви сформулюєте і запишете свою нав’язливу ідею в нотатки телефону або на зошит, вона вже не буде постійно крутитися у вас у голові. Але це тільки частина роботи над виявленням причини переживання.
Точне формулювання проблеми дасть вам змогу правильно встановити, що саме вас лякає. Можливо, з’ясується, що причина вашого нав’язливого стану криється в тому, що ви нервували під час конкретної ситуації або образили когось.
Поміркуйте над рішенням
Іноді нав’язливі думки не є ірраціональними і мають під собою підставу. У цьому разі вони потребують певних дій, які сприятимуть їхньому вирішенню. Наприклад, якщо вас сильно турбує, що ви забули вимкнути праску, йдучи з дому, ви можете попросити когось із родичів перевірити цю обставину. Так ви покладете край нав’язливому стану.
Найчастіше складно відмовитися від думок про неправильні вчинки в минулому і про те, що чекатиме в майбутньому. Зрозумійте, що ви не в силах виправити ситуацію, яка вже сталася, а можете лише зробити з неї відповідні висновки, які допоможуть уникнути повторення подібної проблеми в майбутньому. Усе це зменшить стрес і страх перед прийдешніми змінами.
Прийміть відокремленість думок
Це теж важливий крок до вирішення проблеми. Складно визнати, що ви не завжди можете контролювати свої думки зусиллям волі. Спроби придушити нав’язливий стан іноді можуть погіршити ситуацію. У цьому випадку потрібно дозволити думкам існувати, але при цьому зберегти здатність оцінювати їх.
Спробуйте медитативні практики та усвідомлене мислення
Нав’язливі думки майже завжди супроводжуються негативними емоціями і тому викликають психологічний дисбаланс. Медитація може допомогти врівноважити стан і на певний час позбавити переживань.
Якщо ви відчуваєте негативні нав’язливі думки, то вам можуть допомогти дихальні вправи. Їх дуже просто виконувати в будь-який час і в будь-якому місці. Досить зробити кілька циклів дихання в правильному ритмі, повільно відраховуючи його. Це відверне від нав’язливого стану.
Крім того, непогано б доповнити цю практику вправами на “заземлення”. Для цього потрібно зафіксуватися в просторі, зосередившись на відчутті того, що ваші ноги стоять на твердій поверхні. Потім озирніться навколо і знайдіть п’ять речей, які ви можете відчувати органами чуття. Це поверне вас до реальності.
Зверніться до фахівця
Якщо ви не можете самостійно позбутися нав’язливих думок і усунути їхню причину, то потрібно звернутися до психолога. Якщо вчасно не приділити увагу розв’язанню цієї проблеми, то стан ставатиме все гіршим і гіршим.
Важливо розуміти, що обсесивне мислення є частиною людської психіки. Воно спостерігається і в нормальному стані. Але якщо нав’язливість починає приносити проблеми, які відбиваються на вашому житті, то необхідно попрацювати з фахівцем, щоб їх позбутися. Психотерапевт допоможе і підбере відповідне лікування, щоб виправити ситуацію.