Як побудувати особисті кордони і взяти ситуацію у свої руки

Психологія

Було б дуже зручно, якби кожна людина мала інструкцію, як вибудувати особисті кордони, особливо стосовно інших. Уявіть, ви знайомитеся з людиною, а біля неї одразу вискакує контекстне меню зі списком “не любить, коли торкаються волосся; тему дітей не піднімати; у борг не дає”. У цьому разі спілкуватися було б набагато простіше.

Однак у житті все не так, як у комп’ютерній грі. І кожному з нас доводиться не тільки вибудовувати особисті кордони, а й оберігати їх від зазіхань. Не варто говорити про те, як це важливо. Адже за подібним “парканчиком” ховаються страхи, болі, упередження. І захищаючи їх, ми оберігаємо свої емоції, час, енергію, цінності… Загалом, усе те, що формує нашу особистість. І в цьому вам стане в пригоді наша стаття, яка допоможе вибудувати особисті кордони і захиститися від втрати ідентичності.

Опис особистих кордонів людини

На перший погляд, розмова про вибудовування особистих кордонів людини може бути співвіднесена з серйозними обговореннями в кабінетах психологів, однак не потрібно відвідувати різноманітні тренінги чи читати наукову літературу, щоб зрозуміти суть цього терміна. Коротко і ясно: особисті кордони проводять чіткий поділ між однією особистістю та іншою.

Термін “особистість” у нашому випадку є доволі архітектонічним, наповненим абсолютизованими та узагальненими ключовими уявленнями людини про себе, про світ, а також таким, що включає емоції, інтереси, заняття, інтелектуальні й часові ресурси, і навіть матеріальні об’єкти.

Кордони необхідні для захисту всіх складових від будь-яких зазіхань на них ззовні, без вашої на те згоди. Мало кому сподобається, що інші роблять спроби зблизитися, не отримавши на це дозволу. Звичайно, припустимий і зворотний перебіг подій, коли людина сама не йде на жоден контакт, сидить на самоті, не наважуючись відкритися кому-небудь, довіритися, зблизитися. Буває й таке, але все ж таки перший озвучений нами перебіг подій має максимальне поширення у світі, а тому й почати слід саме з нього.

Візуалізуючи його, достатньо уявити купол або скриньку, усередині яких містяться всілякі форми спрямованості особистості (ідеали, схильності, інтереси тощо).

Потрібно усвідомити факт того, що для кожного критерії порушення особистих кордонів різні, а залежить ця відмінність від особистісних особливостей людини, від її життєвого шляху, від індивідуальних засад тощо.

“Як вибудувати особисті кордони?” – одне з найпопулярніших запитань. Для початку потрібно зрозуміти, що адекватні особисті кордони будуються на їхньому існуванні загалом і на їхній схильності до гнучкості зокрема. Безумовно, кожному необхідно мати свої кордони, однак, варто вміти й грамотно підлаштовуватися під ситуацію. Найкращій подрузі, приміром, можна довірити щось потаємне, але цілком нормальною буде ситуація, якщо вам просто не захочеться в якийсь момент ділитися з нею своїми переживаннями чи таємницями. Для ваших знайомих із різних життєвих сфер, чи то сім’я, чи то робота, чи то школа, – ці межі будуть суворо індивідуальними.

Гнучкість кордонів варіюватиметься і від співрозмовника, і від навколишнього оточення.

Ви можете з теплотою обійняти маму, вона пригорне вас і міцно поцілує, але, звісно, така сама поведінка з колегою неймовірна, дискомфорт неминучий, чого допускати не варто. Або, коли ви жили сам, родичі могли нагрянути в будь-яку хвилину, однак, коли у вас з’явилася друга половинка, треба вибудувати спілкування таким чином, щоб родичі розуміли про те незручне становище, в яке вони ставлять поки що не зовсім знайому людину, приїхавши і не попередивши про це.

Усі ці ситуації життєві, а тому цілком природні.

4 види особистих кордонів

Особисті кордони мають поділ за сферами, які вони покликані захистити від непотрібних зазіхань.

  1. Емоційні кордониВони не допускають проникнення токсичних емоцій, що несуть негатив для вашої душевної складової. Згадайте, які емоції ви відчували, коли старші родичі або заздрісні колеги говорили вам “ти нічого не доб’єшся”, “твої прагнення марні”, “ти бездарний”? Такими фразами вас хотіли вразити, занурити в стан розгубленої дитини, змушуючи буквально благати про допомогу в тій чи іншій справі, однак, якщо ваші емоційні кордони перебувають “під замком”, вам не важко буде сказати співрозмовникові, що його слова неприємні, йому слід зупинитися, бо ви не маєте жодного бажання їх вислуховувати.
  2. Інтелектуальні кордониВони дають змогу залишати непорушними ваш світогляд, розуміння про що-небудь, ціннісні орієнтації.Приміром, у політичній суперечці зі співрозмовником ви залишаєтеся при своїй думці, переконані, що ваші міркування правильні, і ви не погоджуватиметеся з протилежними судженнями, які намагається вам нав’язати інший – яскравий приклад здорових інтелектуальних кордонів.
  3. Фізичні кордониВони захищають ваше фізичне збереження, так би мовити, найперше, що уявляється під “кордонами особистого простору”.Досить згадати ситуацію, коли незнайомець, запитуючи дорогу, торкається частин вашого тіла або стоїть максимально близько. Також, це поширюється і на сімейне життя, коли один із подружжя не сприймає відмову від одномоментної близькості іншого і, буквально, насильно примушує до контакту.
  4. Матеріальні кордониВони захищають ваш особистий простір у ситуаціях, коли небажані гості входять без запрошення у вашу квартиру, беруть ваші особисті речі без дозволу, користуються вашими засобами, призначеними для індивідуального користування.

Важливість вибудовування особистих кордонів із людьми

Здорові особисті кордони, як ми вже сказали, міцні, але такі, що піддаються варіюванням залежно від ситуації, коригують наш зв’язок з навколишнім зовнішнім світом і всіма людьми, хто, так чи інакше, наповнює цей самий зовнішній соціум. Вони захищають внутрішній світ людини від небажаних контактів, вразливих чинників, і, відповідно до бажань і пріоритетів, забезпечують гармонію між різними життєвими сферами.

Еластичність і варіювання кордонів – цілком закономірне явище, і нікому не дозволені засудження чи образливі висловлювання з цього приводу, натякаючи на подвійну мораль. Усе залежить від умов, що організовує ту чи іншу ситуацію. Одному незнайомцю ми можемо дозволити більше по відношенню до себе, ніж іншому – це теж нормально. Гнучкість не повинна травмувати наші почуття, навпаки, вона покликана для найбільш вдалого розподілу внутрішньої енергії.

Цікаво, що особисті кордони не тільки роблять нас сильнішими, а й, у моменті, показують нашу слабкість, а отже – адекватною, живою людиною. Досить згадати, як ми страждаємо в якийсь кризовий момент, як усередині пульсує бажання стати невидимим, сховатися від сторонніх очей, але цей шлях лише ще більше заганяє в глухий кут. А якщо нашому розумінню відкриється усвідомлення того, як необхідно виговоритися, поділитися болем із близькими, буквально розриваючи кордони, нам одразу полегшає від того, що поруч є люди, готові прийти на допомогу в скрутну хвилину, підтримати, наповнити любов’ю і турботою.

У наш час дуже важко дати рішучу відсіч чомусь, що по-справжньому не подобається, складно визначитися, що важливіше на сьогоднішньому етапі життя – сім’я чи кар’єра, практично неможливо знайти час на те дозвілля, яке справді цікаве самому, адже так багато часу й сил іде на роботу, навчання, домашні турботи..

Шалений темп сучасного життя занурив практично всіх і кожного в таку круговерть подій, що й не знаєш, як із неї вибратися. Усі метання негативно позначаються на нашій душевній рівновазі, з’являється підвищена збудливість, напруженість, самооцінка падає, як і рівень існування. Однак, існує можливість власного порятунку. Достатньо зрозуміти, як навчитися вибудовувати особисті кордони, щоб вибратися з того сумбуру, в який щодня занурює нас життя.

3 методики правильного вибудовування особистих кордонів

  1. “Я на першому місці”Отже, переймаючись питанням: як вибудувати особисті кордони і знайти себе в житті? – потрібно запам’ятати це золоте правило і періодично проговорювати його внутрішнім сумнівам, які виникають, приміром, щоразу, коли друг просить укотре підвести його до будинку, а у вас немає ні сил, ні бажання, ні можливості після довгого робочого дня. Обміркуйте, чи не зашкодить це вам, насамперед, і лише потім давайте позитивну або негативну відповідь.
  2. Не відчувайте почуття провини даремно, відмова в чомусь не потребує пояснень.Не живіть на догоду іншим, думайте про свої почуття і бажання, не допускайте думки про власний махровий егоїзм, зрозумійте, що кордони не віддаляють вас від соціуму, вони лише не дають змоги потребам інших затьмарити ваші особисті. Лише тоді ви відчуєте повну гармонію світом навколо вас.
  3. Проявляйте турботу про своє здоров’яЧи були ситуації, коли ви потурали бажанням інших людей, забуваючи про час для свого власного фізичного розвитку? Упевнені, що це траплялося часто-густо.Пам’ятайте, що необхідно мати здоровий і психологічно стабільний стан, який допоможе вам створити по-справжньому адекватні особисті кордони.

    Турбота про саму себе – перше, чим має займатися людина, яка достатньо відрегулювати:

  • Режим сну

Поставтеся до цього, здавалося б, банального, але такого важливого моменту з усією відповідальністю. Не зайвим буде визначитися з графіком того, у який часовий інтервал ви завершуватимете домашні справи, займатиметеся вечірнім туалетом, скільки часу вам достатньо, щоб насолодитися читанням перед сном?

Встановіть комфортний режим, який повторюватиметься день у день, не виключаючи святкові або відпускні дні. А також обов’язково виключіть використання гаджетів перед сном!

Продумайте кожну дрібницю, яка може завадити вам виспатися. Можливо, ваш улюбленець щоночі прокидається і відчуває голод, починає нявкати і будить вас? Тоді ще з вечора подбайте про те, щоб його миска була наповнена. Трапляються ситуації, коли сімейній парі не вистачає одного покривала на двох, тоді потрібно не мучити себе і партнера, а купити друге. Усе можна вирішити, якщо підійти з розумом і усвідомити важливість якісного сну.

  • Фізичні навантаження

Вести здоровий спосіб життя – не означає проводити добу в спортивному залі біля тренажерів, достатньо виділити кілька вільних вечорів і присвятити цей час спорту. У вас не повинно виникати негативу, коли ви думаєте про походи на фітнес, обмежтеся приємними для вас заняттями, можливо, ви виберете не силові навантаження, а аеробіку або танці.

Видів спорту неймовірна безліч, тому можна звернутися і до класичних вправ, і до східних єдиноборств, зайнятися груповим фітнесом або навіть незвичним, приміром, водним поло чи гандболом.

Запам’ятайте, що в цьому разі не важливо, чи станете ви лідером, чи претендуватимете на призи серед партнерів по команді. Головне – щоб ви відчували справжнє задоволення, радість від тренувань, вам хотілося відвідувати їх знову і знову, не вважаючи цей час марно згаяним. Ну, а якщо у вашому населеному пункті немає фітнес-клубів, достатньо просто більше часу ходити пішки або бігати в гарну погоду в найближчому гаю.

  • Харчування

Дуже важливо не переходити до крайнощів, надто об’їдаючись або займаючись голодуванням. Запевняємо вас, що жорсткі дієти не просто неефективні, а й дуже небезпечні для наших органів, оскільки завдають не меншої шкоди, ніж надмірне вживання їжі.

У всьому має дотримуватися баланс. Їжа – не сенс життя, вона доставляє в наш організм поживні речовини, а також дарує відчуття задоволення. Дозволяйте собі картоплю фрі або шматочок шоколаду, але в оптимальній кількості та за умови вживання достатньої кількості овочів і фруктів.

Відмовтеся від швидких перекусів дорогою з офісу в офіс або сидячи перед екраном ноутбука. У вас має бути час, щоб сісти і спокійно поїсти.

  • Згубні звички

Сумніваємося, що залишилися люди, хто не чув про шкоду надмірного зловживання тютюновою продукцією або алкогольними напоями. Однак, не всі чули про способи позбавлення від цих залежностей:

Погана звичка не могла виникнути на порожньому місці. Знайдіть причину, чому вона з’явилася у вашому житті, а як знайдете – викресліть, замінивши на корисну, приміром, замість паління увімкніть музику і станцюйте, з’їжте корисний фрукт або випийте склянку чистої води.

Щойно ви зможете приборкати звичку, з’явиться відчуття того, що тепер ви маєте владу над нею, а не вона над вами.

Створіть складні перепони між нею і вами. Приберіть будь-які спокуси або нагадування про неї.

У разі, коли ситуація надто складна, ви розумієте, що самотужки не впоратися – зверніться до фахівця, який знайде спосіб вам допомогти.

Сформулюйте позицію відмови від згубної звички таким чином, щоб це виглядало як порятунок власного життя загалом і свого здоров’я, зокрема.

Ознаки порушення особистих кордонів

Найголовніша ознака проявляється в ту хвилину, коли ви починаєте відчувати явний дискомфорт. Це може виражатися в агресії, злості (або на ту саму людину, або навіть на самого себе за слабкодухість чи бездіяльність), почутті пригніченості, утисках власних прав і достоїнств.

Існує кілька ознак того, що ви надто часто піддаєтеся порушенню особистих кордонів:

  • Ви надмірно багато виправдовуєтеся за свої вчинки

У ситуації, коли хтось неналежно поводиться з вами, найчастіше, ви починаєте шукати відповіді на таке явище в собі, вважаючи, що самі підштовхнули його на такі неприємні дії. Нібито ви – причина його агресії щодо вас.

Однак, якщо в людини здорове ставлення до своїх особистих кордонів, то їй стане зрозуміло, що немає її особливої провини в тому, що незадоволений із самого ранку бос зірвався на крики й образи за непомірно крихітний проступок. Людина, яка не цінує себе і не має особистих кордонів, буде впевнена в тому, що це тільки її провина, вона стала спусковим гачком, провокатором, а начальник абсолютно правий у своїй поведінці.

  • Ви виконуєте чиєсь прохання без найменшого на те бажання, однак, почуття всередині підказують, що права відмовитися просто немає.

У ситуації, коли у вас просто немає зайвих грошей, але ви даєте найкращій подружці на чергову сумочку з вашої особистої фінансової подушки безпеки, ви просто боїтеся дати чітку і чітку відмову, тому що прогнозуєте її реакцію на такий вчинок (вона образиться, а може і дорікнути вам у жадібності, почати маніпулювати довгими роками дружби і т.п.). Потрібно суворо пояснювати ситуацію, що склалася, справжній друг усе зрозуміє правильно.

Ви постійно займаєтеся тим, що не хочете самі, але цього від вас чекають. Ви ведете розмови, до яких не лежить душа, а також змушені розповідати на вимогу те, про що хотіли б промовчати.

Ви імітуєте інтерес, намагаючись бути зручним для оточення, а власні почуття і бажання ховаєте під сімома замками.

Запам’ятайте, що є вчинки і дії, які прямо порушують особисті кордони практично завжди і для всіх:

  • примус до виконання чого-небудь;
  • критика й оцінювання, коли цього не було потрібно;
  • порушення чийогось особистого простору;
  • підслуховування, підглядання, встановлення програм стеження на телефон;
  • недоречні жарти;
  • дотики без дозволу на те.
Оцініть статтю
Обери Успіх!