Як побороти страх висоти: 8 ефективних методик

Психологія

Чому це важливо? Як побороти страх висоти? І чому він взагалі виникає в людини? Адже більшість із нас значну частину свого життя проводить на землі. Але декого навіть підйом на побутовій драбині змушує завмирати від жаху.

Як себе поводити? Акрофобія, а саме так називається патологічний страх висоти, є досить поширеною. Але долати її радикальними методами на кшталт стрибків з парашутом все ж не варто. Краще звернутися до фахівця, який і допоможе розв’язати проблему.

Що таке страх висоти – акрофобія

Багато людей відчувають почуття страху, перебуваючи на висоті, це цілком нормальна реакція. Якщо ви дивитеся вниз із верхніх поверхів висотки, і у вас починає паморочитися в голові, не переживайте, у цьому теж немає нічого особливого.

Учені дійшли висновку, що страх і тривожний стан на висоті – це емоційний спектр. Він починається з того, що людина не може адекватно сприймати відстань від землі до точки, на якій перебуває. У її розумінні ця відстань набагато більша, ніж є насправді. І це не вважається якоюсь проблемою.

Друга стадія складніша – візуальна непереносимість висоти. По суті, це виражений страх, за якого людині некомфортно, вона боїться перестати контролювати своє тіло і впасти. Такий стан уже може викликати побоювання, але ще не вважається фобією.

Останній патологічний ступінь страху висоти – акрофобія. Це найпоширеніша фобія у світі. Дослідження показали, що вона відзначається у 5-6 % людей, і найчастіше у представниць жіночої статі. Є й деякі особливі форми страху висоти, які бувають у підлітків і дітей.

Існують такі підвиди акрофобії:

  • батофобія – боязнь сходів і схилів;
  • гефірофобія – боязнь переходити міст;
  • кремнофобія – боязнь прірв і скель;
  • аерофобія – боязнь літати (літаки, вертольоти).

Симптоми та причини появи акрофобії

Існують основні симптоми тривоги, які з’являються, коли людина опиняється на висоті:

  • сильне занепокоєння;
  • запаморочення;
  • бажання швидше спуститися з високого місця;
  • переживання через зміни навколо (дереалізація) і зміни в собі (деперсоналізація);
  • страх смерті;
  • боязнь втратити контроль над собою;
  • неконтрольоване тремтіння;
  • сухість у роті;
  • частий пульс.

Іноді акрофобія призводить до непритомності або напівнепритомного стану.

Причини виникнення такої фобії можуть бути як психологічні, так і соматичні.

Неприємний досвід

Дуже поширене явище, коли акрофобія виникає через події, які пов’язані з висотою. Наприклад, власне падіння з висоти в минулому або ситуація, коли впав хтось поруч, турбулентність у літаку.

Генетична схильність

Деякі наукові роботи доводять, що боязнь висоти може бути спричинена певною мутацією генів, і цілком може передаватися від батьків до дитини. Вчені з Голландії виявили, що у 33 % досліджуваних, які страждають на акрофобію, вона виникла через успадкування. Подальше вивчення питання показало, що такий страх дуже тісно пов’язаний з деякими генетичними мутаціями.

Розлади неврологічного характеру

В організмі будь-якої людини є вестибулярний апарат, який відповідає за рівновагу. Якщо з ним трапляються якісь проблеми, то може паморочитися в голові, втрачатися рівновага.

Коли ми перебуваємо на великій висоті й дивимося донизу, цей апарат зазнає сильного напруження, тому що візуально ми не знаходимо в найближчому оточенні точку опори. Тому акрофобія набагато частіше з’являється у тих, у кого є порушення в роботі вестибулярного апарату. Одне з досліджень показало, що 52 % людей з подібним розладом відчувають неприємні відчуття (заколисування), наприклад, під час поїздок на машині. Це теж свідчить про наявні проблеми.

8 дієвих способів побороти страх висоти

Як побороти страх висоти? Позбутися цього можна, проконсультувавшись із психологом або проводячи самостійну роботу. Велике значення має те, наскільки важка у вас стадія розладу, і, звісно, бажання впоратися з проблемою. У книжках із психології можна знайти безліч різноманітних порад і методик, але, як показує практика, не всі вони справді здатні допомогти.

У чому причина? Річ у тім, що тільки самонавіюванням “все буде добре” або “потрібно перебороти цей страх, і далі стане простіше” позбутися проблеми не вийде. Потрібно знайти і опрацювати причину, а вона в кожного своя.

Отже, як побороти страх висоти у дорослої людини, пов’язаний, наприклад, зі страхом літати літаком.

Перший етап – це визначення стадії фобії. Боротися з нею своїми силами можливо, тільки якщо у вас є один із таких симптомів: паморочиться голова, частішає пульс і серцебиття, виникає легка нудота. Якщо ви виявили у себе або близьких кілька вищеописаних ознак, то допомогти зможе тільки психотерапевт.

Далі розглянемо 8 основних перевірених способів побороти страх висоти:

Робота з психотерапевтом, лікування за допомогою спеціальних препаратів

Коли страх уже переріс у розлад, допоможе тільки лікарська терапія і відвідування сеансів психотерапевта. Найімовірніше, лікар пропише вам легкі засоби, які розслаблять нервову систему. Ви станете спокійнішими, і робота з фахівцем буде продуктивнішою.

Психотерапевтичні сеанси бажано проходити регулярно. Психотерапевт допоможе клієнту уявити в усіх подробицях ситуацію, яка викликає паніку, підкаже, як сконцентруватися на інших речах і не піддаватися емоціям і паніці.

Дуже важливо під час терапії приймати вітаміни та мінеральні комплекси, вести активний спосіб життя і намагатися отримувати якомога більше позитивних емоцій.

Самостійно впоратися з акрофобією можна за допомогою спеціальних технік, які допомагають контролювати деякі фізичні процеси. Найвідоміші з них – це техніки правильного дихання.

Затримки дихання

Найпоширеніша затримка дихання – на кілька секунд. Щоб відчути ефективність цього методу, потрібно починати застосовувати його одразу, щойно відчуєте зростаючий напад страху.

У крові підвищується рівень вуглекислого газу, а кількість кисню, навпаки, знижується. У результаті серце починає битися менш інтенсивно, і гормони стресу перестають вироблятися.

Схожий ефект можна отримати та від спеціально уповільнених дихальних рухів.

Робота з м’язами

Якщо по черзі то розслабляти, то напружувати м’язи, створюється ефект скидання негативних емоцій і думок.

Після застосування такої техніки ви відчуєте невелику приємну втому в тілі, воно ніби наповниться теплом зсередини. Внаслідок цього і приходить відчуття спокою.

Зосередження на одній точці

Щойно ви відчули настання страху, то постарайтеся вибрати якусь точку або предмет і сконцентруватися на ньому. Якщо в цей момент, наприклад, хитати головою, то напад акрофобії може тільки загостритися.

Якщо дотримуватися рекомендацій, намагатися менше рухатися і дивитися не відриваючись в одне місце, то напад страху може значно зменшитися, навіть якщо ви перебуваєте дуже високо.

Максимальне наближення до землі

Щоб знизити панічну атаку й уникнути нападу істерики, рекомендується прийняти положення тіла ближче до землі, тобто сісти, стати на карачки або лягти. Якщо ви не можете цього зробити, то знайдіть будь-який нерухомий предмет і обхопіть його руками.

Відчуття, що ви перебуваєте на твердій землі або тримаєтеся за щось стійке, дає організму сигнал, що небезпеки немає, все контролюється. Цей прийом дає змогу знизити відчуття страху, а часом і зовсім позбутися його.

Підготовка

Якщо ви знаєте, що зіткнетеся з ситуацією, яка викличе напад паніки, постарайтеся заздалегідь до неї підготуватися. Заплющте очі й чітко уявіть собі цей момент. Зрозумійте, що ви зробили все для власної безпеки. Під час паніки людина не може тверезо оцінювати те, що відбувається, найчастіше гору беруть емоції, тому вона забуває, що навколо неї все заздалегідь підготовлено і ніякої небезпеки немає. Налаштуйтеся подумки.

Метод маленьких кроків

Колись психологи були впевнені, що найкраще побороти страх допомагає ситуація, коли ви різко стикаєтеся зі своєю фобією. Наприклад, якщо людина боїться води, її спеціально кидають у басейн, щоб вона подолала страх і спробувала вижити. У сучасній медицині такі методи вже давно не застосовуються, оскільки було доведено, що вони можуть призвести навіть до погіршення ситуації.

Найдієвіший і найпоширеніший спосіб лікування – метод маленьких кроків. З його допомогою людина може подолати страх. Наприклад, ставиться мета – подивитися вниз із краю балкона. Почніть із малого. Деяких може лякати одна тільки згадка про балкон, тому стартувати потрібно з нижніх поверхів і поступово підійматися вище. Зрозумійте, це серйозна робота над своїм мисленням, зосередьтеся на основній меті, і одного разу у вас все вийде.

Терапія за допомогою казок

Особливо ефективно такий метод діє в роботі з дітьми. Придумується сюжет у формі казки, де головний герой з легкістю справляється з труднощами та перемагає свій страх.

Будьте терплячі та прислухайтеся до свого внутрішнього світу. Не змушуйте себе робити те, що ви не хочете. У боротьбі зі страхом висоти не варто поспішати, робіть все в тому темпі, який зручний саме вам, і все вийде.

Хочеться вірити, що наша стаття допомогла вам зрозуміти, як боротися зі страхом висоти, і що це не тільки можливо, а й потрібно. Але перемогти його самостійно, без фахівців, можливо тільки тоді, коли його симптоми не надто явно виражені.

Оцініть статтю
Обери Успіх!