Навіщо боротися? Бути скромним – добре, але коли ця риса переростає в тотальну сором’язливість, вона може нашкодити і особистому життю, і професійному. Щоб людина могла будь-яку дію виконувати легко і просто, їй потрібно побороти сором’язливість.
Як цього позбутися? Важливо розуміти, що всі причини для сором’язливості знаходяться в нас самих. Значить, і працювати насамперед потрібно над собою. Ми дамо поради про те, як можна побороти сором’язливість і стати більш впевненим у собі.
- Особливості сором’язливості
- Основні причини сорому
- Низькою самооцінкою
- Синдромом відмінника
- Соціофобією
- 10 кроків, щоб побороти сором’язливість
- Підготуйте перелік своїх проблем
- Визначте свої сильні сторони
- Позначте мету
- Постійно тренуйтеся
- Акцентуйте свою увагу на співрозмовнику
- Відкривайте для себе нове
- Слідкуйте за собою
- Намагайтеся говорити “ні” якомога рідше
- Вчіться боротися з почуттям тривоги
- Не виставляйте свою сором’язливість напоказ
Особливості сором’язливості
Сором’язливість – це якість людей, яку варто позначити як набуту рису характеру, оскільки проявляється вона тільки під час спілкування з іншими людьми. Сором’язливість – це звична реакція, яка бере свій початок з будь-якої ситуації, що склалася раніше, і у всіх проявляється по-різному: хтось відчуває лише незначну сором’язливість, а інші – яскраво виражене відчуття сорому або навіть провини.
З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке сором’язливість і як побороти його та невпевненість у собі перед людьми.
Звичайно, сам по собі сором не означає нічого поганого. Приміром, молода людина відчуває приємне хвилювання перед тим, як зробить коханій дівчині пропозицію руки і серця, або жінка на святковій вечері співає в караоке і соромиться, але при цьому вона прекрасно розуміє, що співає краще за інших. Саме такий сором нескладно перебороти, варто лише взяти себе в руки і зробити те, чого боїшся.
У деяких ситуаціях сором’язливість стає справжньою проблемою. Йдеться про ті випадки, коли людина постійно відчуває це почуття. Їй здається, що вона уславиться невдахою, якщо зробить щось не так. Тому вибір таких людей – не робити ніяких дій зовсім, ніж зробити неправильно.
Ще не так давно сором’язливість сприймалася як винятково позитивна якість, тому що скромна людина ніколи не вступить у конфлікт, вона готова вислухати і не нав’язує свою думку. Але будемо відвертими: напевно, це все позитивні сторони сорому.
Насправді сором’язливий індивід не може дозволити собі жити повноцінним життям. Як це проявляється:
- Уже на початку бесіди сором’язливій людині дещо дискомфортно на емоційному рівні.
- Якщо до неї проявляє інтерес протилежна стать, вона впадає в ступор, може навіть почати поводитися не зовсім адекватно.
- Відвідування заходів і свят стає для неї справжньою проблемою, адже перебування в компанії людей часто змушує почуватися ніяково.
- Сором’язливій людині вкрай складно домогтися успіху в кар’єрі, тому що через свою скромність вона не може проявити здорову агресію і відчути себе повноцінним конкурентом.
Зазвичай, коли ми говоримо, що людина не соромиться, то маємо на увазі, що вона відкрита і впевнена в собі. Нам не здається це чимось ганебним. А ось до зайвої сором’язливості, навпаки, ставимося негативно, бо розуміємо, що це не дає нам повноцінно спілкуватися з людьми, підніматися кар’єрними сходами, виступати перед публікою. Але потрібно чітко засвоїти: сором’язливість не є вадою, вона притаманна дуже багатьом людям і являє собою абсолютно нормальне явище.
Ба більше, сором’язливість – це така якість індивіда, яка дає змогу бути чутливим до себе, розуміти й поважати особисті кордони інших. Таким чином, сором’язлива людина може заздалегідь зрозуміти, яка дія буде передчасною. Вона усвідомлює, що зі співрозмовником ще не встановлений довірчий контакт, тому багато дій можуть лише поставити в незручне становище.
Але якщо сором’язливість заважає в досягненні поставлених цілей і задоволенні власних потреб, цю якість слід розглядати як проблему. Таким чином, потрібно розуміти, що ми соромимось і обмежуємо себе, через що якість життя не покращується або стає дещо нижчою. Крім того, сором’язливі індивіди часто не підпускають до себе незнайомих людей, бояться заводити нові стосунки або розвивати ті, що вже є.
Основні причини сорому
Якщо ви трохи соромитеся, коли зустрічаєте нових людей або хвилюєтеся за необхідності виступити публічно, у цьому немає нічого страшного. Але замкнутість, хвилювання під час відповіді на вхідний дзвінок, страх вийти з дому і вступити в контакт із людьми – це серйозна проблема, яку потрібно вирішувати.
Для початку слід визначити причини, які знаходяться безпосередньо всередині вас.
Сором’язливість може бути спричинена такими чинниками:
Низькою самооцінкою
Навіть якщо у вас немає видимих вад, вона може проявитися як наслідок дитячих комплексів. Приміром, якщо батьки або вчителі частенько сварили за недоліки, а необхідність похвалити за хороші вчинки ігнорували.
Синдромом відмінника
Кожен знає, хто такі перфекціоністи. Ці індивіди схильні до впливу саме синдрому відмінника, їм хочеться, щоб усе навкруги було бездоганним, тож у страху припуститися помилки вони відмовляються від зустрічей і знайомств, бояться публічних виступів.
Соціофобією
З цією проблемою стикаються індивіди, які одного разу стали жертвами неадекватних вчинків інших людей. Наприклад, ті, хто в дитинстві відчув на собі булінг з боку однокласників.
Після того як ви визначитеся з причинами своєї сором’язливості, можна вибрати методи, які допоможуть побороти сором’язливість. Найголовніше, що від вас вимагається, – зрозуміти, що ви нічим не гірші за інших людей, вам не потрібне схвалення оточуючих. Саме це і буде першим кроком до розкріпачення.
Пам’ятайте: сором’язливість – це не річ, вона не має сутності. Це всього лише слово, утворене від “соромитися”. Тобто сором’язливість – це певний процес, і тут важливо визначити, хто і кого соромить.
10 кроків, щоб побороти сором’язливість
Отже, якщо людина чогось соромиться, значить, вона соромиться себе самої. У цьому і криється найважливіша таємниця. Таким чином, сором’язливість – це процес, у якому відбувається вплив індивіда саме на себе. Якщо поставити собі запитання про те, як побороти сором, відповісти на нього і почати боротьбу за розкутість, можна витратити багато сил. Річ у тім, що спочатку особистість соромить саму себе, а потім намагається побороти результат своїх же діянь.
Якщо людина соромить сама себе – це добре. Тобто вона головний герой у дії, сам процес напряму підпорядковується саме їй. Фактори, що впливають на сором’язливість, – внутрішня активність індивіда, його переконання та установки, оцінювання себе й оточуючих. Таким чином, усе це особистість робить сама, також вона самостійно несе відповідальність за кожен свій крок. З цього випливає, що і змінити своє життя людина теж може сама, без сторонньої допомоги.
Нижче ми дамо поради про те, як побороти страх сорому:
Підготуйте перелік своїх проблем
Якщо ви хочете вирішити проблему, для початку треба її проаналізувати. Візьміть аркуш паперу і випишіть усі ситуації, які змушували вас почуватися скуто. Тут вкрай важлива конкретика. Якщо ви відчували сором у спілкуванні з людьми, необхідно перерахувати їхні імена. Можливо, йдеться про незнайомців, з якими вам важко налагодити контакт, тоді й потрібно вказати, що відчуваєте дискомфорт у спілкуванні з тими, з ким ви не знайомилися особисто.
Запис ситуацій має вестися в порядку збільшення. Тобто спочатку записуйте ті, які спричиняють менший дискомфорт. Приміром, зателефонувати незнайомій людині для вас набагато простіше, ніж виступити публічно.
Цей перелік стане вашим планом боротьби зі сором’язливістю. Спочатку ви будете позбуватися менших страхів, переходячи поступово до більших. Зазначимо, що кожна нова перемога робитиме вас більш розкутим.
Визначте свої сильні сторони
Після того як список страхів складено, варто створити ще один, у якому вже необхідно перерахувати свої позитивні якості. Найчастіше сором’язливість з’являється через низьку самооцінку, тому таку проблему необхідно викорінити. Радимо частіше нагадувати собі, наскільки ви чудові.
Позначте мету
Якщо ви хочете в усьому домагатися максимального ефекту, варто грамотно позначати проблеми. Отже, ви вже зрозуміли, що постійне сором’язливість заважає вам жити повноцінним життям, але як? Задумайтеся, у чому саме це проявляється, тоді у вас вийде сформулювати завдання. До речі, цілком імовірно, що поставлена перед вами мета допоможе вирішити старі труднощі.
Постійно тренуйтеся
Корисні навички потребують постійного відточування, а погані звички – викорінення.
Якщо ви сором’язливі, для вас будуть корисними такі поради:
- Перепрограмуйте себе. Давайте уявимо, що ваша сором’язливість – це певна програма, підключена до вашого головного мозку. У вас є можливість самостійно керувати цією системою. Корисно робити те, до чого ви не звикли, переступати через себе і свої звички. Наприклад, ви перебуваєте в компанії людей, вам хочеться якнайшвидше покинути місце і повернутися в зону комфорту. Так робити не варто. Першими заведіть розмову, поставте кілька запитань тим, хто перебуває поруч із вами. Можливо, бесіда буде захопливою.
- Самі починайте бесіду з незнайомими людьми. Робити це слід не лише за потреби, чудово, якщо ви щодня будете ініціатором бесіди з незнайомцем, навіть із випадковим перехожим, який навряд чи зустрінеться вам знову. Запитайте, скільки зараз часу або як пройти, приміром, до бібліотеки.
- Намагайтеся більше спілкуватися. Неважливо, хто знаходиться поруч: незнайомець, колега або близька людина. Привід для спілкування можна знайти завжди. Чому б не привітатися із сусідом, якого ви так часто бачите, але ніколи не вітаєте?
- Підготуйтеся до важливої бесіди. Якщо вам хочеться з кимось поспілкуватися, але ви соромитеся, можна прорепетирувати на тому, хто викликає у вас більшу довіру.
- Якщо необхідно виступити публічно, є сенс завчасно підготуватися до заходу. Коли промова приготована заздалегідь, спілкуватися з глядачами виявиться набагато легше. Коли будете репетирувати, уявляйте не тільки свій виступ, а й реакцію присутніх.
Акцентуйте свою увагу на співрозмовнику
Не забувайте, що сором змушує вас фокусуватися тільки на собі, на тому, яке враження ви справите на оточуючих. Але ви не єдиний учасник спілкування, тому варто приділити увагу й іншим. Ставте співрозмовнику запитання, уважно слухайте його, проявляйте інтерес. У такому разі акцент на собі буде виражений не так яскраво.
Відкривайте для себе нове
Вам час вибиратися із зони комфорту. Це необхідно не тільки для того, щоб зробити своє життя більш різноманітним. Так ви зможете значно підвищити самооцінку. Якщо ви все життя займалися танцями, чому б не спробувати себе в єдиноборствах? До речі, ще один чудовий варіант – майстер-класи з імпровізації. Тут ви точно станете сміливішими.
Слідкуйте за собою
Особливо важливими є зоровий контакт зі співрозмовником, уміння голосно і грамотно говорити, тримати спину прямо, доброзичлива посмішка у відповідь. Коли навчитеся поводитися таким чином, вам буде набагато легше розкріпачитися.
Намагайтеся говорити “ні” якомога рідше
Звісно, всім відомо, що відмовляти теж потрібно вміти, і це дійсно дуже важливо. Але якщо ви надто сором’язливі, це правило не для вас. Найчастіше чітке “ні” – це лише прояв типового страху невідомості. Якщо сором’язливість – це ваша явна проблема, намагайтеся частіше говорити так.
Вчіться боротися з почуттям тривоги
Тривога часто супроводжує сором’язливість, і з нею нелегко боротися. З фізіологічної точки зору, у кожного вона проявляється по-різному: хтось плутається в словах, в інших трясуться руки. У такі моменти починайте повільно і глибоко дихати, щоб розслабитися.
Не виставляйте свою сором’язливість напоказ
Якщо сором’язливість – це ваша проблема, не варто акцентувати на ній увагу. В іншому разі ви уславитеся невпевненою в собі людиною.
Якщо співрозмовник помітив ваше збентеження, обіграйте ситуацію так, ніби це чиста випадковість. Навіть фізіологічні показники можна виставити в іншому світлі. Наприклад, якщо ви почервоніли, скажіть, що так нерідко поводиться ваш організм, тоді опонент не подумає, що таким чином проявилася реакція на стрес.