Як перестати нервувати і стати спокійною людиною

Психологія

Чому з цим потрібно боротися? Нервозність і тривожність притаманні практично кожному, але якщо одні люди досить швидко з ними справляються, то в інших вони набувають патологічних форм. Але цей стан вкрай небезпечний: він розхитує психіку і негативно позначається на всіх сферах нашого життя. Тому потрібно знати, як перестати нервувати.

Як себе поводити? Одна з умов переходу з тривожності до спокою – розібратися з причинами, через які виникає нервове напруження, а також відповісти на запитання, що саме дає це почуття, допомагає чи заважає нам. Після цього ви самі зрозумієте, що зайвих хвилювань, особливо через дрібниці, потрібно позбуватися. І ми дамо вам кілька порад, як це зробити просто, але ефективно.

Причини, чому ми нервуємо

Спокій і внутрішня рівновага – це запорука нашого фізичного та психічного здоров’я. Успішне протистояння стресу – важлива функція для сучасних людей. Питання про те, як перестати нервувати з будь-якого приводу, особливо гостро стоїть перед тими, хто живе в ритмі мегаполісу. У цьому випадку наша нервова система стає дедалі більш напруженою протягом дня. Важливо вміти справлятися з усіма негативними факторами, щоб вона не зруйнувалася остаточно.

Підвищена чутливість зумовлена різними причинами. Психологи називають кілька основних:

  • генетична схильність до низької стресостійкості;
  • частий вплив стресу в дитячому та підлітковому віці;
  • регулярна негативна атмосфера вдома, на роботі та в соціальних контактах зі знайомими;
  • надмірна батьківська турбота, що не дає змоги розвинутися захисним механізмам.

Однак іноді напади тривоги закінчуються, ледь встигнувши розпочатися, а деколи вони тривалі та руйнівні. Сценарій залежить від того, з якої причини виникло занепокоєння:

Події, що відбуваються

Мабуть, найпоширеніша причина того, що ми нервуємо, – стресові ситуації. Ми турбуємося про наше майбутнє, про здоров’я і благополуччя близьких, про те, чи вистачить нам фінансів до зарплати.

Ця повсякденна тривога не є небезпечною, вона мине, коли стресова ситуація закінчиться. Щоб перестати нервувати і переживати, переключіться на заспокійливі звички, заручіться підтримкою друзів або просто скажіть: “Візьми себе в руки, слабак!”. І ви побачите, що тривожність значно знизиться.

Депресія

Термін “депресія” часто використовується як синонім виразів “пригнічений настрій” або “низький рівень енергії”. Однак це невірно. Депресія – це повноцінне психічне захворювання, яке відбувається через дисбаланс хімічних речовин у мозку. Одним із її симптомів є тривога, і це досить серйозна патологія.

Якщо депресію не лікувати, вона може спровокувати інші проблеми зі здоров’ям, наприклад, хвороби серця і судин, або перерости в інші психічні розлади.

Гормональні зміни

Найпоширенішим прикладом є передменструальний синдром у жінок. Гормональні перепади можуть впливати на мозок, і навіть дівчата, які завжди були врівноваженими та задоволеними своїм життям, можуть почуватися нещасними, скривдженими та глибоко перейматися через абсолютно незначні речі.

Існують і більш серйозні гормональні відхилення. Наприклад, гіпертиреоз (підвищене вироблення гормонів щитоподібної залози) може посилювати нервозність. Це означає, що люди з цим захворюванням гостріше і яскравіше реагують навіть на найменший стрес.

Тривожний розлад

Про нього говорять, коли переживання (у вигляді постійних або гострих нападів) тривають понад 6 місяців і з’являються такі фізичні симптоми, як пітливість, прискорене серцебиття, слабкість і нездатність зосередитися на чомусь, крім страху.

Однак запідозрити психічний розлад можна і до цього, і існує низка характерних симптомів, властивих різним видам тривожних розладів.

Хронічний стрес

Він виникає, коли люди піддаються стресу день у день. Реакція “боротися або бігти” стає постійною, і нескінченні сплески гормонів зрештою виснажують резерви організму.

Страх і тривога залишаються, бо стресова ситуація не вирішена. Але з’являються й нові симптоми, як-от слабкість, втома, біль у горлі та бажання загорнутися в ковдру і сховатися від усього світу.

Зрештою це може призвести до розвитку психосоматичних і психічних розладів.

Чому потрібно перестати нервувати

Симптоми нервозності проявляються у вигляді спітнілих долонь, тремтіння, прискореного серцебиття, підвищення кров’яного тиску, сплутаності думок, нездатності зосередитися й усидіти на місці, бажання зайняти чимось руки або навіть курити.

А тепер запитайте себе, наскільки добре вони служать вам? Чи допомагають справлятися зі стресовими ситуаціями? Чи ведете ви переговори, здаєте іспити або спілкуєтеся на першому побаченні краще, коли перебуваєте в стані стресу? Звісно, ні. Ба більше, це може зіпсувати всі ваші результати.

Важливо зрозуміти, що напруження – це не природна реакція на стресові ситуації і не неминуча риса характеру. Скоріше, це психічний механізм, який укорінився у ваших звичках і є результатом проблем із нервовою системою. Стрес – це всього лише ваша реакція на різні ситуації, але ви цілком можете ставитися до того, що відбувається, по-іншому!

Бажано мінімізувати наслідки стресу, перестати нервувати з будь-якого приводу і стати спокійним, адже коли організм у стані тривоги, то..:

  • знижується швидкість мислення та погіршується концентрація уваги, що створює надзвичайне навантаження на наші розумові ресурси;
  • відсутній контроль над голосом, мімікою та мовою тіла, а це може негативно позначитися на важливих переговорах чи побаченні;
  • накопичуються втома і нервозність, а вони погано впливають на здоров’я і самопочуття;
  • починаються проблеми з нервовою системою, що створює сприятливий ґрунт для розвитку багатьох захворювань;
  • ви перестаєте звертати увагу на найважливіші та найцінніші речі в житті;
  • ви обзаводитеся шкідливими звичками, такими як куріння або зловживання алкоголем, тому що напругу потрібно якось зняти.

Важливо пам’ятати, що нервувати безглуздо, і цю недугу можна усунути, працюючи над собою.

У повсякденному житті немає особливих причин тривожитися, тому що ви і ваші близькі рідко наражаєтеся на небезпеку.

Постійне занепокоєння і стрес можуть призвести до втрати контролю над власним життям. Це посилюється іншими неприємними наслідками:

  • З’являється схильність до вживання речовин, які на певний час змушують забути про існування проблеми. Це може бути алкоголь, деякі ліки, надмірне куріння тощо.
  • Перевантажений постійною роботою зі стресом мозок виходить з ладу і втрачає працездатність.
  • Прогресування хронічної втоми провокує виникнення різних захворювань, боротися з якими в організму не вистачає сил.
  • Відбувається втрата життєвих цілей. Відмова від своїх планів та ідей через страх зазнати невдачі.

12 способів перестати нервувати

Щоб перестати нервувати з будь-якого приводу і стати спокійним назавжди, потрібно не тільки навчитися не звертати увагу на дрібні проблеми, а й руйнувати вже усталені асоціації. Мозок пам’ятає негативні речі й асоціює їх із подіями, що відбулися. Асоціації, що виникли, доведеться переробляти фізіологічними та психологічними засобами.

Попити води

Кожна третя людина страждає на хронічне зневоднення. Це призводить до дратівливості, занепокоєння і втоми. У деяких випадках нервозність спричинена відсутністю питного режиму. Необхідно пити воду щоразу, коли виникає відчуття страху або занепокоєння, щоб запобігти нападам і погіршенню стану здоров’я.

Вода запускає процес самовідновлення і прискорює адаптацію до змін у навколишньому середовищі. Повільне і поступове пиття дає людині час заспокоїтися і частково відволіктися від проблеми. Однак важливо не тільки навчитися пригнічувати хвилювання, а й перестати повертатися до неприємних думок. Якщо людина одразу ж почне думати знову про погане, фрустрація посилюватиметься.

Інтимні стосунки

Секс – це вид фізичної активності. У процесі інтимної близькості в кров викидаються ті самі гормони, що й після скандалу, який вибухнув. Він не має попереднього негативу і підходить для зняття напруги і дратівливості. Інтимні стосунки також допомагають відновити впевненість у собі та підвищити самооцінку.

Позитивний погляд

Якщо ваша тривога підтвердилася і сталося щось погане, щоб перестати нервувати в стресових ситуаціях, постарайтеся подивитися на це з іншого погляду. Спробуйте знайти плюси. Припустимо, ви отримуєте відпустку, але в останню хвилину дізнаєтеся, що в тому місці, куди ви планували поїхати відпочивати, погана погода.

Тепер подумайте про те, що у вас багато вільного часу і грошей. Витратьте зекономлені кошти на те, про що ви завжди мріяли, наприклад, на курси іноземної мови, нові меблі або кінну прогулянку.

Участь у цікавих заходах

Щоб позбутися негативних переживань, ви маєте замінити їх позитивними. Якщо можливо, додайте трохи адреналіну, щоб не повертатися до поганих думок. Для різних людей цей метод має різне значення. Хтось читає книжки, хтось віддає перевагу комп’ютерним іграм, хтось ходить до лісу збирати ягоди та гриби. Іноді ми готові спробувати навіть найбезглуздіші речі, щоб здригнутися.

Вихід зі стресу

Якщо ситуація викликає у вас негативні почуття, то розберіться з нею якомога швидше, щоб перестати нервувати. Припустимо, ви маєте повернути книжку в бібліотеку. Ви знаєте, що строки повернення вже минули, але не поспішайте, тому що там працює людина, яка вам не подобається, і ви не хочете зіткнутися з нею.

Рано чи пізно доведеться віддати книжку, тому ви постійно думаєте про майбутню неприємну розмову і ніяк не можете відволіктися і розслабитися. У таких ситуаціях найкраще взяти незапланований вихідний і піти в бібліотеку.

Деяких ситуацій краще взагалі уникати. Якщо у вас є негативно налаштований друг, перестаньте з ним розмовляти. Якщо хтось сперечається з вами, підіть. Не потрібно реагувати на негатив і залишатися в несприятливій емоційній зоні.

Фізичні вправи

При напруженому фізичному навантаженні люди несвідомо відволікаються. Втома не дає змоги людині пов’язувати одні й ті самі емоції з попередньою проблемою. Під час і після тренування в кров викидаються гормони, що сприяють поліпшенню психологічного стану. У багатьох людей після інтенсивних вправ піднімається настрій.

Можна поєднувати фізичні навантаження з користю води. Так, плавання бажане у випадках психічного перезбудження. Інтенсивні фізичні вправи, такі як біг, їзда на велосипеді, танці та аеробіка, також підходять. Силові тренування займають менше часу, але теж досить ефективні. Ходьба допомагає менше, але цей метод гарний для тих, у кого є протипоказання по здоров’ю. Якщо ви хочете розслабитися вдома, підходящим варіантом буде прибирання.

Порівняння

Часом іншим людям буває набагато гірше, ніж вам. Щоб перестати нервувати через дрібниці, подивіться на оточуючих. Вони справляються, і ви впораєтеся. У вас є те, чого немає в них. Вам слід перерахувати свої сильні сторони. Якщо нічого не спадає на думку, пам’ятайте, що поки людина жива, ніщо не може бути безповоротним. Усе минає, і це теж мине.

Вербалізація переживань

Промовляння або викладення проблеми на папері дає змогу людині обміркувати те, що відбувається, і отримати час, щоб заспокоїтися. Вона ніби ділиться з кимось своїми почуттями. Однією з переваг цього підходу є те, що “порожнеча” і “папір” – хороші партнери по діалогу. Не перебивайте, не нав’язуйте їм свою думку, не давайте непрошених порад, щоб не погіршити ситуацію.

Водні процедури

Гігієнічні процедури сприяють м’язовому і психологічному розслабленню та покращують сон. Це відбувається завдяки вигляду і звуку води, що біжить, і відчуття того, що бруд змито. Додавання ефірних олій, бульбашок або морських солей може посилити ефект. Деякі люди знаходять гумові іграшки розслаблюючими. Не соромтеся, використовуйте будь-які доступні методи, замість того щоб зганяти свою душевну напругу на близьких.

Рахунок

Старий перевірений спосіб заспокоїтися – порахувати до 10. Це допоможе відволіктися і зосередитися. Коли перша хвиля емоцій мине, можна приймати відповідні рішення.

Спілкування з друзями

Розмова з близькою людиною – найкращий спосіб зняти емоційне напруження, перестати нервувати і стати спокійним. Підтримка з боку сім’ї та друзів може додати впевненості та позбавити хронічного напруження. Іноді корисно відкрито попросити близьких про допомогу і тимчасово перекласти частину своїх обов’язків на інших. Це дасть вам можливість відпочити та відновитися. Люди завжди спокійніші, коли знають, що в них є хтось, хто захистить їх під час кризи.

Сміх і сльози

Вони викликають викид гормонів. Після раптового емоційного сплеску більшість людей почуваються знесиленими і деякий час не можуть впоратися із ситуацією.

Щоб перестати нервувати, дозвольте собі виплакатися над своїми проблемами. Бажано не робити це на людях, щоб не виходити з себе і не привертати уваги. Психологічні проблеми найчастіше виникають у людей, які намагаються здаватися сильними та неемоційними. Якщо ситуація не дозволяє вам заплакати, спробуйте придумати іншу причину. Наприклад, подивіться мелодраму. Сльози вивільняють токсичні речовини, що утворюються під впливом гормонів стресу.

Коли ви зробите перший крок, посмійтеся. Ви можете зробити це через деякий час, не обов’язково різко перемикатися. Сміх допоможе вам відчути себе краще, навіть якщо ви почали із зусиллям. Намагайтеся сміятися над важливими речами, які вас турбують. Знайдіть привід відкрито посміятися над людьми, які вас оточують, і над тими, кого ви знаєте. Якщо це не допомагає, подивіться комедію або мультфільм.

Для того щоб звільнитися від щоденних проблем, які нас турбують, нам необхідно працювати над собою. Якщо ми цього не зробимо, це відіб’ється не тільки на нашому житті, а й на житті людей, які нас оточують. Жити, не турбуючись і не витрачаючи енергію на стрес, – означає навчитися справлятися з усіма видами занепокоєння. І не створювати проблем.

Багато людей схильні будувати гору непереборних проблем із простих перешкод. У результаті вони шукають поради та допомоги, навіть якщо це просте рішення. Їм важко розвинути почуття власної гідності та самостійність. Такі люди не вміють ставити цілі та рухатися до них. Для них життя нудне й нещасливе.

Оцініть статтю
Обери Успіх!