Що можно спотворити життєвий шлях людини: як не втратити орієнтири

Психологія

Що може спотворити життєвий шлях і як не втратити орієнтири – над цим замислюються лише розумні люди, які рефлексують. Не дарма кажуть, що дурням завжди щастить. Адже такі особистості живуть за натхненням і не прагнуть аналізувати те, що відбувається.

Якщо ж ви плануєте зробити свій життєвий шлях яскравим, присвячуючи час саморозвитку, приділяючи увагу тільки взаємовигідним стосункам, а працювати лише за покликанням, то ця стаття для вас. Дізнаймось, що таке життєвий шлях людини, як його знайти й ніколи не загубити “компас істини”.

Поняття життєвого шляху людини

Примітно, що життєві шляхи людини за замовчуванням не можуть бути однаковими, їхні сценарії ніколи не повторюються. Важливо розуміти, що це не просто існування, це лінія розвитку особистості в часовому просторі.

На визначення життєвого шляху людини впливають багато чинників. Наприклад, соціум диктує правило: кожен зобов’язаний здобути хоча б середню освіту, потім створити свою сім’ю. Причому кожен з етапів, які вважаються загальноприйнятими в суспільстві, необхідно пройти в певному віці. Це стандартні стереотипи, які чинять на людину серйозний тиск.

У соціумі вважають, що неправильно вступати до інституту на п’ятому десятку років, а одружуватися в пенсійному віці – тим більше. Під тиском таких принципів найчастіше ми будуємо своє життя. Загальноприйняті стандарти вказують нам, як потрібно діяти. Але якщо людина відхиляється від цих нормативів, значить, її життєвий шлях індивідуальний. На нього впливають особисті інтереси, бажання і різні чинники: психологічні, соціальні, вікові.

Основні етапи життєвого шляху людини

Шарлотта Бюлер розповіла про те, через які етапи проходить людина в період становлення особистості. Загалом їх п’ять:

  1. Від народження до 16-20 років. Особистість ще залежна від батьків, найчастіше не має роботи та власної сім’ї, тож такому етапу не слід приділяти особливу увагу.
  2. Від 16-20 до 30 років. У цьому віці особистість ставить перед собою мету побудувати любовні стосунки та створити сім’ю. У цей же період починається трудова діяльність, людина хоче знайти своє покликання. Тут вона намагається знайти себе, зрозуміти свою цінність у цьому світі. Для цього етапу характерне парадоксальне поєднання невпевненості в собі та рішучості.
  3. Від 30 до 50 років. Етап зрілості. Тут особистість точно усвідомлює, у чому полягає сенс її життя. У цьому періоді вже обрано професію. На тлі розуміння своєї цінності відбувається формування самооцінки.
  4. Від 50 до 70 років. Перераховані вище сфери на цьому етапі вже не мають колишньої актуальності. Діти живуть своїм дорослим життям, поява пенсії дає можливість не ходити на роботу. Особливістю періоду є періодичної ностальгії.
  5. Від 70 років. Людина з почуттям виконаного обов’язку зосереджується на відпочинку. Вона вже не планує жодних змін. Якщо вона домоглася поставлених цілей, вона усвідомлює, що життя вдалося. Якщо ж ні, індивід відчуває сильне розчарування.

Така класифікація має суттєві відмінності від класифікації вікового розвитку інших теоретиків. Е. Еріксон є ще одним автором, який трохи по-іншому трактує життєвий шлях людини. Він вважає, що основних етапів вісім.

Етапи розвитку особистості:

  1. Від народження до півтора року. На те, як складуться стосунки особистості зі світом, впливають стосунки батьків у цьому віці. Якщо вони проявляють достатню турботу про дитину, то вона буде відкрита для оточення.
  2. Конфлікт самостійності та сорому. Від півтора до 4 років. Можливість робити щось самостійно приносить дитині радість. Так вона почувається незалежною. Якщо батьки не схвалюють дій дитини та регулярно лають її, у неї виробляється чітке відчуття сорому, пропадає впевненість у собі та бажання бути самостійною.
  3. Ініціатива і почуття провини. Від 4 до 6 років. У цьому віці діти надмірно допитливі. Бачачи приклади інших людей, вони починають придумувати, ким стануть, коли виростуть. Також у цей період відбувається перший прояв ініціативи. Якщо батьки заважають цьому процесу, то зароджується почуття провини.
  4. Працьовитість і комплекс неповноцінності. Від 6 до 11 років. У цей період дитина вже розуміє необхідність організації трудової та навчальної діяльності. Вона щиро бажає, щоб її праці були гідно оцінені. У разі критики з боку батьків, а також порівняння з ровесниками в негативному ключі в дитини виробляється комплекс неповноцінності.
  5. Ідентифікація і невизначеність. Від 12 до 18 років. У цей період колишня дитина набуває статусу підлітка, вона починає шукати себе, серйозно замислюється, яка її роль у житті. Такий вік вказує на необхідність відповісти на такі запитання: “Хто я?”, “Де я перебуваю?”, “Куди мені рухатися далі?”.
  6. Соціальна взаємодія та ізоляція. Від 20 до 45 років. Тут людина розуміє, хто є хто серед її оточення, усвідомлює цінність цих людей, визначає, кого хоче бачити поруч у майбутньому. Якщо протягом цього періоду в неї не виходить вибудувати міцні стосунки, то велика ймовірність, що старість вона проведе на самоті.
  7. Альтруїзм та егоїзм. Від 45 до 60 років. У цьому віці людина визначає, яку цінність для неї мають інші покоління. Вона робить вибір: або піклуватися про них, або жити тільки заради себе.
  8. Задоволеність життям і відчай. Від 60 років. Після 60 починається особлива пора. Людина підбиває підсумки свого життя, рахує, скількох цілей вона змогла досягти. Аналізуючи свій життєвий шлях, вона робить висновок, чи мало сенс її існування, чи було воно корисним. Якщо відповідь відповідає її очікуванням, вона відчуває задоволення, якщо ні – розчарування. В останньому випадку вона може впасти у відчай і почати боятися смерті.

Усе своє життя особистість стикається з перешкодами. Їй постійно доводиться робити вибір і шукати точки опори. Це говорить про те, що проблеми можуть спотворити життєвий шлях.

3 способи знайти свій життєвий шлях

Професійне самовизначення

Щоб виконати це завдання, необхідно відповісти на такі запитання:

  • Які дії приносять вам задоволення?
  • Що ви вмієте робити?
  • За що з цього вам належить винагорода?

Якщо у вас не виходить відповісти, ви можете використовувати спеціальні тести, розроблені провідними психологами:

  • тест Клімова “Визначення типу майбутньої професії”;
  • перевірка професійних навичок Л. Йовайші (допоможе дізнатися докладно про сфери діяльності, в яких імовірний успіх);
  • карта інтересів у модифікації А. Е. Голомштока (визначення ваших реальних інтересів);
  • оксфордський тест особистості (розрахунок імовірності ваших можливостей).

Замисліться, які з цих спеціальностей найбільше цінуються сьогодні на ринку, які вакансії є актуальними для вашого місця проживання, за які з них пропонується найвища винагорода. Такий аналіз дасть вам змогу не просто підібрати справу до душі, він дасть змогу знайти роботу, яка буде гідно оплачуватися.

Особисте та соціальне життя

Якщо вам здається, що ваш життєвий шлях може спотворитися на тлі того, що ви не бачите сенсу в усьому, що відбувається, вам необхідно скласти ще три списки. Перший – це ваші бажання, другий – соціальні навички, третій – принципи, згідно з якими ви живете. Потім задумайтеся, чи є щось таке, що об’єднує ці позиції.

Життєвий шлях людини має прямий взаємозв’язок з її особистісними характеристиками. Щоб іти цим шляхом, необхідно чітко усвідомлювати, що ви індивідуальність, таких, як ви, більше немає. Прийміть усі свої якості та шукайте призначення. Постарайтеся зрозуміти, яка саме соціальна роль є для вас максимально привабливою, що ви хочете отримати від цього світу. Життєвий шлях – це насамперед соціалізація людини, без якої неможливо перебувати в гармонії із самим собою.

Класична модель поліпшення особистого та соціального життя вказує на необхідність постановки цілей:

  • Задумайтеся, наскільки ви задоволені якістю свого життя. Якщо все не так, як хотілося б, визначте, чому. Так ви зможете зрозуміти, в чому причина вашого невдоволення, і велика ймовірність того, що весь список звузиться до одного пункту.
  • Визначтеся з тим, що в житті має для вас найбільшу цінність. У цьому вам допоможе тест Шварца. Коли ви зробите це, стане зрозуміло, де ви відчуватимете найбільший комфорт.
  • Позначте свої бажання, використовуючи асоціативний метод і візуалізацію. Уявіть себе через кілька років. Яке воно, ідеальне життя? Хто перебуває поруч із вами? Чим ви займаєтеся?
  • Візьміть папір і напишіть усі свої старі мрії. Чому вони не здійснилися? Що зараз ви могли б зробити, щоб втілити їх у життя?
  • Подумайте, які цілі вам необхідно поставити перед собою, щоб ваші мрії стали реальністю. Оцініть свої вміння, які допоможуть вам у цьому, запишіть їх поруч із цілями.
  • Продовжуйте трансформувати списки. Запишіть, що з переліченого ви згодні робити безоплатно, а за що ви попросили б винагороду. Особливої уваги має бути відзначений перший список, оскільки в ньому перераховано те, що ви щиро любите.
  • Найостанніша і найважливіша дія: розпишіть детальний план дій щодо поліпшення якості свого життя. Саме це зробить ваш життєвий шлях менш важким.

Життєвий шлях людини – це не пряма дорога без перешкод. Щоб пройти його найлегше, вам необхідно залишатися собою і не намагатися бути чиєюсь копією. Пам’ятайте: ви індивідуальність, і шлях вашого життя такий самий.

Які якості потрібно розвивати

Не забувайте, що наші вчинки мають прямий взаємозв’язок із рисами характеру, а вони, своєю чергою, впливають на життєвий шлях людини. Якщо ви хочете його поліпшити, вам слід розвивати деякі якості.

Для того, щоб знайти свій життєвий шлях, людині необхідно займатися самоактуалізацією особистості. Цей процес передбачає знаходження своїх талантів і їх розвиток. Потрібно знайти віру в себе, поліпшити самооцінку і вміти регулювати думки та вчинки.

А. Маслоу бачить самоактуалізовану людину як володаря таких якостей:

  • уміння приймати й любити себе;
  • здатність прийняття навколишнього світу і дійсності;
  • вміння бути собою;
  • розуміння своєї незалежності;
  • здатність об’єктивно оцінювати все, що відбувається;
  • вміння ставити цілі та визначати інструменти для їх досягнення;
  • тісний і теплий контакт із близькими;
  • самоіронія та почуття гумору.
Оцініть статтю
Обери Успіх!