Розвиток критичного мислення: способи та прийоми

Чому важливо? Розвиток критичного мислення дасть вам змогу адекватно дивитися на речі й ухвалювати зважені рішення “в моменті”. Ті, хто не володіють умінням так мислити, часто піддаються ірраціональності, причинами якої є так звані когнітивні спотворення. Розвинуте критичне мислення допоможе уникнути частини подібних “багів” підсвідомості.

Як розвинути? Існують прості правила, за допомогою яких можна навчитися мислити критично. Головне – підібрати найбільш зручний для себе шлях розвитку.

Що таке критичне мислення

Людина, що володіє навичками критичного мислення, здатна ухвалювати розумні та виважені рішення для досягнення поставленої мети. Для кращого результату подій треба вміти все обміркувати і зробити так, щоб навіть купівля нерухомості або модель поведінки на нараді були максимально вигідними і правильними.

Термін “критичне мислення” був висунутий американським філософом Джоном Дьюї. Він характеризує його так: активне, ретельне, рефлексивне, наполегливе, автономне, а також таке, що використовується для сприйняття і переробки всіх форм інформації.

Тобто той, хто мислить критично, віддає перевагу власній думці щодо будь-чого, будь-якої ідеї. Він намагається завжди провести повний аналіз усіх подій, “за” і “проти”, деталей і даних, прагне все перевіряти і досягати обґрунтованого рішення, підсумку.

Відмінність критичного мислення від аналітичного

Метод аналітики має на увазі поділ усього обсягу інформації на частини і подальше їх з’єднання з метою кращого розуміння матеріалу. Що стосується критичного підходу, то це такий спосіб розбору інформації, за якого людина прагне досягти певної істини, знайти всі логічні помилки, неправду і прийоми маніпуляції, зокрема за допомогою аналітичного мислення.

Натомість критик дізнається якісь унікальні факти про статтю: надійність джерел, біографію автора, де в тексті відображена його позиція, а де об’єктивна інформація.

Здоровий глузд і критичне мислення: у чому різниця?

До принципів і цілей здорового глузду не входить пошук істини. Це сукупність усіх поглядів суспільства на життя: моральні установки, норми поведінки, поняття про людину і природу. Загалом, це відповідь на запитання “Як правильно жити?” у певну епоху і конкретних обставинах. Це адекватне відображення дійсності, але не завжди.

У книжці “Анатомія помилок” автор Микита Непряхін наводить елементарний приклад здорового глузду – прислів’я та приказки. Але вони являють собою щось суперечливе, що потребує перевірки та пояснення. Приміром: “дав Бог день, дасть і їжу”, але “на Бога сподівайся, а сам не плошай”; “Будь простішим, і люди до тебе потягнуться” і “Простота гірша за крадіжку”. Такі народні поради викликають багато запитань у людини, у якої переважає критичне мислення.

Як було сказано раніше, принципи здорового глузду і критичного мислення діаметрально протилежні. Друге прагне позбутися суспільних настанов, які формуються завдяки постійному повторенню однієї й тієї самої інформації, через що зрештою здаються більшості правдою. Так працює когнітивне спотворення, зване каскадом доступної інформації.

Критично мислячі люди завжди хочуть прийти до суб’єктивності, але водночас до логічності, тому що думка більшості не завжди означає правильну думку. Це основне положення цього виду мислення.

Розвиток критичного мислення вкрай важливий для всіх сфер життя суспільства. Почнемо з тієї, яка присутня завжди, від самого народження – це процес навчання. Уміння мислити критично, вочевидь, є ключовою навичкою під час роботи з різного роду інформацією та її структурування.

Гуманітарні науки, такі, як суспільствознавство, філософія, історія, політологія та інші, мають на увазі роздуми над різними питаннями і виокремлення, можливо, якогось спільного висновку, думки. Якщо навички критичного мислення розвинені добре, то і базова шкільна програма, і навіть програма університетів даватиметься без особливих зусиль (що вищий їхній рівень, то легший матеріал).

Робота

У наш час фахівці повинні володіти не тільки професійними навичками, що допомагають виконувати монотонну роботу, а й уміти гнучко мислити, знаходити шляхи розв’язання проблем, а також не боятися їх.

Працівники, здатні вести ефективну дискусію та переконливо доносити свою думку, цінуються на ринку праці. У цьому допомагає якраз критичне мислення, що дає змогу дивитися на робочі завдання з різних боків, а також організовувати процес так, щоб досягти максимально можливого результату без будь-яких помилок.

Повсякденне життя

Щодня від людини вимагається ухвалення рішень на основі неповної або недостовірної інформації. Це стосується побуту, взаємин з іншими людьми, здоров’я, особистих справ тощо. Мислити критично ніколи не завадить під час вибору найсприятливішого рішення та уникнення будь-якого роду помилок, а також пошуку шляхів виправлення ситуації.

7 ключових ознак розвиненого критичного мислення

Багато хто впевнений, що володіє такою корисною здатністю, але, на жаль, це не так. Мала кількість людей вміє мислити критично, оскільки має бути дотримано 7 загальних принципів. Далі ми розглянемо їх детальніше.

Гнучкість

Більшість із нас не готова змінювати свої установки, чого б це не стосувалося. Оскільки переконання і знання сидять у нашій голові вже довго, часом важко з ними розпрощатися. Стереотипи не дають змоги бути достатньо розважливою людиною, яка звикла застосовувати критичне мислення, адже мозок прагне мінімізації стресових ситуацій. Завжди легше сприймати готову інформацію, ніж будувати логічні зв’язки самому і складати власну думку.

Оскільки принципом критичного мислення є неупередженість, то це абсолютно не сходиться з ситуацією, коли людина приймає за істину ту інформацію, яку чує першою.

Логічність

Якою б складною не здавалася наука логіка, але її закони проявляються у свідомості деяких людей інтуїтивно. Цей принцип критичного мислення характеризується правильними міркуваннями, послідовністю дій, структурованістю причинно-наслідкових зв’язків і виявленням чітких умовиводів.

Соціальна орієнтованість

Уміння визнавати свою неправоту, виходячи зі здорового глузду, а не особистих переваг і вигоди, характеризує людину, яка критично мислить. Частка егоїзму присутня в кожному, немає сенсу це спростовувати, проте його специфічність може проявлятися в бажанні дотримуватися винятково тієї позиції, яка є максимально вигідною і приємною для особистості. Така установка ніяк не сходиться з принципами мислення, яке ми розбираємо.

Критичність полягає в здатності аналізувати ситуацію з позиції неупередженого спостерігача, який спирається на справедливість і адекватне ставлення до всього. Завжди варто намагатися бути холоднокровним і діяти не емоційно, а об’єктивно.

Обґрунтованість

Критичне мислення змушує людину прагнути все пояснити, навести аргументи і переконати опонента у своїй правоті. Слабкі докази жодним чином не підкріплять твердження, а тільки розсмішать співрозмовника, і згодом ви, найімовірніше, навіть не будете удостоєні уваги.

Тож треба завжди мати на увазі, що свої слова необхідно вміти обґрунтовувати та відстоювати, а також бути критичним до аргументації інших. Однак не перегинайте палицю, знайте міру у своїх вимогах, не змушуйте людей думати про себе як про дратівливого прискіпувача.

Неупередженість

Наступним правилом виступає неупередженість до всіх, що полягає у ставленні до людей як до рівних учасників будь-яких подій і здатності оцінювати ситуацію об’єктивно. Ні страх, ні власні уподобання не повинні впливати на підсумкове рішення або дію.

Що ви оберете? Бути впевненим у роботі свого співробітника або в тому, що ваш друг не ображений і отримав необхідне місце? Для більшості людей така ситуація буде складною з морального погляду, але прихильники критичного мислення знатимуть, як зробити вибір, спираючись на логічну відповідь.

Послідовність і системність

Хаос і метушня – це не про людей, які мислять критично. У їхній голові є чітка структура з логічно пов’язаних думок, рішень і умовиводів. Уся інформація має бути не тільки оброблена, а й закріплена таким чином, щоб використовувати її надалі в різного роду міркуваннях, аргументах та інших розумових процесах. Таке мислення дає змогу завжди бути в сильній позиції й обстоювати свою думку без ризику бути збитим з пантелику або введеним в оману.

Самостійність

Не всі визнають факт того, що віддають перевагу “пережованій” інформації, власну думку про яку формувати не потрібно. Звісно, це забирає певний час та енергію, але краще вже бути тією людиною, яка може проаналізувати все, що сприймається, аніж тією, хто слідує “стадному почуттю”, хоч би як брутально це звучало. Готове переконання не є власною точкою зору по-справжньому.

7 правил розвитку критичного мислення

Мало хто може з упевненістю сказати, що має здатність критично мислити, а також готовий підтвердити цей факт. І навіть серед цього маленького відсотка людей трапляються випадки, коли вона підводить. Але не все так плачевно, адже існують різні методи та прийоми розвитку критичного мислення. Тож якщо ви прагнете якісно змінити своє життя, то щодня дотримуйтесь 7 правил.

Контролюйте своє мислення

Людський мозок завжди прагне полегшити собі роботу та діяти з мінімальними витратами ресурсів. Економія енергії призводить до того, що будь-якого роду рішення може ухвалюватися без будь-якого розумового процесу, адже так набагато простіше.

Прагніть завжди мислити раціонально і якісно. Не дозволяйте вашому мозку розслаблятися занадто сильно, щоб зберігати його функціональні здібності та ресурсний стан. Кожне своє рішення й умовивід підкріплюйте ретельним обмірковуванням, а не швидкоплинними висновками.

Станьте борцем проти стереотипів і переконань суспільства

Великі справи здійснювали всупереч загальній думці та поглядам. Те, що вважається неправильним або навіть неможливим, може бути спростовано і реалізовано, було б бажання. Для цього необов’язково навіть бути науковим діячем.

Однією з найефективніших технологій для розвитку критичного мислення є застосування методу “струсу” усталених принципів соціуму. Завжди ставте запитання: “А наскільки актуальне це переконання?”. Можливо, що настав час його перевірити ще раз і висунути свою думку під новим і свіжим поглядом, щоб мати змогу рухатися далі й удосконалюватися.

Ставте базові запитання

Рефлексуйте і відповідайте на найпростіші запитання щодо будь-якої інформації. Наприклад:

  • Що я зараз вивчаю?
  • Для чого я це роблю?
  • Що я вже знаю?
  • Звідки я це знаю?
  • Що я не беру до уваги?

Це запустить процес мислення і дасть змогу поглянути на ситуацію під іншим кутом, що допоможе краще осмислити відомості, які сприймаються.

Пробуйте мислити у зворотному напрямку

Це ще один прийом для розвитку критичного мислення. Тим самим ви змушуєте мозок працювати над причинно-наслідковими зв’язками в незвичній для нього манері. Такий спосіб може перевернути ситуацію догори дном, з чого ви дійдете висновку, що те, що раніше було наслідком, виявилося причиною, і навпаки. Зрештою, незвичайний підхід дасть відповідь на ваше запитання.

Проводьте аналіз кожної статті, яку читаєте

Кожен опублікований текст має автора та основну думку, яку той хотів висловити. Завжди намагайтеся коментувати прочитаний матеріал, ніби ви розбираєте його по шматочках. Можливо, автор хотів не просто розповісти щось, а й донести свою точку зору, змусити подумати над важливою для себе темою.

Для розуміння ситуації спробуйте відповісти на три запитання:

  • Хто автор цієї статті?
  • Яку роботу він виконав для її написання (знайшов дані, скомпонував, написав)?
  • Яка мета створення і публікації цієї статті?

Думайте своєю головою

Як ми вже говорили, мозок прагне до того, що легше сприймається і відкладається. Те, що вже лежить готове і що можна просто взяти, завжди буде привабливішим, ніж щось складне і незрозуміле. Тому чужа думка, яка не встає врозріз із нашими поглядами на життя, з легкістю приймається за свою. Той самий ефект простежується під час читання будь-чого, коли будь-яка критика відходить убік і все приймається за чисту монету.

Зрозуміло, що іноді хочеться відпочити і не думати над тим, що все навколо вимагає перевірки на відповідність фактам. Але якщо ви хочете розвинути свої навички критичного мислення, то спробуйте зробити з цього процесу хобі. Уявіть, що на вас чекають дебати за темою цього матеріалу, підготуйте свої аргументи і переконайте суперника у своїй правоті. Усі люди помиляються, але це не означає, що якась інформація погана, це просто ще один привід для уважного читання між рядків.

Не прагніть до ідеального результату

Не все має бути ідеальним у нашому житті – це не точна наука, яка завжди прагне до правильної відповіді. Не варто сильно переживати через невдачі або нерозуміння. Якщо вас ввели в оману, то просто зробіть роботу над помилками і йдіть далі. Це ще не означає, що ваше мислення більше “непридатне” для використання, навпаки, ще буде багато ситуацій, коли воно проявить себе.

Критичне мислення виступає однією з найкорисніших навичок у сучасному світі. Якість життя покращується після розвитку когнітивних здібностей, тому не варто шкодувати часу на цей процес. Це як тренування в спортзалі, де ви качаєте м’язи, тут так само потрібно не шкодувати себе, а йти до мети. Застосовуйте сім правил, які ми розібрали, і скоро ви побачите бажаний результат.

Оцініть статтю
Обери Успіх!