Робота над собою: почни просто зараз

Психологія

Робота над собою – це те, з чого починаються будь-які зміни в житті. Щоб зважитися на будь-що, потрібно зробити перший крок і подолати все, до чого вже давно звик. Чи хочете ви здобути ще одну освіту, чи незадоволені своєю кар’єрою та стосунками, нове майбутнє може лякати.

Зміни несуть невідомість. Якщо ви готові до ризику, потрібно працювати над собою. Але врахуйте, тренування особистісних якостей має бути планомірним і регулярним. Уявіть собі заняття у фітнес-залі, саме такою має бути робота над собою.

Переваги, які дає робота над собою

Для того щоб не стояти на місці, а постійно рухатися вперед, пізнавати себе, відкривати якісь нові грані своїх можливостей, обов’язково потрібна робота над собою. Здавалося б, що нового можна відкрити в собі? Але в кожного з нас є таланти чи здібності, про які ми можемо навіть не підозрювати.

Працюючи над собою, можна помітити такі результати:

  • Ви приходите до чіткого розуміння, чого хочете досягти в житті. У щоденній метушні не завжди можна зрозуміти, що саме є справді вашим бажанням, а що – лише нав’язане суспільством. Не всі прагнуть мати нерухомість, машини, подорожувати чи домагатися чогось іще, що в соціумі вважається показником успішності. Можливо, вам для щастя потрібно зовсім інше?
  • На краще змінюється стан здоров’я. Усе, що відбувається навколо нас, наприклад, усілякі стреси на роботі чи вдома, впливає насамперед на самопочуття і здоров’я загалом. Є низка захворювань, які спричинені просто психосоматикою і нічим більше. Як це зрозуміти? Саме в цьому разі й допоможе робота над собою, яка дасть змогу розібратися у своїх внутрішніх переживаннях.
  • Відкривається творче начало. Ви любите дивитися на картини великих художників або на твори інших людей. Хотіли б спробувати щось зробити самі, але постійна зайнятість не дає такої можливості? Творча робота над собою допоможе вам виділити час і випробувати себе в тих напрямках, які викликають інтерес.
  • Профілактика захворювань, що стосуються психіки. Ви постійно дізнаватиметеся щось нове, вчитиметеся, і, відповідно, мозок перероблятиме багато цікавої для вас інформації. Це допоможе не тільки розвитку вас як особистості, а й убереже від раннього прояву таких хвороб, наприклад, як деменція.
  • Залучення однодумців. Коли ви почнете розбиратися в собі й розуміти, що справді цікаво й потрібно, то будете оточувати себе такими ж людьми. Вони допоможуть досягати нових вершин і йти вперед, а ще будуть хорошими товаришами, з якими завжди є про що поговорити. Ви ніколи не будете самотні.
  • Світ навколо заграє новими фарбами. Тільки заняття улюбленою справою і тим, що вам справді подобається, може приносити задоволення і робити світ навколо набагато цікавішим.
  • Налагодження зв’язку з близькими людьми. Коли ви почнете розбиратися в собі, вам набагато простіше буде зрозуміти вчинки й оточуючих людей. Звичайно, насамперед це стосується найближчих і найрідніших. Прийде усвідомлення, що, можливо, деякі образи просто марні, тому що рідні хочуть для вас тільки найкращого. Навчіться розуміти їхні вчинки і дивитися на них зовсім під іншим кутом.
  • З’являється віра в себе і свої дії. Робота над собою допоможемо виділити час на саморозвиток і власні інтереси. Відповідно, ваша віра в себе зростатиме, бо, займаючись улюбленою справою, ви будете набагато впевненішими та вільнішими. Дуже легко підірвати людині віру в себе, але, працюючи над собою, можна все змінити.
  • Ви більше не боїтеся помилятися. Не зайвим буде згадати дитинство. Перш ніж чогось навчитися, ми завжди робили помилки, наприклад, коли вчилися ходити – падали, читати – плутали літери тощо. Звичайно, з віком ціна помилки стала набагато серйознішою, але ми не роботи, тому в житті все можливо. Не потрібно боятися зробити щось не так. Тільки проходячи через деякі життєві перешкоди, ми відчуваємо наше становлення як особистості.

Не переставайте розвиватися, це допоможе в будь-яких життєвих ситуаціях. Якщо ви перебуваєте у стосунках, де залежите від людини, саморозвиток буде для вас незамінним порятунком.

Залежні стосунки від початку приречені. Люди пригнічують одне одного і не дають розвиватися, йти, дихаючи на повні груди, по життю. Але, працюючи над собою, в таких стосунках теж можна існувати і рухатися далі.

Ви відчуєте наступні зміни, щойно почнете діяти:

  • ви будете створювати собі настрій самі, незалежно від того, в якому настрої перебуває ваш партнер;
  • ви будете вирішувати за себе: працюючи над собою, ви зможете бути відповідальною за свої вчинки і не боятися цього;
  • ви впустите у своє життя нових людей (у залежних стосунках, як правило, світ зосереджується тільки на вас і вашому партнері, але так не повинно бути; ви навчитеся виходити за ці рамки і спілкуватися з безліччю цікавих людей);
  • вам не буде соромно: можна сказати, що почуття постійного сорому і боязні що-небудь зробити – це звичайний стан у залежних стосунках, це ненормально, ви навчитеся відпускати ситуації і бути вище цього;
  • піде почуття провини (коли ви будете спокійні і вільні душевно, вас не хвилюватимуть жодні проблеми, виною яких є не ви).

Перші кроки роботи над собою

Ювелірна робота над собою допоможе вам по-іншому поглянути на все, що відбувається навколо. То з чого ж почати?


Крок 1. Прийміть себе

Почнемо з того, що розберемося в собі: хто ми, який рід діяльності, яке коло спілкування. Чи достатньо нам того, що маємо? Чи все влаштовує? Візьміть аркуш паперу і пропишіть усе це, розділивши на позитивні моменти й негативні. Подивіться, що у вас у підсумку вийшло, і розберіться в записах.

Крок 2. Визначте свої бажання

Знайдіть для себе мету і продумайте, як її досягти. Якщо у вас кілька цілей і прагнень, то запишіть їх усі на аркуші паперу. Опишіть, як ви бачите своє життя через 5 років у подробицях.

Крок 3. Уявіть свої цілі у вигляді SMART-системи

Опис своїх планів – це тільки початок. Для їх здійснення доведеться докласти багато сил і розуміння того, що все станеться не відразу. Суть SMART-системи в тому, що треба розписати цілі так, щоб вони були чітко поставлені та за ними визначено конкретні терміни. Пам’ятайте, що цілі потрібно ставити реальні. Наприклад, ви хочете у відпустку. Це не мета. “Я хочу у відпустку на 7 днів до Туреччини в Кемер цього літа” – ось це конкретна мета.

Крок 4. Складіть план

План дасть вам змогу зрозуміти, що потрібно зробити, щоб досягти своєї мети. Найкраще поділити мету на етапи її досягнення. Поступово проходячи етап за етапом, ви будете розуміти, що рухаєтеся у правильному напрямку.

Крок 5. Визначте сильні сторони свого характеру

Якщо ви не відомі широкому загалу, це ще не говорить про те, що у вас немає таланту. Розпишіть так само на папері, що вас може виділити з натовпу. Не соромтеся працювати над своїми талантами та вдосконалювати їх. Цілком можливо, що це виведе вас на якийсь новий рівень життя. Якщо не виходить самому описати таланти, то попросіть допомоги у близьких людей. Оцініть усе написане і подумайте, де можна застосувати ці таланти.

Крок 6. Знайдіть наставника

Виберіть для себе особистість, успіх і досягнення якої вас надихають. Краще, якщо це буде абсолютно стороння людина, яка досягала всього самостійно. Багато таких людей можна зустріти на всіляких тренінгах або курсах із саморозвитку. Вибирайте того, з ким у вас схожі цілі та життєві позиції. Якщо ви вирішите купити платний курс, то фахівці пройдуть з вами весь цей шлях. Вам буде набагато легше так працювати над собою психологічно. Можливо, саме ці люди допоможуть повірити у свої сили і дадуть поштовх до руху вперед.

Крок 7. Оцініть і змініть оточення за потреби

Ваше оточення безпосередньо впливає на досягнення цілей. Відвідуючи якісь курси, ви підсвідомо будете прагнути спілкуватися з вашими одногрупниками. Це зовсім не говорить про те, що старі друзі стануть нецікавими. Навпаки, з’являться нові знайомства, спільні теми для обговорення. Завдяки тому, що ви спілкуватиметеся серед таких людей, які так само заряджені на досягнення певної мети, вам буде простіше розуміти, як її досягти. Так, шлях непростий, можливо, в якийсь момент з’являться сумніви. Але тут головне – абстрагуватися від ситуації і не кидати розпочате.

Крок 8. Читайте книжки та дивіться фільми із саморозвитку

Книги дають дуже багато знань. Без них важко уявити саморозвиток. Завдяки літературі ми можемо тренувати свою пам’ять і увагу, відволікатися від того, що відбувається навколо. Дуже корисно вибирати книжки, пов’язані з бізнес-тематикою або розвитком особистості. Нарівні з ними виступають фільми. Але, знову ж таки, не всі, а тільки ті, які заряджають вас, змушують замислитися і переосмислити якісь речі.

4 напрямки роботи людини над собою

1. Намір. Як правило, з боку ми оцінюємо своє життя незалежно від того, що відбувається навколо. Але за фактом якраз саме наше оточення і все, що відбувається навколо, і має прямий стосунок до нас, впливає на нас і наш розвиток як особистості. Наприклад, ми тісно пов’язані з різними явищами природи тощо.

Робота над собою дуже важлива з точки зору психології. Духовний або душевний зв’язок присутній у нас і з навколишнім світом. Існує в психології такий закон тяжіння: коли ми дуже сильно чогось хочемо й посилаємо сигнали в космос і всесвіт із проханнями дати нам це, то рано чи пізно такий момент настає, і бажане з’являється в нас.

Але, звісно, треба пам’ятати, що все не так просто, як може здатися. Обов’язково потрібно контролювати сигнали, що посилаються в космос, і виділяти те, що справді для вас важливо, а не одномоментні емоційні пориви. Усе має бути в міру і врівноважено. Це дуже тонкий баланс, який не кожен зможе зрозуміти й застосувати.

Ключовий момент у законі тяжіння: все, що ми хочемо отримати, має бути абсолютно безпечним для нас і для тих, хто нас оточує, – чи будете ви користуватися цим інструментом і сприймати все як гру, чи будете усвідомлювати всю серйозність того, що відбувається, беручись за цю техніку.

Ми всього лише маленька частинка величезного всесвіту. Загадуючи бажання і прагнучи отримати щось для себе, ми можемо змінити не тільки своє життя, а й життя людей, які нас оточують.

Намір – це всепроникна сила, яка присутня в будь-якому часі та просторі. Він дає змогу знайти мету і зрозуміти, якими шляхами її можна досягти. Можна порівняти намір із будівництвом будинку. Для того щоб звести його, спочатку потрібно скласти схематичний план і виходячи з цього вже дивитися, як вибудувати весь робочий процес. Уявіть, що якась ланка дала збій. Що буде з таким будинком? Чи буде він побудований і чи встоїть? Така сама ситуація відбувається і в житті.

2. Призначення. Уся суть нашого існування полягає саме в цьому. Дуже велика тема для обговорення. Як багато хто думає, призначення – це те, у чому в тебе талант і те, у чому ти вдало можеш себе реалізувати. Але це далеко не так. Призначення – це життєвий шлях, призначений людині ще до її народження вищими силами, Всесвітом, Богом, і, виконуючи своє призначення, ми реалізуємо якийсь задум вищого порядку і духовно зростаємо.

Усе в нашому світі існує для чогось. Під час взаємодії між собою предметів, людей, явищ відбувається якраз та сама “магія”, у якій розкривається суть усього навколо. Саме сукупність цих взаємодій у всіх життєвих сферах і те, що в результаті цього виходить, і є призначенням.

Існує 3 види призначення: вище, фактичне і нижче. Під вищим розглядається ідеальний збіг обставин і подій, які допомогли реалізувати свій потенціал. Під нижчим розуміють максимально складні умови під час прояву себе і те, як людина може в цьому існувати. Що стосується фактичного призначення, то це те, як людина живе в даний момент часу, тобто. щось середнє між вищим і нижчим.

Призначення має 3 площини:

  • явна – до неї належать призначення самої людини на землі, гендерна роль, існування в суспільстві;
  • глибинна – це устрій внутрішнього світу, емоційний стан, розвиток особистості;
  • квантова – прагнення людини з духовного погляду, зважаючи на її перспективність у цілому.

Щоб було зрозуміліше, про що йдеться, наведемо невеликий приклад 3-х видів призначення. Явна площина – здоров’я. Нижче призначення – смерть, вище – абсолютно здоровий організм. Фактичне – це щось середнє, прагнення до того, щоб бути абсолютно здоровим, але водночас не виключаючи, що можуть виникнути різні непередбачувані обставини у вигляді легких хвороб (наприклад, застуда або нежить).

Якщо ви зможете зрозуміти своє призначення і зуміти його реалізувати, то тоді вами і буде досягнута основна мета роботи над собою. Усе, про що ми говоримо, досить непросто зрозуміти, тому що всі ці механізми тісно пов’язані між собою. Саме розуміння того, як вони працюють, і може привести вас до вашого призначення.

3. Програми. У деякій літературі вони називаються “енгамми”, або “сценарії”. Це саме те, що дуже ускладнює, а іноді й просто унеможливлює пошук свого призначення. По суті, це все те, що відбувається з нами в житті, в більшості випадків негативне. Причому цей “сценарій” починає реалізовуватися, коли ми ще перебуваємо в утробі матері. Туди входить навіть життєвий досвід попередніх поколінь. Коли щось іде не за планом, це завжди погано позначається на нас. Утворюється якась порожнеча, і доводиться шукати будь-які засоби для її заповнення.

У житті таких “програм”, або “сценаріїв”, безліч. Досить часто трапляються випадки, коли вони не просто не допомагають людині, а ніби відрізають від неї шляхи, за допомогою яких вона могла б знайти своє призначення і реалізуватися. Розібратися в усьому цьому непросто, але, якщо ви вирішили працювати над собою, то опрацювати такі “програми” обов’язково потрібно. Без цього йти далі буде дуже важко, якщо взагалі можливо.

4. Володіння своєю внутрішньою енергією. Внутрішня енергія – це те, що допомагає кожній людині існувати і йти до наміченої мети. Ця енергія дає нам любов до життя, додає сили, щоб кожен день наповнювати новими емоціями і фарбами та постійно бути в русі. Вона дуже важлива для всіх, і перераховувати її властивості можна нескінченно.

Внутрішня енергія наповнює життя сенсом. Це те, що непомітно, те, що відбувається всередині нас. Те, що дає нам змогу бачити свою картину того, що відбувається, сприймати певні речі зі свого погляду, формувати образи в голові й видавати на все це реакцію.

Усі ці напрямки вже давно відомі й активно застосовуються в різних галузях. Деякі досі до кінця не вивчені, постійно з’являється щось нове й цікаве. Здебільшого такій роботі над собою не приділяється належної уваги, і ніхто не заглиблюється в доскональне вивчення питання. Тому від багатьох можна почути, що “в житті нічого не змінилося”, “все це нісенітниця і не варто звертати увагу” та ще безліч подібних коментарів. Щоб справді відчувати, що робота над собою дуже допомагає вам у житті, потрібно знати певні правила.

24 правила роботи над собою

Ось основні важливі правила, як змінити себе під час роботи над собою:


  1. Кожна ваша дія має бути проаналізована. Обов’язково спочатку варто подумати і тільки потім зробити. Усвідомте, в чому саме полягає проблема. Налаштуйтеся на те, що вам просто необхідно змінитися. Зрозумійте, що все можливо і немає перешкод на цьому шляху.
  2. Працюйте над собою за певним алгоритмом, крок за кроком ідіть до своєї мети. Потрібно зробити покроковий план, якого чітко дотримуватися. Там має бути прописано або те, що вам необхідно робити, щоб досягти мети, або те, від чого поступово варто відмовлятися.
  3. Чітко визначте межі своїх можливостей. Мета роботи над собою – зробити себе кращим. Тому нехай усі ваші дії принесуть тільки позитивні емоції.
  4. Робота має носити постійний характер. Тільки так ви швидше звикнете і легше переходитимете на інший щабель. Організм буде постійно втягнутий у процес, і ніколи буде замислюватися про щось негативне.
  5. Обов’язково стежте за своїми діями. Увечері подумайте про все, що сталося з вами вдень, проаналізуйте і зробіть висновок, щоб ви могли і хотіли змінити в собі, працюючи над собою.
  6. Не бійтеся оцінювати себе з критичної точки зору. Чим суворіше ви до себе будете, тим простіше буде вам у житті справлятися з різними неприємностями.
  7. Активно застосовуйте акторські навички. У деяких життєвих ситуаціях просто необхідно дотримуватися зовнішнього спокою при бурхливих пристрастях всередині, або навпаки. Використовуйте це як інструмент роботи з людьми.
  8. Навчіться зосереджуватися. Вмійте абстрагуватися від усього і йти у свої думки, прокручувати події.
  9. Постарайтеся бути уважними до всього, що відбувається навколо вас. Працюйте над тим, щоб ваша пам’ять запам’ятовувала якомога більше інформації.
  10. Приділіть особливу увагу іграм, у яких потрібно робити продумані багатоходові кроки (шахи, логічні головоломки тощо). Це допоможе вам попрацювати над логікою і подивитися на світ під іншим кутом.
  11. Не соромтеся. Сміливо наважуйтеся і опиняйтеся в несподіваних ситуаціях, де можна проявити себе в різних якостях. Навчіться отримувати від цього задоволення.
  12. Намагайтеся не ставити жодних меж. Ви завжди впевнені у своїх силах і все зможете.
  13. Працюйте над тим, як ви розмовляєте. Запишіть себе на диктофон і послухайте: як ви будуєте речення, який у вас голос, як з різними людьми він може по-різному звучати.
  14. Намагайтеся завжди говорити по справі. Звертайте увагу на свою мову.
  15. Не засмучуйтеся, якщо чогось не знаєте. Цілком можливо, що те, чого ви не знаєте сьогодні, завтра знатимете краще за всіх. Саморозвиток дуже важливий пункт у роботі над собою.
  16. Спілкування безцінне. Завдяки комунікації з різними людьми ми отримуємо безліч необхідних знань і навичок. Користуйтеся цим, вчіться у них, робіть для себе якісь висновки і застосовуйте все це в житті.
  17. Розберіться в тому, як правильно реагувати на агресію або маніпуляцію на вашу адресу. Будьте готові до того, що не завжди все проходить так, як нам хотілося б. Навчіться отримувати вигоду для себе з будь-якого конфлікту.
  18. Розвивайтеся і читайте абсолютно різну літературу. Доречно застосовуйте свої знання.
  19. Навчіться керувати бесідою і робити її зручною для вас.
  20. Постарайтеся не включати розумника і пояснювати, можливо, для когось складні речі простою зрозумілою для всіх мовою.
  21. Тренуйтеся впливати в розмові на співрозмовника за допомогою гіпнозу.
  22. Завжди уважно слухайте, коли ведете діалог. Не упускайте суть розмови.
  23. Навчіться діяти як самостійно, так і приймати допомогу з боку. Пам’ятайте, не завжди відмова від неї – правильне рішення.
  24. Навчіться розуміти міміку і жести співрозмовника. За допомогою них вам буде зрозуміліше, як до вас налаштована людина.

6 помилок, що заважають роботі над собою

1. Мета не визначена. Є такі люди, і їх досить багато, які не зможуть чітко сформулювати, чого вони хочуть від життя або що планують здійснити до кінця року. Але тоді виникає питання, а чи варто взагалі починати щось робити, коли у вас немає як такої мети? Якщо вже ви намітили для себе орієнтир, то не відступайте від нього і йдіть до кінця. Приділяйте щодня по кілька годин роботі над цим.

На прикладі розглянемо, який вигляд має система постановки цілей. Її назва прихована в абревіатурі “КЕДР”, де кожна літера – це окрема частина системи:

  • К – конкретика, чіткість. Якщо під час опису мети ви вказуєте: “раніше було…” або “більше…”, то обов’язково конкретизуйте цей показник у цифрах, відсотках або в тому, в чому зручніше.
  • Е – одиниця виміру. Найефективніший спосіб домогтися результату – поставити для себе вимірну мету. Наприклад, “я хочу схуднути” – так не правильно, а ось “я хочу схуднути на 5 кг” – правильно.
  • Д – дата. Обов’язково ставте терміни виконання мети.
  • Р – реальність. Тверезо дивіться на ситуацію, ви повинні чітко розуміти, що здатні досягти поставленої мети. Причому мета може бути досить непростою. Але ви маєте розуміти, що так, буде важко і доведеться докласти багато зусиль, але все можливо.

2. Нездатність грамотно планувати час. Це одна з основних проблем, вона призводить до повної плутанини у всіх сферах життя. Причому це проблема, яка не минає з часом, а збільшується з кожним днем. Стає важко бути спокійним і врівноваженим. Робота приносить тільки негативні емоції, які вихлюпуються потім на рідних людей.

Робота заради роботи – дуже дурне заняття. У будь-якій справі обов’язково має бути мета. Вона може бути поставлена на якийсь нетривалий час, а може і на довгий термін. Розпишіть усі свої справи. Подивіться, що найважливіше, а що можна поки що відкласти. І тільки після цього починайте щось робити.

Тут чудово як приклад підійде вислів американського президента Авраама Лінкольна. Він сказав: якби йому потрібно було зрубати дерево за 6 годин, то 4 з них він би витратив на заточування сокири. Якщо ви навчитеся правильно планувати свої справи, то буде набагато простіше.

3. Невміння відокремлювати найважливіше від менш значущого. Нам дається не так вже й багато часу за день, щоб встигнути зробити всі справи. Якщо не виокремити найсуттєвіші із загальної маси, то легко упустити щось важливе і від цього впасти в депресію.

Для грамотного розподілу справ використовуйте “принцип ефективності Парето”. Це правило, назване на честь економіста і соціолога Вільфредо Парето, у загальному вигляді формулюється так: “20 % зусиль дають 80 % результату, а решта 80 % зусиль – лише 20 % результату”. Виконуйте спочатку найважливіші справи, а потім беріться за решту.

4. Боязнь помилки і подальших дій. Ставте перед собою цікаві завдання і не бійтеся їх втілювати в життя. Так, можна визначати прості банальні цілі, але хіба ви отримаєте особливе задоволення від їх досягнення? Ви відчуватимете набагато більше задоволення від цікавого та непростого завдання. Не бійтеся ризикувати. Робіть усе можливе, щоб домогтися свого.

Як правило, саме страх зробити наступний крок у багатьох випадках заважає досягти заповітної мети. Мрії не здійснюються, тому що ми відволікаємося на щось інше і забуваємо про основне завдання. Заспокойтеся і не панікуйте, будьте впевнені у своїх діях. Саме кінцева мета стане для вас орієнтиром і допоможе рухатися в потрібному напрямку.

5. Занадто великі навантаження. Навчіться правильно відпочивати. Не плануйте відпочинок, нехай усе йде так, як іде. Для повноцінного відпочинку замало фізичного розслаблення, треба, щоб насамперед відпочив мозок. Це трапляється тільки тоді, коли не потрібно ухвалювати якихось рішень і думати про щось важливе, а можна просто розслабитися. Якщо не влаштовувати собі такі дні відпочинку, то дуже скоро ваш настрій поступово знижуватиметься, не захочеться нічого робити, і, скоріш за все, настане апатія та байдужість до всього.

6. Мінливість. Обов’язково наповніть своє життя корисними звичками. Наприклад, введіть у режим фізичну активність, більше часу проводьте на свіжому повітрі, спіть необхідну для гарного самопочуття кількість часу, дивіться цікаві телепередачі. Якщо вам хтось подзвонив, а ви не встигли відповісти, то обов’язково передзвоніть. Розбирайте щотижня папери, що скупчилися на столі, наводьте порядок. Якщо ви хочете продуктивно працювати, то створіть навколо себе простір, у якому буде комфортно це робити.

Ви завжди маєте пам’ятати, що за роботою над собою обов’язково стоїть якась певна мета. Її треба для себе чітко проговорювати і робити все для досягнення. Насамперед робота над собою – це вміння контролювати та розуміти свої дії.

Способи самоконтролю та аналізу:

  • Поміркуйте над тим, які думки закрадалися у вашу голову протягом дня: про що ви думали, негативні вони були чи позитивні;
  • записуйте емоції, які ви пережили, що довелося подолати й випробувати, проаналізуйте написане;
  • навчіться розуміти себе, розберіться, чи принесло вам щось корисне те, що підказав зробити внутрішній голос у певний момент;
  • визначтеся, що для вас дійсно важливо;
  • опишіть себе зараз, у минулому і в майбутньому (ким хочете стати).
Оцініть статтю
Обери Успіх!