Що це таке? Психотипи особистості – це не горезвісні визначення з розумних книжок. Є безліч різних класифікацій і теорій, в основі кожної з них лежить велика кількість інформації, проведених дослідів та емпіричних досліджень.
Чому це важливо? Знання про те, як поводяться різні за психотипом особистості за різних обставин (удома й на роботі, у спілкуванні з друзями та обранцями), розуміння природи їхніх почуттів та особливостей самовираження – усе це важливо під час комунікації, створення команди та навіть родини.
Чому людей ділять на психотипи
Над розмежуванням і виділенням з різноманітного світу людської натури певних категорій психологічних типів працювали з давніх часів багато філософів і вчених. Часто поділ на психотипи мав в основі спостереження за поведінкою людей, життєвий досвід, умовиводи вченого, який розробив ту чи іншу типологію.
Розквіт психології як науки стався в минулому столітті, завдяки чому в результаті досліджень психотипам особистості було дано детальне наукове обґрунтування.
Іноді досить складно визначити, до якого психологічного типу особистості належить людина. Нерідко індивід, вивчаючи класифікацію психотипів, може віднести себе відразу до кількох груп.
Кожна людина індивідуальна, тому неможливо укомплектувати всі наявні типажі в одну класифікацію. У цьому полягає мінус будь-якої типології.
Кожен психотип є узагальнювальним збірним поняттям, що об’єднує в одну категорію схожі якості та особливості особистості, аналогічні риси характеру, схожі темпераменти, манеру поведінки.
Особистості часто розподіляють за типами спрощено, ґрунтуючись на загальних характеристиках. До групи потрапляють індивіди з певною відхильною поведінкою (аж до психопатології). В одну категорію здебільшого включають ті особистості, у яких ключові якості особливо яскраво виражені і є стереотипними, шаблонними.
Тому в чистому вигляді типи практично не зустрічаються. Але під час проходження психологічного тесту кожна друга людина здатна легко визначити, до якого психотипу особистості вона належить. Вивчивши типології, вона погоджується з наведеними в них характеристиками.
Здатність визначити свій тип залежить від ступеня зрілості індивіда. У зв’язку з цим гармонійно розвиненій людині, яскравій особистості з вираженими індивідуальними якостями набагато складніше співвіднести себе з тим чи іншим психотипом.
Навіть за недосконалості класифікацій знання свого психологічного типу допомагає людині коригувати характер, виправляти недоліки, працювати над собою, продумувати подальші варіанти саморозвитку. Навколишні люди використовують інформацію про психологічний тип індивіда з метою побудови з ним якісніших стосунків, а також для передбачення його реакції в конкретних ситуаціях.
Професійні психологи на основі типології особистості проводять психодіагностичні заходи щодо клієнта. Психотип завжди описується в психологічному портреті.
У звичайному житті люди керуються у визначенні психотипів безліччю класифікацій, не завжди підтверджених науковими працями. Наприклад, людей ділять на “сов” і “жайворонків” залежно від того, о котрій годині вони встають і яка їхня працездатність у різні фрагменти доби.
На різних сайтах в Інтернеті пропонується пройти тести, часто псевдонаукові. Вони призначені насамперед для охочих відпочити й розважитися, а не для тих, хто хоче краще зрозуміти себе. Однак ці психологічні тести теж приносять певну користь, оскільки завдяки їм у людини з’являється бажання розібратися в собі.
Основні психотипи особистості
Розроблено безліч класифікацій особистостей, де дано характеристики різних психотипів.
Найпопулярніші теорії були розроблені Карлом Юнгом і Гіппократом. На думку Юнга, всі люди належать до двох основних психотипів:
- Інтроверт. Часто занурений у власні думки та переживання і не горить бажанням контактувати із зовнішнім світом.
- Екстраверт. Надає перевагу завжди перебувати в суспільстві, любить спілкування, має відкритий характер, вирізняється комунікабельністю, не переносить самотність.
Найбільшого поширення набула теорія про психологічні типи, розроблена Гіппократом, який виділив 4 основні типи:
- Сангвінік. Відрізняється позитивним характером, здатний швидко адаптуватися в незнайомому суспільстві. Не втрачає оптимізму в будь-якій ситуації, не переносить рутини та буденності.
- Холерик. Володіє імпульсивним неврівноваженим характером. Наділений пристрасністю, емоційністю, непосидючістю.
- Флегматик. Характер спокійний, урівноважений, посидючий. Флегматики наполегливі, уважні, емоційно стабільні, повільні.
- Меланхолік. Це вразливі, надто чутливі люди, що вирізняються зайвою боязкістю та переживаннями. Меланхоліки схильні засмучуватися через дрібниці, не люблять товариство і галасливі компанії.
Зустрічаються чисті типажі, а є особистості, що поєднують у собі 2 психотипи з превалюванням одного з них.
Інший підхід до психотипів особистості
Шизоїд
Має яскраво виражені ознаки інтроверта, у зв’язку з чим його дуже часто недооцінюють. На роботі це тихий співробітник, що вирізняється неординарним підходом до вирішення поставлених завдань завдяки нестандартному мисленню. Шизоїд живе у своєму внутрішньому світі, замкнутий.
Йому більше подобається спілкуватися з людьми, старшими за себе. Серед представників цього психотипу часто зустрічаються талановиті особистості. Причому вони можуть проявляти свої здібності в багатьох сферах.
Незважаючи на наявність неабиякого розуму, він ніколи ним не хизується. Але компліменти з приводу його креативного мислення і нестандартності вирішення завдань він сприймає як належне і заслужене.
Епілептоїд
У представників цього психотипу все “розкладено по поличках”. Вони не терплять творчої плутанини не тільки на робочому місці, а й в ухваленні рішень. Від домашніх вимагають дотримання порядку, ощадливі, пунктуальні і чекають того ж від оточуючих.
Якщо їхній режим, плани розв’язання завдань, уявлення мети порушуються, вони сильно дратуються, можуть підвищити голос. Через авторитарність і зайву педантичність епілептоїдів спілкування з ними дуже ускладнене. Однак можна викликати їхню повагу, якщо ставити перед ним чіткі завдання, підкріплювати інформацію фактами і цифрами.
Паранойял
Основними рисами характеру цього психотипу є цілеспрямованість, надійність, відповідальність, самостійність, уміння домагатися поставлених завдань, доводити задумане до кінця. Ці якості особливо цінуються керівниками. У домашній обстановці представники цього психотипу неемоційні, консервативні, не схильні до компромісів. Вони не підуть на поступки і не зрозуміють чужі страждання у вигляді слів “проспав”, “не побачив”, “не вийшло” тощо.
Їхнім головним девізом є фраза: “Бачу мету – не бачу перешкод”. Щоб параноял не надто зациклювався на досягненні наміченого, потрібно час від часу налаштовувати його на творчу хвилю, активізуючи потенціал у цій сфері. Наприклад, можна дати йому завдання продумати план пізнавального й цікавого сімейного відпочинку у вихідні дні та врахувати всі інтереси й уподобання домочадців.
Цілеспрямованість цього психотипу допомагає йому в роботі. Оцінивши цю якість свого співробітника, грамотний керівник скористається нею повною мірою, замотивувавши паранояла підвищенням на посаді, збільшенням зарплати, додатковими повноваженнями. Представникам цього типажу легко піддаються складні завдання. Незважаючи на свою консервативність, вони вирішують їх креативно, завдяки нестандартному мисленню.
Гіпертим
Основні якості цього психотипу – комунікабельність, енергійність, життєрадісність. Як правило, гіпертим стає душею компанії, любить приймати гостей. У його голові завжди зріє безліч планів і цікавих задумів. Однак через властиву йому легковажність він практично завжди не доводить розпочате до кінця.
Рухаючись до мети, гіпертими переключаються з одного завдання на інше, створюючи видимість бурхливої діяльності. При цьому вони цілком серйозно вважають власні заслуги в загальній справі неоціненними.
Гіпертими втомлюються від рутинності й одноманітності як удома, так і на роботі, тому за ними потрібен постійний контроль. Щоб вони краще змогли виразити себе, показати, на що здатні, після надання звіту про виконану роботу їм можна доручити виконання нового завдання. Таким чином, гіпертими зможуть проявити ініціативу, не перекладаючи відповідальність на когось іншого.
Гіпотим
Цей психотип є повною протилежністю гіпертима. Йому притаманні вічне невдоволення, недовірливість, песимізм, образливість. Має схильність знаходити в себе уявні хвороби, скаржитися на важке життя. Якщо йому дають поради, як виправити становище, наводить безліч доводів на користь того, що “немає виходу із ситуації”.
У гіпотимів гострий критичний розум, що дає їм змогу вважати свою картину світу найправильнішою. Для переспрямування гіпотима в позитивний бік потрібно залучати його до спільних прогулянок, посиденьок у компаніях із невимушеними, легкими в спілкуванні людьми. Хороший веселий настрій сприятливо впливає на представників цього психотипу.
Істероїд
Любить завжди перебувати в центрі уваги і насолоджуватися оваціями глядачів. Характер демонстративний, емоційний, артистичний. Часто буває помічений у брехні, за що йому анітрохи не соромно. Завдяки яскравості та активності представники цього типу обіймають керівні посади.
Як правило, парою істероїдів стають відомі люди. Представники цього психотипу воліють бачити поруч із собою супутника, який би захоплювався ними і обожнював, поклонявся їхнім талантам.
Для того щоб істероїд краще розкрився і показав усі свої здібності (на роботі чи вдома), потрібно ставити перед ним завдання творчого спрямування, мотивувати глобальними цілями. Важливо при цьому не перехвалювати, щоб не вийшла “гра одного актора”.
Циклоїд
Девізом циклоїда є фраза “життя складається з білих і чорних смуг”. Навколишні часто дивуються, як швидко змінюється настрій у цієї людини, якій притаманні неврівноваженість, емоційна нестабільність: вдень раніше було все чудово, сьогодні ж вона не бажає нікого бачити, настрій на нулі.
Якщо циклоїд відчуває емоційний підйом, перебуває в гарному настрої, він життєрадісний, веселий, комунікабельний, фонтанує ідеями. Однак із “накочуванням смутку й туги” все змінюється: приходять дратівливість, вразливість, замкнутість, небажання з ким-небудь розмовляти.
Цьому психотипу легко вдається адаптуватися до мінливих обставин, тому що він завжди підготовлений як до хороших подій, так і до поганих.
Альтернативні підходи до психотипів особистості
За Дж. Голландом
Цю методику розробили з метою легкого і швидкого визначення талантів і здібностей у професійному напрямі. Джон Голланд виділив кілька психотипів:
- Реалістичний. Люди, що належать до цього психотипу, спритні, енергійні, активні. Їм підійде робота, пов’язана з конкретними об’єктами. Вони стануть чудовими економістами, хіміками, фізиками, будуть успішними в будь-якій діяльності, що стосується цих напрямів.
- Інтелектуальний. Більшість представників цього психотипу є інтровертами з аналітичним складом розуму. Вони часто стають ученими і займаються наукою. Їхня точка зору на багато речей завжди оригінальна і незалежна.
- Соціальний. Ці люди – екстраверти. Вони потенційні лідери, які люблять перебувати в суспільстві, а також займатися моралями. Тому представники цього психотипу часто обирають професії, пов’язані з медициною, педагогікою і психологією.
- Конвенційний. Їм подобається рутинна праця, що передбачає виконання завдань за вже розробленими алгоритмами і схемами. Відмінно справляються з роллю економіста, бухгалтера, товарознавця.
- Заповзятливий. Основною його рисою є бажання стати лідером. Йому близька робота, пов’язана з демонстрацією свого статусу, керівництвом оточуючими людьми. Підходять професії дипломата, кореспондента, менеджера, підприємця.
- Артистичний. У професійній діяльності особистостям, що належать до цього психотипу, допомагають добре розвинена інтуїція і творчий підхід. Їм комфортно працювати у сфері гуманітарної спрямованості: мистецтві, філософії, лінгвістиці, історії.
За Олдхемом-Морисом
Згідно з теорією цього фахівця, всі особистості поділяються на такі психологічні типи:
- Сумлінний. Дуже відповідально підходить до своїх обов’язків. У процесі виконання поставленого завдання звертає увагу на всі деталі, детально опрацьовує варіанти рішення і вибирає оптимальний. Тільки після цього він приступає до дій. Такі люди завжди наполегливо рухаються до цілей і досягають їх. Однак самі можуть постраждати від надмірного прагнення до досконалості, а також від непомірного трудоголізму.
- Самовпевнений. Володіє впевненістю, конкурентоспроможністю, наділений великою часткою амбітності, завдяки чому часто успішно просувається кар’єрними сходами. Однак оточуючим не завжди подобається завищена зарозумілість, надмірна самовпевненість представників цього психотипу і потреба в постійній похвалі та лестощах.
- Відданий. Ці люди завжди ввічливі й тактовні щодо оточуючих, прислухаються до громадської думки. Цей психотип – зручний підлеглий, який у будь-якій ситуації слухається свого керівника. Однак через нерішучість і невпевненість у собі такі персони не можуть узяти відповідальність за ухвалення рішення без чиєїсь поради. Ця якість часто заважає їм в особистому житті.
- Драматичний. Відрізняється емоційністю, любить завжди перебувати в центрі головних подій, розповідати останні новини та захоплюючі історії. Ці особистості намагаються зберігати привабливий зовнішній вигляд. З недоліків можна виділити надмірну драматизацію деяких ситуацій і прагнення заволодіти загальною увагою.
- Пильний. Дуже підозрілі, обережні, незалежні особистості, здатні легко приймати рішення, брати відповідальність на себе. Схильні в усьому вбачати підступ.
- Чутливий. Ввічливий, обережний, закритий із незнайомими людьми, недовірливий. Може по-справжньому розкритися тільки у звичній обстановці, не любить змін.
- Авантюрний. Імпульсивний, ризикований, сміливий і рішучий. Психотип, який ніколи не переживає про почуття оточуючих. Часто любить прибрехати, щоб отримати вигоду.
- Відлюдник. Ці люди віддають перевагу самотності перед великими, галасливими компаніями й активним спілкуванням. Вони неемоційні та байдужі.
- Альтруїстичний. Представники цього психотипу турботливі, покірні, жертовні. Часто поступаються власними інтересами заради інших людей.
- Агресивний. Відрізняється цілеспрямованістю, завзятістю, наполегливістю. Бере на себе відповідальність, не боячись складної роботи. З мінусів можна виділити надмірну вимогливість і жорстокість.
- Серйозний. Реально дивиться на речі, тверезо оцінює ситуацію. Приймає рішення і починає активно діяти тільки після ретельного опрацювання всіх варіантів. До мінусів можна віднести зайву самокритичність і низьку самооцінку.
Будь-яка класифікація, незважаючи на різні підходи, об’єднує особистості в групи психотипів, виходячи із загальних характеристик, розкриваючи їхні психологічні сторони.
Кожен психотип відрізняється певною поведінкою і реакцією на конкретні обставини. Важливо всім володіти інформацією про психотипи і розуміти їх, оскільки це є основою побутової психології, допомагає вирішувати конфлікти на роботі та в сімейному житті, збільшити продуктивність праці, прискорити виконання поставлених завдань. Знання свого психотипу дає змогу організувати роботу над собою, своїм характером з метою підвищення якості життя.