Психосоматика у жінок: причини, прояви та особливості

Психологія

У чому утруднення? Нерідко наші захворювання мають не фізіологічну, а психологічну причину. Психосоматика у жінок – часте явище, адже вони більш емоційні. Складність у тому, що такі захворювання практично не піддаються звичайному лікуванню.

Як себе поводити? Зіткнувшись із подібним явищем, потрібно переконатися, що воно має психосоматичний характер. Щоб усе виправити, жінці необхідно звернутися до фахівців, і не тільки профільних лікарів, а й психологів. Але насамперед важливо розібратися в самій собі.

Як проявляється психосоматика

Ми так влаштовані, що організм накопичує психічне напруження, і в підсумку це закінчується різними проблемами зі здоров’ям. По-науковому це називається “психосоматичний розлад”. Психосоматика – напрям у медицині та психології, який вивчає, як почуття і переживання впливають на фізичне здоров’я людини.

Психосоматичні захворювання – це нездоровий стан організму людини, який відбивається на внутрішніх органах. Він є наслідком порушення роботи нервової системи.

Фахівці стверджують, що будь-яка хвороба спочатку виникає в нашій свідомості, а вже потім якось проявляється зовні. Багато нездужань пов’язані з внутрішніми проблемами, які не дають спокою. Основні психологічні причини хвороб: почуття заздрості, провини, тривоги або злості.

У Зигмунда Фрейда є психоаналітична теорія, згідно з якою різні хвороби та їхні симптоми є певними символами – за їхньою допомогою тіло говорить про якісь внутрішні психічні конфлікти.

Багато захворювань людини бувають просто результатом психосоматичного розладу. До них можна віднести:

  • патології та збої в роботі серця і судин (ішемічна хвороба серця, інфаркт, гіпертонія, вегетосудинна дистонія, артеріальна гіпертензія, ревматизм, порушення серцевого ритму та інші);
  • хвороби, пов’язані зі шлунково-кишковим трактом (виразковий коліт, виразка шлунка і 12-палої кишки, порушення відтоку жовчі з печінки);
  • дисфункції нервової системи (запаморочення, хронічні головні болі, болі напруги);
  • шкірні захворювання (псоріаз, нейродерміт);
  • хвороби щитоподібної залози та інші.

Найчастіше до психосоматичних хвороб схильні жінки, оскільки вони багато речей сприймають близько до серця, дуже вразливі та часом занадто емоційні. Тому до списку захворювань, які ми перерахували раніше, можна ще додати специфічні жіночі, наприклад, гінекологічні, проблеми з дітонародженням і виношуванням дитини (гестоз, депресія після пологів, психологічне напруження перед місячними).

Причини психосоматичних захворювань

Причини психологічного характеру, що провокують соматичні хвороби:

  • брак позитивних емоцій (через це часто виникає поганий настрій, тривожність, депресія та стрес) – позитивні емоції обов’язково потрібні людині так само, як і вітаміни;
  • думки негативного характеру на свою адресу або стосовно інших, наприклад: “нічого хорошого не варто чекати” тощо;
  • частий повтор фраз, які можуть спровокувати хвороби (наприклад, установка “не хочу тебе бачити” може призвести до розвитку короткозорості);
  • проектування на себе хвороб близької людини;
  • самокритика і постійне відчуття незручності та провини;
  • зайва вразливість через передачі по телебаченню або новини в Інтернеті та інших джерелах;
  • маніпуляції неіснуючою хворобою (деякі люди в такий спосіб намагаються домогтися своєї мети).

Психічні страждання тісно пов’язані із симптоматикою серцевих патологій. Розглянемо найпоширеніший приклад – звернення до кардіолога зі скаргами на прискорене серцебиття (тахікардію). Зазвичай такий симптом виникає через те, що наш організм реагує на подразник ззовні, наприклад, коли відбувається щось небезпечне, і від цього потрібно втекти. У такий момент м’язи потребують сильнішого припливу крові, тому серце й починає битися набагато частіше.

Щойно вдається все подолати, пульс нормалізується. Коли в людини спостерігається невротичний розлад, зовні це може ніяк не проявлятися, вона виглядає абсолютно спокійною. Але мозок дає їй сигнал, що попереду небезпека, і потрібно бігти. Нервова система починає активно працювати, відбувається стрибок тиску і частішає серцебиття.

Людині відразу стає недобре. Тому лікувати хворобу серця в даному випадку не має жодного сенсу, потрібно звертатися до невролога, психіатра або психотерапевта.

Симптоми психосоматики

Бувають ситуації, коли лікарі не можуть виявити причину того чи іншого захворювання. Начебто всі фізичні показники в нормі, але хвороба продовжує розвиватися.

Якщо ви здали всі аналізи та пройшли повне медичне обстеження, але це не дало жодних результатів, і самопочуття не покращується, або ви часто відчуваєте злість, тривожність, схильні до депресивного стану, страждаєте від почуття провини, знайте, що така патологія, напевно, є психосоматичною.

Є кілька основних показників, які допоможуть зрозуміти, що причина недуги криється в наших думках:

  1. Постійно повторювані захворювання. Тільки-но людині стає краще, як через нетривалий час усе починається заново. Можна зробити висновок про те, що звичайне лікування медикаментами тут не підходить.
  2. Психологічне потрясіння або постійні стреси. Якщо ви знаєте, що у вас була сильна психологічна травма, або намагаєтеся подолати важкий життєвий етап, то одразу звертайтеся до кваліфікованого фахівця по допомогу, щоб він допоміг розібратися в проблемі та призначив лікування.
  3. Терапія традиційними методами не дає позитивних результатів.

Особливості психосоматики у жінок

Жінки дуже емоційні та вразливі. Навіть якщо вони намагаються здаватися сильними, в душі однаково залишаються вразливими і ніжними. Деякі вміло ховаються під маскою “залізної леді”. Не всі знають, що багато жіночих захворювань виникають через те, що пані не вважає себе красивою і бажаною.

Хвороби, пов’язані з дітонародженням, часто називають жіночими. На стан здоров’я впливають внутрішні установки, ставлення до себе як до жінки, до своєї сексуальності, інтимної сфери загалом.

Якщо жінка нездорова, то вона не може перебувати в доброму гуморі, менше звертає уваги на своїх рідних і близьких, і на себе в тому числі. Багато хто каже, що через хворобу вони часто зриваються на членах сім’ї, не приділяють їм уваги, не хочуть готувати і займатися іншими домашніми справами. Вони твердо переконані: якби не хвороба, то все було б інакше. Але це далеко не так. Поганий настрій, неприйняття себе та близьких людей з усіма їхніми недоліками насамперед слугують причинами виникнення різних захворювань.

Жінки люблять критикувати і займатися самоїдством. Хвороби, пов’язані з гінекологією, часто виникають через неприйняття себе такою, яка є (не подобається статура, характерні особливості, риси обличчя, маленькі груди тощо). Багато представниць прекрасної статі бояться заводити серйозні стосунки й розкриватися перед чоловіком, тому всіляко пригнічують у собі жіноче начало.

Причини психосоматичних хвороб у жінок криються в образах, неправильних переконаннях і придушенні своїх жіночих якостей.

Тому, коли ми скаржимося на те, що чоловікам легше живеться, приховуємо свою сексуальність і демонструємо невдоволення, все це обов’язково позначається на нашому здоров’ї. Як і протилежний стан – перебування в цілковитій гармонії із собою, своїм тілом і думками.

Жіночі психосоматичні захворювання

Причини кожної психосоматичної хвороби у жінок індивідуальні. Можна виділити кілька основних, які слугують спусковим механізмом.

Молочниця

Виникає внаслідок внутрішньої переконаності у своїй невинності. У голові ніби звучить установка: “Я чиста й безгрішна, а навколо один порок і розпуста”.

За цього захворювання сексуальні стосунки неможливі. Саме так організм реалізує свій внутрішній протест. Людина починає жаліти себе за те, що колись піддалася спокусі, і тепер хоче, щоб оточуючі вважали її “ангелом у плоті”. Ще молочниця може виникнути через сильну злість або пригнічене почуття гніву.

Ерозія шийки матки

Це таке ж поширене захворювання, як і молочниця. В емоційному плані вона виникає через сильне невдоволення або образу на дії з боку чоловіка. Він заподіяв такий сильний внутрішній біль, що ця “рана” ще довго нагадуватиме про себе. Образа буквально роз’їдає жінку зсередини.

Передменструальний синдром, проблеми з місячними

Менструація – природне очищення організму жінки, яке має проходити безболісно.

Тому, коли виникає передменструальний синдром, місячні проходять болісно, спостерігається порушення циклу – це вірна ознака того, що жінка не хоче прийняти свою жіночну натуру.

Для дівчинки мама має бути ідеалом жінки. Якщо вона відчуває до неї негативні емоції, то всередині зароджується якийсь страх бути жіночною, і з’являється бажання придушити це в собі.

Міома матки

Міома – доброякісна пухлина, що заповнює матку. У такий спосіб проявляється бажання стати мамою, яке досі не було здійснене. Часом великий вплив чинять якісь установки, які кажуть, що в щасливої справжньої жінки обов’язково мають бути діти, а якщо їх немає, жінка не може вважати себе повноцінною. У свідомості занадто перебільшується значимість материнства.

Найчастіше міома виникає в жінок за 40, коли діти вже виросли й не так потребують материнської опіки та турботи. Додається страх настання старості та своєї нереалізованості. Саме те, що жінка не змогла зайняти себе чимось іншим, крім ролі матері, і є причиною виникнення психосоматики. Тіло відчуває цей внутрішній страх і тому утворює всередині якусь заміну дитині.

Цистит

Багато жінок мають таке захворювання. Цистит виникає через сильне почуття злості, яке накопичується всередині й ніяк не виплеснеться назовні.

Людина не розкриває причини своїх образ, вона вважає, що оточуючі мають самі все зрозуміти, а якщо не зрозуміли, значить, вони зовсім її не знають або не хочуть дізнатися. Виходить, що винен завжди хтось інший. Психосоматика циститу в жінок також проявляється в емоційній прив’язаності до образи або якогось бажання, виконання якого залежить від дій третьої особи. Хвора щодня прокидається й засинає з цими токсичними думками в голові.

Так тіло дає зрозуміти, що не варто тримати негатив у собі, потрібно вміти з ним справлятися, бути відповідальною за свої дії та розраховувати більшою мірою тільки на свої сили.

Психосоматика зайвої ваги у жінок

Одна з найпоширеніших проблем у жінок – психосоматика зайвої ваги. Як правило, всі вважають, що причинами набору ваги є неправильне харчування і низька фізична активність. Але вчені довели, що для набору ваги є і психосоматичні причини. Якщо це так, то схуднути, просто дотримуючись дієти і займаючись у спортзалі, не вийде, треба для початку усунути психологічну проблему.

Є думка, що зайва вага – це реакція організму на переживання. Спочатку відбуваються зміни деяких функцій, яких легко позбутися, усунувши проблему, а потім уже з’являються патологічні порушення.

Психологи стверджують, що якщо в людини є якась серйозна проблема, невирішений внутрішній конфлікт, то він може проникнути глибоко в підсвідомість і залишитися там. Але несвідомо це призведе до порушення обміну речовин або проблем із внутрішніми органами.

Психосоматичні проблеми жінок, які можуть призвести до набору зайвої ваги:

  • Заїдання стресових ситуацій. Така звичка цілком могла утворитися в дитинстві, наприклад, коли дитині пропонували цукерку, щоб вона більше не плакала. Доросла жінка частенько хоче з’їсти щось смачне, щоб поліпшити настрій. Найчастіше їдять солодощі, фастфуд і запивають усе це алкоголем, який є дуже калорійним.
  • Низька самооцінка. Психологи стверджують, що якщо жінка не впевнена в собі, то вона вживає набагато більше їжі, що призводить до проблем із зайвою вагою. Таким чином вона привертає до себе більше уваги, бо стає помітнішою, але опускає свою самооцінку ще нижче.
  • Бажання зробити себе некрасивою. Особливо це стосується жінок, які зазнали насильства в ранньому віці. Вони на підсвідомому рівні намагаються позбавити себе привабливості (спеціально багато їдять), щоб із ними не повторилася та сама історія.
  • Захист від оточуючих. Такі люди вважають, що, багато ївши і нарощуючи шари жиру, вони зможуть сховатися і захистити себе від навколишнього світу. Як правило, так поводяться дуже сором’язливі натури або ті, хто зазнає психологічного та фізичного насильства.
  • Нестача уваги. Таке буває і в дитячому віці, і вже у заміжніх жінок. Маленькі дівчатка хочуть привернути увагу батьків, які не приділяють їм достатньо часу. Жінка в шлюбі починає набирати вагу, коли відчуває, що чоловік до неї охолов.
  • Небажання спілкуватися з чоловіками та подобатися їм. Така поведінка теж виникає з юних років, наприклад, коли дівчинку обмежують у дружбі з хлопчиками або навіюють, що бути гарною та сексуальною погано. Тому дівчина починає багато їсти і ховати себе під шарами жиру.

Психологи висунули теорію, згідно з якою, за тим, де саме в тілі жінки розташовується жир, можна визначити її психологічну проблему:

  • Друге підборіддя. Проявляється, коли жінка боїться висловити свою думку.
  • Жир на спині та плечах. Накопичується, якщо в жінки було важке минуле, яке вона не може відпустити, а також у разі глибокого почуття провини.
  • Жир на спині в ділянці попереку Показник провини і сорому за скоєні дії.

Загалом можна зробити висновок, що жир у верхній частині тіла свідчить про те, що людина звалює на себе проблеми інших і намагається допомогти всім іншим, при цьому зовсім забуваючи про себе.

Розподіл жиру в нижній частині тіла можна трактувати так:

  • Сідниці. Незадоволеність у сексуальному плані, безкомпромісність та егоїзм.
  • Живіт. Постійний стан занепокоєння, велика кількість планів та ідей, які не реалізуються. Психологи вважають, що основною причиною тут є проблеми матері та дитини.
  • Стегна. Страхи й образи родом із дитинства, дитячість або сором за свої вчинки.
  • Галіфе. У цій ділянці накопичується жир через необґрунтовані переживання, наприклад, спроба утримати чоловіка, якому не потрібні стосунки, ненависна робота, затаєна образа або негативні емоції.

Коли в жінки з психосоматикою є ожиріння, то допомогти зможе тільки фахівець. Він має знайти першоджерело проблеми та розібратися з ним.

Лікування зайвої ваги в жінок, що утворилася через психосоматику, варто вести під наглядом психолога. Для початку потрібно пройти обстеження і все-таки визначити, що проблема пов’язана саме з психікою, а не з ендокринною системою або іншими захворюваннями. Для цього зверніться до терапевта й ендокринолога.

Здоров’я жінки складається не тільки з її фізіологічного стану, а й також з емоційного.

Оцініть статтю
Обери Успіх!