Психосоматика у дітей – вигадка чи серйозний привід для занепокоєння

Психологія

Чому це проблема? Психосоматика у дітей – галузь знань, про яку заговорили відносно недавно. Раніше зв’язок між душевними переживаннями і станом здоров’я дитини вважали вигадкою і не надавали цьому значення. Тим часом малюкам буває складно висловити свої почуття, а байдужість дорослих лише погіршує ситуацію.

Як поводитися? Сучасні батьки, на щастя, розуміють, наскільки важливо прислухатися до своїх дітей, оцінювати психологічний клімат у сім’ї та налагоджувати близьке спілкування. Ця, на перший погляд, дрібниця, здатна вберегти малюків від багатьох проблем у дорослому житті.

Що таке психосоматика

Сьогодні з’являється чимало нових медичних термінів, які стають невід’ємною частиною нашого життя. І багато батьків активно застосовують їх, щоб пояснити той чи інший стан свого чада.

Психосоматика у дітей може стати причиною їхнього неслухняності, пустощів, примх, нескінченних захворювань, загострення алергії. Іноді складається враження, що мами й тата, та й деякі лікарі теж, будь-яку недугу дитини виправдовують цим поняттям. Тому важливо розібратися, що ж являє собою ця проблема і чи насправді вона є джерелом усіх бід малюків.

Психосоматика – галузь медицини, що вивчає взаємозв’язки між тілом і душею. Якщо говорити з наукового погляду, вона відстежує вплив психічного здоров’я на фізичне. Є навіть така теорія, де розглядається питання про те, що кожне захворювання людини має психічну причину. Ще Гіппократ стверджував: “Лікуйте спочатку душу, а потім тіло”. Адже дуже важливо на шляху одужання мати позитивний настрій і вірити в сприятливий результат.

Кажуть, що невиплеснуті емоції можуть спричинити недугу в організмі. Якщо утворена енергія не була витрачена в зовнішнє середовище, вона вплине на щось усередині.

Захворювання дітей свідчить про конфлікт, який відбувається в організмі. Завдання дорослих – спробувати зрозуміти почуття дитини і допомогти їй впоратися з нервовим напруженням. Допомога близьких людей неоціненна в боротьбі з психосоматичними захворюваннями.

Причини психосоматики у дітей

Найчастішими причинами психосоматики у дітей можуть бути:

Атмосфера в колі сім’ї (непорозуміння між подружжям, часті конфлікти)

У таких ситуаціях діти намагаються помирити батька і матір. Вони думають, що якщо раптом захворіють, батьки будуть про них піклуватися і перестануть сваритися. І, до речі, зазвичай це спрацьовує. Поки їхньому чаду погано, чоловік і дружина забувають про непорозуміння і зосереджуються на новій проблемі. Усі їхні думки тільки про те, щоб допомогти своєму малюкові одужати.

Однак щойно дитина одужує, все починається заново: нескінченні сварки, крики та звинувачення. Тоді діти знову відчувають нездужання, і ситуація повторюється по колу.

Якщо дитина спостерігає за постійними конфліктами мами й тата, вона схильна до захворювань лор-органів. Через психосоматику в дітей можуть бути ангіни, риніти, захворювання вух, фарингіти.

Сильний стрес (смерть родича, домашнього улюбленця, розставання мами й тата)

Дітям дуже важко доводиться в таких ситуаціях. Вони можуть залишитися сам на сам зі своїм горем. Часто дитина не усвідомлює того, що сталося, не розуміє, як таке могло трапитися, почувається винною. Якщо ніхто не пояснить їй, що вона не винна, малюк може захворіти. Крихітки по-своєму переживають горе. Вони можуть ніяк не проявляти своїх переживань, виглядати радісними, але глибоко в душі вони хвилюються, і ці зміни послаблюють здоров’я.

Поява братика чи сестрички

Нерідко діти не готові ділити з кимось любов мами й тата. Вони різко дорослішають, усі вимагають від них розуміння: ділитися з малюком речами, іграшками, терпіти, доки мама приділяє йому час. Дитині здається, що її розлюбили, забули, що вона всім заважає. І найчастіше вона нікому не розповідає про свої почуття. Накопичені емоції спричиняють психосоматику в дітей і починаються проблеми з аденоїдами, спостерігаються нескінченні застуди та вірусні інфекції.

Стосунки з мамою

Погано впливає на психіку дитини як надмірна материнська турбота, так і недостатня увага мами. У першому випадку мати не дає малюкові й кроку спокійно ступити, повністю обмежуючи його свободу.

У підсумку розвивається психосоматика у дітей, що провокує бронхіти, астму, кашель. За нестачі турботи вони взагалі ні в чому не обмежені, чинять, як хочуть, і всі труднощі їм доводиться вирішувати самостійно. Але для маленької людини це важке, а часом нездійсненне завдання, яке може вийти боком і спричинити розлад шлунково-кишкового тракту (чадо нудить, блювотить тощо).

Важкий період адаптації в нових умовах (у дитячому садку або в школі), нелегкі взаємини з однолітками

Нерідко мами кажуть, що їхня дитина два дні ходить у садок і два тижні хворіє. Вони все списують на поганий імунітет, але часто причина криється в іншому. Тут проявляється психосоматика у дітей, що викликає хвороби. Вони не хочуть ходити в садок, тому що сумують за мамою, їм там нецікаво, страшно, нудно. Якщо стримувати ці емоції, на тлі психосоматики в дітей підвищується температура, ГРЗ, герпетичні інфекції та навіть можлива втрата свідомості.

Високі вимоги, дуже суворе ставлення до маленької дитини, покладання на неї занадто великих надій

У такому разі діти можуть вважати себе постійними боржниками, прагнуть відповідати чиїмось очікуванням, бояться розчарувати близьких. До того ж батьки часто не дають дитині можливості висловити свої почуття, бо без кінця повторюють: “заспокойся”, “не поводься таким чином”, “чоловіки не плачуть” тощо.

Постійне приховування емоцій викликає психосоматику в дітей і, як наслідок, кашель, захворювання горла, риніт. Крім того, такі малюки часто страждають від заїкання, з’являються проблеми з артикуляцією та дикцією. Це відбувається через сильне нервове збудження і постійне напруження міміки, м’язів гортані та грудної клітки.

Насправді психосоматика може викликати у дітей і багато інших недуг. У кожного малюка вони розвиваються по-своєму і залежать від індивідуального сприйняття ситуації, вміння справлятися зі складнощами тощо.

Типи батьків, у яких діти хворіють частіше

  • “Холодна мати” (або тато/бабуся/дідусь – хтось із близьких людей, чия думка важлива для малюка). Зазвичай дитина одягнена, взута, не голодна, навчається в школі, а може відвідувати і багато додаткових гуртків. Ми зараз не говоримо про те, що її взагалі кинули напризволяще. Але немає турботи, допомоги, переживань про неї. Дорослий холодний по відношенню до свого чада. Тільки під час хвороби діти можуть відчути увагу. Тому вони використовують цей спосіб, щоб стати ближчими до своїх рідних.
  • Надмірно опікунські тато чи мама, так званий “батько-вертоліт”. Про малюка потрібно постійно піклуватися, захищати його та контролювати. І тільки батьки зможуть розв’язати проблеми, підкажуть вихід із будь-якої скрути. Як наслідок, дитина, перебуваючи наодинці, починає боятися всього навколо, не може ухвалити жодного рішення без поради батька чи матері. Часто на тлі такої психосоматики в дітей з’являється низка захворювань.
  • Неспокійні батьки. Якщо мама й тато схильні до нудьги, переживань, то вони за кожним чихом дитини біжать до лікаря, напихають малюка пігулками, об’їжджають кілька клінік і здають купу аналізів. Маленькі діти можуть легко імітувати таку поведінку. У результаті вони стають сумнівними, чутливими, тривожними. Від цього малюки частіше хворіють, бо імунітет ослаблений через нескінченні ліки та домашній режим.

Типи дітей, схильних до психосоматики

Захворювання на тлі психосоматики у дітей бувають поодинокими, а можуть стати хронічними.

До серйозних порушень здоров’я схильні групи малюків, які:

  • віддають перевагу усамітненню;
  • часто турбуються;
  • здатні на яскраві враження;
  • песимістично дивляться на світ;
  • страждають від надмірної опіки;
  • не відчувають достатньої турботи;
  • намагаються приховати свої емоції;
  • не можуть подолати занадто високу планку, виставлену батьками.

Психосоматичні симптоми в дітей

Захворювання, які можуть розвиватися в дітей на тлі психосоматики:

  • алергія;
  • бронхіальна астма;
  • тривалий кашель;
  • розлад шлунково-кишкового тракту;
  • дерматологічні проблеми, наприклад, психосоматика викликає у дітей атопічний дерматит;
  • проблеми під час випорожнень;
  • жіночі хвороби у дівчаток;
  • головні болі, непритомність, підвищений тиск;
  • постійні ГРЗ і ГРВІ;
  • часті удари тіла;
  • проблеми з мовленням, наприклад, на тлі психосоматики у дітей може початися заїкання.

Таблиця деяких психосоматичних дитячих хвороб

Розглянемо таблицю хвороб, що розвиваються у дітей на тлі психосоматики:

Хвороба Яка може бути причина
Абсцес, нарив, фурункул, дерматит Батьки намагаються виховати з дитини “відмінника” в усьому, але вона опирається і відчуває почуття гніву, яке не вихлюпує назовні. Інші обставини: обмеження у вільному переміщенні, застосування фізичних методів виховання
Аденоїди (гланди, мигдалини) Дитина постійно спостерігає сімейні сварки, або про неї надмірно піклуються і плекають. Надлишок емоцій, які вона не в змозі виплеснути
Підліткова анорексія Залежність від громадської думки, бажання батьків зробити з дитини лідера або “відмінника”, занадто високі вимоги, домінування матері над батьком
Бронхіт Дитину постійно просять помовчати під час сімейних недомовок
Бруксизм (скрип зубами вночі) Нездатність висловити свої почуття протягом дня, надто суворе виховання, коли дитина має бути “тихіше води, нижче трави”
Вітряна віспа Різке ослаблення імунного захисту через те, що дитина відчуває себе в небезпеці, не знаходить підтримки в дорослих, збирає образи
Кольки, метеоризм На тлі психосоматики в дітей починаються і проблеми з животом. Причини: занадто великий обсяг інформації протягом дня, перевантаження мозку, втома. Наприклад, немовлята щодня пізнають цей світ і бачать багато нових образів, тому в них починаються кольки
Огрядність, повнота Бажання захистити себе від негативу, неприйняття, спроби стати більш значущими для батьків
Герпетичні інфекції У дітей нездійсненні мрії та буйна фантазія. Вони відчувають внутрішнє розчарування й образу
Діатез Батьки намагаються захистити дитину від негативного, на їхню думку, впливу навколишнього світу, надто переживають за неї, в усьому бачать підступ
Дитячі церебральні паралічі Невиконані кармічні борги, коли дитина відповідає за гріхи своїх предків
Затримка мовленнєвого розвитку Дитині не дають можливості висловити свої думки, вона не знає, що відповісти, їй приділяють недостатньо уваги, вона живе у світі своїх мрій і фантазій
Заїкання Дитина боїться, не визнає лідерів, побоюється висловити свою думку батькам-тиранам
Картавість Діти можуть спотворювати деякі звуки, коли відчувають, що мати або батько їх обманюють
Кашель Малюк хоче, щоб його почули, звернули на нього увагу, поспівчували, підтримали
Ротавірус На тлі психосоматики в дітей буває висока температура і проблеми з кишечником. Причиною може бути інформаційне перевантаження та напруження
Енурез Енурез у дітей через психосоматику виникає через сильну чутливість, нездатність стримати свої емоції. Якщо вдень дитина вся напружена, вночі у неї з’являється можливість розслабитися

Як зрозуміти, що захворювання дитини – це психосоматика

Зрозуміти, чим викликана та чи інша хвороба в дитини, нелегко. Батькам потрібно бути уважнішими до своїх дітей, вміти помічати різкі зміни в їхній поведінці, спробувати вивести на розмову про переживання. Якщо тато чи мама запідозрили розвиток психосоматики в дітей, лікування необхідно починати негайно, найкраще за допомогою кваліфікованих лікарів і психологів.

Психологічні проблеми можуть бути причиною різних хвороб, тому лікуванням повинен займатися вузький фахівець. Але насамперед необхідно добре подумати, які у вас останнім часом відбулися зміни в житті, проаналізувати, чи є взаємозв’язок між нездужанням улюбленого чада та подіями, що відбуваються, моральним настроєм. Виявивши такий зв’язок, ви зможете зцілити дитячий організм набагато швидше, отримаєте “імунітет” перед повторними захворюваннями з тих самих причин.

Оцініть статтю
Обери Успіх!