Що це таке? Психосоматика у чоловіків і жінок може проявлятися в найрізноманітніших захворюваннях (проблеми з серцем, ШКТ, лібідо тощо). Такі розлади впливають на весь організм і позначаються на якості життя.
Що з цим робити? Оскільки йдеться про вплив душі й духу на тіло людини, то й викорінювати проблему потрібно саме звідти. Для цього слід спробувати психологічні прийоми самозцілення за допомогою різних вправ, почитати спеціалізовану літературу, зайнятися аутотренінгом. Якщо ж самостійно впоратися з психосоматичним розладом не вийшло, значить, потрібно вдатися до лікарської допомоги.
- Що таке психосоматика у чоловіків і жінок
- Симптоми психосоматичних захворювань у чоловіків і жінок
- Особливості психосоматики в чоловіків та її вплив на статеве життя
- Діагностика психосоматичних розладів
- Лікування психосоматичних розладів
- Психотерапія
- Фармакотерапія
- Реабілітація
- Вправи, які допоможуть впоратися з психосоматикою самостійно
- “Свічка”
- “Моя хвороба в малюнку”
- “Сонечко”
Що таке психосоматика у чоловіків і жінок
Самі ж захворювання, що виникають внаслідок душевної нестабільності у внутрішніх органах і системах, називають психосоматичними.
На думку психотерапевтів, саме з підсвідомості починаються всі наші хвороби, які пізніше виходять назовні та впливають на тіло. Звідси випливає, що більшу частину проблем зі здоров’ям становлять незакриті внутрішні питання і проблеми. З основних психологічних причин нездужань виокремлюють гнів, заздрість, тривогу та почуття провини.
Чимало вчених також вважають, що 80 % усіх захворювань мають психосоматичний характер. Ми самі визначаємо своє самопочуття через власні думки, настрій, оптимістичність, уміння бачити красу та насолоджуватися нею. Якщо ми дозволяємо собі бути щасливими, адекватно ставимося до успішних і не дуже результатів на роботі разом із побутовими проблемами, то й здоров’я відповідає такому характеру.
Ще Зигмунд Фрейд у своїй психоаналітичній теорії стверджував, що через симптоматику хвороб різних органів тіло намагається передати нам відторгнуті психічні конфлікти.
Така символічна мова нашого організму дуже важлива, адже практично 50 % усіх недуг мають психосоматичну природу. Це можуть бути захворювання:
- серця і судин (артеріальна гіпертензія, ревматизм, дистонія, ішемічна хвороба серця, порушення серцевого ритму, інфаркти);
- шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки, виразковий коліт, дискінезія жовчовивідних шляхів);
- нервової системи (хронічна мігрень, болі напруги, запаморочення);
- шкіри (нейродерміт, рецидиви псоріазу);
- гінекологічні, зокрема пов’язані з репродуктивним циклом жінки (синдром “передменструальної напруги”, гестози, післяпологові депресії);
- ендокринні та багато інших.
Витоки соматичних хвороб психологічного характеру:
- Нестача позитивних емоцій (занепад настрою, підвищена тривожність, стрес, депресія). Позитивні моменти діють на людину не гірше, ніж вітаміни.
- Позиція “все погано”, коли вас поступово руйнують негативні думки, звернені до себе або людей навколо.
- Повтор деяких стійких виразів, що відображаються на нашому здоров’ї (наприклад, фраза “бачити тебе не можу” може покласти початок розвитку короткозорості).
- Перетворення себе на жертву на тлі захворювання когось із близьких (ідентифікація).
- Повторюване почуття провини, самобичування.
- Самонавіювання як слід від значущих для людини джерел (інформація з енциклопедій, Інтернету, телепрограм).
- Емоційний шантаж за допомогою вигаданої хвороби (щоб маніпулювати людьми з метою своєї вигоди).
Симптоми психосоматичних захворювань у чоловіків і жінок
Періодично перед лікарями постає проблема, коли під час спроб виявити джерело захворювання виявляється, що немає жодної зачіпки фізичного характеру, а хвороба при цьому тільки посилюється.
У тих випадках, коли аналізи не показують жодних відхилень від норми або коли хвороба є наслідком гніву, тривоги, депресії, провини та інших негативних душевних станів, вона вважається психосоматичною.
Існують деякі “дзвіночки”, які є приводом розглянути хворобу з психологічного боку:
- Регулярний повтор симптомів. Людина консультується з лікарем, отримує фахові рекомендації, яких дотримується. Лікування допомагає, але невдовзі хвороба знову дає про себе знати. Тобто терапія не може дати повноцінного позитивного ефекту.
- Душевна травма або хронічні стреси. Якщо у вас проблеми з особистим життям або нещодавно був непростий період, найкращим рішенням буде записатися на прийом і до терапевта, і до психотерапевта. Так можна буде швидше виявити справжню причину хвороби, а також отримати грамотну допомогу.
- Традиційні методи лікування безсилі – ще один фактор психосоматичного захворювання.
Особливості психосоматики в чоловіків та її вплив на статеве життя
Ускладнення, що стосуються чоловічого здоров’я, у 80-90 % мають психологічний характер, особливо це стосується молодих людей. Нині скарги з приводу статевого життя не рідкість. Недостатня твердість статевого члена під час сексу та тривалість статевого акту або втрата бажання – у більшості випадків психосоматика хвороб спостерігається у чоловіків, яким не більше 40 років.
Статистика показує, що 80 % представників сильної статі стикалися з проблемами з ерекцією психогенного характеру. При цьому якщо чоловік прийшов до фахівця, то він повністю відкривається перед ним і намагається розповісти все, що допоможе знайти правильне лікування. Лікар зі свого боку повинен проявити розуміння і участь до скарги пацієнта.
Часто проблема з психосоматикою в чоловіків полягає в хибних уявленнях, які намагалися прищепити батьки в дитинстві. Наприклад, коли батько й мати, маючи труднощі у взаєминах зі своєю дитиною, переконують її в тому, що займатися сексом – гидко й соромно.
До порушень статевого характеру нерідко призводить перший невдалий сексуальний досвід чоловіка.
З проблемами можна зіткнутися і за тривалої відсутності сексу. Це особливість нашого організму. Якщо певний час утримуватися від статевого акту, то завдяки гормональній регуляції в гіпофізі (частині мозку) тестостерон перестане вироблятися, а разом із ним стане на паузу бажання й ерекція. Усе це легко повернути, адже коли організм знову отримає сигнал “можна”, то відразу почне заново виробляти тестостерон в активному режимі. Так влаштована регуляція будь-якого здорового чоловіка.
Психологічні проблеми можуть вплинути на секс із новою партнеркою. Якщо секс непостійний або великі відрізки часу утримання стали нормою, будьте готові до ще одного виду психогенних розладів – короткого статевого акту.
У сучасному світі є багато відкритої інформації, яка дає розуміння того, що до свого здоров’я потрібно ставитися дбайливо. Тому зараз люди перестали приховувати всі свої проблеми, а одразу звертаються з ними до фахівця. І це здорово.
Негативно позначатися на психосоматиці в чоловіків може мінлива обстановка або моменти, коли є страх виявитися виявленим і розкритим. Судячи з розповідей лікарів, у деяких пар чудові взаємини, але є труднощі в усамітненні та створенні інтимної атмосфери – у сусідній кімнаті спить дитина або там живе теща.
Через стереотипи про те, що чоловік повинен повністю утримувати і забезпечувати сім’ю, часто глава сімейства працює до повної знемоги. За такого розкладу він, прийшовши додому, буде хотіти тільки спати. І це проблема, яку треба викорінювати.
Сумно, що так само часто психологічні статеві розлади пов’язані зі згасанням колишніх почуттів до своєї дружини або відсутністю єдності у стосунках.
Якщо чоловік постійно перенапружується в спортзалі, і тим паче, якщо його заняття пов’язані з підніманням важких предметів, він може зіткнутися з проблемами на психогенному рівні.
Велика ймовірність розвитку труднощів є у людей, які мають зв’язки з кількома партнерками. А ось у тих, хто вірний своїй половинці, вона набагато нижча.
Діагностика психосоматичних розладів
Коли ви приходите на прийом до лікаря, найімовірніше, він не думає про психосоматику, адже хвороби з фізичним і психологічним джерелом не відрізняються одна від одної. Неможливо відразу зрозуміти, що саме призвело пацієнта до гастриту – бактерія хелікобактер чи внутрішня душевна травма. Лікарі постійно діагностують проблеми зі шлунково-кишковим трактом, серцево-судинною та нервовою системою, імунітетом, не зважаючи на емоційний фон людини.
За постановкою діагнозу зазвичай слідує один варіант розвитку подій. Пацієнт отримає рецепт на препарати, розрахований на полегшення симптомів і повне одужання. Дійсно, ліки покажуть ефективний результат, після чого лікар оголосить про те, що людина здорова. Однак, коли курс лікування буде пройдено, симптоми знову набудуть регулярного характеру, а фахівець призначатиме сильніші засоби.
Через кілька років результатом стане хронічно хвора людина, яка має розклад прийому численних ліків та їхні побічні ефекти. Картина невтішна, але ж ще на початковому етапі можна було вирішити всі свої проблеми, звернувшись до психотерапевта. Ще тоді пацієнту було ніяково розповідати про свої проблеми лікарю, або сам лікар не вважав за потрібне про це питати – так вони втратили важливий час.
Психосоматика захворювання у чоловіків і жінок – це результат душевного негативного фону, що відбивається на тілі. Це означає, що і в діагностиці, і в лікуванні хвороби мають відігравати свою роль різні фахівці: психотерапевт і лікар профільного спрямування – терапевт, невролог, кардіолог, ендокринолог. Подбайте про душу і тіло.
Головне завдання – зрозуміти сутність вашого емоційного стану, який став причиною захворювання. У цьому вам допоможе психотерапевт. Психосоматичні проблеми також можуть брати початок не тільки з негативних емоцій, а й унаслідок їх придушення. Коли ви навмисно заглушаєте все токсичне всередині себе, то поступово воно починає впливає на тіло зсередини, руйнуючи його.
Лікування психосоматичних розладів
В усуненні джерела ПСР – конфлікту, стресу, душевної травми – допомагає етіотропне лікування, засноване на психотерапевтичних прийомах. Усі вони мають індивідуальний характер і підбираються відповідно до відмінних рис пацієнта і досвіду психолога. А для полегшення симптомів застосовуються медикаменти.
Загальний план терапії полягає в таких елементах:
Психотерапія
Індивідуальна та групова. Результативними вважаються: психоаналіз, гештальт-терапія, НЛП, когнітивно-поведінкова та сімейна терапія, різновиди арт-терапії, тілесно-орієнтовані техніки, гіпноз. На перших стадіях важливо вивести з підсвідомості всю негативну складову (конфліктні, стресові стани). Так ви налагодите контакт зі своїм тілом і почнете контролювати самопочуття.
Фармакотерапія
До того, як психотерапія почне приносити свої плоди, потрібно тимчасово придушити симптоми. Психіатр може призначити антидепресанти, анксіолітики, психостимулятори, коректори порушення поведінки, стрес-протектори.
Реабілітація
Усе близьке оточення має отримати консультацію щодо складової захворювання і створення необхідної обстановки для одужання. Процес відновлення певною мірою залежить від того, чи зможуть рідні забезпечити продуктивну та емоційно відкриту комунікацію, розв’язання сварок, психологічну допомогу та підтримку.
Вправи, які допоможуть впоратися з психосоматикою самостійно
Вправи на поліпшення стану:
“Свічка”
Уявіть перед собою свічку великого розміру. Глибоко вдихніть і спробуйте задути за один раз. Повторіть так кілька разів.
Тепер перед вами п’ять невеликих свічок. Знову глибоко вдихніть, але задувайте їх одну за одною маленькими порціями видихів. Повторіть кілька разів.
“Моя хвороба в малюнку”
Перенесіть у малюнок і розкажіть собі та близькій людині:
- Як ви дізналися про хворобу?
- Які зміни ви відчули в собі в той момент?
- Чого найбільше ви боїтеся у хворобі?
- Яким буде життя після одужання?
- Якою ви уявляєте здорову та сильну людину?
- Дивлячись у майбутнє, яким ви себе бачите?
“Сонечко”
Намалюйте сонце. На його промінчиках вкажіть якості, які вам у собі подобаються. Прочитайте вголос наодинці із собою або з кимось із близьких.
У вас дуже багато хорошого! Любіть себе і хваліть частіше!
Важливо не упустити зародження психосоматичного розладу, адже саме на перших стадіях психотерапія і вправи дадуть максимальний ефект. Що раніше буде проведено діагностику і призначено лікування, то позитивнішими виявляться прогнози.