Психологія читаємо людей, основні базові знання

Психологія

Професійні психологи або працівники спецслужб стверджують, що навіть найпотаємніших людей можна “прочитати”. Психологія читаємо людей, це суміш базових знань із психології та уважного спостереження за співрозмовником у процесі розмови.

Міміка, голос, рухи тіла, очі та інші поведінкові фактори людини розкривають її справжні емоції.

На що слід звертати увагу

У процесі спілкування з людиною слід звертати увагу на такі чинники:

Визначити норму

Кожна людина має індивідуальні моделі поведінки.

Наприклад, люди можуть у процесі розмови чухати горло, дивитися в підлогу або стелю, схрещувати руки, відводити погляд, постійно переставляти ноги тощо.

Подібні рухи тіла ніяк непомітні. І співрозмовник більше фокусується на розмові, ніж на спостереженні.

Фіксація відхилень

Наступний крок – зміна в поведінці людини. Та уявна форма профілю має бути точно вивчена. У наступні дні поведінкові чинники можуть змінюватися.

Наприклад. Співрозмовник завжди починав діалог після того, як почухає горло. Однак сьогодні, обговорюючи важливу тему, він чухає горло набагато частіше. На це слід звернути увагу і постаратися ставити більше запитань для отримання найбільш точної інформації.

Визначення групи жестів

Далеко не завжди жести під час розмови означають, що людина нервує або бреше. Можливо, це випадковий рух тіла, викликаний незручним стільцем, на якому сидить людина.

Однак співрозмовник може почати виконувати цілу зв’язку жестів. Яка підтвердить його неспокійний стан.

Наприклад. Людина не тільки чухає горло, а й перейшла на легке чухання голови, додалося похитування ногою тощо. У цей момент необхідно насторожитися.

Дзеркальне відображення

Мозок людини має певні дзеркальні нейрони, які мимоволі змушують копіювати стан співрозмовника. Уже з початку зустрічі починається зчитування рухів тіла і міміки людини.

Наприклад. Посмішка на обличчі одного співрозмовника провокує її в іншого. Похмурий же вираз обличчя людини також змусить насупитися іншого.

Якщо людина відчуває симпатію до співрозмовника, її брови піднімаються, лицьові м’язи розслабляються, голова схиляється, а до губ приливає кров. Обличчя людини, загалом, стає добрішим.

Пошук сильного голосу

Визначити наявність сили та влади в людині можна за допомогою голосу. У всіх високопоставлених людей сильні та впевнені голоси. Не варто плутати це з гучністю голосу, що часто навпаки показує слабкість людини.

Далеко не завжди лідером у компанії є той, хто призначений ним. Можливо, це формальність. Головне завдання – знайти сильний голос і сконцентруватися на його власнику.

Рухи

Більшість невпевнених і сором’язливих людей вирізняють уривчасті й метушливі рухи, сутула постава й опущена голова.

Вибір слів

Визначити характер людини не так важко, якщо прислухатися, які слова вона підбирає в процесі розмови. Це дає можливість отримати інформацію про людину, якої навіть вона не має.

Наприклад, якщо розібрати 3 фрази від трьох різних людей: “Мені платять $500”, або “Я заробляю $500”, або “У мене зарплата $500”.

Перша людина явно не хоче досягати жодних цілей, веде пасивний спосіб життя і перекладає всю відповідальність на інших.

Друга веде активний спосіб життя і прагне до більшого заробітку.

Третя ж не любить проявляти ініціативу і намагається жити за чіткими правилами.

Складання уявного портрета людини дає можливість дізнатися про її характер, думки та настрій. Надалі це може допомогти визначити наявність брехні в її словах, невпевненість, страх тощо.

Важливо звертати увагу на найдрібніші та систематичні рухи тіла, які здійснює співрозмовник у процесі розмови.

Поведінкові чинники в психології

Навчитися визначати мотиви, настрій і почуття людини, використовуючи знання невербального спілкування, не так складно. Варто зазначити, що більша частина інформації про людину пізнається в результаті спостереження за її рухами тіла.

Тільки 30% найчастіше можна дізнатися про співрозмовника в результаті звичайного діалогу з ним.

Під час діалогу співрозмовники неусвідомлено оцінюють один одного, виділяючи дрібні деталі та відмінні риси в поведінці. У результаті в кожного складається негативне або позитивне ставлення до іншого співрозмовника.

Аналіз поведінки людини відбувається за такими напрямами:

Зовнішність

Зовнішній вигляд може багато чого сказати про людину:

  • Якщо людина намагається виглядати максимально ефектно, приділяючи зовнішності більшу частину свого часу. Намагається виглядати так, немов вона щойно зійшла з червоної доріжки. Це означає той факт, що вона намагається приховати свої комплекси за одягом. Також це може означати педантичність і скрупульозність.
  • Помітний і трохи неохайний стиль одягу може свідчити про творчі здібності людини. Однак надмірно недоглянута особливість в одязі означатиме не тільки про артистичність особистості. А й про звичку до неохайності.
  • Найчастіше занурені в себе люди, які думають тільки про свої проблеми. І не звертають уваги на свій стиль одягу.
  • Спокійні та врівноважені особистості воліють підбирати одяг нейтральних, спокійних відтінків. Яскраві відтінки підтверджують емоційність людини.

Поведінка

Ставлення людини до оточуючих говорить про її стриманість і манеру триматися дистанції. Звертаючи увагу на чинники поведінки, можна припустити її можливі вчинки та дії. Найчастіше на початку спілкування люди намагаються дотримуватися дистанції, показуючи свої найкращі якості.

У разі взаємної симпатії через деякий час відбувається зближення. Якщо у спілкуванні не відбувається жодних змін, можна точно сказати, що обидва співрозмовники або один із них не раді спілкуванню.

У психології відзначають такі манери:

Регулярні порушення особистого простору.

Поплескування по плечу, утримування за руку, заглядання в очі – це свідчить про різкий і безцеремонний характер людини. Найчастіше такі люди намагаються стати керівниками і диктувати свої правила в компанії друзів, колег тощо.

Настирливість.

Цю рису характеру можна визначити за скороченою дистанцією в процесі діалогу. Також такі люди зациклюються на особистих або конфліктних темах.

Сором’язливість і невпевненість.

Сором’язливі та невпевнені якості особистості характеризуються бажанням триматися від співрозмовників на відстані. Також ці люди не люблять порушення особистого простору дотиками, вони уникають зорового контакту і намагаються уникати особистих тем.

Одяг цих людей часто закритий, а руки розташовуються в кишенях, що підтверджує бажання закритися від оточення.

Вільна хода і часто неохайний вигляд.

Це свідчить про безтурботність і недисциплінованість особистості. Ці люди хочуть жити вільно і не хочуть слідувати загальним правилам.

Рум’ян на обличчі або сильне почервоніння, переривчастий голос.

Усе це вказує, що людина почувається невпевнено і не комфортно в конкретній обстановці. Також вона може регулярно намагатися сісти зручніше, що підтверджує наявність у неї занепокоєння.

Бахвала своїми досягненнями.

Бажання показати свої таланти і здібності свідчить про самолюбство і завищену самооцінку людини. Якщо людина намагається бути схожою на актора на акторському майданчику і привернути до себе максимум поглядів. Це підтверджує наявність браку уваги. Найчастіше ці особливості притаманні артистичним і творчим натурам.

Холодна і не емоційна поведінка.

Ці характеристики свідчать про розважливість і спокій людини. Найчастіше такі люди стримані й не люблять привертати до себе увагу. Подібна поведінка стосується потенційних бізнесменів і політиків.

Дратівливість.

Наявність її в характері свідчить про психологічні затиски людини, які заважають їй нормально контактувати із зовнішнім світом. Ці люди не можуть сидіти спокійно, їм необхідно постійно зайняти руки, покрутити ручку, клаптик паперу тощо.

Також особистості з даним характером притаманні різкі та безглузді рухи тіла.

М’якість і безконфліктність.

Цю характерність можна розгледіти в плавних і безтурботних рухах людини. Ці люди не люблять сварок і вміють себе контролювати в будь-якій ситуації.

Мова рук

Рукостискання поширене більше у чоловічого населення. Жест вітання може показати симпатію або її відсутність між співрозмовниками:

  1. Енергійне і яскраве рукостискання свідчить про почуття радості людини під час зустрічі.
  2. Потягнута рука долонею догори показує про бажання спілкуватися.
  3. Рукостискання долонею вниз свідчить про скритність. Сильно зігнутий лікоть – лицемірство і безжалісність.
  4. Притискання долоні донизу під час потискання показує пригнічувальну поведінку, демонстрацію влади.
  5. Мляве рукостискання – безініціативність, невпевненість, пасивність.
  6. Загальна незграбність вітання характеризує сором’язливість.

Що говорить розташування рук співрозмовника в процесі діалогу:

  • Схрещені на грудях – небажання спілкуватися.
  • Руки за спиною говорять про скрутне становище.
  • Стиснуті руки в кулак пояснюються бажанням самоствердитися і довести сильні риси характеру.
  • Дотик рук до обличчя – бажання людини приховати справжні емоції та почуття.
  • Перетирання перенісся і спрямування голови трохи вниз говорить про зацікавленість людини.
  • Якщо людина намагається поправити одяг, протерти окуляри тощо. Їй потрібен час обміркувати і проаналізувати ситуацію.
  • Клацання ручкою і постукування пальцями по столу свідчить про замисленість і зануреність людини в себе. Також це може означати, що людині нудно і нецікаво.

Мовленнєва інтонація

Найчастіше думка про співрозмовника складається не від того, які слова він сказав, а як він їх сказав. Інтонація відіграє важливу роль в оцінці характеру людини. Інтонація може сказати про підвищену емоційність, невпевненість, злість тощо.

  • Наприклад, урівноважені та розважливі люди використовують спокійну та середньої гучності мову. Емоційні та неврівноважені люди то підвищують, то знижують гучність. Також їхня мова стає більш швидкою та надмірно емоційною.
  • Якщо людина використовує короткі фрази і робить паузи між словами. То її бажання приховати справжні почуття та обдумати кожну фразу.
  • Тиха і спокійна мова говорить про відсутність інтересу у співрозмовника до діалогу, зациклення на своїх проблемах.

Як визначити брехню

Визначити брехню не так важко. Потрібно трохи поспостерігати за співрозмовником.

Ось 3 особливості в поведінці:

1 особливість.

Найчастіше обманщики не можуть сидіти спокійно. Тому намагаються змінити позу, спеціально покашлюють, поправляють одяг і роблять усе, щоб показати, що їх щось відволікає.

Така поведінка пояснюється бажанням виграти час і придумати відповідь. Також це може супроводжуватися торканням рукою носа, закриттям рота рукою, дотиками до мочки вуха.

2 особливість.

Очі, саме вони видають брехню співрозмовника, тому він намагається відвести в інший бік, часто моргати і дивитися повз співрозмовника. Рідше ж застосовується “мертвий” погляд. Це коли людина спеціально дивиться на співрозмовника, щоб довести істинність сказаного.

3 особливість.

Посмішка брехуна неприродна і натягнута. Це можна помітити по очах, які зовсім не посміхаються. Також може знизитися гучність сказаних слів і їхня виразність. Загальний стан м’язів характеризується напруженістю.

Варто розуміти, що рухи тіла і міміка можуть означати як брехню, так і риси характеру особистості.

Як приклад. Сором’язливі люди люблять відводити погляд під час розмови, але це не свідчить про те, що вони обманщики.

Для визначення наявності брехні в діалозі слід дивитися на загальну поведінку співрозмовника, звертаючи увагу на дрібні деталі.

10 цікавих фактів про психологію людської поведінки

Існує безліч підтверджених фактів про поведінку людини.

Ось деякі з них:

  1. Людина з більшим бажанням говорить правду, коли вона втомилася.
  2. Втомлена людина може досягти більшого результату у творчості.
  3. Соцмережева залежність настільки стала популярною, що деякі люди починають відчувати панічну атаку, якщо в них відібрати телефон.
  4. Використання іноземної мови як основної розвиває логічність і впорядкування мовлення.
  5. Якщо людина сидить на жорсткому стільці, то її думки стають більш холодними і не позитивними.
  6. Люди намагаються поводитися акуратніше і стриманіше. Якщо бачать, що за ними спостерігають.
  7. Люди втрачають сили і втомлюються набагато швидше, коли їм доводиться брехати.
  8. Людина легко повірить у брехню. Якщо вона піднесена красиво і витончено.
  9. У більшості людей з’являється почуття провини, якщо у них немає обов’язків. Зайнятість же робить людину щасливішою.
  10. Людина набагато добріша, коли вона втомлена.

Так само варто зазначити, що існує нейролінгвістичне програмування (НЛП).

Цей напрям дуже активно використовується в сучасному світі. Однак ця тема потребує окремого вивчення.

Оцініть статтю
Обери Успіх!