Потреба в саморозвитку та способи її задоволення

Психологія

Про що йдеться? Потреба в саморозвитку в людини визначає її формування як особистості. Завдяки цьому стану вона індивідуалізує свій життєвий шлях, обирає власний спосіб існування та особисті моральні цінності. Що вищою є потреба, то більш зрілим психологічно виявляється індивід.

У чому проявляється? Саморозвиток потрібен, щоб реалізувати себе, досягти цілей, знайти своє місце в житті. Це величезна робота над собою, але успішною вона буде, якщо потреба в ній справжня, а не нав’язана. Інакше замість самовдосконалення людина заганяє себе в рамки, які часто призводять до зворотного ефекту.

Як з’являється потреба в саморозвитку

Завдяки нашим батькам, вихователям і вчителям ми з самого дитинства знаємо, що необхідно постійно здобувати знання і навички, а також розвивати в собі все нові якості. У якийсь момент відповідальність за навчання перекладається на наші плечі, і майбутній розвиток особистості починає залежати тільки від нас самих.

Пройшов випускний у дитячому садку, потім – у школі, далі – університет і диплом про вищу освіту. Усі ці навчальні заклади дають нам базові навички та знання. Але потреба в подальшому розвитку не зникає, самовдосконалення необхідне для роботи та ведення бізнесу, а також просто для комфортного життя.

Нині дуже поширена концепція самоактуалізації. Вона пояснює, чому саморозвиток такий важливий. Що ж таке самоактуалізація? Це постійна реалізація особистістю свого потенціалу, знаходження покликання, усвідомлення своєї природи. Під цим поняттям також слід розуміти прагнення людини стати єдиною зі своєю особистістю.

Ідея концепції належить Абрахаму Маслоу. Він займався дослідженням феномена самоактуалізації, вивченням життєвих цінностей. Крім цього, автор досліджував особливості обдарованих індивідів, які, як показала практика, функціонували більш ефективно, ніж багато інших людей.

На завершення роботи вчений дійшов висновку про те, що кожен має потребу в самоактуалізації, але усвідомлення цієї необхідності відбувається тільки після задоволення базових потреб.

Основні потреби людини, що ведуть до саморозвитку

Людина без мотивації навряд чи почне виконувати будь-які активні дії. Що сильніше індивід мотивований, то з більшим задоволенням і азартом він береться за роботу.

Цілком очевидно, що чим більшу кількість потреб у нас вийде реалізувати, тим вищим буде наш статус. Реалізація безпосередньо пов’язана з мотивуванням: що сильніше хочеться, то більше зусиль ми готові докласти. Згідно з теорією Маслоу, мотивація будується на стандартних потребах індивіда.

Вчений зробив висновок, що базових потреб у людини всього п’ять. Розглянемо кожну з них:

Фізіологічні

Фізіологічні потреби є у кожної живої істоти. Звичайно, зокрема й у людей. Без їх задоволення життєдіяльність не може проходити за замовчуванням. Допоки людина не відчуває насичення їжею та водою, не може повноцінно дихати й відпочивати, ні про який саморозвиток і мови не йде.

Наприклад, людині дуже хочеться в туалет, і поки вона відчуває цю потребу, вона не стане захоплено вивчати новий матеріал або насолоджуватися природою. Таким чином, задоволення фізіологічних потреб має прямий вплив на можливість індивідуума займатися навчанням, творчістю, працювати і вести бізнес. Як приклад також можна навести повноцінний сон, харчування, дихання тощо.

Потреба у власній безпеці

Друга група фізіологічних потреб людини включає в себе необхідність відчувати безпеку і стабільність. Уявіть собі новонародженого малюка. Незважаючи на те, що його свідомість ще не сформована, він все одно прагне відчувати себе в безпеці.

Звісно, це відбувається тільки після того, як задоволені головні потреби: голод і спрага. Вона не може досягти мети сама, за неї це робить любляча мати. Дорослі люди самі виконують дії для забезпечення своєї безпеки: страхують життя і здоров’я, звертаються до лікарів за потреби, встановлюють камери спостереження в будинках тощо.

Соціальні потреби

Тут варто відзначити потреби в любові та у відчутті своєї приналежності. Кожен із нас регулярно заводить нових знайомих, шукає партнера для створення сім’ї. Багато хто причетний до певних груп людей, наприклад, є членами клубу читачів, парафіянами церкви, волонтерами з порятунку тварин, входять до складу пошукових загонів, профспілок тощо. Людина, яка має певний зворотний зв’язок у соціальному середовищі, відчуває, що вона корисна і цінна.

Визнання

Індивід відчуває, що його люблять, розуміє свою значущість у суспільстві. Оскільки його роль досить висока, то вплив оточення вже не так сильно відчувається. З’являється нова потреба. Особистості важливо відчувати визнання з боку інших людей, хочеться, щоб її вміння, навички й таланти були прийняті. Коли індивідуальність людини має певну вагу, розвивається впевненість у собі та своїх силах.

Самоактуалізація, самореалізація

Маслоу стверджував, що якщо людина потребує самоактуалізації, то вона на вищому щаблі розвитку потреб. Необхідність у саморозвитку з’являється після задоволення всіх перелічених вище потреб. Саме тоді особистість шукає своє “я”, намагається зрозуміти, в чому полягає її справжнє призначення.

Коли людина відчує потребу в самоактуалізації, її життя може круто змінитися. Можливо, вона змінить роботу або відкриє свій бізнес, почне більше читати, вирушить у подорож. Кожна його дія буде спрямована на пошук себе. Вона почне шукати способи, щоб розкрити свої таланти.

Прояв потреб у саморозвитку в кожної людини відбувається по-різному. Хтось прагне стати справжнім експертом в обраній сфері діяльності, заробити всі гроші світу й отримати світове визнання. Інші ж розуміють, що їм для повного щастя потрібно зовсім небагато: затишний дім і близькі люди поруч.

Однак потребою в самореалізації наділені всі без винятку, без неї саморозвиток неможливий.

Напрями саморозвитку

Саморозвиток – це дії людини, що мають на меті задовольнити свої потреби. Нижче розповімо про те, які існують види, напрями та методи самовдосконалення:

  • Фізіологічний розвиток – дії, спрямовані на поліпшення здоров’я (вживання вітамінів і БАДів, правильне харчування, своєчасне відвідування лікарів).
  • Фізичний – розвиток фізичних показників, таких як витривалість, сила м’язів тощо.
  • Психічний розвиток – ідеться про навички та вміння, отримання нового життєвого досвіду, а також про роботу з мисленням і чуттєвою складовою.
  • Соціальний – розвиток здібностей, які дають змогу досягти успіху, досягти найвищого статусу в соціумі, перейти з одного соціального прошарку в інший.
  • Духовний розвиток – цей аспект має на увазі пізнання себе самого, розуміння істинного призначення свого життя. У цих рамках людина розуміє, що тільки вона сама несе відповідальність за все, що з нею відбувається. Таким чином, духовний розвиток містить у собі моральне і етичне самовдосконалення.
  • Інтелектуальний розвиток – людина вдосконалюється, коли отримує нову інформацію. Читання, нехай навіть новинних колонок, розвиває вміння грамотно говорити і писати, запам’ятовувати й аналізувати отримані відомості.
  • Професійний розвиток – особистість удосконалює свої професійні навички, прагне дізнатися якнайбільше в галузі технологій, які зроблять діяльність ефективнішою, отримує додаткову освіту.

Потреби людини в саморозвитку ідентифікуються і як духовні (ідеальні). Їхній прояв може відбуватися на різних рівнях залежно від того, який напрям вона сама обере. Учені вважають, що самовдосконаленням займається кожен із нас, але дехто про це навіть не здогадується.

Вибір напряму відбувається на рівні підсвідомості: коли деякі сфери діяльності викликають відгук, з’являється бажання спробувати себе в новій справі. Очевидно, що часом для цього потрібно навчитися чогось, засвоїти незнайому інформацію, причому задовольнити потреби без певних навичок не вийде.

Якщо ж сферу обирають усвідомлено, отже, діяльність виявиться ефективнішою, необхідно, щоб вона була послідовною, виконувалася за певним алгоритмом.

Справжні та уявні потреби в саморозвитку

Потреба в саморозвитку особистості – це прекрасна якість. У разі задоволення такої потреби з’являється можливість зробити своє проведення часу найефективнішим. У якихось випадках ця потреба з’являється всередині людини, в інших являє собою деяку норму, нав’язану оточенням. Крім того, нерідко прагнення індивідуума стати іншим – це спроба втекти від самого себе.

Отже, прагнення до саморозвитку абсолютно нормальне, якщо бажання виникло на основі внутрішніх потреб людини. Коли ж ідея про те, що потрібно змінюватися, здобувати нові навички та знання, нав’язана оточуючими, це може призвести до сумних наслідків.

Не виключено, що індивід доведе себе до неврозу. Тут важливі баланс і гармонія, розуміння власних потреб і того, що особистість сама має право вирішувати, чого хоче досягти і як. Якщо не виходить самостійно впоратися із завданням, індивідуум має право звернутися по допомогу.

Сьогодні саморозвиток для багатьох став культом. У Мережі можна знайти безліч статей, пов’язаних із цією темою, прилавки книжкових магазинів ломляться від книжок із рекомендаціями психологів, проводять тренінги, люди вкладають гроші в онлайн-навчання, щоб стати досконалішими.

Маркетинг теж використовує потребу суспільства в самовдосконаленні, мотивуючі цитати друкуються на етикетках продуктів, наносяться на одяг. Очевидно, що людина, яка поглинає таку кількість інформації, відчує сором, якщо зізнається, що вечорами просто дивиться телевізор або грає в онлайн-ігри. Давайте розглянемо види потреб у саморозвитку.

Саморозвиток як наслідок природних потреб людини

Природні потреби людини є основою її бажань. Наведемо елементарний приклад – необхідність у втамуванні спраги. Якщо організму недостатньо води, індивід наливає її в склянку і випиває, мозок подає сигнал про те, що бажання задоволено.

Саморозвиток як зовнішня установка, нав’язана соціумом

Тут справа йде по-іншому. Людина знає, що вона має розвиватися, але не зовсім розуміє, чому. Щодня цю ідею нав’язує оточення. З дитинства вона чує: “Ти маєш добре вчитися”, “Ти маєш вступити до інституту”, “Потрібно знайти престижну роботу”. Такі запозичені правила, трафарети, схеми називаються інтроектами. Нерідко індивід, який перебуває в пошуку себе, слідує загальноприйнятим настановам з простої причини: він просто ще не зрозумів, як саме він сам хоче жити.

Таку ситуацію доречно порівнювати з білкою в колесі. Особистість перебуває в постійному русі, тільки ось по замкнутому колу. Насправді індивід просто тупцює на місці. Установки, нав’язані соціумом, не мають нічого спільного з реальними потребами індивідуума. Він женеться за саморозвитком, але не задовольняє істинних бажань, у той час, коли оточуючі здаються успішними й самодостатніми.

Звісно, в такій обстановці її переслідуватиме відчуття, що вона недостатньо хороша. Людина почне ще швидше бігти замкнутим колом, а варто лише замислитися, чи в правильному напрямку вона рухається.

Саморозвиток як невроз

Психолог Карен Хорні в книзі “Невроз і особистісне зростання” представила опис концепції невротичних потреб, яких, на її думку, всього 10. До їх числа входить невротична потреба в честолюбстві, тобто особистість прагне бути кращою за інших в обраній сфері діяльності, жадає загального визнання. Така поведінка мотивує на постійне вдосконалення методів реалізації своїх бажань. Процес саморозвитку безперервний, людина просто не може зупинитися.

Саморозвиток як втеча від себе

Ви знаєте, що таке прокрастинація? Цей термін означає, що людина залишає вирішення значущих завдань на потім, а сама ж виконує дії, що не спричиняють сильного напруження.

Показники наявності потреби в саморозвитку

Вище ми навели приклади потреб у саморозвитку. А зараз давайте розберемо, як зрозуміти, що ваші бажання є актуальними. Отже, перше, що потрібно зробити, – усвідомити необхідність у змінах. У цьому допоможе критична оцінка самого себе, свого стану та свого життя.

Психологи вважають, що є показники, які вказують на те, що вам час щось змінювати:

  • “Спотворення” світу. Періодично людині здається, що з цим світом щось не так, люди виконують дивні й безглузді дії, а події, що відбуваються, – це щось взагалі надзвичайне. Найчастіше такі думки відвідують індивідів, у свідомості яких відбулися якісь нездорові зміни. Психологи пов’язують це з незадоволеністю власним життям, постійним виконанням рутинних завдань, тугою або бездіяльністю. Це важливий тривожний дзвінок, який “кричить” про необхідність змін. Поки ви не почнете змінювати своє життя, ситуація не стане кращою.
  • Відчуття деградації та застою. Іноді ми виконуємо такі дії, які ще буквально вчора здавалися для нас неприпустимими. Також нам періодично здається, що життя втратило сенс, адже ми не робимо в нього суттєвого внеску, а отже, просто тупцюємо на одному й тому ж місці. Ще одна важлива ознака – усвідомлення відсутності мети й бажання щось змінити. Ми просто занурюємося в побутові дрібниці. Якщо для вас це актуально, то час змінюватися.

  • Тривожні почуття. Дуже часто тривога не має жодних передумов, але людині продовжує здаватися, що ось-ось станеться щось погане. Проблеми ще не виникли, а вона вже переживає, що вони призведуть до тяжких наслідків. У низці випадків зміни в житті позбавляють цього почуття, але якщо у вас не виходить впоратися самостійно, є сенс звернутися до психолога.
  • Прокрастинація. Повторимо, що термін означає постійне відкладання важливих справ у довгий ящик. З одного боку, здається, що в цьому немає нічого страшного, але, поміркуйте самі, чи буде вам комфортно з психологічної точки зору з такою купою невирішених проблем. Вирішуючи поставлені завдання, ви розвиваєтеся, тому слід поставити цілі, які будуть вас мотивувати.
  • Поява шкідливих звичок. Причому це не завжди лише вживання тютюну, алкоголю та заборонених речовин. Кусання губ і нігтів, залипання в Інтернеті теж належать до них. Зазвичай вони розвиваються від надлишку вільного часу. То, чому б не витратити його на саморозвиток?

Звісно, усвідомлення того, що час щось змінювати, приходить не одразу. Часто наш мозок сам будує перешкоди і каже: “Це скоро мине”. Якщо вищенаведені відчуття виникають рідко, приміром, раз на рік, то це справді швидко закінчиться, ви повернетеся до повноцінного життя. Але коли такі відчуття мають постійний характер, зволікати не можна ні хвилини.

Оцініть статтю
Обери Успіх!