Чим корисно? Підбиття підсумків, проміжних результатів свого життя вкрай важливе. Якщо піддавати сфери існування аналізу, можна грамотно коригувати той чи інший сектор, приходячи до балансу і внутрішньої гармонії. За великим рахунком це істинний шлях до щастя.
Як зробити? Сьогодні є безліч способів підбити підсумок дня, місяця або року. Хтось обирає “перо і папір” для висловлення думок з цього приводу, а комусь комфортніше працювати через додатки на своїх гаджетах. Спосіб самоаналізу слід підбирати на основі власних уподобань.
- Як правильно підбивати підсумки дня
- Формати щоденника для підбиття підсумків
- Щоденник енергії
- Щоденник перемог
- “Мемуарник”
- Щоденник гарного настрою
- Щоденник спілкування
- Щоденник подяки
- Простий потрійний щоденник
- Щоденник оптиміста
- Щоденник “5 пальців” (за Бодо Шефером)
- Щоденник зростання
- Як правильно підбивати підсумки місяця і року
- Проблеми/аварії/хвороби
- ТОП-5 додатків для підбиття підсумків дня, місяця, року
- Рефлексивно
- Додаток “Діаро”
- Додаток Daylio
- Додаток “Подорож”
- Додаток для довгих прогулянок
Як правильно підбивати підсумки дня
Успішна людина має звичку підбивати підсумки своєї діяльності. Коли ж потрібно виносити рішення про те, наскільки плідно минув день? Звичайно, ввечері! Багато хто переконаний, що підбиття підсумків дня – це ритуал, який необхідно проводити на самому початку підготовки до сну. Ідеально, якщо навпроти запланованих завдань ви поставите галочку “виконано” у своєму щоденнику.
Вести щоденник – корисно, так ви зможете стати більш зібраними, пам’ятати, що потрібно зробити протягом певного часового проміжку. Також записи допоможуть розслабитися, адже ви знаєте, що план на день виконано, а це значить, що можна відпочивати з почуттям виконаного обов’язку.
Психологи радять визначитися, після якої дії вам найзручніше підбивати підсумки дня. Важливо, щоб цей процес був стабільним, тобто це має бути тим, що ви робите щодня. Можливо, вечеря, прибирання в кімнаті або легка зарядка.
Практика підбиття підсумків потребує певної підготовки:
- Обрати форму ведення щоденника. Хтось вважає за краще робити онлайн-відмітки, інші по-старому користуються записниками.
- Вибрати час для підбиття підсумків і поставити на нього сигнал будильника. Так ви ніколи не забудете про цей захід.
- Усвідомити, що це має стати щоденною звичкою.
Формати щоденника для підбиття підсумків
Формат записів може періодично змінюватися, наприклад, раз на місяць. Різноманітність не дасть процесу швидко набриднути, крім того, ви зможете визначитися з максимально комфортним для вас видом ведення записів. Навіть якщо заняття спочатку не здасться вам досить цікавим, ви все одно зрозумієте, що ваше життя наділене особливим змістом, що це не просто постійне повторення звичних дій.
Нижче наведемо перелік різних форматів щоденників. Вам слід обрати найцікавіший. Коли ви визначитеся, на які запитання готові відповідати щодня, звичка вести записи зміцніє сама собою.
Щоденник енергії
Цей формат підійде саме вам, якщо відчуваєте хронічну втому та брак енергії. У такому щоденнику слід перераховувати заняття, які допомагають розслаблятися та відпочивати. Отже, ваші записи мають складати справи, завдяки яким ви зможете поповнити запас життєвих сил і зміцнити здоров’я. Тут ви ставите собі запитання: “Чим я допоміг сам собі?”
Щоденник перемог
Зверніть увагу на нього, якщо вам бракує впевненості в собі, ви часто критикуєте свої вчинки. Записуйте в щоденнику дії, на виконання яких довелося витратити зусилля. Головне запитання: “Яка справа сьогодні була найкращою?”
“Мемуарник”
Вам слід зупинитися на цьому типі ведення записів, якщо ви загрузли в рутині. Трапляється, що життя не підносить жодних сюрпризів, дії повторюються по колу, і так відбувається щодня. Записуйте в щоденнику, яка найяскравіша подія сталася сьогодні. У результаті вийде такий собі літопис вражень. Тут ви намалюєте об’єктивну картину свого життя і зрозумієте, що приємні події відбуваються і з вами, просто зазвичай ви їх не помічаєте.
Щоденник гарного настрою
Формат підійде тим, хто рідко відчуває гарний настрій, не вміє радіти дрібницям. У щоденнику щодня відповідайте на запитання: “Що сьогодні мене порадувало”. У підсумку ви отримаєте перерахування подій, які підняли ваш настрій і дали можливість відчути себе щасливим.
Щоденник спілкування
Варто звернути на нього увагу тим, хто вважає, що в нього мало друзів. Щоденник спілкування підійде саме вам, якщо ви часто почуваєтеся самотнім. Відповідайте в ньому на запитання: “З ким спілкування принесло мені задоволення?” Так ви зможете визначити образ тих людей, з якими вам приємно спілкуватися, і, навпаки, намалюєте портрет особистості, з якою не хочеться мати нічого спільного.
Крім того, тут у вас є можливість скласти список бажань, які здаються забороненими, і поставити цілі, яких плануєте досягти.
Щоденник подяки
Якщо ви регулярно незадоволені собою, відчуваєте тривогу та проявляєте агресію, відповідайте в щоденнику подяки на запитання: “За що сьогодні мені хочеться подякувати світові та тим, хто мене оточує”. Ця практика допоможе стати більш відкритим, навчитися довіряти і любити.
Простий потрійний щоденник
Якщо у вас немає досвіду ведення щоденників і вам важко навіть просто почати, задумайтеся над цим варіантом. Необхідно щодня записувати всього три речі: головну емоцію, головне слово і головне місце.
Таким чином, уже протягом місяця ви зрозумієте, що саме становить для вас найбільшу цінність: які емоції вам хочеться відчувати, слова, які приємно чути й вимовляти, а також місця, які мають деяку значущість. Проаналізувавши записи, стане зрозуміло, яку якість має ваше життя.
Щоденник оптиміста
Не бачите у своїх перемогах нічого особливого і знецінюєте їх? Це досить поширена проблема, яка призводить до серйозної апатії. У такому разі варто завести щоденник оптиміста, в якому потрібно щодня продовжувати такі фрази: “Я щасливий, що…” і “Я хочу, щоб…”. У підсумку ви помітите надихаючі результати певного життєвого етапу і зрозумієте, чого хочете досягти в майбутньому.
Щоденник “5 пальців” (за Бодо Шефером)
Згідно з теорією Бодо Шефера, мізинець – “Думки”. Цей розділ щоденника передбачає відповіді на запитання: “Який сьогоднішній досвід корисний для мене? Як я можу використовувати отримані знання і навички?”
Безіменний палець – “Близькі”. Задумайтеся, що хорошого ви зробили сьогодні для своїх рідних, і відобразіть це в щоденнику.
Середній палець – “Стан душі”. Поділіться зі щоденником своїм настроєм, напишіть, що сьогодні принесло вам задоволення, або, навпаки, розкажіть про те, що викликало тривогу й апатію.
Вказівний палець – “Послуги”. Загальновідомо, що людина може бути щасливою, лише коли живе не лише для себе. У цьому розділі слід вказувати, чим ви сьогодні були корисні для інших.
Великий палець – “Бадьорість”. Важливо жити так, щоб не тільки не завдавати шкоди своєму здоров’ю, а й намагатися поліпшити його. Розпишіть, які фізичні вправи ви виконали за день, скільки кроків пройшли.
Кулак – “Концентрація на меті”. Підведіть підсумок, що ви зробили за день, щоб стати ближче до вирішення поставленого завдання.
Щоденник зростання
Актуальний формат для тих, хто опинився в глухому куті в плані особистісного зростання.
Підбиваючи підсумки дня, необхідно відповідати на такі запитання:
- Що я сьогодні зробив, щоб пишатися собою?
- Які мої дії допомогли наблизитися до мети?
- Які корисні навички я здобув?
- Чого ще я хочу навчитися?
Як правильно підбивати підсумки місяця і року
Для підбиття підсумків місяця або року корисна практика складання колеса обраного періоду.
Ось деякі теми, які можна в ньому відобразити:
- Освіта. Необхідно зробити позначку про те, яке навчання пройдено в зазначеному періоді, які навички та вміння отримано.
- Робота. Ваші щоденні обов’язки.
- Гроші. Вкажіть тут усе, що принесло дохід у цей час, але не стало засобом реалізації ідей.
- Кар’єра. Відобразіть у колесі свій соціальний і професійний статус.
- Бізнес. Тут слід помістити відомості про проєкти, які принесли доходи та стали засобом реалізації особистих ідей.
- Стосунки. Можливо, у цей період ви побудували сім’ю або, навпаки, закінчили стосунки. Також тут можна поділитися інформацією про те, наскільки ви близькі зі своїми рідними.
- Відпочинок. У яких місцях побували? Можливо, відкрили для себе нове захоплення?
- Саморозвиток. Розпишіть у цьому пункті, як опрацьовуєте особисті установки.
- Здоров’я і тіло. Відобразіть у колесі, в якому стані перебуває ваша зовнішність: вага, стан шкіри тощо.
- Дім, побут. Тут варто відобразити дані про ремонт, переїзд, оновлення гардероба або брак речей, переробку відходів.
- Творча складова, релігія, віра, участь у благодійних акціях, стан духовного світу.
Ви можете замінити деякі теми своїми, переформулювати найменування.
Коли ви намалюєте колесо, зможете оцінити, наскільки добре виражена кожна зі сфер. У цьому вам допоможуть такі запитання:
- Чи має колесо круглу форму?
- Які зі сфер змушують вас гальмувати, на що ви витрачаєте багато енергії?
Підсумки періоду можуть містити в собі таку інформацію:
- Досягнення. Отримання різних дипломів, медалей, нагород, реалізовані ідеї.
- Придбання. Великі покупки, акції та цінні папери.
- Навички. Нові вміння.
- Розпорядження власним часом. Відобразіть тут, на які дії пішла значна частина часу, проаналізуйте, чи не витрачено його даремно.
- Інформація про чуттєво-емоційний стан. Тут можна ділитися своїми переживаннями – як негативними, так і позитивними.
Помічником у розвитку рефлексії стануть:
Проблеми/аварії/хвороби
Завдяки негативним моментам ви зможете поставити мету на майбутній період: зміцнити здоров’я, стати уважнішим на дорозі тощо.
Необхідно розуміти важливість таких аспектів життя, вони дають вам безцінний досвід і поштовх до досягнення поставлених цілей.
Крім того, є сенс відповісти на запитання нижче:
- Чиє життя я проживав у звітному періоді: своє чи чуже?
- Чи вдалося мені розкрити свої таланти і реалізувати їх?
- Чи вийшло в мене довіритися Всесвіту або ж я стояв на одному місці в страху зробити крок уперед?
- Чи розвивався я, чи дозволяв собі нічого не робити й тужити?
- Чи використовувалися мною різні курси та семінари від наставників? Чи я будував свій життєвий шлях на підставі власних перемог і помилок?
- Чи позитивно впливало на мене моє оточення? У чому полягає їхня допомога в частині виходу із зони комфорту?
- Чи вийшло в мене акцентувати увагу на тих речах, які стануть у пригоді мені в майбутньому?
ТОП-5 додатків для підбиття підсумків дня, місяця, року
Рефлексивно
Додаток базується на штучному інтелекті, тому його користувачі можуть використовувати свій день максимально ефективно.
Він включає інтелектуальну систему запитань. Відповідаючи на них, користувач дає програмі можливість зробити висновки про прогрес і поділитися отриманими даними. Крім того, тут можна почитати цитати, які надихають на рух уперед. Reflectly з певною періодичністю відображає їх на домашньому екрані гаджета.
Додаток “Діаро”
Diaro користується особливою популярністю, адже кількість користувачів перевищує три мільйони. В основі програми лежать лише три слова: просте, ефективне та особисте. За допомогою додатка можна зберегти моменти з життя та власні думки.
Вам вирішувати, які дані заносити в щоденник, а як їх зручно впорядкувати – це завдання розробників. Зі встановленням додатка не виникне жодних труднощів, все гранично просто.
До речі, в Diaro дуже зручний пошуковик. Шукати інформацію можна за ключовими запитами, датами, геолокацією. Є можливість синхронізації даних із браузером або Dropbox.
Додаток Daylio
Daylio – справжня знахідка для тих, хто хоче навчитися підбивати підсумки. Додаток містить у собі не тільки щоденник самообслуговування з цілями, тут також можна зберігати дані про свій настрій. Розробники пропонують увазі користувачів ще й трекер щастя.
У Daylio сьогодні зареєстровано понад 10 мільйонів осіб, яким гарантована повна конфіденційність. Для того щоб додати інформацію про свої дії та емоційний стан, користувачеві достатньо всього двох кліків. Для відображення настрою використовуються символи та смайлики.
Отримані від користувачів відомості відображаються в цифрах, діаграмах і кореляціях. Зазначимо, що додаток має зручний і приємний оку інтерфейс.
Додаток “Подорож”
Сервіс містить у собі рекомендації щодо догляду за тілом і шкірою, фізичної активності, правильного харчування. Якщо ви використовуватимете його разом із Google Fit або Apple Health, ви зможете контролювати ще й кількість пройдених за день кілометрів і спалених калорій. Так день стане ще ефективнішим.
Ресурс має ще й діаграму настрою, яка дає змогу розібратися з патернами та тригерами.
Додаток для довгих прогулянок
Додаток Longwalks – ресурс, який необхідний для тих, хто шукає спілкування. Тут ви можете знайти відповіді на багато запитань, поспілкуватися з людьми вашої спеціальності та навіть знайти нових друзів.
Додаток містить низку грамотних запитань, які дають змогу визначити сильні сторони та видатні якості кожного користувача. Це можна пояснити тим, що запити базуються на фокус-групах, актуальних дослідженнях, аналітиці та допомозі.
Сподіваємося, що ця стаття була корисною, якщо ви шукаєте способи, як позбутися стресу та зберегти гармонію між роботою та особистим життям. У ній ми розповіли, як підбивати підсумки дня, і чому це важливо.