Кому дані? Лідерські якості дано далеко не всім людям, адже ділимося ми на дві категорії: ті, хто веде, і ті, кого ведуть. Більшості комфортніше йти за кимось, ніж вести натовп за собою. Тому так рідко можна зустріти справжнього лідера, а в рамках світової історії вони стають цінними персонажами для розвитку суспільства.
Як розвинути? Рідкісні якості лідера наділяють свого носія натхненням, а навколишні люди сприймають його як творця, здатного змінити цей світ. Виховати в собі лідерські якості цілком можливо, хоча й не без праці над собою. Але якщо виконувати вправи, читати потрібну літературу і прагнути до кращого, то все обов’язково вийде.
- Яка людина має лідерські якості
- Типології лідерів
- 10 основних лідерських якостей
- Зовнішні прояви лідерських якостей
- Формування лідерських якостей
- Вправи для розвитку лідерських якостей
- Хто я?
- Діалог із внутрішнім критиком
- Щоденник успіху
- Думка оточуючих
- Вчимося в інших
- Розвиток мотивації
- Книги для розвитку лідерських якостей
- Фільми для розвитку лідерських якостей
Яка людина має лідерські якості
Слово “лідер” (leader) прийшло до нас з англійської мови і походить від дієслова to lead, що має значення “вести, направляти”. Тим самим, лідер – це той, хто спрямовує, веде за собою інших людей. Є багато теорій лідерства, але більшість із них сходиться в тому, що для зайняття провідного становища потрібно мати розвинені лідерські якості: користуватися авторитетом у оточуючих, мати харизму, вміти викликати прихильність до себе людей і завойовувати їхню довіру.
Лідер може бути в будь-якій соціальній групі, але загальновідомі, звичайно, лідери світового масштабу, з діяльністю яких пов’язані великі суспільні зміни. При цьому саме поняття “лідер” не має однозначного емоційного забарвлення – позитивного чи негативного, і серед лідерів чимало тих, хто переступав норми загальноприйнятої моралі.
Найзнаменитіші історичні діячі, яких можна назвати видатними лідерами:
- Будда Шак’ямуні;
- Конфуцій;
- Олександр Македонський;
- імператор Костянтин Великий;
- пророк Мухаммед;
- Чингісхан;
- Христофор Колумб;
- Мартін Лютер;
- Карл Маркс.
Типології лідерів
У політології є різні типології лідерів. Одна з найпопулярніших концепцій належить американській дослідниці Маргарет Херманн. Вона запропонувала класифікувати лідерів за їхнім іміджем:
- Лідери-прапороносці – Махатма Ганді, Мартін Лютер Кінг. У них є власне бачення світу і програма дій, для реалізації якої вони закликають усіх під свої прапори. Лідери цього типу вміють надихати величезні маси людей і здатні на глобальні перетворення.
- Лідери-служителі. Вони висловлюють інтереси своїх прихильників і завдяки їхній підтримці залишаються при владі.
- Лідери-торговці – Рональд Рейган, Гаррі Трумен. Подібно до комівояжерів, вони володіють умінням продавати – в даному випадку свої ідеї та переконання, доводячи їхню перевагу.
- Лідери-пожежники – Франклін Рузвельт. До лідерських якостей таких керівників насамперед належить здатність швидко реагувати на мінливу ситуацію й організовувати заходи, необхідні для виходу з кризи.
Також лідерів можна оцінити за стилем керівництва:
- Авторитарний стиль. У цьому випадку лідер сам ухвалює рішення і контролює їх виконання, а підлеглі пригнічені його авторитетом і бояться його.
- Ліберальний стиль. Тут лідер проявляє поблажливе ставлення, дозволяючи подіям текти мимовільно і втручаючись тільки в разі потреби.
- Демократичний стиль. Він передбачає обговорення та спільне ухвалення рішень: лідер прислухається до думок членів колективу і підтримує оптимальні пропозиції.
У реальній практиці ці іміджі та стилі нерідко переплітаються, і справжній лідер здатний поводитися по-різному в тих чи інших ситуаціях.
10 основних лідерських якостей
Є різні думки щодо набору якостей, необхідних лідеру, але найчастіше на перший план виходять такі характеристики:
- Цілеспрямованість. Щоб вести за собою інших людей, лідер має сам чітко уявляти мету і вміти забезпечити її досягнення.
- Уміння мотивувати. Поодинці навіть лідер мало чого доб’ється, тому йому потрібно вміти знаходити підхід до людей, мотивуючи їх на ті чи інші дії.
- Упевненість у собі. Навколишні навряд чи підуть за людиною, яка постійно вагається і позбавлена впевненості у своїх силах.
- Відповідальність. Лідер має відповідати за свої слова і вчинки – тільки в цьому разі йому довірятимуть.
- Рішучість. Від лідера вимагається ухвалювати складні й часом неприємні рішення, однак це нерозривно пов’язано з його становищем.
- Компетентність у справі. Щоб люди повірили в нього, лідер має виявляти професіоналізм у тому, що стосується способів досягнення мети.
- Аналітичні здібності. Лідер зазвичай вирізняється вмінням передбачати розвиток ситуації, а для цього необхідна здатність аналізувати інформацію.
- Самодисципліна. Для оточуючих лідер є прикладом того, як слід рухатися до наміченої мети, і самодисципліна дає змогу створити більш позитивний образ.
- Комунікабельність. Уміння спілкуватися з людьми дає можливість привернути до себе нових прихильників і утримати їх на своєму боці.
- Бажання постійно розвиватися. Лідер повинен заряджати оточення своєю енергією і постійно рухатися вперед, не зупиняючись на досягнутому.
Зовнішні прояви лідерських якостей
Лідер – не обов’язково людина, яка обіймає керівні позиції. Є лідери за своїми природними задатками, і зовнішні прояви лідерських якостей можна легко помітити часом навіть у дитини:
- Гарний зовнішній вигляд – стильність, але без зайвої екстравагантності.
- Постійно оточені іншими людьми.
- Упевненість у погляді, ході та рукостисканні.
- Задають тон бесідам, до яких приєднуються.
- Зазвичай вислуховують співрозмовника до кінця і не поспішають із відповіддю.
- Досить ввічливі й тактовні.
- Схильні забезпечувати собі особистий простір, дещо відсторонюючись від оточуючих, і завжди перебувають на виду.
- Ініціативність – нерідко самі беруться за доручення, від яких інші відмовляються.
- Відразу вникають у суть питання.
Формування лідерських якостей
Самовдосконалення – довгий і складний процес, однак це дає змогу розвинути в собі цінні якості, зокрема й лідерські здібності. Поради щодо формування в собі навичок лідера:
- Щоденне планування – це допомагає більш ефективно використовувати свій час, правильно ставити і вирішувати завдання.
- Контроль емоцій – цим ви не тільки забезпечите рівні та продуктивні стосунки з оточуючими, а й привчитеся завжди ухвалювати більш обдумані рішення.
- Відповідальність – цю якість оцінять як ваші підлеглі, так і начальство.
- Імідж. Зовнішній вигляд, мова і поведінка дуже важливі в міжособистісних стосунках: неохайна людина, яка погано контролює себе, навряд чи вселить довіру співрозмовнику. Професіонали в цій сфері – іміджмейкери, які знають, як поводитися, щоб найефектніше впливати на оточення.
Вправи для розвитку лідерських якостей
Хто я?
Постарайтеся бути щирим і сформулюйте десять відповідей, що починаються зі слова “Я”.
Проаналізуйте свої записи та визначте, що заважає вам стати лідером і як це можна змінити.
Діалог із внутрішнім критиком
Часом ми надмірно самокритичні – у цьому випадку навчіться протистояти “внутрішньому голосу”, долати свої страхи та сумніви.
Щоденник успіху
Щодня відзначайте свої досягнення – записуйте щонайменше 3 успіхи, хоч би якими незначними вони не здавалися. Ця вправа розвиває позитивне мислення та мотивує на подальший саморозвиток.
Думка оточуючих
Попросіть своїх рідних і друзів записати ваші достоїнства і недоліки, але обов’язково, щоб відповіді були чесними. Прочитайте ці записи, намагаючись відсторонитися від будь-яких негативних поривів по відношенню до авторів, адже вони щиро намагалися вам допомогти, і сконцентруйтеся тільки на собі. Порівняйте свою самооцінку з думкою оточуючих і внесіть корективи у свою поведінку. Намітьте, як можна позбутися своїх недоліків або хоча б згладити їх, зробивши менш помітними.
Вчимося в інших
Напишіть імена трьох успішних людей, яких ви особисто знаєте: скажімо, це можуть бути управлінець, спортсмен і вчений.
Охарактеризуйте їх як лідерів і оцініть ті їхні якості, які важливі з точки зору лідерства. Із цих якостей виберіть три, якими ви хотіли б володіти.
Розвиток мотивації
Згадайте своє значуще досягнення з будь-якої сфери: навчання, спорт тощо.
Виділіть чинники, які забезпечили вам успіх. Уявіть, що ви ділитеся своїм досвідом з іншими людьми і радите їм, як досягати перемог.
Книги для розвитку лідерських якостей
Читайте те, що пишуть фахівці та успішні управлінці: статті, книги, обговорення в блогах. Усе це допоможе вам зрозуміти специфіку лідерства, а також вивчити найефективніші способи розвитку та прояву лідерських здібностей.
Вибрані книги з теорії та практики лідерства:
- “Лідер без титулу”. Робін Шарма, який написав цю книжку, є експертом найвищого класу, до чиїх консультацій з питань лідерства вдавалися найбільші корпорації (Microsoft, Nike, Coca Cola та ін.). Зібраний у цій роботі матеріал – результат його багаторічної праці в цій сфері. На його думку, людина сама обирає, ким вона буде в житті – господарем чи жертвою, і Р. Шарма показує, як реалізувати закладений у нас потенціал заради зміни життя на краще.
- “21 незаперечний закон лідерства”. Бестселер належить перу Джона Максвелла – американського фахівця з мотивації, автора кількох десятків книжок, присвячених різним аспектам лідерства. Він виділяє неминущі закономірності лідерства і дає поради, як розвинути в собі лідерські навички. Книга стане керівництвом для тих, хто прагне виробити в собі якості справжнього лідера.
- “Чому люди повинні слідувати за вами?”Роб Гоффі та Герет Джонс – соціологи, які заснували консалтингову фірму Creative Management Associates. Керівник-початківець знайде в їхній роботі відповіді на питання, що неминуче виникають у практичній діяльності: як поводитися в команді, як завоювати авторитет? На основі вивчення життєвого шляху багатьох успішних лідерів автори продемонстрували хибність низки звичних думок про лідерство та запропонували інструментарій, за допомогою якого можна навчитися вести за собою людей.
- “7 навичок високоефективних людей”. Автор – Стівен Кові, американський бізнес-консультант і популярний лектор. Книжка стала світовим бестселером, перекладеним 38 мовами. Кові на основі вивчення життєвих успіхів відомих людей виокремлює основоположні принципи, дотримання яких забезпечує самореалізацію і досягнення довгострокових цілей. Поради автора спрямовані на розвиток уміння володіти собою та ефективно взаємодіяти з оточуючими.
Фільми для розвитку лідерських якостей
Кінокартини про людей, які наперекір обставинам досягли успіху, додадуть вам сил і впевненості в собі:
- “Людина, яка змінила все” (2011 р.) – спортивна драма Беннетта Міллера. Це біографічна стрічка про бейсбольного менеджера, який, незважаючи на скромні фінансові ресурси, створює сильну команду, використовуючи свої аналітичні здібності та математичні розрахунки. Головна фраза фільму – “Я ненавиджу програвати навіть сильніше, ніж хочу виграти”. Картина чудово ілюструє, якими важливими для лідера є цілеспрямованість і увага до всіх деталей.
- “Гарвардський бомж” (2003 р.). Біографічна драма від американського режисера Пітера Лівайна. Героїня фільму, яка виросла в сім’ї наркоманів і в буквальному сенсі опинилася на вулиці, завдяки своїй завзятості та старанності здобуває освіту і просувається вгору соціальними сходами, долаючи всі перешкоди. Основою сюжету стали реальні події.
- “Король говорить!” (2010 р.). Історичний фільм Тома Гупера – ще один приклад із життя про подолання себе. Спадкоємець британської корони через сильне заїкання не може виступати перед аудиторією, і ніхто не в силах йому допомогти. Однак оригінальна методика маловідомого фахівця-логопеда та наполегливість молодого чоловіка перетворюють його мову, і, ставши королем, саме Георг VI оголосив своїм підданим про початок війни, своїм переконливим виступом вселивши в них упевненість у перемозі.