Навичка “робити нічого”: як опанувати мистецтво байдикування та підвищити креативність

Психологія

Складно згадати, коли ми востаннє нічого не робили. Зовсім нічого, навіть не гортали стрічку в соцмережах під серіал від Netflix і не слухали подкаст на прогулянці. А тим часом це дуже корисно і сприяє підвищенню продуктивності.

Майже всім знайоме відчуття “як вичавлений лимон” від нескінченної щоденної рутини, від необхідності бути максимально продуктивним, від того, що справи не закінчуються. Але при цьому ми постійно відчуваємо необхідність робити що-небудь. Нам не дає спокою ідея про високу продуктивність і розумну витрату часу.

Можливо, причина лежить у спотвореному розумінні успішності, адже успішні люди завжди зайняті якоюсь справою. Тому ми почуваємося винними, коли не працюємо, і боїмося зупинитися бодай на п’ять хвилин, щоб видихнути і поставити собі два важливих запитання:

  • Як я почуваюся сьогодні?
  • Як я буду сьогодні відпочивати?

Чому бути постійно зайнятим небезпечно

Уся наша культура побудована на несхваленні дозвільного проведення часу. Воно асоціюється з безвідповідальністю та лінню. Саме тому ми відчуваємо почуття занепокоєння та провини, коли немає потреби бігати, розв’язуючи різноманітні питання та борючись із труднощами.

Проблема в тому, що, живучи в цьому ритмі, ми забуваємо прислухатися до сигналів свого тіла і вчасно відпочивати, що в кінцевому підсумку може призвести до сумних наслідків для психічного і фізичного здоров’я.

Так ми заганяємо себе ще глибше в яму перевтоми, водночас переживаючи про те, що ми недостатньо багато працюємо.

Угорський психолог Міхай Чіксентмігаї ввів термін “стан потоку”, що позначає стан, коли ми повністю занурені у своє заняття. З точки зору ефективності це корисно, але, розчинившись у роботі, ми ризикуємо повністю втратити себе. Такий стан може призвести до негативних наслідків у вигляді розвитку залежності та нездатності протистояти життєвим труднощам, що порушують звичний хід речей.

Якщо ми дозволимо собі на хвилину зупинитися, просто посидіти на лавці в парку під променями сонця, насолоджуючись грою променів світла на гілках і зеленій траві, ми можемо відчути те, що мешканці Нідерландів називають “ніксен” (Niksen). У буквальному перекладі це слово означає практику байдикування для зняття стресу. Це не синонім лінощів, ідея полягає в насолоді бездіяльністю.

Можна сидіти біля вікна і дивитися на сніг, що падає. Можна спостерігати за тим, як яскраво-червоне сонце занурюється в море, як хвилі накочуються на берег. Відчувати задоволення від кожного ковтка ранкової кави, випитої на самоті, без обов’язкового супроводу у вигляді читання, відповіді на електронні листи та перегляду свіжих новин.

Річ у тім, що максимальна креативність і жага до дій прокидаються тільки тоді, коли ми дозволяємо собі відпочити і нічого не робити, заглушити свій внутрішній двигун і просто бути, займаючись активною прокрастинацією.

Як додати байдикування в кожен день

Кілька простих рекомендацій дадуть нам змогу зробити свій відпочинок якіснішим і повноціннішим, звільнивши енергію для по-справжньому важливих речей.

1. Відключитися від усього, що даремно витрачає наш час і висмоктує енергію

Абсолютний чемпіон у “пожиранні часу” – соціальні мережі. Мало хто почувається натхненним після бездумного гортання стрічки Twitter, Facebook або Instagram. Але за кожної можливості ми з головою занурюємося в це виснажливе заняття. Якщо видалити з телефону всі додатки соціальних мереж, можна возз’єднатися зі своїм внутрішнім “я” і проводити час усвідомлено.

2. Позбутися непотрібного тиску та ірраціонального почуття провини

Навряд чи хтось серйозно займається підрахунком користі, яку приносить кожне окреме дерево в лісі. Ми просто милуємося їхньою красою, а не обчислюємо, який відсоток тіні дають гілки конкретного дерева або чиї плоди смачніші. То чому ж ми постійно порівнюємо себе з іншими людьми?

3. Виділити трохи часу на неробство щодня

Відкласти журнал, який ми звикли читати щоранку за чашкою кави, і просто випити його в тиші, сидячи на балконі. Зробити чайну паузу на 30 хвилин у середині дня і відпочити. Підійде будь-який ритуал, завдяки якому мозок і тіло зможуть ненадовго відключитися.

4. Приділити дозвільному проведенню часу цілий день

Це може бути неділя або будь-який інший день, коли можна собі дозволити ігнорувати вхідні дзвінки і просто відпочити вдома або вийти на прогулянку в парк, провести час із сім’єю чи друзями.

5. Частіше бувати на природі

Природа лікує, заспокоює і дає змогу поповнити запас життєвих сил. Проводячи більше часу серед зелені, можна відчути зниження рівня тривожності та підвищення уваги й концентрації.

6. Розслабитися. Сповільнитися. Частіше робити паузи

Смакувати кожен момент. Просто дозволити собі бути. Адже як інакше помітити красу навколишнього світу і відчути радість від маленьких задоволень життя?

За статистикою, саме про ці дві речі найбільше шкодують люди, чий життєвий шлях добігає кінця. Але в нас попереду ще вдосталь часу, щоб не увійти до цієї статистики й усвідомлено дозволити собі трохи побайдикувати для власного задоволення.

Оцініть статтю
Обери Успіх!