Криза середніх років у чоловіка – це непростий період розвитку в житті людини між 30 і 50 роками. Він характеризується переосмисленням власної соціальної ролі, переоцінкою цінностей, кардинальною зміною звичних установок та інтересів. Часті супутники кризи – це роздуми про втрачені можливості та сенс життя, емоційна нестабільність, депресія, конфлікти, пристрасть до азартних ігор та алкоголю і навіть подружні зради.
У цій статті зібрано найважливішу інформацію про кризу середнього віку в чоловіків, яка допоможе виявити “захворювання” на ранніх стадіях, “підхопити” його й спрямувати в енергетично ресурсне русло. Після прочитання цього матеріалу у вас з’являться відповіді на запитання, які вас хвилюють.
Короткий екскурс в історію кризи середнього віку
Термін “криза середнього віку” ввів в ужиток психоаналітик з Канади Е. Жак. Він розумів під ним період життя чоловіка від 40 до 60 років, який характеризується переоцінкою набутого досвіду, втратою інтересу до того, що відбувається зараз. Пізніше рамки кризи були переглянуті, і зараз криза середнього віку в чоловіків 30 років нерідко трапляється теж.
Сильна стать переносить часи змін набагато складніше, ніж жінки. Це можна пояснити більш високими вимогами соціуму до досягнень: розглядається кар’єра, фінансове благополуччя. Увагою не обходиться й реалізованість у сім’ї.
Отже, багато чоловіків у середньому віці переживає цю кризу. Те, наскільки важко вона проходитиме, визначають чинники суспільні, культурні, психологічні, спадкові, матеріально-побутові. Під час кризи існують такі прояви: порушення звичної поведінки, емоційні складнощі, порушення особистісної та суспільної адаптації.
Основні причини кризи середніх років у чоловіка
Виділяють такі причини важкого перебігу кризи середніх років у чоловіка:
- Розчарування в подружжі. Дуже часто криза середніх років у чоловіків збігається з кризою в шлюбі. До цього моменту діти вже самостійні, домашній затишок налагоджений, і всі колишні спільні інтереси подружжя перестають бути актуальними.
- Фінансова неспроможність. У наш час соціум зобов’язує чоловіка бути насамперед “добувачем”. В описувані вікові періоди чоловік і визначає себе, залежно від фінансової влаштованості, як особистість, що відбулася, або як такого, що зазнав неуспіху.
- Втрата дорогих людей. Початок кризи середнього віку в чоловіка може покласти смерть близького друга, матері або батька. Чоловік переживає втрату і набагато гостріше розуміє недовговічність життя, переживає відчуття самотності.
- Негативні зміни фізичного стану. У період 40-50 років у чоловіків криза середнього віку супроводжується фізіологічними змінами. Сил стає менше, знижується витривалість, з’являються болі різного походження, організм виробляє все менше тестостерону. Чоловік розуміє, що почав старіти. Ці фактори в сукупності викликають тривожність за збереження можливості працювати, реалізовуватися в професії й надалі.
- Віра в стереотипи. Засоби масової інформації транслюють молодість, матеріальну забезпеченість і соціальну влаштованість як обов’язкові для істинного щастя, дискримінуючи вікових людей.
- Особистісні особливості психології. До важкого перебігу кризи середнього віку в будь-якому віці схильні чоловіки, які не вірять у себе, залежать від громадської думки. І, навпаки, тим представникам сильної статі, які націлені на майбутнє, вірять у власні сили, мають уміння ставити цілі та досягати їх, психологи обіцяють легке подолання кризи.
5 симптомів кризи середнього віку в чоловіків
- Придумані складнощі зі здоров’ям. Чоловіки в період кризи середнього віку, навіть будучи у чудовій формі, часто починають хвилюватися про свій фізичний стан – раптово починають ходити по лікарях, приймати медикаменти, проявляти інтерес до публікацій і телепередач про здоров’я. Це сигнал для жінки. Якість уваги до свого стану, що змінилася, викликана страхом смерті, бажанням відсунути старість. У цей час сильна стать любить поскаржитися на задишку, тиск, зір і ще багато чого, що з’явилося.
- Підвищення інтересу чоловіка до свого зовнішнього вигляду. Розуміючи, що найкращі роки життя майже минули, чоловік починає приділяти багато уваги своїй зовнішності, молодитися. У період кризи середнього віку чоловік, через жалість до себе і оплакуючи нереалізовані бажання, може почати купувати дизайнерський одяг, приховувати сивину. Купівля дорогого авто теж входить до цього списку. Цінності, що існували раніше, відходять, змінюючись новими пріоритетами, а зафарбовування сивини – це не що інше, як прагнення взяти під контроль свій вік.
- Криза середніх років у чоловіків проявляється і як пригнічений стан, але з нападами безпричинних веселощів. Емоційний настрій чоловіка може змінюватися кілька разів на день, ніби в підлітковому віці. Підвищена тривожність, страхи та безсоння опановують його. У прагненні знову знайти себе чоловік починає пробувати інші соціальні ролі, намагається реалізуватися в інших сферах. Він незадоволений поточним станом справ, мріє про зміни, але чітких цілей не ставить.
- Звинувачення інших у своїх невдачах. У період кризи середнього віку фінансова стабільність перестає бути актуальною, і чоловік згадує про нездійснені мрії юності. Він намагається зрозуміти, що стало причиною невдачі. Якщо в 17 років йому не вдалося морально дистанціюватися від батьківської сім’ї, то і в 45 років його розмови будуть про те, що саме батьки є причиною його неуспіху. Причиною звинувачення оточуючих у власних невдачах є небажання чоловіка нести відповідальність за своє життя
- Зради, флірт зі сторонніми жінками. Захоплення любовними стосунками з іншими жінками – це спроба довести собі й оточенню, що йому ще багато чого доступно. Нерідко чоловіки в період кризи середнього віку починають спілкуватися з юними дівчатами або змінюють свою роль у робочому колективі – стають таким собі розкутим веселуном і сорочкою-хлопцем. Часто трапляється, що в цей період чоловіки йдуть із сімей. Легше здатися значним перед незнайомою жінкою, ніж перед дружиною, яка знає всі слабкі місця свого партнера. І “нові чисті” стосунки – це прагнення довести собі, що він “чоловік у самому розквіті сил”. Якщо подолання підліткової кризи в 15 років не закінчилося набуттям упевненості в собі, несміливість спілкування з протилежною статтю не пішла, то в 45 років, у період кризи середнього віку, чоловік почне надолужувати втрачене. Його розмови в цей період будуть переважно про те, яким прекрасним, розумним і красивим він був у молодості.
У період перебігу кризи середнього віку чоловік змінюється емоційно. У його поведінці теж з’являється багато нових рис. Він починає думати, наскільки він спроможний, боятися смерті, що наближається, тікати від ненависної рутини. Безліч представників сильної статі в цей час відчувають почуття загнаності в кут, рутинності буття, бажання все кардинально змінити, поставити з ніг на голову. Чоловік стає дратівливим, пригніченим, гнівливим, перебуває в стані депресії. На жаль, способи змінити обстановку і повернути емоційну рівновагу чоловік часто обирає руйнівні, тому що не має розуміння витоків емоційної незадоволеності, що з’явилася.
Чоловік у кризі середнього віку емоційно закривається від близьких, стосунки з дружиною більше не задовольняють його потреби в розумінні та підтримці. Справи на роботі тепер здаються нудними, одноманітними, рутинними, і місця для творчої самореалізації там чоловік більше не бачить. Для зміни внутрішнього пригніченого стану він намагається керувати зовнішніми чинниками. Це може бути відхід із сім’ї, зміна роботи, захоплення азартними іграми, набуття нових звичок і захоплень. Зміна сфери діяльності, зміна стосунків – це ніби повертає чоловіка в молодість, у часи, коли життя навколо вирувало та іскрилося.
Тривалість чоловічої кризи
На запитання, скільки триває криза середніх років у чоловіків, чіткої відповіді немає, тривалість індивідуальна. У цьому стані він може прожити рік, а може перебувати в ньому десятиліття.
Перебіг кризи середнього віку в чоловіків залежить і від якості та кількості підліткових комплексів, що залишилися.
Рекомендації щодо легкого подолання кризи середнього віку
Криза середнього віку в чоловіків – природний етап розвитку психіки. Чоловік, який переживає цей стан, не хворий, і лікування йому не потрібне. Але для того, щоб знизити ризик розпаду сім’ї, втрати роботи і розвитку важкої депресії, можна звернутися по допомогу до фахівця – психотерапевта, психолога.
Для того щоб допомогти чоловікові пережити кризу середніх років, варто виконати кілька рекомендацій.
- Підтримувати його емоційно. Під час кризи чоловік починає вкрай гостро сприймати вимоги соціуму, переживати самотність, відчувати нерозуміння та неприйняття суспільства, тяжкість наявних догм. Усім близьким необхідно стати більш терпимими і проявляти більшу зацікавленість у житті чоловіка.
- Внести позитивні зміни. Потрібно відкласти емоції вбік і тверезо оцінити якість життєвих змін. Можливо, запропонувати нове дозвілля замість зміни роботи. Близьким людям слід визнати за чоловіком право на бажання змін, прийняти його, не давати негативної реакції на це та спробувати зробити звичний плин життя більш різноманітним.
- Знизити рівень вимог. У період кризи середнього віку в чоловіків присутнє хворобливе сприйняття будь-яких обмежень – це і традиції сім’ї, і правила поведінки в соціумі, посадові інструкції та навіть режим дня. Потрібно за можливості дати більшу свободу, скасувавши непотрібні вимоги. І так, порівнювати чоловіка з більш успішним чоловіком подруги в цей період не можна за жодних обставин!
- Прийняття того, що відбувається. Криза середнього віку в чоловіків – це період великої душевної роботи. Необхідно дати час для усвідомлення й аналізу почуттів, мрій, планів. Оскільки звичний перебіг життя вже не задовольняє потреби чоловіка, потрібно прийняти необхідність змін, що відбуваються в ньому.
- Звертати увагу на час перебігу кризи. Зазвичай цей складний період триває від півроку до півтора року. Якщо криза затягнулася і чоловік перебуває у стані дискомфорту тривалий час, потрібно звернутися по допомогу до фахівця.
3 способи допомогти коханому чоловікові впоратися з кризою середнього віку
Отже, ми з’ясували, що масштабне переосмислення життя, свого місця в ньому – ось що таке криза середніх років у чоловіка. Саме в цей час підтримка та розуміння найближчими людьми є просто необхідними.
Підсумуємо, як допомогти чоловікові пережити кризу середніх років і перейти на новий етап у житті:
Розуміння – ось те, що є найголовнішим
Саме воно дасть вам можливість зрозуміти зміни, що відбуваються в поведінці чоловіка, і відсторонено оцінити проблему. Пам’ятайте про те, що в час, коли ваш обранець розв’язує для себе проблему пошуку себе і свого місця в житті, закидати його претензіями і вимогами може бути небезпечно для збереження сім’ї. А щоб краще зрозуміти перебіг кризи, вам допоможе і спеціальна література, і перегляд художніх фільмів. “Краса по-американськи”, “Дядя Ваня”, “Про що говорять чоловіки”, “Розмови чоловіків середнього віку” – розважтеся самі й допоможіть своєму чоловікові.
Щоб допомогти своєму чоловікові пережити кризу середніх років і зрозуміти, хто він і яке його місце в житті, зверніть увагу на режим дня вашого чоловіка. Рутина у вигляді дім-робота, робота-дім неминуче матиме пригнічувальний вплив навіть на людину, що володіє всілякими матеріальними благами, з чарівною дружиною, трьома синочками і красунею-донькою.
Якщо ви побачили у вашого чоловіка одну з ознак настання кризи середнього віку, раптовий підвищений інтерес до свого здоров’я, то це чудова нагода для того, щоб почати дотримуватися принципів здорового способу життя.
Подаруйте вашому обранцеві абонемент до тренажерного залу, купіть спеціальний комплекс вітамінів, згадайте, як це чудово, активно проводити час всією сім’єю на свіжому повітрі.
Таким чином, криза середніх років у чоловіка – це природний етап у формуванні його особистості. Унаслідок подолання кризи в чоловіка формується розуміння свого призначення, нового Я, виробляються нові установки та цінності. Це дає чоловікові баланс душевних сил і робить його стабільним емоційно. А отже, настання стабільного періоду не за горами.